Zeeland Waarom niet de Koepelkerk geeft dorp aanzien Status 'jong monument' Seizoenen 'fx PI I t j: 1 n PZC Ambulanciers: acties zullen patiënten niet schaden De krant 5 weken voor 15 euro! OR: geldtekort niet afwentelen op ambulancemensen. 2 Dinsdag 16 oktober 2007 PZC 233 MARLEEN BLOMMAERT Het is weer zover. De korte broek nog maar juist opge borgen en de winkels liggen alweer vol met gevulde speculaas en kerstartikelen. Nee, u bent niet in een winterslaap gesukkeld. Sinterklaas laat nog zevenenhalve week op zich wachten, en kerst nog bijna elf weken. Maar we moeten nu al in stemming gebracht worden. Het be gint al met etalagepoppen die ons verwijtend aankijken. Ooit een vrolijke etalagepop gezien? Ze staan daar met maatje 34 en benen van twee meter te mokken. Ze kijken al maanden boos omdat u nog geen winterkleding gekocht heeft. Plotseling denk je dan: 'ik heb een nieuwe trui nodig'. Zo gaat dat ook met speculaas, pepernoten en de nieuwste trends in kerstbomen. De par fumhuizen beginnen u al hun wereld vol glamour voor te tove ren. De dikke folders met plastic ellende voor kinderen en het nieuwste op elektronicagebied zullen binnenkort onze brieven bussen bevolken. Het seizoen van de grote ontevredenheid is begonnen. Buiten op het veld worden op droge dagen de laatste aardap pelen en uien van het veld gehaald. Het veld kan dan leeg en geploegd de winter in. De mist van de afgelopen week tovert samen met de zon stralenkransen uit machtige popu lieren tevoorschijn. Op het water vieren ijle watergeesten dansend de komst van de herfst. De notenbomen hebben hun werk gedaan. Zij gaan majestueus in ruste tot het voor jaar. U en ik doen er waarschijnlijk de komende maanden nog even een tandje bij, opgejaagd door denkbeeldige seizoenen. Zullen we die pepernoten gewoon eens laten liggen tot 2 de cember? Of wilder nog, zullen we ze zelf maken op 4 decem ber? Het seizoen van de grote ontevredenheid is begonnen COLOFON Directeur/uitgever Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Redactie Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315600 E-mail: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Buitenruststraat 18, Middelburg Postbus 8070, 4330 EB Middelburg Tel: 0118-493000 Redactie Beveland-Tholen Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315670 Redactie Zeeuws-Vlaanderen Willem Alexanderlaan 45, Terneuzen Tel: 0115-645769 Postbus 145, 4530 AC Terneuzen, Steenstraat 37, Hulst Tel: 0114-371379 Redactie Schouwen-Duiveland Grachtweg 23a, Zierikzee postbus 80, 4300 AB Zierikzee Tel: 0111-454651 Advertenties Verkoopteam Zeeland Tel: 0113-315520, fax: 0113-315529 E-mail: teamzeeland@pzc.nl Business-to-business/de Óndernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend goed Tel: 076-5312277, fax: 076-5312274 E-mail: segmentteam@pzc.nl Personeelsadvertenties 0900-5628 722 Kleintjes 0900-6743 836 Familieberichten 0800-8060 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Bel PZC Lezersservice 0800 - 0231 231 (gratis) Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: een medewerker spreken Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur e-mail: lezersservice@pzc.nl postadres: PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk één maand voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 22,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 64,00 (acceptgiro €67,00) Jaar €245,50 (acceptgiro €248,50) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl door Marcel Modde Van heinde en verre, uit Ne derland én buitenland, kwamen ze kijken naar de koepelkerk die het hart van Philip pine in 1953 nieuw aanzien had ge geven. „Wie dat allemaal waren, weet ik niet meer, maar volgens mij zaten er flink wat architecten en andere mensen uit de bouwwe reld bij", vertelt huidig onder- houdsman W. Neijt. „Die con structie was voor z'n tijd iets heel bijzonders." Alleen al de eerste twee jaar trok het ontwerp tiendui zend bezoekers. Als twaalfjarige zag Neijt hoe Duit se militairen op hun vlucht op 20 september 1944 rond zeven uur 's avonds de toren van de oude kerk opbliezen. Nood werd deugd en op de zelfde plek herrees acht jaar nadien een aanmerkelijk gro ter Godshuis. De toren werd niet langer centraal opgebouwd, maar in het vierkant naast de kerk ge metseld. Door de rondom gedra gen koepelconstructie ontstond ruimte voor 475 zitplaatsen, die vrijwel wekelijks vol zaten. „We hadden toen ook twee zondagdien sten. Nu nog maar één, waar krap vijftig tot zeventig mensen op af komen. In die zin biedt de monu mentale status wel meer garantie dat de kerk blijft