'Bonnen zijn terecht' Kri Hasanuddin schiet met precisie Arrogant niet, wel schandalig Minister: 'biopark is klasse' MODEBRADERIE Gimbrére Kamer wil eerlijk viskeurmerk De Schelde maakt proefVaart met tweede korvet voor Indonesië. Staten vinden uitleg politiechef over kustmarathon formeel. Van der Hoeven wil regio helpen Europese speler te worden. TOPMERKEN MET 35 70% KORTING OP ZOEK NAAR EEN JONGE VW/AUDI? waar anders? pzc Dinsdag 16 oktober 2007 27 door Ben Jansen MIDDELBURG - 'Arrogant' nam hij terug; 'schandalig' niet. Gedepu teerde Harry van Waveren liet gis teren weten dat hij de eerste kwali ficatie naar aanleiding van de bon nenregen bij de Kustmarathon vrij dag niet zou hebben gebruikt als hij geweten had dat politiechef Fup Goudswaard tekst en uitleg zou komen geven. Goudswaard vond Van Waverens opmerkingen over het politieoptre den tijdens de Kustmarathon on juist, buitengewoon ongepast, on dermijnend, onnodig grievend en demotiverend voor de Zeeuwse diender. Een brief van korpsbe heerder Koos Schouwenaar, hoofd officier van justitie Diederik Grei- ve en Goudswaard, die gisteren op op Van Waveren lag te wachten, onderstreept dat. De gedeputeerde liet weten dat hij de afgelopen dagen veel steunbe tuigingen heeft ontvangen. „En die gingen dieper dan de gebruike lijke ergernis over een bekeuring." door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - Smokkelaars en pira ten schiet de Kri Hasanuddin voortaan met precisie uit de weg. De lanceerinrichtingen voor Exo- cet-raketten zijn gisteren tijdens een proefvaart ingeregeld. Nog een paar testen en de Schelde kan het tweede korvet afleveren aan de In donesische marine. Een mijl of twintig uit de kust bij Domburg begint de proef. De zee is kalm, de wind matig, het zicht slecht: een mijl of drie. De twee dieselmotoren van de Kri Hasanud din draaien op volle kracht als het roer in één keer omgaat. Vervaar lijk begint het korvet - bijna 91 me ter lang en ruim 13 meter breed - te kantelen. Bijna 10 graden roll (slagzij) geven de digitale meters aan. Op de openbare weg zou oom agent subiet het rijbewijs in vorderen. Nu vraagt slechts een loods van een aankomende tanker tekst en uitleg. „We maken een proefvaart met een marineschip", verklaart commandant Simon van der Sluijs van de Nederlandse Ma rine. „Als je stuurboord aanhoudt, hebben we ruimte genoeg." Een kort 'ok' en 'een goede proefvaart' is het sein om even later opnieuw vol gas te geven en het roer nu naar stuurboord om te gooien. door Ben Jansen MIDDELBURG - Korpschef Fup Goudswaard van de Zeeuwse poli tie vindt dat niets valt aan te mer ken op het optreden van zijn men sen tijdens de Kustmarathon. Tevo ren was met de organisatie afge sproken dat de doorstroming op N57 zou worden gehandhaafd. Toen die toch in de knel kwam, heeft de politie eerst gewaar schuwd en vervolgens bonnen uit geschreven. Goudswaard kwam gisteren uitleg geven tijdens een vergadering van twee Statencommissies. Dat was een poging het binnenbrandje te blussen dat vrijdag mede door ge deputeerde Harry van Waveren was aangewakkerd. Voor de commissies (die voor ruimte, milieu en water en die voor economie en mobiliteit) was dat een nogal ongebruikelijk on derwerp, maar zoals commissaris van de koningin Karla Peijs zei, „marathon en mobiliteit hebben Een dek lager kijken technici ge spannen naar verschillende com puterschermen. Meetresultaten van sensoren stromen binnen. Ondertussen houdt Ben Angel, projectmanager van Schelde Mari- nebouw, op de brug alle meters nauwlettend in de gaten. Het is ze ker zijn dertigste proefvaart, schat hij. En de laatste voor hij volgend jaar met pensioen gaat. „Onder natuurlijk alles met elkaar te ma ken." Goudswaard ontkende dat de bij zondere opsporingsambtenaren van de gemeente Veere in Zoute- lande op aandrang van de politie strenger zijn opgetreden. Wie be zwaar heeft tegen zijn bekeuring, moet maar naar de rechter; wie on tevreden is over de bejegening door politiemensen kan gebruikt maken van de klachtenregeling. De korpschef wees erop dat bij de beoordeling van de geconstateerde overtredingen sportieve en toeris tische belangen geen rol spelen. De Statenleden Leen Harpe (GroenLinks), Kees Bierens (WD) en Peter Holtring (PvdA) vonden Goudswaards opstelling formeel. Harpe meende dat de burger van de politie mag verwachten dat ze met respect optreedt. Daarvan was volgens hem geen sprake. Hij riep Goudswaard op de bonnen te ver scheuren. „Dit verdient Zeeland niet en het imago van de provincie kan het niet lijden." Bierens zat erg met de 21 