Zeeland m lui mts&m i B mak Oesterschelpen zijn goed te gebruiken Iff# I HHMIHpif Lewedorp wil actie Provincie krijgt eigen jongerenraad Borsele legt lat behoorlijk hoog hij uitvoering nieuwe zorgtaken Studio Sanérie Herten krijgen nieuwe omheining A - "f"! rü, ff! AÜ\ All t "I Üül Werving van leden is bezig, installatie vindt plaats in december. IdD.UL-i-J.IUJII.IIHIJJ.I.l miliums Wegvissen verwilderde Japanse oesters in principe haalbaar. Zwitsers ensemble in concert in Wemeldinge Verhalenverteller in Historisch Museum Eerste paal voor businesscenter Poel II Bruno Gröning-kring houdt bijeenkomst Project Zorg voor paard en landschap Expositie Van den Berg in 's-Heerenhoek Jongeren lastiger te motiveren voor vrijwilligerswerk. 22 Dinsdag 16 oktober 2007 PZC fitli !!T! linii (itiHiiiitt i|, i door Lilian Dominicus GOES - Er komt een jongerenraad voor de provincie Zeeland. Deze raad zal het provinciebestuur advi seren in zaken die over jongeren gaan. Dat meldde projectmedewer ker jongerenparticipatie Wijnand de Wolf gisteravond bij de installa tie van de jongerenraad in Goes. De lancering van de Zeeuwse jon gerenraad is op dinsdag 11 decem ber. De Wolf is bezig met de wer ving van jongeren. De jongeren raad van de provincie zal ook regel matig contact hebben met de jon- gerenraden van de Zeeuwse ge- Figuurcorrectie- en af slankcenter -Thermo Fysische Methode (TFM) mét INFRARQQD5TRALXNG (IR) - Persoonlijke begeleiding tijdens de oefeningen (20 min.) - Gerichte en plaatselijke figuurcorrectie (buik, dijen, heup), enz. - Revolutionaire verbetering door gebruik van Infraroodcabine (snelle vetverbranding) - Voedingsadviezen (géén diëten, shakes e.d.) - Maximaal resultaat bij minimale inspanning - Gewaarborgde cm-garantie - Zonnebank Bel snel: 0118-594098 wwwstudiosaner ienl Openingstijden: ma. en do. 9.00-12.00 en 17.00-21.00 uur di., wo. en vr. 9.00-15.00 uur Fort den Haakweg 15A, Vrouwenpolder door Harmen van der Werf LEWEDORP - Haal de bedrijfslood- sen van voormalig oliehandel Van den Dries aan de Postweg in Lewe dorp weg en zaai er voorlopig gras in. De dorpsraad van Lewedorp is een actie begonnen om dat voor el kaar te krijgen. Het terrein van Van den Dries ligt middenin Lewedorp. Er gebeurt tot op heden niks. Het verloedert, terwijl volgend jaar de Postweg he lemaal wordt opgeknapt. Voor de dorpsraad is dat reden aan de bel GOES - Een hert kijkt met nieuwsgierige blik naar het provisorische hek rond het hertenkamp in Coes-Zuid. Het bestaande hekwerk was versleten en wordt de komende twee weken vervangen. Ook de drinkput wordt uitge baggerd. De dieren blijven in de tussentijd gewoon in de wei. foto Dirk-Jan Gjeltema meenten. Wijnand nodigde de Goese jongerenraad uit om naar de provincie te stappen met idee ën of vragen. De jongerenraad van Goes is op haar beurt op zoek naar nieuwe le den. „Met name vanuit de kleine kernen van Goes", zei de kersvers benoemde voorzitter Yannick de Potter. Eind deze week krijgen de circa 4500 Goese jongerenvan 12 tot en met 23 jaar een enquête in de bus. Ze kunnen daarin aangeven welke zaken de jongerenraad moet aan pakken, zoals concerten, clubhui zen, hangplekken of openbaar ver voer Ook kunnen ze zich melden als lid van de jongerenraad. IF| www.jongerenraadgoes.nl en t-* www.jouwzeeland.nl door