Nooit echt klaar met de waterlinie Toch eerder nieuwe school Oostdijk !"Ü"SijSh m1 Pi! 5 K» f i Studenten koken voor goed doel m i i W1 w DE RODE PILAREN Zeeuw Johannes Sinke al jaren verknocht aan verdedigingswerk. durea Robbert Lavën Reimerswaal kan de broekriem na jaren een gaatje losser zetten. Garlic Vitaal Forte: 3 halen 2 betalen! Drogisterij Kruiderij www.derodepilaren.ri! B PZC Dinsdag 16 oktober 2007 23 Johannes Sinke (85) praat vol passie over de West-Brabantse waterlinie. Achterin de kamer heeft hij zijn eigen Fort de Roovere-hoekje. foto Leo Adriaansen KAMER VAN KOOPHANDEL ZEELAND Officiële bekendmaking Op grond van het bepaalde in lid 3 van artikel 44 van de Wet op de Kamers van Koophandel en Fabrieken 1997 (stbl. 1997, 783) maakt de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeland bekend dat een exemplaar van de Begroting 2008 en een exemplaar van het Activiteitenplan 2008 vanaf 11 oktober 2007 voor een ieder ter inzage liggen op haar kantoren te Middelburg (Buitenruststraat 225) en teTerneuzen (Schuttershofweg 1). Beide exemplaren worden behandeld in de vergadering van het Algemeen Bestuur op 18 oktober 2007. door Rob Paardekam BERGEN OP ZOOM - De West-Bra- [bantse waterlinie redden van de Vergetelheid. Dat is zo'n beetje het Seyensdoel van Johannes Sinke uit Bergen op Zoom. „Maar ik Hh er ver mee klaar hoor", zegt Ingeboren Zeeuw. „Ik neem bin nenkort wat gas terug." Zijn vrouw lacht maar eens, alsof ze denkt: ja ja, jij een stapje terug doen? „Kijk", zegt ze, terwijl ze naar een hoek van de huiskamer wijst. „Daar is zijn Fort de Roove re-hoekje." Het staat vol met boe ken, kaarten, schilderijen en nog veel meer over de West-Brabantse waterlinie en met name Fort de Roovere. Wie er iets over wil we ten kan beter bij Sinke thuis gaan snuffelen dan in de bibliotheek te gaan ploeteren. Bij wijze van spre ken natuurlijk, want de Bergenaar zit vanwege zijn hoge leeftijd en kwakkelende gezondheid niet op een enorme toeloop te wachten. Niet dat hij niet graag over zijn pas sie vertelt. Integendeel. Geef hem de kans en hij praat je urenlang de oren van het hoofd. Sinke kwam in 1922 ter wereld in Serooskerke op Walcheren. Dertig jaar later vertrok hij vanwege zijn werk naar West-Brabant, waar hij werd benoemd tot hoofd terrein diensten van het toen nog Zeeuw se psychiatrische ziekenhuis Vrede rust. Later schopte hij het tot wet houder van Halsteren. In die perio de ontstond zijn passie voor de wa terlinie. Het verdedigingswerk uit 2628 en ligt tussen Bergen op Zoom en Steenbergen en bestaat uit de forten Moermont, Pinssen, de Roovere en Henricus. Sinke heeft er inmiddels de nodige boeken aan gewijd. Maar het trotst is hij eigenlijk nog op het boek dat onlangs verscheen over het beleg en de inname van Bergen op Zoom en Fort de Roovere in 1747. Het werd oorspronkelijk geschre ven door de Zweedse ingenieur en militair Jacob von Eggers, die dat jaar als een soort waarnemer ach ter de Franse linies aanwezig was. Sinke wist een editie van het boek, in het oud-Frans, te pakken te krij gen. Het is nu vertaald. En dat is volgens hem een unicum. „Nooit heeft iemand de gevechten zo pre cies beschreven als Von Eggers." Zeer in zijn nopjes is Sinke ook met het plan om delen van de wa terlinie weer zichtbaar te maken. Het is ontwikkeld door de stich ting Vrienden van de West-Bra bantse Waterlinie, waar hij samen met de Bergse oud-burgemeester Ans van den Berg één van de drij vende krachten achter is. Maar de jaren gaan tellen. En nu al les over de linie en zijn forten wel zo'n beetje is opgeschreven en het herstelplan van de grond lijkt te komen, doet Sinke dan ook een stapje terug. „Ik ben er klaar mee", zegt hij. Echt? „Nou ja. Op de ach tergrond blijf ik wel actief, hoor." GOES - De Grote Kerk in Goes is donderdag r november het decor van een benefietdiner. De organisa toren zijn leerlingen van de mid delbare hotelschool in Middelburg. De opbrengst is bestemd voor Ki- ka, een organisatie die zich inzet voor kinderen met kanker. De actie komt voort uit een school opdracht. Studenten van de oplei ding Horeca, Toerisme en Voeding aan het ROC hebben een buffet sa mengesteld. Bij de bereiding krijgen zij hulp van de koksopleiding en leerlin gen van het Goese Lyceum. Het Van der Valk-hotel in Goes stelt zijn keuken beschikbaar. Naast eten en drinken is er een lo terij en livemuziek. Kaarten zijn telefonisch of via in ternet te bestellen. Een zitplaats kost 55 euro, een staanplaats 50 eu ro. Voor informatie of kaarten: 0118-558334. SI www.etenvoorkika.nl PODO - POINT" Zorg voor Voet Schoen SEGEERSSTRAAT 29 MIDDELBURG door Luc Oggel KRUININGEN - Nieuwbouw voor ba sisschool De Bornput in Oostdijk kan toch in 2010. Dat staat in de programmabegroting 2008-2011 van de gemeente Reimerswaal. Burgemeester en wethouders wil den de investering eerst doorschui ven naar 2011, maar daar was de raad op tegen. Uit de begroting blijkt dat de finan ciële broekriem in Reimerswaal na een aantal magere jaren weer wat losser kan. Dat is vooral te danken aan de jaarlijkse uitkering uit het gemeentefonds. „Maar met geld smijten kunnen we nog niet", tem pert wethouder J. de Kunder (CDA, financiën). Afgelopen voor jaar moest het college alle zeilen nog bijzetten om een sluitende ka dernota te kunnen presenteren. De programmabegroting laat voor de jaren 2008, 2009 en 2011 een po sitief saldo zien. Er is zelfs ruimte voor nieuw beleid. Ook de burger profiteert. Reinigingsrechten en ozb stijgen alleen trendmatig (1,3 procent). Zoals vastgesteld in het Gemeentelijk Rioleringsplan gaan de rioolrechten volgend jaar wel met zeven procent omhoog. Het tekort voor het toekomstige multifunctioneel centrum in Yerse- ke West (1,9 miljoen) is overigens nog niet in de begroting opgeno men. De raad beslist dinsdag 30 oktober over het document. GOES - In het Oosterscheldezieken- huis in Goes is vandaag van 10.30 tot 12.30 uur een informatieoch tend over whiplash, opgezet door het Whiplash Informatiecentrum Europa. Mensen die zelf met een whiplash te maken hebben, geven de voorlichting, onder meer over whiplash-vriendelijke behandel aars en juridische afhandeling van letselschade. Toegang is gratis. Nü 180 capsules van 38,85 VOOr 25,90! normale prijs 12,95 per stuk Wmm S ££9 |r

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 27