'Het kunstje van het zeilen verandert niet' Broers maken hun woorden waar Ervaring van j22-zeiler John den Engelsman betaalt zich uit. Mi Marcel en Al van Beveren in vier jaar naar de top van Zeeland WPZC Dinsdag 16 oktober 2007 37 door Kevin van Boxel GOES - Zijn eerste zeiltochtjes maakte John den Engelsman (45) op het Veerse Meer. Toen hij jong was, voelde hij zich daar al als een vis in het water. „Daarna groeide niet alleen ik, maar ook mijn boot jes werden steeds groter. Maar als je het kunstje in één boot kunt, kun je het in principe in elke boot." De uit Ellewoutsdijk afkomstige sporter kwam al vroeg in aanra king met de sport. „Mijn vader en moeder hadden zelf een motor bootje. Zo raakte ik eigenlijk be kend met de watersport. Ik vond het zeilen zo leuk, dat ik lid werd van een club." Maar dat clubniveau ontgroeide hij al snel. „Dus ging ik mijn wedstrijden buiten de provincie varen. Daar was veel meer tegen stand en kon ik mijn grenzen ver der verleggen. Dat was nodig om mezelf te kunnen blijven ontwik kelen." Half september werd de in Almere woonachtige Zeeuw voor de vier de keer Nederlands kampioen in de j22-klasse. Nota bene in Zee land. „De J22 is een internationale wedstrijdklasse waarbij je bijna niks aan de boot mag veranderen. Iedereen gebruikt hetzelfde materi aal. De klasse is wereldwijd ver spreid, van Nederland tot Jamaica. In ons land kun je niet hoger va ren. De j22-klasse kent het sterkste wedstrijdveld van allemaal. Dat is voor mij ook de uitdaging. Hierin kan ik mijn talent nog verder ont plooien." Den Engelsman kwam in het ver leden ook uit in andere klassen. „Zeilen is een ervaringssport. Tac tisch blijft het hetzelfde. Elke boot vereist alleen een specifieke trai ning. Maar het kunstje verandert niet." Toch is alleen ervaring niet ge noeg. Zeilers die de top willen ha len, moeten steeds scherp zijn. „El ke wedstrijd staat op zich", weet Den Engelsman. „Je moet met wis- John den Engelsman (vierde van links, met pet) wordt samen met zijn ploeggenoten Rutger Krijger (rechts van hem) en Bram van Hooijdonk (derde van rechts) gehuldigd na hun Nederlandse titel in de J22-klasse. selende omstandigheden kunnen omgaan. De meesten kunnen dat niet. Resultaten uit het verleden bieden ook hier geen garantie voor de toekomst. Dat zag je weer wel bij het open Nederlands kam pioenschap. De wereldkampioen van vorig jaar werd daar gewoon maar veertiende. Dat maakt het leuk." Aan het ONK, dat werd gehouden op de Oosterschelde bij Marina Pot, deden dertig boten mee. „Het kampioenschap bestond uit drie wedstrijddagen. Vrijdag en zater- 'De J22-klasse kent het sterkste wedstrijdveld van allemaal' dag moesten we drie races varen, zondag twee. De puntentelling is simpel. Bij een eerste plaats krijg je één punt, de dertigste plek is goed voor dertig punten. De boot met de minste punten, is Neder lands kampioen." Het team van Den Engelsman, waar verder nog Rutger Krijger (Heinkenszand) en Bram van Hooijdonk (Breda) deel van uit maken, nam vanaf dag twee de leiding. Die positie gaf het drietal vervolgens niet meer uit handen. foto PZC „We hebben erg constant gevaren. Tijdens het weekeinde kregen we te maken met verschillende weers omstandigheden. Wij konden daar het beste mee overweg." Het team gaat zich nu richten op het WK van volgend jaar in Ameri ka. „Het is nog niet helemaal zeker of we gaan. Dat is onder meer af hankelijk van de sponsoring. Maar als we gaan, gaan we voor de ti tel." door Fred Rabout NIEUW-NAMEN - In 2003 kwamen ze nog niet in de top zestig van de Zeeuwse generaalslijst voor. Een jaar later stonden ze 29e. Daarna volgde met een tiende (2005) en een vijfde plaats (2006) een opmer kelijke opmars. „We gaan volgend jaar voor goud", zei de toen 43-jari- ge Marcel van Beveren, die ook na mens zijn één jaar jongere broer en kompaan Al sprak. De gebroeders Van Beveren uit Nieuw-Namen hielden woord, want zij zijn de nieuwe generaals van de Zeeuwse duivensport. Op gegroeid in het Zuid-Hollandse Hoogvliet kwam Marcel in 1998 naar Zeeuws-Vlaanderen, waar va der Aik een zaak in voedingssup plementen en geneeskrachtige kruiden had opgezet. Al was al in 1994 in de regio neergestreken. Marcel houdt zich sinds 1999 bezig met het duivenmelken. Zijn broer staat hem de laatste tweeëenhalf jaar bij. 'De nachtegaal' zorgde in 2003 voor het eerste succes op Zeeuws-Vlaamse bodem. Dit drie jarig duivinnetje viel op zaterdag 5 september om 23.51 uur op de plank. Ze was nog dezelfde avond van de lossing terug thuis. Het was de eerste provinciale zege. Diezelf de 'nachtegaal' zorgde een jaar la ter wederom voor eremetaal van- 'Mijn verwachting was dat we na een jaar goed zouden meedoen' uit Limoges. Een jaar later keerde zij vanuit dezelfde plaats niet meer terug. Een tweede provinciale zege volgde in 2005 toeneen tweejarige Marcel (links) en Al van Beveren uit Nieuw-Namen stoomden in vier jaar tijd op naar de top van de Zeeuwse duivensport. foto Camile Schelstraete doffer het concours vanuit Le Mans won. Dit was voor Al - die de verrichtingen van Marcel toch altijd al met grote belangstelling volgde - de aanleiding om zich bij zijn broer aan te sluiten. Een ijzer- sterke combinatie was geboren. In 2006 pakten de gebroeders Van Beveren de generale titel in het oude rayon 3. Om generaal te wor den waren echter prestaties in alle disciplines van de duivensport no dig. Ze versterkten hun renstal vooral op de grote fond. Die ver sterkingen verleidden Marcel eind vorig seizoen tot de uitspraak dat hij voor goud zou gaan. Achteraf zegt hij dat hij hier niet helemaal achter stond. „Mijn verwachting was dat we na een jaar goed zou den meedoen. Maar het liep met een als een trein." De resultaten volgen dus al snel. Uitschieters waren de overnacht op de eerste Bordeaux, Chimay voor oude, Morlincourt met jonge en op de natoer. „Vanaf toen was het zaak om onze goede positie te consolideren. En dat lukte uitste kend. Ook op de natoer kwamen onze vogels goed naar huis", aldus Marcel van Beveren die samen met zijn broer Al volgend seizoen weer voor goud gaat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 63