Spanning VS en Turkije loopt op Geducht piraat voor Franse Republiek Turken beschieten strijders van Koerdische Arbeiderspartij in Irak. Martens wil 'politieke nanny' voor prins Filip Historicus Friedlander krijgt Vredesprijs 'Plan om Poetin tijdens Iran-bezoek te doden' Toeristen verdrinken in grot Thailand Wit-Russen eisen aansluiting bij Europa PZC Maandag 15 oktober 2007 7 ANKARA - Nadat het Turkse leger eergisteravond is begonnen be schietingen uit te voeren op buur land Irak, zijn de spanningen tus sen Turkije en de Verenigde Sta ten verder opgelopen. Er waren al Turkse irritaties over de resolutie die een commissie van het Huis van Afgevaardigden aan het Ameri kaanse Congres wil voorleggen en die de massamoorden op Arme niërs in de nadagen van het Otto maanse Rijk als volkerenmoord be stempelt. De Turkse opperbevel hebber, generaal Yasar Buyukanit, zei gisteren in de Turkse krant Mil- liyet dat de militaire banden tus sen Turkije en de Verenigde Sta ten nooit meer hetzelfde zullen zijn als het Huis van Afgevaardig den instemt met deze resolutie. De Amerikaanse president George Bush heeft er vorige week bij het Congres op aangedrongen de reso lutie niet aan te nemen, omdat die 'grote schade' zou toebrengen aan de relatie met Turkije. De Turkse artilleriebeschietingen op Noord-Irak zijn gericht tegen de strijders van de Koerdische Ar beiderspartij PKK. De tot terroris tische organisatie bestempelde PKK zou aanvallen uitvoeren in Turkije vanuit de Koerdische regio in Irak. Ankara is al lange tijd ver bolgen dat de VS niets daartegen ondernemen. Washington heeft De relatie tussen Washington en Ankara heeft een dieptepunt be reikt door Turkse beschietingen van Irak en de Amerikaanse geno cide-resolutie. Ankara gewaarschuwd het ontred derde Irak niet binnen te vallen. De Amerikaanse regering vreest dat een inval leidt tot verdere de stabilisatie van Irak. Eerder deze week stemde de Turk se regering in met militaire acties tegen de Koerdische verzetsbewe ging in Noord-Irak. Begin deze week zal de regering het parle ment toestemming vragen voor een grootschalige militaire opera tie over de grens. De Turkse pre mier Tayyip Erdogan verklaarde af gelopen vrijdag dat hij bereid was de internationale gemeenschap te trotseren om aanhangers van de PKK ook in Noord-Irak aan te val len. De Verenigde Staten stuurden eergisteren twee gezanten naar Turkije om de gemoederen te sus sen. Dat bleek echter niet voldoen de om Turkije van aanvallen af te houden. Een Iraakse officier zei gisteren dat de granaten in onbewoond gebied terecht waren gekomen en geen slachtoffers hadden geëist. Het Turkse persbureau Anatolia meld de echter dat twee herders van der tien en veertien jaar oud waren omgekomen. Bob Denard en zijn huurlin genbende hielden in de ja ren zestig en zeventig huis in tal van, veelal Afrikaanse, conflicten. Hij noemde zich wel de 'Piraat van de Republiek' en algemeen wordt aangenomen dat Frankrijk op de achtergrond een rol speelde bij veel van de 'avonturen' van Bob Denard. Tijdens zijn leven was hij betrokken bij zeker acht militaire conflicten, vijf staatsgre pen en pogingen daartoe en een moordcomplot op een regeringslei der. Hij zat eens een celstraf van 14 maanden uit en werd aan het eind van zijn leven tweemaal veroor deeld tot een voorwaardelijke ge vangenisstraf Gisteren overleed hij in zijn huis in Zuid-Frankrijk. Denard, de bekendste Franse huur lingenleider, stierf aan de gevolgen NECROLOGIE Bob Denard 1929-2007 door Chris Halkes van Alzheimer. Daaraan leed hij al enkele jaren. Bob Denard, geboren als Gilbert Bourgeaud, begon zijn carrière in het Franse leger in Vietnam. Ver volgens diende hij als politieman in de Franse kolonie Marokko. Daar belandde hij in de cel toen hij betrokken bleek bij een ex- treem-rechts moordcomplot tegen de linkse Franse premier Pierre Mendes-France. Na zijn vrijlating begon Denard voor zichzelf, eerst