bestaan. Hij is beeldbepalend voor Philippine. Zonder zou het hier een dooie boel zijn." Neijt is één van de trouwe kerkgan gers. Het gebouw roept bij hem herinneringen op aan Frankrijk. „In de dorpjes daar zie je overal van dat soort torens." De gepensio neerde landbouwer rolde 'vanzelf in de onderhoudsgroep van de Eli- sabethparochie. „Het is een solide kerk. Echt veel werk hebben we er niet aan. Het zou eens een flinke schilderbeurt moeten hebben." RK-kerk Heilige Maria Hemelvaart in Philippine. Architecten: P.A.M. Siebers en W. van Dael, 1954 Bijzonderheden: Koepelkerk, achtkantig gedragen, binnen vrij van pilaren. Vierkante toren naast de kerk. Opgetrokken uit Aardenburgse baksteen. foto Wim Kooyman Minister Plasterk oogst weinig vreugde met zijn toppers uit de wederopbouw. De provincie en de Bond Heemschut vinden de lijst te kort, de eigenaren vrezen de regels en de kosten. door Ernst Jan Rozendaal Gedeputeerde H. van Wa- veren (CDA, cultuur) moet even slikken als hij hoort welke Zeeuw se objecten Plasterks lijst van hon derd toppers uit de wederopbouw hebben gehaald. „De kerk van Philippine ken ik niet. Daar moet ik gauw eens gaan kijken. De Zeevaartschool lag voor de hand. Het station Vlissingen heeft me verrast. De gevel is erg mooi, maar als geheel is het toch niet zo'n spectaculair object." Tijdens een bijeenkomst in Amers foort heeft minister Plasterk giste ren onthuld welke bouwwerken de lijst van honderd topmonumen- ten uit de tijd van de wederop bouw hebben gehaald. Voor aan passingen aan de objecten geldt voortaan een vergunningplicht. Daar staat een instandhoudings subsidie tegenover. Met drie op de honderd weerspie gelt het aantal monumenten de omvang van de Zeeuwse bevol king ten opzichte van de rest van Nederland. „Toch is het wat karig", meent Van Waveren, „als je bedenkt dat naast Rotterdam ook Zeeland tij- W. Neijt. door Ondine van der Vleuten Ik weet eigenlijk niet of ik blij ben." Pastoor Erpelinck van de Eliza- beth-parochie springt niet direct een gat in de lucht, als hij hoort dat de Heilige Maria Hemel- vaart-kerk in Philippine de status van 'jong monument' krijgt. Het onderhoud van de kerken drukt zwaar op de parochie. „De aanwij zing tot monument betekent dat er niet zomaar meer verbouwd of verspijkerd kan worden. We krij gen wel een deel van de onder houdskosten terug via subsidie, maar je kunt niet meer zo maar een aannemer inschakelen; dat worden al snel dure jongens." Bij de Hogeschool Zeeland, eige naar van de Zeevaartschool, rea geert Rien de Klerk niet veel vrolij ker: „We hebben vorige week de minister nog een briefje gestuurd dat we niet zaten te wachten op die monumentenstatus." De Klerk, secretaris van het college van bestuur, moet nog eens goed Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 64,- per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 67,- per kwartaal ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713, 4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Naam voorletters m/v Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. RekeningnummerHandtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres door Claudia Sondervan MIDDELBURG - Geen ambulance werker wil patiënten tekort doen. Maar driekwart van het rijdend personeel van de RAVZ wil de Zeeuwse gemeenten laten blijken dat zij de gedwongen overgang naar een andere cao met verlies van vervroegd pensioen niet al léén willen betalen. Hoe acties er uit gaan zien is nog onduidelijk. Een comité beraadt zich over mo gelijkheden, zegt or-voorzitter Sala- kory. Acties treffen enkel de ambu lancedienst boven de Westerschel- de. De Zeeuws-Vlaamse ambulan cemensen werken onder de zieken huis-cao van ZorgSaam. Kern van het conflict is de regeling voor ver vroegd pensioen, die sinds 2005 in stappen wordt afgebouwd. Minis ter Klink heeft zonder overleg met de vakbonden besloten dat ambu lancemensen uit de zogeheten B3-stichtingen, zoals de Zeeuwse, versneld over moeten naar de nieu we cao Ambulancezorg zonder die gefaseerde afbouw en met een an der pensioenfonds. De afkoop van de pensioenrechten, enkele miljoe nen per jaar voor Zeeland, dreigde de RAVZ financiëel te nekken tot de interventie van Klink. Interim directeur P. Bouman zegt de emo ties bij het personeel te begrijpen maar te geloven dat de 'pijn be scheiden kan blijven'. Hij praat morgenavond met minister Klink over diens aanbod een deel van de pensioenovergang te betalen. Aan vullende hulp van de Zeeuwse ge meenten noemt Bouman echter 'ook op zijn plaats'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 2