Binnenland 'Minder taakstraffen is niet verstandig' ...dus worden nieuwe, schonere diesels extra belast?! Adopteren embryo's wordt In anderhalf jaar 26 SP-politici opgestapt PvdA: meer geld grensregio's 'Massa nieuwe bedrijfsparken is overbodig' Oude diesels stoten 95% meer f ijnstof uit dan nieuwe... Rechters vinden dat maatwerk mogelijk moet blijven. Gy naecologenclub vergeten optie bij onvervulde babywens. 4 I Dinsdag 16 oktober 2007 pzc den haag - Rechters verbieden taakstraffen op te leggen aan da ders van zware delicten, zoals de Tweede Kamer bepleit, is 'ronduit onverstandig'. Het beperkt hun vrijheid om lichtere zaken met een lichtere straf af te doen. Boven dien bestaat het risico dat rechters mensen vaker vrijspreken, zo waar schuwen rechters en strafrechtdes kundigen. WD-Kamerlid Fred Teeven wil het wettelijk onmogelijk maken dat rechters nog taakstraffen opleg gen voor delicten waarop meer dan zes jaar cel staat. CDA en PvdA lieten gisteren weten dit plan te steunen. Uit cijfers van het Openbaar Minis terie (OM) blijkt dat rechters zwa re misdrijven geregeld afdoen met taakstraffen. Volgens rechters, het OM en strafrechtdeskundigen kun nen daar echter goede redenen voor zijn. Zware delicten zijn soms minder zwaar dan ze lijken. Zo kan de ver oorzaker van een verkeersongeluk worden vervolgd voor poging tot doodslag en iemand die een ander een tongzoen opdringt voor ver krachting. „Iedereen zal begrijpen dat in dit soort gevallen een dader geen cel-, maar een taakstraf opge legd krijgt", aldus strafrechtgeleer- de Ybo Buruma. Hij denkt dat rechters verdachten zullen vrijspre ken als ze straks geen taakstraf meer mogen opleggen. De taakstraf werd in de jaren ne gentig ingevoerd vanuit de gedach te dat criminelen daar meer baat bij hebben dan bij celstraf De dis- Uit cijfers van het Openbaar Mi- nisterie blijkt dat rechters zware misdrijven geregeld afdoen met taakstraffen. Daar kunnen echter goede redenen voor zijn. hilversum - Sinds de laatste lokale verkiezingen anderhalf jaar gele den hebben 26 gemeenteraadsle den van de SP het bijltje erbij neer gegooid of hun raadszetel meege nomen. Dat blijkt uit een rondgang van het tv-programma EénVandaag. Volgens het programma stappen steeds meer politici van de SP in gemeenteraden en provincies met ruzie op. De partij heeft in 95 gemeentes raadsleden. Volgens EénVandaag is in zeventien van deze gemeentes de laatste anderhalfjaar gedoe ont staan. De ruzies beperken zich niet tot de steden. Uit het onder zoek van EénVandaag blijkt dat sinds dit voorjaar in vier van de twaalf provincies politici van de SP zijn vertrokken of uit de fractie zijn gestapt. Het gaat om de provincies Fries land, Overijssel, Flevoland en Gel derland. In totaal leven zes Staten leden in onmin met de andere so cialisten. Veel SP'ers hebben kri tiek op het gebrek aan democratie binnen de partij. VAM STRAATÏN cipline van een 'baan' eventueel in combinatie met een gedragsveran- derende therapie zou hen eerder op het rechte pad brengen dan een tijd tussen andere criminelen in de gevangenis. Zowel het OM als de Nederlandse Vereniging voor de Rechtspraak (NVvR) willen niet inhoudelijk op het voorstel van Teeven reageren, maar laten weten 'dat maatwerk mogelijk moet blijven'. „Een zeven tienjarige die een meisje in de bor sten knijpt heeft meer aan een cur sus seksuele vorming dan aan een tijdje in de cel", aldus een woord voerster van het OM. Ook NVvR-bestuurslid Steven van Dissel benadrukt dat uitzonderin gen moeten kunnen worden ge maakt. „In het geval van zo'n tongzoen ben je niet snel geneigd een gevan genisstraf op te leggen. Dan moet je een uitzondering kunnen ma ken. Een taakstraf is dan eigenlijk het enige alternatief" den haag - Vierhonderd lokale be drijventerreinen die de komende jaren worden aangelegd, zijn bij voorbaat al