bonnen in Zoutelande in zijn maag. „Als de politie niet de opdracht heeft gegeven strenger op te treden, wie zocht wordt of de lanceerinrichtin gen van de Exocet-raketten op het dek afwijkingen hebben. Als dat zo is, worden die ingevoerd in de software. Die houdt daar dan met het afvuren rekening mee." Na een aantal herhalingen weten de technici genoeg. „Wie zeeziek is, spuugt nu alle kleuren van de regenboog", grapt Angel. Gescho ten wordt er niet. De werking van DEN HAAG - De Tweede Kamer wil een onafhankelijk keurmerk voor alle soorten vis. Het wemelt nu van de keurmerken die de consu ment niet allemaal eerlijk voorlich ten over kwaliteit en duurzaam heid, vindt CDA-Kamerlid Koppe- jan. Hij doelt vooral op de viswijzer van het Wereld Natuur Fonds en heeft dat dat wel gedaan?", vroeg hij zich af De ergernis bij Harpe en Bierens was des te groter, omdat bij de po litie de boot werd afgehouden toen ze vorige week uitleg over de gang van zaken wilden hebben. Daarvoor bood Goudswaard excu ses aan. Statenleden die de politie bellen om uitleg, horen niet met een kluitje het riet in te worden ge stuurd. Van verscheuren van de uitgeschre ven bonnen zal geen sprake zijn. Goudswaard: „Dat kan en wil ik niet. Anders moet dat ook gebeu ren bij elke bruiloft waar verkeerd geparkeerd wordt." De korpschef liet blijken dat hij veel moeite heeft met de openbare discussie over het politieoptreden. Hij hield vol dat alle afspraken met de organisatie van de Kustmara thon zijn uitgevoerd. „Misschien moeten we er de volgende keer nog wat dieper op ingaan." Politie en politiek komen niet tot elkaar in het bestuurlijke binnen brandje over de bonnenschrijve rij tijdens de Kustmarathon van 6 oktober. de launchers en het Oto Meiara boordkanon zijn vorige week al ge test. Bij Den Helder in de schietzo- ne van de Nederlandse marine. De komende dagen volgen nog een aantal tests voordat de Kri Hasa nuddin in november officieel aan Indonesische marine wordt overge dragen. De commandant verheugt zich er op. „Het is een eer dat ik op dit schip mag varen." stichting De Noordzee, die de mos selen op de milieumeetlat onlangs als 'tweede keuze' betitelde. Sa men met PvdA-Kamerlid Jacobi heeft hij gisteren een motie inge diend waarin de regering wordt ge vraagd het initiatief te nemen voor een onafhankelijk keurmerk. Het voorstel kan vrijwel zeker rekenen op grote steun in de Kamer. terneuzen - Minister Van der Hoe ven (CDA, Economische Zaken) acht de kans reëel dat Zuid- west-Nederland uitgroeit tot hét centrum van Europa op gebied van industriële biotechnologie. „Als ik zie hoe mooi innovatief de regio zich de afgelopen vijftien jaar heeft ontwikkeld, dan zeg ik: 'Klasse.' Nu is het wel zaak de be reikte positie uit te bouwen." Tijdens een werkbezoek gisteren in Terneuzen liet Van der Hoeven zich bijpraten over de samenwer king tussen bedrijfsleven, overheid en onderwijsinstellingen om een bio-energiecluster te ontwikkelen waarin de reststoffen van de ene industrietak de grondstoffen zijn van de andere. Zo is het in Bio- park Terneuzen de bedoeling ha venactiviteiten, procesindustrie en grootschalige tuinbouw te koppe len. De kennis is er, de wil ook, maar ondernemers lieten Van der Hoeven weten vaak aan te lopen tegen beperkende regelgeving, vooral bij samenwerking over de grens. Het Biopark Terneuzen knoopt vooral banden aan met Ghent Biovalley. Samen hebben ze een achterland dat zich uitstrekt tot voorbij het Noord-Franse Lille. De Bredase burgemeester P. van der Velden, voorzitter van de pro grammacommissie Pieken in de Delta Zuidwest-Nederland, gaf aan dat de eerste verkennende ge sprekken met Lille en het Engelse Kent onlangs zijn gevoerd. Directeur G. Bremer van Nedalco, dat in Sas van Gent een fabriek voor bio-ethanol wil vestigen, wees er wel op dat de regelgeving in vrijwel alle Europese landen ver schilt. Hij noemde dat nog steeds een grote hinderpaal. Van der Hoe ven beloofde te inventariseren wel ke regelgeving, in binnen- en bui tenland, de ondernemers in bio-energie hindert. Minister Van der Hoeven bracht gisteren een werkbezoek aan Ter neuzen. Ze beloofde te inventari seren welke regelgeving onderne mers in bio-energie hindert. V SV LANGE DELFT 16 MIDDELBURG atww.gimbreremode.com Het korvet Kri Hasanuddin maakte vandaag een proefvaart; volgende maand wordt het vaartuig overgedragen aan de Indonesische marine. foto Ruben Oreel VW Passat 1.9 TDL<? 2005 25.950.- AUTOBEDRIJF 'S HEER ARENDSKERKE Vermeerstraat 38 0113-561381

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 39