Binnenland Wilde zwijnen maken kampeerders 't leven zuur Feest Sint mag niet in de kerk 'Solidariteit moet mede bepalen of een dure operatie wordt vergoed' Nieuwe groep ontdekt de van oorsprong katholieke bedevaart Pastoor: te veel overlast; Sint-Nicolaascomité met handen in het haar. Campinghouders luiden noodklok en verwijten regering laksheid. Stormloop op bumperstickers voor 'onze jongens en meiden' PZC Maandag 15 oktober 2007 5 DEN HAAG - De belangstelling voor stickers waar mee Nederlanders hun steun kunnen betuigen aan de militairen in Afghanistan is enorm. Op de stickers staan teksten als 'Wij steunen onze solda ten' en 'Ik ondersteun onze jongens meiden in Afghanistan'. Er zijn er sinds de start van de actie afgelopen weekeinde al meer dan honderddui zend besteld. De stickeractie is een initiatief van Libanon-vete- raan Fred Janssen samen met Anne van Oor schot, wier 24-jarige zoon nu in Uruzgan zit, en Ada van Aken uit Ridderkerk. foto GPD MALDEN - Het Sinterklaasfeest in het Gelderse Malden mag niet meer in de kerk gevierd worden. Pastoor Sip van de parochie Heili ge Antonius Abt zou de overlast te groot vinden. Het Sint-Nicolaascomité zit met de handen in het haar. Geen enke le andere locatie in Malden kan tweeduizend kinderen onderbren gen. „We maken al meer dan 35 jaar gebruik van de kerk. Dit is een kleine ramp, ja", aldus Theo Theu- nissen van het Sint-Nicolaascomi té Malden. De pastoor wil niet ver tellen wat zijn beweegredenen zijn om Sint-Nicolaas uit de kerk te ver bannen. „Dit is iets tussen de ge meente, de kerk en het Sint-Nico laascomité." Volgens Theunissen heeft de pastoor te kennen gege ven dat de banken te veel te lijden zouden hebben van de drukbe zochte viering, dat de kerk ver bouwd gaat worden en dat het bis dom de viering afkeurt, leder jaar komen er bijna tweedui zend kinderen naar de kerk. Theu nissen: „Het verloopt altijd orde lijk. Er is nog nooit iets kapot ge gaan in de kerk." HILVERSUM - Solidariteit en recht vaardigheid moeten mede bepalen of een dure medische behandeling moet worden vergoed. Dat stelt R. Meijerink van de Raad voor Volksgezondheid en Zorg (RVZ). De raad komt deze week met een advies hierover. Dat is het vervolg op een rapport van vorig jaar waarin de RVZ stelde dat me dische behandelingen die meer dan 80.000 euro per gewonnen le vensjaar kosten, niet meer zouden moeten worden vergoed. Dat leid de tot een fel debat. In het nieuwe rapport 'Rechtvaardige en duurza me Zorg' wordt het vraagstuk uit gewerkt. Als een behandeling 'te duur' is kan het onrechtvaardig zijn die niet te vergoeden. „Er is bijvoorbeeld een zeldzame stofwis selingsziekte die in Nederland bij veertig mensen voorkomt. Van hen kunnen er 25 worden behan deld met een medicijn dat een paar ton per jaar kost. Dan vergt de solidariteit dat het wordt ver goed", aldus Meijerink. In welke gevallen dat gebeurt moet de poli tiek beslissen. Gezondheidswinst moet daarbij een criterium zijn. Zo'n systeem is transparant en eer lijk, vindt Meijerink. DEN BOSCH - Een nieuwe groep rei zigers heeft de van oorsprong al leen aan katholieken voorbehou den bedevaart ontdekt. Vijftigplus sers, en met name vrouwen, gaan steeds vaker op pelgrimstocht om 'iets van zingeving en spirituali teit' te ontdekken. Dat zegt Jos van Bussel, directeur van de Vereniging Nationale Bede vaarten (VNB) in Den Bosch. „De binding met een kerk neemt af, maar mensen hebben wel