Zeeland Werken met Pontes Pieter Zeeman doet mee aan project Veilige School Dorpshuis meer op afstand Tragertherapie voor hervinden evenwicht Studio Sanérie Themamiddag over voeding Eten voor goed doel in Goes Gemeente wil structurele aandacht voor veiligheid. Cultuurkaravaan brengt kunst van om de hoek dicht bij leerlingen. Satsavya Mertens demonstreert behandelwijze. 22 I Dinsdag 16 oktober 2007 PZC door Esme Soesman ZIERIKZEE - Rector B. Martens van Pontes Pieter Zeeman is 'best tevre den' over de veiligheid van de Zie- rikzeese school. Toch omarmt hij het project Veilige School; een ini tiatief van de gemeente Schou- wen-Duiveland. „We hebben een goede samenwerking met de poli tie. Maar het kan geen kwaad die te bestendigen." Op basisscholen wordt al sinds jaar en dag - via bureau Halt - aan dacht besteed aan bijvoorbeeld vandalisme. De gemeente vindt dat die (structurele) aandacht ook op het voortgezet onderwijs aan dit onderwerp gewijd moet wor den. Mogelijkheden zitten er in een gezamenlijk project, waarin partijen als gemeente, politie, school en jongerenwerk participe ren. „Dan gaat het niet alleen om vandalisme. Er zullen verschillen de thema's aan bod komen", licht veiligheidsambtenaar Straver de opzet toe. Uit verder overleg moet blijken wat de verschillende par tijen precies in het project kunnen en willen betekenen. Martens staat positief tegenover het plan. Binnen Pontes Pieter Zee man is de laatste jaren veel aan dacht besteed aan veiligheid in en om de school, schetst hij. Er ligt een veiligheidsplan met protocol len die precies voorschrijven wat te doen bij onder meer diefstal, ge weldsdelicten en pesten. Ook in ZIERIKZEE - De dorpshuizen op Schouwen-Duiveland moeten be ter benut worden. De bezettings graad is nu bij een aantal dorpshui zen te laag. Ook wil de gemeente de relatie met de dorpshuizen en multifunc tionele centra (MFC's) op een an dere manier organiseren. Daar voor is de tijd rijp nu de gebou wen zijn overgedragen aan wo ningbouwvereniging Zeeuwland. Het is de bedoeling dat de gemeen te meer op afstand komt te staan. Een manier van werken die beter past bij de regierol die het gemeen tebestuur zichzelf heeft toebe deeld. Bij sommige dorpshuizen is de gemeente nu nog te nauw be trokken bij de exploitatie. Figuurcorrectie- en afslankcenter -Thermo Fysische Methode (TFM) mét INFRAROODSTRALING (IR) - Persoonlijke begeleiding tijdens de oefeningen (20 min.) - Gerichte en plaatselijke figuurcorrectie (buik, dijen, heup), enz. - Revolutionaire verbetering door gebruik van Infraroodcabine (snelle vetverbranding) - Voedingsadviezen (géén diëten, shakes e.d.) - Maximaal resultaat bij minimale inspanning - Gewaarborgde cm-garantie - Zonnebank Bel snel: 0118-594098 wwwstudiosaner ienl Openingstijden: ma. en do. 9.00-12.00 en 17.00-21.00 uur di., wo. en vr. 9.00-15.00 uur Fort den Haakweg 15A, Vrouwenpolder praktische zin is de school voort durend in de weer. Zo hebben een stuk of veertig medewerkers een cursus gevolgd waarmee ze drank en drugsgebruik beter kunnen sig naleren. En als reactie op klachten in de buurt worden sinds dit jaar leerlingen in pauzes binnen gehou den. Recent is er ook aandacht be steed aan pesten via internet, somt Martens wat voorbeelden op. Door de handen ineen te slaan kan de veiligheid echter verder worden verstevigd, denkt Martens. Ook kan doelgericht actie worden gepland. Gemeente, school, politie en jon- gerenwerk op Schouwen-Duive land werken samen om het pro ject