Cruijff moest niets hebben van Van Beveren Josimar Pattinama geniet van vijf doelpunten T®PSC©RER Geld was oorzaak van breuk tussen keeper en het Nederlands elftal. Spits van Jong Ambon stijgt van de negende naar de tweede plek. 1 10 34 Dinsdag 16 oktober 2007 PZC door Frans van den Nieuwenhof EINDHOVEN - Weet je wat, dacht Ruud Doevendans, ik ga een boek schrijven. En ik breng het zelf uit. Want mijn jeugdheld, Jan van Be veren, blijft me fascineren en intri geren. Hoe kan het nou, dacht hij, dat een van 's werelds meest bege nadigde keepers zo weinig inter lands speelde met het Nederlands elftal? Doevendans had geen enke le ervaring als schrijver, maar zijn absolute wil om de waarheid bo ven tafel te krijgen, leverde een fe nomenaal goed boek op. KLEM! is een scherp en kritisch eerbetoon aan Van Beveren. De schrijver sprak met tientallen be trokkenen, analyseerde videoban den van vele wedstrijden en fileer de Van Beverens relatie met Johan Cruijff tot op het bot. Het breekpunt in de loopbaan van Van Beveren is natuurlijk zijn af wezigheid op het WK van 1974. Tot die tijd was hij zes, zeven jaar lang de onbetwiste nummer één van Nederland geweest. Op het WK, zo wil de geschiedschrijving, had het team echter een 'meevoet- ballende keeper' (Jan Jongbloed) nodig. Doevendans weerlegt die aanname feilloos. Jongbloed blijkt in zeven WK-wedstrijden slechts één relevante ingreep buiten het strafschopgebied te hebben ver richt. De afwezigheid van Van Be veren is geen voetbaltechnische keuze geweest, maar kwam voort uit een hoogoplopend financieel conflict met Cruijff en diens schoonvader Cor Coster. Uit documenten die Doevendans publiceert, blijkt dat de verdeling van de reclamegelden voor en tij dens het WK de oorzaak is ge weest van de breuk met Van Beve ren. De KNVB trok die zomer 150.000 gulden uit om persoonlij ke sponsorcontracten van bepaal de spelers (Cruijff, Neeskens, Van Hanegem, Keizer) af te kopen. Dit geld kwam uit de gezamenlijke pot, waaruit de gehele selectie be taald diende te worden. Per saldo kregen de overgebleven spelers Jan van Beveren staat als doelman van PSV oog in oog met Willem van Hanegem. In het boek KLEM! wordt duide lijk waarom de doelman zo weinig interlands speelde met het Nederlands elftal. archieffoto CPD/PR PSV dus veel minder uitbetaald dan de vier vedetten. Van Beveren bevestigt dit in het boek: „Ik heb toen tegen de ande re spelers gezegd dat ik wel in de gaten had waar dat geld naartoe zou gaan. Toen moet er iets ont staan zijn: van die vent moeten we af" Verschillende getuigen mel den in het boek, dat Van Beveren weigerde zich te laten begeleiden door Inter Football, het bedrijf van Cruijffs schoonvader Cor Cos- ter. Rinus Michels, die een conflict met Cruijff wil voorkomen, zet Van Beveren op dat moment on der druk. Drie weken voor het WK eist Michels dat de doelman meespeelt in een oefenwedstrijd tegen HSV, omdat hij daar zijn 'vaste ploeg' aan het werk wil zien. Van Beveren voelt zich nog niet helemaal fit, hij is net hersteld van een liesblessure, maar geeft aan dat zijn terugkeer een kwestie van dagen is. 