erkennen' Ei 'Het zijn rotjongens, maar wel onze rotjongens' WfS 'Onderdrukking en een gezamenlijke vijand versterken nationaal gevoel enorm' Canon van de Koerdische geschiedenis mmsmmm i a Martin van Bruinessen, islam- en Midden-Oostendeskundige PZC Dinsdag 16 oktober 2007 1 1 380 v. Chr.Xenophon beschrijft de Koerden in zijn Anabasis als een in het Perzische rijk levend volk. 189-90 v Chr.: Onafhankelijk koninkrijk Corduena in Koerdistan. 90 v Chr-428 n. Chr.: Het koninkrijk Corduena wordt als vazalstaat betwist door het Romeinse rijk en zijn oostelijke buurstaten. In 428 wordt Corduena opnieuw deel van het Perzische rijk. 643-846: Verovering van Koerdistan door de Arabieren en bekering van de Koerden tot de islam. Koerdistan bestaat hierna uit een aantal emiraten. 1514: De meeste Koerdische emiraten worden veroverd door de Ottomaanse Turken. 1639: Verdrag van Zuhab regelt de verdeling van Koerdistan tussen het Ottomaanse en het Perzische rijk. E1919/1920: Bij Verdrag van Sèvres wordt de Koerden, als beloning voor hun hulp aan de geallieerden in de strijd tegen het Ottomaanse rijk in de Eerste Wereldoorlog, een onaf hankelijk Koerdistan toegezegd. Het verdrag wordt nooit geratificeerd. 1923: De Vrede van Lausanne deelt Koerdistan op tussen Turkije en zijn Arabische buurlanden. 1920 tot 1937: Vijf Koerdische opstanden in Turkije worden neer geslagen. Turks Koerdistan wordt tot 1965 afgesloten van de buitenwereld. 1946: In noordwest-lran wordt in de nasleep van WO II een Koerdische republiek uitgeroepen. Het Iraanse leger maakt daar binnen een jaar een eind aan. 1984: PKK begint in zuid-oost Turkije strijd voor een socialistisch onafhankelijk Koerdistan. De PKK heeft een grote rol gespeeld bij de bewustwording van de Koerdische identiteit in Turkije. Toch is draagvlak voor de PKK onder de Turkse Koerden niet vanzelfsprekend. Het PKK-geweld begon met het vermoorden van leden van rivaliserende Koerdische bewegingen. In 1984 nam de PKK echter de wapens op tegen het Turkse leger. Toen bleek dat zij militair wat voorstelden, ontstond draagvlak: voor het eerst sloegen Koerden terug tegen de onderdrukking op het platteland. De strijd leidde echter tot enorm veel leed onder de Koerdische bevolking. Zo'n drieduizend dorpen werden verwoest en het leger deporteerde ruim 300.000 Koerden naar elders. De meeste Koerden willen na al die jaren vooral een 'maatschappelijke' vrede. Toch vallen zij de PKK niet af, zegt Koerdendeskundige Martin van Bruinessen. „De Koerden hebben een houding naar de PKK die neerkomt op: 'Het zijn rotjongens, maar wel onze rotjongens'. Zij willen vooral dat de regering en de PKK gaan praten." Sinds de arrestatie van PKK-leider Öcalan heeft de PKK daartoe aanzetten gegeven, maar de Turkse regering heeft daar geen oren naar. De PKK staat op de internationale lijst van terroristische organisaties. Daar zijn goede redenen voor: ze hebben mensen vermoord, aanslagen gepleegd tegen diplomatieke vertegenwoordigingen, ze persen mensen af en worden geassocieerd met heroïnehandel. De huidige aanslagen in oost-Turkije zijn echter gericht tegen militaire doelen, niet tegen burgers, en zijn eerder te klasseren als guerrilla. Van de aanslagen tegen burgers elders in Turkije heeft de PKK de verantwoordelijkheid ontkend en die zelfs veroordeeld. „Maar je weet natuurlijk nooit zeker of dat de waarheid is", aldus Van Bruinessen. „Hoe dan ook, om met ze te kunnen onderhandelen moeten zij eerst van die lijst af." Hij is ervan overtuigd dat het er eens van zal komen. Gezien de gevoeligheden in Turkije, waar momenteel nationalistische sentimenten tegen Koerden hoog oplopen, zullen gesprekken in ieder geval in het geheim moeten beginnen. Waar wonen de Koerden? (Percentages bij benadering, exclusief de Koerden buiten het Midden-Oosten.) Percentage Koerden per land Turkije. 55% 20% 17% 8% 7,5% .1,3% Iran: 20% Irak: 20% Syrië: 5% Turkije Irak Syrië Iran Armenië infographic: JD 1991:Noord-lrakwordt onder bescherming van de Amerikaanse luchtmacht een autonome Koerdische regio. 1995 en 1997: Turkse militaire operaties met enkele tienduizenden soldaten in noord-lrak tegen PKK. HbUk 1999: PKK leider Öcalan wordt in Kenia gearresteerd en in Turkije '4^^ gevangengezet. 2003: VS-invasie in Irak. De autonome Koerdische regio in noord-lrak krijgt een officiële status ï;-! binnen Irak. Koerdische burgers en strijders steken een grensrivier van Turkije over. De in 1923 getrokken grenzen gingen dwars door de landerijen van stammen en familieleden heen. Het afdoen van familiezaken kwam in de ogen van Sy rische, Turkse en Iraakse autoriteiten sindsdien vaak neer op smokkel. 1986-1889: Operatie An-Fal, een genocide-campagne van Saddam Hussein tegen de Koerden in noord-lrak. Bij de gifgasaanval op het dorp Halabja in 1988 komen zeker 5.000 Koerden om.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 11