Veilige School op poten te zetten. Om het dorpshuizenbeleid voor de komende jaren vorm te geven is geïnventariseerd wat de wensen en gedachten zijn van beheerders en bestuurders. Die zijn op papier gezet en volgende week praten alle betrokkenen daarover. Het is de be doeling dat er afspraken worden gemaakt om het nieuwe beleid ver der vorm te geven. ZIERIKZEE - De Anbo Zierikzee houdt vanmiddag een themabij eenkomst over voeding en oude ren. Een diëtiste van Zorgstroom komt vertellen over goede voe ding, eten en bewegen en voeding aanpassingen bij veel voorkomen de gezondheidsproblemen als hart- en vaatziekten of botontkal- king. De middag wordt gehouden in het Hervormd Kerkcentrum aan het Havenplein in Zierikzee en begint om 14.00 uur. door Martijn de Koning ZIERIKZEE - „En nu zijn de jongens pooier en de meisjes hoer." Zo, nu zijn ze zéker bij de les, de twintig leerlingen van middelbare school Pontes Pieter Zeeman die een workshop volgen bij theaterman Jora Mohlmann. De toneelspeler is één van de 31 kunstenaars op het eiland die gisteren en vandaag der- de- en vierdeklassers van de mid delbare school op bezoek krijgen: van schilder tot gitarist en van zan geres tot beeldhouwer. Ze moeten de leerlingen enthousiast maken voor het vak, maar ook kennis la ten maken met kunst en cultuur in hun eigen omgeving. Mohlmann slaagt daar met vlag en wimpel in. Dat slechts een deel van de groep geniet en anderen ho pen dat de middag gauw voorbij is, hoort erbij. Het is ook logisch. Niet iedere vijftienjarige staat nu eenmaal te springen om voor het oog van zijn klasgenoten allerlei poses aan te nemen, gekke loopjes te doen of net te doen of hij op de Noordpool kuiert. Voor de meesten is het echter al leen een kwestie van even wen nen. Mohlmann laat de 'war- ming-up' (een potje lichaamsbewe ging) via het aannemen van poses naadloos overgaan in echt toneel spel, waarbij hij in razend tempo een beroep doet op het improvisa tievermogen van de jeugd. Een groot deel gaat er zo in op, dat het al gauw weinig meer uitmaakt of Mohlmann nu van hen vraagt zich zelf, een oude oma of een crimi neel te spelen. Of een prostituee. Bij beeldend kunstenaar Eric Odi- Cultuurkaravaan not maken leerlingen zich druk om heel andere dingen. „O jee, m'n goede kleren", kijkt vierdeklas ser Bonny de beeldenmaker aan, wanneer hij vertelt dat het nogal kan stuiven als je met gips werkt. „Ik had de school nog gevraagd dat te melden", zegt hij tegen de acht meiden die zich in zijn werk- schuur aan het Zierikzeese Sas ver zameld hebben. „Oude kleren aan, had ik geadviseerd." De schade valt uiteindelijk mee. Het maken van een gipsen lelie blad blijkt net zoiets als koken: sommigen maken er een puin hoop van, maar wie voorzichtig te werk gaat, blijft er best toonbaar uitzien. De activiteit lijkt trouwens ook wel een beetje op kokkerellen. Het is net pannenkoeken bakken. Je gooit water en gips in een kom (Odinot: 'die heb ik gewoon bij de Niet iedere vijftienjarige staat te springen om gekke loopjes te doen Hema gehaald'), roert die met een spatel door elkaar en giet het mengsel in een vorm. En al wach tend op het resultaat kun je mooi even de afwas doen. De jeugd hoeft bij Odinot niet al leen dingen te doén, maar mag ook luisteren. De kunstenaar ver telt met liefde, maar ook vol realis me over zijn vak. Dus legt hij niet alleen uit hoe hij aan zijn ideeën komt en die uitwerkt, maar ook dat het maken van beelden maar een deel is van zijn kunstenaarsbe staan. „Uiteindelijk