als verkoper van wc's, daarna als huurling. Met zijn bende 'Les Affreux' - De Verschrikkelijken' - vocht hij in de jaren '60 en 70 in oorlogen in Biafra, Jemen, Koerdistan, Rho- desië en Angola. Meestal was zijn troep enkele tientallen huurlingen groot, maar in Congo leidde hij honderden manschappen waar mee hij onder meer fietsend de op standige provincie Katanga binnen viel. In de jaren '80 trok hij zich te rug op de Comoren, waar hij in 1975 al eens een regering omver had geworpen. Hij trouwde er en stichtte een gezin met kinderen. Hij wilde op de eilandengroep wel zelf de lakens uitdelen; zoals hij zelf zei 'om ook eens iets anders te doen dan oorlog voeren'. Denard en zijn bende bepaalden wie de macht had op de Comoren. In 1989 liet president Ahmed Abdal- lah het leven bij een van zijn staatsgrepen. Een tipje van de sluier over Frankrijks mogelijke be trokkenheid bij de acties van De nard werd opgelicht tijdens de pro cessen die in Frankrijk tegen hem werden gevoerd vanaf 1993. De nard zelf verklaarde in een proces over een staatsgreep in Benin met tranen in de ogen dat hij 'nooit an ders had gehandeld dan in het be lang van Frankrijk'. En een getuige vanuit de Franse geheime dienst deed nog tijdens een beroepszaak in 2006 een boekje open over hoe veiligheidsdiensten en speciale troepen typen als Denard gebrui ken als zij 'bepaalde geheime ope raties niet zelf kunnen uitvoeren'. Denard kreeg tenslotte alleen voor waardelijke straffen. Toch wilde Pa rijs ook duidelijk maken dat het geen prijs meer stelde op Denard. Toen hij in 1995 zijn vierde staats greep op de Comoren pleegde, maakten Franse troepen daar prompt een eind aan en voerden Denard gevankelijk mee naar huis. BRUSSEL - De Belgische kroonprins Filip moet een politieke raadgever krijgen, die hem behoedt voor het doen van politiek gevoelige uitspra ken. De premier van België moet daarmee ook ministerieel verant woordelijk worden voor zijn uit spraken. Daarvoor pleitte oud-premier Wilfried Martens gisteren voor de tv-zender VRT. Martens vreest 'nieuwe incidenten', mocht Filip niet gediend zijn van begeleiding door een 'politieke nannyzoals de raadgever bij de VRT werd ge doopt. Filip is de afgelopen jaren meermalen in opspraak gekomen. Zo was hij voor het bedrijfsleven een sta-in-de-weg tijdens een han delsmissie in Zuid-Afrika. Toen daar kritiek op kwam, liet hij we ten op zijn 46e geen adviseur meer nodig te hebben. FRANKFURT - De Israëlische histori cus Saul Friedlander heeft gisteren van de Duitse boekhandelassocia tie de Vredesprijs gekregen voor zijn werk over de Holocaust. Friedlander, professor aan de Uni versiteit van Californië, krijgt 25.000 euro. Hij schreef The Third Reich and the Jews. Friedlander is een van de laatste historici die de Holocaust zelf meemaakte. MOSKOU - De Russische geheime diensten zijn gewaarschuwd voor een samenzwering om president Vladimir Poetin te vermoorden tij dens diens bezoek deze week aan Iran. Dit meldt het Russische pers bureau Interfax. Poetin is de eerste Russische leider die Iran bezoekt sinds Jozef Stalin dat in 1943 deed. BANGKOK - Zes Europese toeristen en twee Thaise gidsen hebben een boottrip naar de grotten van Nam Talu in het Thaise nationaal park Khao Sok niet overleefd. De groep schuilde in een grot voor een hoos bui en werd verrast door het snel stijgende waterpeil. Een Britse van zeventien overleefde het drama. MINSK - Duizenden Wit-Russen hielden gisteren een protestmars door het centrum van de hoofdstad Minsk. Ze eisten dat Wit-Rusland aansluiting zoekt bij Europa. „We willen leven volgens de wetten van Europa, niet volgens de wetten van de dictatuur", zei oppositieleider Aleksandr Milinkevitsj tegen zo'n vijfduizend toehoorders. Sinds 1994 deelt de autoritaire regering van president Aleksandr Loekasjenko in Wit-Rusland de lakens uit. foto Sergei Grits/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 7