'Dan heb ik een slecht bericht voor je', zegt de bondscoach, die de doelman naar huis stuurt. Vanaf het WK in West-Duitsland domineert PSV de vaderlandse competitie. Voor de uitwedstrijd (EK-kwalificatie) van september 1975 tegen Polen zijn zes spelers van PSV geselecteerd, onder wie de teruggekeerde Van Beveren. Cruijff en Neeskens mogen een dag later naar Chorzov afreizen. De irritatie groeit als het 's avonds aan de bar in het spelershotel ge zellig wordt. Huijbregts weet dat Van Beveren zich op de wedstrijd Ruud Doevendans schrijft een scherp en kritisch eerbetoon aan topkeeper Jan van Beveren. Zijn relatie met Johan Cruijff wordt tot op het bot gefileerd. wil kunnen concentreren. „Ande re spelers hadden dat niet. Als die 's avonds aan de bar zaten, dan barstte het van de vrouwen", zegt Huijbregts. Cruijff en Neeskens nemen, als enige spelers, hun eigen echtgeno tes mee naar Polen en Knobel legt de training stil als de twee zich melden. Iedereen begroet hen, be halve de zes PSV'ers. Van der Kuij- len maakt een losse opmerking in de trant van: zo, de koningen van Spanje zijn gearriveerd. Die uit spraak verschijnt later in een krant en Cruijff roept Van Beveren ter verantwoording, omdat hij er ken nelijk van overtuigd is dat de doel man de roerganger achter de on vrede is. Dan spreekt Cruijff het machtswoord: jij eruit of wij eruit. Zo'n vaart loopt het nog niet, maar als Oranje kansloos met 4-1 van Polen verliest, krijgt de doel man de schuld van het belangrijke eerste doelpunt. Van Beveren en Van der Kuijlen willen zich dan ook niet zomaar beschikbaar stellen voor de return tegen Polen. Knobel praat hen om en zegt de twee toe dat er 'dingen zullen veranderen' bij het Neder lands elftal. Op zaterdag 11 oktober 1975 ontvangt Knobel echter een telefoontje van Cruijff, wiens woorden helder zijn. Van Beveren en Van der Kuijlen moeten uit het elftal, Jongbloed en Van Hanegem moeten erin - zo herinnert Kno bel zich nog. De maandag daarop, in Zeist, komt het al snel tot een gesprek. De vergadering loopt bijna op een handgemeen uit. Cruijff zet de zaak op scherp en zegt: 'Meneer Knobel, u moet maar kiezen. Als u verder wilt gaan met Van Beveren en Van der Kuijlen, dan stap ik nu op'. 'Dan kies ik voor Cruijff, zegt Knobel. Toch hoopt Van Beveren nog steeds op deelname aan een WK en de nieuwe bondscoach Jan Zwartkruis haalt hem begin 1977 terug bij Oranje. Als Van Beveren zich vervolgens bij de selectie meldt, heeft ook Zwartkruis een vervelende mededeling. Hij kiest in de kwalificatiewedstrijd tegen IJsland (uit) voor de onervaren en relatief onbekende Jan Ruiter. In het boek zegt Ruiter: „Iedereen ging ervan uit dat Van Beveren zou spelen, maar Zwartkruis ging even overleggen met aanvoerder Ruud Krol en de zaken werden plotseling weer omgedraaid." Nog één keer maakt Van Beveren zijn rentree, in augustus '77 thuis tegen IJsland. Maar als Oranje het beslissende WK-kwalificatieduel met België wacht, speelt hij niet. Zwartkruis zegt tegen Van Beve ren: „Ik heb een heel zwak ver weer. Ik word ook maar gemanipu leerd. Cruijff wil niet meedoen als jij speelt." Van Beveren zal nooit meer voor Nederland spelen. In de zomer van 1980 verhuist hij naar Ameri ka, waar hij tot op de dag van van daag een gelukkig leven leidt. KLEM! Jan van Beveren, vlinder in de zestien. Door Ruud Doevendans. 