overbodig. Gemeenten claimen de nieuwe fa ciliteiten nodig te hebben voor de economische groei, maar op veel verouderde terreinen staan bedrijfspanden leeg. Dat zegt Mi lieudefensie. De organisatie be pleit vandaag in Den Haag daarom een bouwstop van bedrijventerrei nen om 'vernietiging van land schap' te voorkomen. Milieudefensie wil dat er een lan delijk fonds komt waaruit een grootschalige opknapbeurt van ver vallen bedrijventerreinen kan wor den betaald. den haag - De PvdA wil dat het kabinet meer subsidiegeld uittrekt om te voorkomen dat bedrijven in de grensregio's hun heil zoeken in het buitenland. PvdA-Tweede Kamerlid Smeets pleit vandaag bij de behandeling van de begroting van Economi sche Zaken voor verdubbeling van de zogeheten BSRI-pot tot ruim 25 miljoen euro. Limburg, Dren the en Groningen zijn daar vol gens haar bij gebaat. De SGP wil dat het kabinet eindelijk werk maakt van de aangenomen SGP-motie om kleine onderne mers financieel te steunen bij het treffen van veiligheidsmaatregelen. Logischer zou zijn, die oude diesels versneld van de weg te halen. Met een slooppremie voor hun huidige eigenaar. Dan help je't milieu werkelijk! Kijk voor de betere oplossingen van Rijdend Nederland op www.stopbos.nl Rijdend Nederland: RAI Vereniging, BOVAG,TLN, EVO en VNA. door Frouke Tamsma den haag - Sylvia heeft al een zoon en wil graag snel een tweede kind. Maar na zes jaar van talloze IVF-pogingen (reageerbuisbe vruchting, red) blijkt dat zowel Syl via's eitjes als het sperma van haar man geen zwangerschap meer op levert. Dan horen ze van een laatste red middel: in België kunnen ze een embryo van een ander stel in Syl via's baarmoeder laten plaatsen. Bij de vierde poging is het raak. Hun dochter, met vreemde genen maar door Sylvia gedragen, is nu dertien maanden. Sylvia: „Ze doet het fantastisch, ze is nog niet één keer ziek geweest. Ze lijkt meer op mij dan mijn eigen zoon op mij lijkt. Hoewel we zijn biologische ouders zijn." Hoewel de Embryowet het ge woon toestaat, is embryo-adoptie in Nederland nauwelijks bekend. Gynaecologenvereniging NVOG noemt het een vergeten mogelijk heid. „Terwijl het een hele mooie vorm van vroege adoptie is", zegt Jan Kremer, voorzitter van de IVF-werkgroep. „Anders dan bij normale adoptie is er nog geen so ciale band met de biologische ouders." Als ouders erop staan hun embryo's een kans op leven te gunnen, mogen die volgens de Embryowet niet vernietigd wor den. In het Universitair Medisch Centrum Groningen (UMCG) lig gen bijgevolg embryo's in stikstof containers te wachten op adoptie. „Het is geen half dorp hoor", zegt gynaecoloog Arnold Simons van het UMCG, „het zijn er hooguit een stuk of twintig." Tegelijkertijd bestaat er in Groningen een wacht lijst van onvruchtbare stellen die dolgraag zo'n embryo willen adop teren. Zij zien het als een cadeau dat ze zelf de zwangerschap en be valling van hun adoptiekind mo gen meemaken. Een beklonken zaak dus zou je denken, want tech nisch is de ingreep eenvoudig. Als de ontvangster haar vruchtbare da gen heeft, hoeft het embryo alleen maar in haar baarmoeder te wor den geplaatst. Maar embryo-adop tie levert een aantal ethische di lemma's op waar zelfs de meest vooruitstrevende klinieken de tan den vooralsnog op stukbijten. „Wat doen we als het donerende paar allerlei eisen gaat stellen bij voorbeeld? Als ze het kind per se willen zien opgroeien?", vraagt di recteur Marinus Crooij van Me disch Centrum Kinderwens in Lei derdorp zich af Deze kliniek wil begin volgend jaar als eerste em bryo-adoptie standaard gaan aan bieden, naast de al langer toegepas te eicel- en spermadonatie. „Of wat als hun eigen kinderen bij een auto-ongeluk overlijden en ze reali seren zich dat in een ander gezin whi fcfc=n uao 0 GiE.F MÉ. MAARGACW ££N GLAASJE w!)k/

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 4