behoef te aan betekenisvolle ontmoetin gen. Dat is ook ons motto. Vol gend jaar verwachten we zeker tienduizend pelgrims, zoals wij on ze reizigers noemen", aldus Van Bussel. De VNB organiseert voor namelijk bedevaarten naar Lour- des. De vereniging gaf zaterdag in Den Bosch de aftrap voor de vie ring van haar 125-jarig bestaan in het jaar dat het 150 jaar geleden is dat Maria in de Grot van Massabiel- le in Lourdes verscheen. Annie Kruithof, eigenaresse van camping De Tol, in de bossen van Nunspeet bij het door zwijnen omgewoelde terrein. foto Maarten van de Biezen/GPD door Remko Tanis NUNSPEET - Het overschot aan wil de zwijnen op de Veluwe is zo groot dat de dieren een direct ge vaar vormen voor campinggasten. Ze beuken tegen caravans en ten ten op zoek naar voedsel. Dat zegt Recron, de koepelorganisatie van campings, na het eerste weekend van de herfstvakantie. De Tweede Kamer praat deze week verder met minister Verburg (Landbouw) over de zwijnen. De minister wil eenmalig de druk- jacht toestaan om het aantal zwij nen terug te brengen tot een be heersbaar aantal. De Tweede Ka mer is tegen. Op de Veluwe is plaats voor achthonderd wilde zwijnen. Door het warme, natte weer en het vele voedsel lopen er nu zo'n zesduizend rond. Afgelopen maanden gaf dit al over last in dorpen op de Veluwe, waar de zwijnen achtertuinen omwroet ten. De situatie escaleert nu ook op de, doorgaans omheinde, campings. De dieren hebben op campings al voor meer dan 50.000 euro schade aangericht, zegt Recron. „Het is dramatisch aan het wor den", vertelt Annie Kruithof, eige naar van camping De Tol in de bossen van Nunspeet. „We zitten hier 45 jaar, maar het is nog nooit zó erg geweest. Gasten voelen zich niet meer veilig. Ze durven 's nachts niet naar buiten om haar het. toilet te gaan als ze een zeug met biggen zien lopen. De zwij nen komen ook bij de tenten en caravans op zoek naar eten. En dan is het nog maar oktober. Nor maal komen de zwijnen hier pas in de winter, als het voedsel in de bossen op is." Kruithof moet op alle negen vel den van haar camping nieuwe gras matten gaan leggen, omdat de zwijnen alles hebben omgeploegd. Om de camping heen wordt vanaf woensdag 1,5 kilometer nieuw hek werk met schrikdraad geplaatst, dat een halve meter de grond in wordt geduwd. „Dat kost honderd duizend euro, maar het formaat 'Door de zachte winters zijn de zeugen al aan de derde worp dit seizoen bezig' hek dat er 45 jaar heeft gestaan, volstaat niet meer. De zwijnen beuken het dit jaar voor het eerst omver. Het is niet normaal, en dat is niet zomaar iets dat ik zeg." Dit jaar investeert camping De Tol nog in het nieuwe gras en hek werk. Kruithof: „We moeten wel. De camping is onze broodwin ning. Maar als dit zo doorgaat, gaat het bedrijf ten onder. Dit zwijnen- overschot komt echt door wanbe heer van de overheid. Door de zachte winters zijn de zeugen al aan de derde worp dit seizoen be zig. Jagers kunnen er niet meer te genop. Ik weet eigenlijk niet goed meer hoe dit nog op te lossen is." Ook Limburg kampt met een over schot aan wilde zwijnen. Volgens LTO-Nederland is er in een spe ciaal leefgebied daar ruimte voor zestig zwijnen, maar leven er nu drie- tot vierhonderd. Het aantal verkeersongelukken dat is veroorzaakt door wilde zwijnen die de weg oplopen, zou zijn geste gen van zes in 2006 tot negentien in de eerste zeven maanden dit jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 5