Harmen van der Werf YERSEKE - Ondernemers in Yerseke zien commerciële mogelijkheden voor verwerking van verwilderde Japanse oesters uit de Oosterschel- de. Het is volgens hen dan wel no dig dat er voldoende ruimte komt om oesters te bevissen en oester schelpen te bewerken. De provincie maakte vorige week bekend dat het opvissen van ver wilderde Japanse oesters uit diepe re delen van de Oosterschelde in principe kan worden uitgebreid. Mosselkwekers voerden in 2006 een proefvisserij uit. Gebleken is dat er geen schade is in de diepere delen en dat het mogelijk is door visserij de oesterplaag in de Ooster schelde te bestrijden. In vervolg hierop wil de provincie onderzoeken of ondernemers geïn teresseerd zijn in commerciële vis serij op verwilderde'Japanse oes ters in diepe delen van de Ooster schelde. Oesterkweker M. Boone en zijn compagnon M. Wijkhuis zien er wel brood in. Zij dienden al in 2004 een plan in om verwilderde Japanse oesters op te vissen. Zij willen het oestervlees uit de opge viste oesters op de markt zetten. Oesterschelpen waarin geen vlees meer zit, willen zij bij een verwer kingsbedrijf afzetten. Boone heeft wel vertrouwen in de haalbaarheid van zijn plan, maar dat zal volgens hem vooral afhan kelijk zijn van 'onze milieuvrien den'. Hij doelt op de eisen die aan het opvissen van verwilderde Ja panse oesters worden gesteld. „We moeten enigszins de ruimte krij gen. Krijgen we die, dan kan het fi nancieel." Volgens Boone zit een grote schel penverwerker als Van der Endt-Louwerse in Yerseke verle gen om de oesterschelpen. „Ze moeren die schelpen nu uit Dene marken en de Verenigde Staten ha len." Van der Endt-Louwerse is zelfs al een stapje verder dan Boone en zijn compagnon Wijkhuis. Het be drijf heeft samengewerkt met Yer- sekenaar S. Schot om oesterschel pen op te vissen en te verwerken. „Het kan", zegt bedrijfsleider W. de Smet, „maar er zitten zoveel re gels aan vast. En we hebben op een gegeven moment de aanvoer gestopt, omdat er veel vlees in de schelpen was achtergebleven. Dat gaf stank en vliegen." Momenteel is Van der Endt-Lou werse een nieuwe verwerkingsme thode aan het beproeven. De fir ma maakt oestergrit van de schel pen. Dit wordt veel gebruikt in kip penvoer. Ondernemers in Yerseke zien het wegvissen en verwerken van schelpen van verwilderde oes ters wel zitten, als ze niet te veel door regels worden beperkt. WEMELDINGE - Ensemble A Cinque Voci uit Zwitserland en het madri gaalkoor van de Zeeuwse Muziek school geven donderdagavond een concert in de hervormde kerk van Wemeldinge. Ze brengen pelgrims- muziek, vocaal en instrumentaal, uit de middeleeuwen en renaissan ce. Het concert begint om acht uur. Toegangsprijzen: t2,5o euro; CJP en 65-plus 10,50 euro. GOES - Verhalenverteller Engel Reinhoudt verzorgt als afsluiting van de week van de geschiedenis optredens in het Historisch Mu seum De Bevelanden. De verhalen worden in de diverse zalen van het museum verteld tij dens de Museumnacht, zaterdag tussen 20.00 en 23.30 uur. Toegang tot het museum is deze avond gratis. GOES - De eerste paal voor bedrij- vengebouw Businesscenter Nan- senbaan in Goes is gisteren gesla gen. Het gebouw bestaat uit drie ruimten. Die zijn ruimer bemeten dan gemiddeld, zo'n 660 vierkante meter. „We willen daarmee de gro tere bedrijven