moet ik er ge woon mijn geld mee verdienen. De vraag is dus niet alleen hoe ik aan mijn ideeën kom, maar ook hoe ik die aan iemand kwijtraak." De cultuurkaravaan is een initiatief van het Welzijnshuis en middelbare school Pontes Pieter Zeeman. De 220 derde- en vierdeklassers die het vak Culturele en Kunstzinnige Vorming volgen, volgen in twee dagen vier workshops van kunstenaars. In totaal doen 31 kunstenaars mee. Ze ontvangen de jeugd zoveel moge lijk in hun eigen omgeving (bijvoorbeeld atelier) of op locatie (zoals Brogum). GOES - De Grote Kerk in Goes is donderdag 1 november het decor van een benefietdiner. De organisa toren zijn leerlingen van de mid delbare hotelschool in Middelburg. De opbrengst is bestemd voor Ki- ka, een organisatie die zich inzet voor kinderen met kanker. De actie komt voort uit een school opdracht. Studenten van de oplei ding Horeca, Toerisme en Voeding aan het ROC hebben een buffet sa mengesteld. Bij de bereiding krij gen zij hulp van de koksopleiding en leerlingen van het Goese Ly ceum. Het Van der Valk-hotel in Goes stelt haar keuken beschik baar. Naast eten en drinken is er een lo terij en live muziek. Kaarten zijn telefonisch of via in ternet te bestellen. Een zitplaats kost 55,-, een staplaats 50,-. Voor informatie of kaarten: 0118-558334 m www.etenvoorkika.nl door Ali Pankow NIEUW-HAAMSTEDE - „Het is opmer kelijk dat zulke simpele bewegin gen zo veel ervaringen in je lichaam teweeg kunnen brengen", vindt Satsavya Mertens zelf nog steeds. De therapeute uit Nieuw-Haamstede heeft het over 'Trager' treeger in de Engelse uit spraak). Het is een behandelwijze die gericht is op het hervinden van evenwicht. Bewustwording van het eigen lichaam staat daarbij voorop. Trager bestaat uit drie onderdelen: bewegen, aanraken en het steeds opnieuw oproepen van de gevoe lens die daardoor ontstaan. Omdat de methode nog vrij onbekend is bij het grote publiek, heeft Mer tens besloten demonstraties te ge ven. Zij doet dat zaterdag tussen 10.00 en 11.00 uur bij De Parel in Domburg en op verzoek ook in groepsverband in haar eigen prak tijkruimte aan de Acacialaan in Nieuw-Haamstede. Milton Trager (1908) is grondleg ger van deze methode. De thera pie bestaat uit een vorm van schudden van de ledematen om de flexibiliteit te verhogen en de spierspanning te verlagen. „Milton Trager had als kind last van zijn rug en heeft een manier ontwik keld om ermee te leven", zegt Mer tens. Volgens haar staan kwaliteit en beleving daarbij voorop. „Toen hij een keer door zijn broer werd uitgedaagd in een wedstijdje wie het verste kon springen, koos hij liever voor de uitdaging 'wie het zachtste kan landen'", vertelt de therapeute ter illustratie. Officiële benaming voor de simpele li- Satsavya Mertens demonstreert een simpele lichaamsbeweging, gebaseerd op het eigen gevoel van gewicht en balans. foto Marijke Folkertsma. chaamsbeweging is mentastics, een combinatie van de woorden men tal en gymnastics. Mertens demon streert hoe eenvoudig de handelin gen zijn en hoe gemakkelijk ze in het dagelijks leven zijn te integre ren. Ze omvatten onder meer het bewust verplaatsen van je eigen ge wicht naar de ene en vervolgens naar de andere kant van het lichaam. De behandeling op massagetafel sluit er op aan. Dj bestaat uit zacht ritmische bevtj gingen waarbij hoofd, nek, schc ders, armen en benen zachy rold, gestrekt, gewiegd es gen worden. „Trag genezing van^ MS en Pa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 34