'Krijgers die geen enkele koning 1 O I Dinsdag 16 oktober 2007 PZC Turkije dreigt met een grote militaire operatie tegen Koerdische rebellen. In het verleden hebben machthebbers nooit veel grip op hun Koerdische onderdanen gekregen. door Chris Halkes foto Ramzi Haidar EPA ekwame krijgers, in M 9 een onherberg- zaam land, die geen koning erkennen.' Dat krijgt de Griek se avonturier Xenophon te horen over het volk de 'Karduchoi' als hij in 401 voor Christus zijn legertje door hun territorium wil voeren. Hij bevindt zich met tienduizend huurlingen op de vlucht, diep in het Perzische rijk waar zij hadden deelgenomen aan een mislukte staatsgreep. Het gebied van de 'Kar duchoi' hoort op papier bij dat rijk, maar de Perzische koning, zijn leger en zijn ambtenaren dur ven zich er niet te vertonen. De be faamde 'Tienduizend' moeten zich door Koerdistan vechten, te gen de guerrillatactieken van de be woners. Met Xenophons meesle pende verslag hiervan stappen de Koerden de geschiedenis in. Nu, ruim 2.400 jaar later, zijn het geen tienduizend Griekse, maar 200.000 Turkse soldaten die, met tanks en helikopters, door Koerdis tan marcheren. De Turkse rege ring heeft het parlement gisteren toestemming gevraagd voor een grote campagne in Irak. Het doel zijn de bases van de Koerdische guerrilla- beweging PKK, die van uit het autonome Koerdische ge bied in noord-Irak aanslagen pleegt in Turkije. Islam- en Midden-Oostendeskun dige Martin van Bruinessen van de Rijksuniversiteit Utrecht ziet het nog niet gebeuren. Volgens hem speelt premier Erdogan bluf poker tegen de hem vijandige le gertop. „Voor de verkiezingen riep het leger dat het met een grote operatie de PKK in Irak wilde uit schakelen, in de hoop Erdogans po sitie te verzwakken. Maar diens AKP-partij won de verkiezingen Nu zet hij het leger voor het blok. Ik geloof nooit dat 200.000 Turkse soldaten in staat zijn vierduizend PKK-strijders in dat ontoegankelij ke terrein uit te schakelen." In deze redenatie zullen de gene raals op hun grote woorden moe ten terugkomen en staat Erdogan daarna sterker. Loopt het anders, dan wordt het een van de grootste operaties van het Turkse leger te gen de Koerden sinds de 'Koerdi sche kwestie' ontstond met de on dergang van het Ottomaanse rijk. Dat grote Turkse rijk omvatte tot 1918 bijna het hele Midden-Oos ten. Net als de oude Perzische ko ningen, namen de sultans er ge noegen mee dat Koerdistan op de kaart Turks was. Hun leger en poli tie meden, als het even kon, het woeste, berggebied waar banditis me hoogtij vierde. 'Door de taal is in Turkije en Arabische landen duidelijk wie Koerd is en wie niet' In de Eerste Wereldoorlog stelden de Britten de Koerden onafhanke lijkheid in het verschiet. Generaal Kemal Atatürk, die na de Turkse nederlaag in die oorlog de macht in Turkije greep, zette echter een streep door de rekening. Hij pakte een groot deel van Koerdistan te rug. Toen enkele jaren later de grenzen voor het nieuwe Mid den-Oosten werden getrokken, was het beloofde Koerdische land verdwenen. De Koerden echter niet; al hadden de machthebbers in de staten waarover hun grondgebied werd verdeeld, dat het liefst gezien. Zo wel Turkije als de Arabische lan den ontkennen sindsdien het be- Het gevolg van repressie is dat de Koerdische identiteit sterker wordt beleefd staan van Koerden. Zo is in Syrië het gebruik van de Koerdische taal strafbaar en zijn Koerdische na men verboden. Volgens mensen rechtenorganisatie Human Rights Watch weigeren de Syrische autori teiten aan een deel van hun Koer dische inwoners identiteitspapie ren te verschaffen, zodat die letter lijk tweederangsburgers zijn. In Turkije waar ruim de helft van alle Koerden leeft, worden zij beti teld als 'bergturken'. Atatürks na tionale staat erkende namelijk geen andere identiteiten dan de Turkse, en alles wat neigde naar Koerdische identiteit werd onder drukt. In 1991 werd de repressie verminderd en nu mogen de Koer den bijvoorbeeld hun taal in be perkte mate spreken. Toen had dat echter al geleid tot een langdurige opstand. De guerrilla - volgens de Turkse overheid de terreur - van de PKK heeft sinds 1984 aan zo'n 37.000 mensen het leven gekost. Maar wat is die Koerdische identi teit? Wat maakt van een Koerd een Koerd? Volgens Martin van Bruinessen, die de Koerden al veer tig jaar bestudeert, is het vooral een kwestie van taal en religie. „De kerngroep van de Koerden be staat uit mensen die de Koerdische taal spreken en de soennitische is lam aanhangen. Daaromheen hangt een grote groep die zich wel Koerd voelt, maar bijvoorbeeld be ter Turks dan Koerdisch spreekt, of die Koerdisch spreken, maar ale- viet of - vooral in Iran - sjiiet zijn." Het Koerdisch is een aan het Iraans verwante taal, die compleet anders is dan het Arabisch of Turks. „Daarom is in Turkije en de Arabische landen heel duidelijk wie Koerd is en wie niet. In Iran gaan de Koerden geleidelijk over in andere Iraanse volken. Daar is ook geen echte roep om afschei ding. Vervolgingen in het sjiitische Iran zijn dan ook vooral gericht te gen soennitische Koerden vanwe ge hun geloof" Eind jaren zestig was Van Bruines sen ervan overtuigd dat de Koer den in Turkije helemaal zouden as simileren en als zodanig zouden verdwijnen. „De Koerdische stu denten in de steden, die ik toen sprak, beschouwden zich als Turk. Dat je ook Koerd was, gold als iets aparts erbij, maar het was niet be langrijk." Die ontwikkeling stopte toen veel meer Koerden in de ste den kwamen wonen en daar Koer dische netwerken ontstonden. De PKK is juist een daarna uit de link se studentenbewegingen voortge komen groepering. In de jaren tachtig en negentig be leefde Europa bovendien een ople ving van het regionalisme. En in Irak ontstond na de Golfoorlog van 1991, dankzij de door de VS in gestelde no-fly-zone, een auto noom Koerdisch gebied: op papier was het van Irak, maar het regime in Bagdad had er niets te vertellen. Heel belangrijk voor de opleving van het gevoel van Koerdische identiteit was volgens Van Bruines sen, de hieraan voorafgaande 'klei ne' genocide door het regime van Saddam Hussein. Sommige schat tingen zeggen dat daarbij zo'n 180.000 Koerden zijn vermoord en 'verdwenen'. „Dat raakt alle Koer den, ook degenen die zich eerder bijvoorbeeld vooral Turk hadden gevoeld. Onderdrukking en een ge zamenlijke vijand versterken natio naal gevoel enorm." Het gevolg van alle repressie in Turkije, Syrië en Irak is dan ook dat de Koerdische identiteit ster ker wordt beleefd dan ooit. Het verdeelde Koerdistan Istanbul I Ankara TURKIJE Incirlik &YRIË Erhac Zf) Dyarbakir siRNAK kJitvalsbase^KjO Mosul 1 Koerdisch gebied PKK Koerdische Arbeiderspartij (strijdt voor zelfstandige Koerdische staat) Damascus IRAK Bagdad

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 10