334 pa gina's. Uitgever: Parata in Duiven. Prijs: 18,50 euro. ISBN: 978-90-79067-01-5. door Bas Koel GOES - Jong Ambon-spits Josimar Pattinama heeft goede zaken ge daan voor het PZC-topscorersklas- sement. Tegen Grenswachters scoorde de achttienjarige spits zon dag liefst vijf keer, waardoor hij naar de tweede plek is gestegen. Pattinama scoorde eerder dit sei zoen al vier keer tegen De Schut ters, maar de spits trof nog nooit vijf keer doel in één wedstrijd. De aanvaller staat inmiddels op veer tien doelpunten en daarmee moet hij met Arjan Smalheer (ZSC '62) de tweede plek delen. Duiveland- spits Dennie Le Comte heeft de eerste plek weer overgenomen. Toen Pattinama gistermorgen wak ker werd, stond zijn telefoon vol met sms'jes van vrienden. „Er stonden vee! grappen in over de vergelijking tussen Afonso Alves, die onlangs zeven keer scoorde voor Heerenveen, en mij. Het is hartstikke leuk, dat zoveel mensen het stuk in de krant gelezen heb ben en daarna een sms'je hebben gestuurd." Tegen Grenswachters duurde het een tijd voordat Pattinama op stoom kwam. „Grenswachters stond als één blok te verdedigen, we kwamen er moeilijk doorheen. Uiteindelijk zorgde een inschat tingsfout van een verdediger voor een gaatje, waar ik gebruik van kon maken." Vlak voor rust had Pattinama uit een vrije trap al zijn tweede gemaakt, maar na de 3-1 van Jair Tomasoa kwam hij pas echt los. „Na die goal ging Grens wachters vol op de aanval spelen. Daardoor kreeg ik veel ruimte en kon ik er nog drie inschieten. Maar ik denk niet dat ik er snel weer zo veel ga maken." Vorig seizoen speelde Pattinama in het eerste van RCS, maar omdat hij het liefst als diepe spits wil spe len, koos hij dit seizoen voor Jong Ambon. De jonge aanvaller hoopt dit seizoen nog veel te scoren, 1. Dennie Ie Comte (Duiveland) 2. Arjan Smalheer (ZSC'62) Josimar Pattinama (Jong Ambon) 4 Niels Mulder (Nieuwdorp) 5. Joey van der Zweep (Vlissingen) Mathijs Hage (Zierikzee) Sinan Coban (Terneuzen) 8. Marinus Baas (Arnemuiden) 9. Ferry Alfons (Hoek) Jelly Vreeze (Aardenburg) Vincent Goedegebuure (Renesse) 12. jefrey Booij (Zeelandia Middelburg) Mark van Haneghem (Goesl^ Ronald Zwager (Duiveland) :'T Silvion Uranie (Veere) Arno Wauters (Vogelwaarde) maar hij wil zich niet vastpinnen op een bepaald aantal. „Het be langrijkste is dat we met Jong Am- bon onze wedstrijden blijven win- 3A 4B 4 B 2E 3A 3A 2E 2E HB 4A 5B 3A 3A 3A 3A 5A goals factor totaal 11 1,5 16,5 14 1 14 14 1 14 9 1.5 13,5 8 1.5 12 8 p 1,5 Sfe 12 8 lik 12 7 - 1,5 ®|k 10,5 5 2 §l| 10 10 1 ill 10 10 6 1.5 a 8 6 1,5 9 6 1,5 9 6 1,5 9 9 1 PZC I WA 9 nen. Als ik dan een aandeel kan le veren door veel te scoren, is dat mooi meegenomen." Pattinama hoopt met Jong Am- bon zo lang mogelijk mee te doen om de titel in de vierde klasse B. „We hebben veel spelers met indi viduele klasse, maar het belangrijk ste is dat we als team sterk zijn. Te gen Grenswachters hebben we ge duldig gespeeld en onze kansen af gewacht. Daardoor kon ik veel sco ren." Komend weekeinde moet Jong Ambon het in de beker opnemen tegen RIA W. Pattinama: „We wil len graag van ze winnen. Maar we moeten ze vooral niet onderschat ten. In de beker willen we ook zo ver mogelijk komen, maar de com petitie blijft het belangrijkste." Josimar Pattinama staat na zijn vijf doelpunten tegen Grenswach ters op de tweede plaats in het PZC-topscorersklassement. Hij heeft nu veertien goals gemaakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 60