aantrekken", ver klaart J. Boer van het businesscen ter. Eén ruimte is al verhuurd aan De Bruin Montage uit Yerseke. WILHELMINADORP - De Duitser Bru no Gröning (1906-1959) heeft een leer ontwikkeld die zou helpen 'langs geestelijke weg' te genezen. De Bruno Gröning-vriendenkring houdt over de werkwijze van de vrij omstreden Gröning vanavond vanaf half acht een lezing in het Wilhelminahuis in Wilhelmina- dorp. De toegang tot de bijeen komst is vrij. WOLPHAARTSDIJK - Hoe kunnen terreinen voor paarden beter in het landschap worden ingepast? Die vraag staat donderdag centraal op een informatieavond over het project 'Zorg voor paard en land schap' in manege Goosen, Lage- weg 6, Wolphaartsdijk. De gratis toegankelijke bijeenkomst is vanaf 19.30 uur. Opgeven: info@sbnl.nl (e-mail) en 0318-578357. 's-HEERENHOEK - In De Jeugdhoev in 's-Heerenhoek is tot en met nuari volgend jaar een expositi zien van de 's-Heerenhoekse beel dend kunstenaar Nicolaas van den Berg. Hij stelt schilderijen tentoon die door het gebruik van veel kleu ren een optimistische uitstraling hebben. De expositie is dinsdag, vrijdag en zaterdag geopend van 14.00 tot 17.00 uur. te trekken met een handtekenin genactie om eigenaar Sagro uit 's- Heerenhoek op te roepen alles af te breken en een grasveld aan te leggen. Handtekeningen kunnen bij middenstanders worden ingele verd. Die worden later dit jaar aan Sagro aangeboden. De gemeente Borsele heeft nog be keken of het juridisch mogelijk is Sagro tot handelen te dwingen. Ge bleken is dat dit niet kan. Bij Sagro was niemand bereikbaar voor een reactie. door Harmen van der Werf HEINKENSZAND - Ze hebben geluk in Borsele. De bevolking is er net iets jonger dan in de rest van Zee land. Dat biedt perspectief Er zijn meer mensen die zorg kunnen bie den, als vrijwilliger of mantelzor- ger, en minder inwoners die zorg nodig hebben. Toch slaat ook in Borsele de vergrijzing toe. Het aan tal 75-plussers stijgt van 1395 in 2005 naar t527 in 2015, En jonge ren zijn lastiger te motiveren voor vrijwilligerswerk. Borsele heeft in kaart gebracht wat haar te doen staat in het kader van de Wet Maatschappelijke Onder steuning (WMO). Met de WMO zijn t januari dit jaar veel zorgta ken van de rijksoverheid naar de gemeenten overgeheveld. Borsele vindt dat prima. Hoe dichterbij de mensen zorg kan worden geregeld, des te beter. Borsele legt de lat voor zichzelf ook hoog. Mensen mogen er niet ongemerkt vereenzamen. Gehandi capten moeten kunnen sporten. Buren helpen elkaar als dat nodig is. Inwoners van alle leeftijden ste ken een handje toe. En wat betreft de jongeren dan, die minder bereid zouden zijn tot vrijwilligerswerk? Wethouder M. Vermue-Vermue (CDA, welzijn) is niet zo somber. „Uit onderzoek is gebleken dat jongeren in Borsele meer dan in andere gemeenten be reid zijn te helpen." Er mag wel een tandje bij. De wethouder wil daar basisscholen en sportclubs bij betrekken. Mensen moeten zo lang mogelijk zelf verantwoordelijkheid dragen, is het uitgangspunt van het Borsel- se WMO-beleid in wording. De ge meente komt in beeld als dat niet meer lukt. Dorpteams zijn actief om dit goed te volgen en er wordt gewerkt aan een betere directe digi tale toegankelijkheid van het ge meentelijk zorgloket.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 26