Zeeland Geen extra Zeeuws-Vlaanderen is maatregelen Buitenweg Nieuw bestemmingsplan Studio Sanérie Andersom rijden naar centrum Hulst geeft geen problemen Verkeerscursus Eenrichtingsverkeer en parkeerverbod werken hardrijden in de hand. The Police Historicus wijdt boek aan veldheer Philipp von Hohenlohe. Huidige plannen zijn verouderd en versnipperd. 22 I Dinsdag 16 oktober 2007 PZC door Eugène Verstraeten AXEL - De gemeente Terneuzen neemt geen extra maatregelen om de verkeersveiligheid op het kruis punt Oudeweg-Buitenweg in Axel te verbeteren. Dat blijkt uit de reactie van de ge meente op brieven van verkeers- ouders van de Antoniusschool en omwonenden, na het een onge valwaarbij een meisje op de fiets bijna onder een achteruitrij dende dieplader terecht kwam. Op en nabij het kruispunt vinden mo menteel bouwwerkzaamheden plaats. Naar aanleiding van het ongeval heeft een medewerker van de ge meente de toedracht onderzocht en is ter plaatse een kijkje gaan ne men. De conclusie is dat de betrok ken chauffeur 'nooit zonder bege leiding achteruit had mogen rij den op dit punt, waar een ieder weet dat het verkeersgevaarlijk is'. Volgens de gemeente had de chauf feur vooraf een aantal werklui op moeten roepen om hem te begelei den bij het achteruitrijden. Dat is ook de afspraak. De gemeente zegt ervan uit te gaan dat het ongeluk een incident was. Vanuit omwonenden en het wijk- comité De Statie zijn verschillende suggesties aangedragen om de ver keerssituatie op het kruispunt veili ger te maken. Aan de hand daar van hebben medewerkers van de gemeente de situatie ter plaatse een aantal malen bekeken op ver schillende tijdstippen. De omwonenden hebben geop perd om éénrichtingsverkeer en parkeerverboden in te stellen, maar dat vindt de gemeente geen goed idee. „De door u voorgestel de maatregelen leiden in de mees te gevallen tot een hogere snelheid van het autoverkeer", zo wordt ge steld. „Juist op deze locatie is dat zeker niet gewenst. Gelet op de ge constateerde (lage) verkeersintensi teit, alsook op het feit dat de ver keersafwikkeling momenteel zon der noemenswaardige problemen verloopt, zien wij geen meerwaar de in het plaatsen van een tijdelij ke verkeersregelinstallatie." De mening van de ouders dat de alternatieve route naar de school via de Stationsstraat-Kerkdreef he lemaal niet veiliger is, deelt de ge meente niet. Er wordt op gewezen dat die route deels door een der tig-kilometerzone loopt. Tevens zijn er ter hoogte van het zebra pad versmallingen aangebracht om de snelheid van het verkeer te rug te dringen. Met de aannemer is afgesproken dat de situatie op het kruispunt na de ruwbouw van de appartemen ten zo snel mogelijk weer in oor spronkelijke staat terug moet wor den gebracht. De gemeente gaat er van uit dat rond het eind van dit jaar alles weer normaal is. 1^ Het ongeval op de Buitenweg in Axel is voor de gemeente geen reden om extra maatregelen te nemen om de verkeersveiligheid te verbeteren. Figuurcorrectie- en afslankcenter -Thermo Fysische Methode - Persoonlijke begeleiding tijdens de oefeningen (20 min.) - Gerichte en plaatselijke figuurcorrectie (buik, dijen, heup), enz. - Revolutionaire verbetering door gebruik van Infraroodcabine (snelle vetverbranding) - Voedingsadviezen (géén diëten, shakes e.d.) - Maximaal resultaat bij minimale inspanning - Gewaarborgde cm-garantie - Zonnebank Bel snel: 0118-594098 WWW, Sttidiosanerie.nl Openingstijden: ma. en do. 9.00-12.00 en 17.00-21.00 uur di., wo. en vr. 9.0Ö-15.0Q uur Fort den Haakweg 15A, Vrouwenpolder Hevig teleurgesteld kwam de Mid delburger terug van een weekendje Diisseldotf. Onverwacht leuke stad, prachtige musea, mooie winkels. Maar het concert van The Police, zijn jeugd idolen, was op het laatste nippertje afgezegd vanwege een keelontste king van zanger Sting. De enthousiaste fan overweegt nu een heel zielig briefje te sturen Tip? redactie@pzc.nl naar het management van de po pulaire band. Over hoe hij als puber het dagloon van een bijbaantje in een boekwin kel meteen uitgaf aan een boek over The Police. En zijn zakgeld uitgaf aan elpees van de band. Dus dat hij ze toch echt graag live wil zien. Dat briefje gaat, vanzelf sprekend, in een fles naar Enge land. door Ronald Verstraten TERNEUZEN - Heeft Zeeuws-Vlaan- deren zijn bestaan te danken aan een Duitse veldheer? Met het boek Het leven van Philipp von Hohenlo he in de hand, kan het antwoord alleen maar 'ja' zijn. De auteur, Pie- ter Willem Stuij, noemt hem de 'grondlegger' van onze streek, al zullen niet veel mensen hem ken nen. Evenmin zullen ze weten dat hij een schoonzoon was van Wil lem van Oranje. Er staat nergens een standbeeld van Von Hohenlohe, behalve op zijn praalgraf in het Duitse Baden- Württemberg. Het enige wat hier nog aan hem herinnert is de Mof fenschans aan de Axelsestraat in Terneuzen. Daarmee is het begon nen, althans met een vroege ver sie. Von Hohenlohe liet er in 1583 een grote schans bouwen, die, ver wijzend naar de Duitse opdracht gever, op oude kaarten al 'Mouffe- schans' werd genoemd. Midden in de Tachtigjarige Oorlog moest die weerstand bieden aan de Spanjaar den. Meer bepaald aan Parma, die met zijn troepen in Axel zat. „Maar de schans heeft in feite nooit dienst gedaan, want drie jaar later werd Axel overrompeld door Maurits", vertelt Stuij. Oorspronkelijk afkomstig uit Bigge- kerke, woont hij al sinds 1948 in Terneuzen. Een kwieke zestiger van 82 jaar, houdt Stuij zich al de cennialang bezig met de geschiede nis van onze streek. „Dat is met A begonnen", zegt hij en dat bedoelt hij letterlijk. „Ik was op een dijk in de Hedwige- polder en mijn oog viel op grens paal 269. Daar stond een A achter. Het pand Moffenschans aan de Axelsestraat. foto Camile Schelstraete door Harold de Puysseleijr HULST - De omleidingsroute in de binnenstad van Hulst heeft giste ren, op de eerste dag, niet geleid tot verkeersproblemen. Wel was het voor automobilisten zichtbaar wennen dat het centrum tot en met 9 november alleen in omge keerde richting bereikbaar is. In verband met de reconstructie van de Gentsestraat wordt het ver keer via de Van Waesberghestraat en de Steenstraat in de richting van de Grote Markt geleid. Een bewoner van de Steenstraat draaide uit gewoonte zijn auto van uit de garage in de verkeerde rich ting en bezondigde zich (onge straft) aan een stukje spookrijden. Een monteur van installatiebedrijf Van Damme en Van de Vijver, die snel moest uitrukken voor een wa terstoring, had minder geluk. Hij sprak er zijn ongenoegen over uit dat de politie al op de eerste dag van de afsluiting overtreders be keurde. De Gentsestraat is afgeslo ten tot en met vrijdag 9 november. Ik ging naar een volgende kijken: daar stond een B op. Vervolgens C, en van het een komt het an der." Uiteindelijk leidde dat tot ver scheidene boeken, waaronder De lage landen en hun grenzen (1998). „Als je naar mijn publicaties kijkt, zie je 'de grens' er als rode draad doorheen loopt. En daar past ook Met name in Oost-Brabant was hij de man achter talloze verwoestingen dit boek over Von Hohenlohe in." Terug in de geschiedenis regeer den de Von Hohenlohes een gelijk namig Duits graafschap. Zoals toen wel meer gebeurde, werd zoon Philipp beroepsmilitair. Hij vocht voor de Staatsen en landde in 1583 met duizend huursolda ten in Terneuzen. Een eindje ver derop was het eilandje Biervliet al eens veroverd door de Watergeu zen, maar er kon pas een vuist worden gemaakt tegen de Spaanse tirannie, toen Terneuzen was inge nomen. Daarna zouden de andere delen van Zeeuwsch- Vlaanderen volgen, onder anderen door Fre- derik Hendrik en Maurits in het westen. „Maar Terneuzen was het eerste échte bruggenhoofd", bena drukt Stuij nogmaals Van Hohen lohes cruciale rol. De man zelf heeft geen al te beste reputatie nagelaten. Een kaartje in het boek brengt zijn talloze 'reisbe wegingen' door een groot deel van Nederland in beeld. Onderweg richtte hij nogal wat aan. Met name in Oost-Brabant was hij de man achter talloze ver woestingen. Zijn naam roept in die streek nog altijd haat op. Stuij kan dat begrijpen, maar merkt op dat het allemaal gebeurde in op dracht van de regering. In het boek weerlegt hij ten dele de spi- SLUISKIL - De stichting Welzijn voor Ouderen en Veilig Verkeer Nederland houden op de vrijda gen 16 en 23 november een mini cursus verkeer. De leergang richt zich op mensen die hun rijbewijs haalden in een tijd dat het verkeer nog rustig was en de regels simpel. De cursusochtenden worden ge houden in gemeenschapscentrum 't Meulegat in Sluiskil. Er wordt beide ochtenden begonnen om 9.30 uur. Belangstellenden kunnen zich tot 10 november aanmelden bij welzijnsorganisatie AanZ in het voormalig stadhuis van Axel. door Frank van Cooten SLUIS - Het centrum van Oostburg krijgt de komende jaren een aan zienlijke oppepper. Om dit soepei tjes te laten verlopen, is een nieuw bestemmingsplan voor het hele centrum in de maak. Op het gemeentehuis liggen voor dit gebiedje een forse stapel ver schillende bestemmingsplannen die een periode van dertig jaar be slaan. Die moeten in de prullen bak om plaats te maken voor een eenduidige en moderne visie om plannenmakers een beter inzicht te geven in wat wel en niet moge lijk is. Kwaliteitsverbetering is hard no dig, blijkt uit de tekst van het voor ontwerp-bestemmingsplan. Van een 'winkelrondje' is thans geen sprake, een concentratie van hore ca en terrassen ontbreekt, de uit straling van het winkelhart is ma tig en de parkeerdruk is hoog. De drie supermarkten liggen te ver van het centrum af om klanten naar het winkelhart te krijgen. Ook het deels voor het autover keer afgesloten centrum heeft in de praktijk niet tot het gewenste resultaat geleid. Daar moet verandering in komen. Voor het centrum is al een groot aantal plannen in voorbereiding. Zoals herinrichting van het Ledel- plein en de Markt na de nieuw-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 42