Zeeland Ouderen op de SGP leidt verzet tegen bouw van starterswoningen in Julianastraat Voedselstichting maakt doorstart Schuurtje blijkt geen school maar herberg Onbekende deelt klappen uit in Zierikzee Oude gemeentewerf Burgh-Haamstede zou betere plek zijn. De Helpende Hand in Goes hoopt snel weer pakketten uit te delen. Seniorenmanifestatie weet ook vijftigers en zestigers te bereiken. Speuren naar historie huis tijdens open dag van gemeentearchief. m PM 12 I Maandag 15 oktober 2007 PZC door Martijn de Koning BURGH-HAAMSTEDE - De gemeente- raadsfractie van de SGP Schou- wen-Duiveland wil dat de gemeen te afziet van de bouw van starters woningen in de Julianastraat in Burgh-Haamstede. De partij vindt de plaats van de voormalige gemeentewerf aan de Burghseweg een betere locatie. Het mes snijdt dan aan twee kan ten: er komen geen 'bouwblokken' met drie woonlagen tussen de ver der lage bebouwing in de Julia nastraat én de gymzaal kan daar blijven. De gemeentelijke plannen voor de Julianastraat, Bernardstraat en Burghseweg zorgden de afgelopen tijd voor veel consternatie. Vooral het verdwijnen van de gymzaal en de komst van bebouwing in drie la gen riep bij scholen, omwonenden en een aantal raadsleden weer stand op. SGP-raadslid C. van den Berge denkt een oplossing gevonden te hebben. Hij wil dat de raad de plannen voor Burgh-Haamstede goedkeurt, maar met de verande ring dat er in de Julianastraat duur dere huizen komen (in de trant van de huidige) en de starterswo ningen, nu deels gepland op de plek van de gymzaal, op de voor malige gemeentewerf aan de Burghseweg worden neergezet. De grond is daar goedkoper dan in de Julianastraat, geeft Van den Berge aan, waardoor de plek geschikter is voor de bouw van huizen voor beginnende eigenaren. Daarmee zouden ook het Domi neesbosje en de gymzaal gespaard kunnen blijven. Daarvan maken nu leerlingen van de vlakbij gele gen basisscholen Onder de Wie ken en De Kirreweie gebruik. Die zien het niet zitten om straks te moeten gymmen in het verder weg gelegen sportcentrum aan de Kraaijensteinweg. Het voorstel van de SGP is ook ko ren op de molen van een aantal be woners van de Julianastraat, die zich verzameld hebben in een co mité. „Waarom willen ze uitgere id De SGP komt met een voorstel waarin het gemeentebestuur wordt gevraagd af te zien van de bouw van starterswoningen aan de Julianastraat in Haamstede. kend hier starterswoningen bou wen?", vragen woordvoerders F. Vrauwdeunt en J. van Tiel zich af „Hier passen vrijstaande huizen, hoogstens twee-onder-één-kapwo- ningen." De bewoners zijn bang dat het dorp zijn aantrekkings kracht op toeristen verliest. „Als mensen uit de Bijlmer hier op va kantie komen, willen ze toch niet net zulke bouwblokken zien als bij hen thuis?" Het voorstel van de SGP wordt be sproken in de gemeenteraadsverga dering van donderdag 25 oktober. Tijdens een commissievergade ring, maandag 1 oktober, gaven meerdere partijen nog aan moeite te hebben met de hoogte van de geplande appartementencom plexen. Behalve de SGP toonden ook GroenLinks en Christenunie zich voorstander van behoud van de gymzaal. De andere fracties hebben hun standpunt nog niet bepaald. De PvdA zette hoog in op een veilige route voor de schoolkinderen naar sportcen trum Westerschouwen. Maar be houd van de gymzaal lijkt weinig kans van slagen te hebben. Wet houder R. van der Wekken gaf aan dat dit voor hem onbespreekbaar is vanwege de hoge kosten. door Rob Paardekam GOES - Marinus en Conny Weu- link uit Goes willen binnenkort weer beginnen met hun voedsel hulpstichting De Helpende Hand. Ze moeten dan wel weer een heel nieuw klantenbestand opbouwen. Het echtpaar Weulink startte de voedselhulpstichting vier jaar gele den en bouwde in de loop der ja ren een flinke schare aan klanten op. Arme gezinnen kregen regel matig een voedselpakket. Een jaar geleden startte in Goes echter een 'officiële' voedselbank, waar de nodige vrijwilligers die eerst voor Weulink werkten naar overstapten. Ze vonden dat met Weulink nauwelijks viel samen te werken, omdat hij veel te veel op eigen houtje opereerde. Ook veel klanten kozen voor de nieuwe voedselbank. In februari kwam er een voorlopig einde aan de voedselhulpstichting, toen bleek dat het zeven kinderen tellende gezin diep in de schulden zat. Er was onder meer een huur schuld bij de RWS. Het gezin dreig de uit huis te worden gezet, maar zo ver is het uiteindelijk niet geko men. Wel werden de activiteiten voor de voedselhulpstichting tijde lijk stop gezet. Het gezin is inmid dels in een wat rustiger vaarwater terecht gekomen en de Weulinks denken eraan om de stichting bin nenkort weer nieuw leven in te blazen. „Eigenlijk zijn we nooit he lemaal weggeweest", zegt Conny. „Twee bakkers zijn ons de hele tijd brood blijven geven en dat hebben we op de fiets steeds naar de men sen gebracht." Volgens Conny hel pen zij en haar man momenteel nog altijd zo'n twintig gezinnen. Ze weet nog niet precies wanneer het uitdelen van de uitgebreide voedselpakketten wordt hervat, maar het zal volgens haar niet lang meer duren. Er zouden inmiddels weer de nodige vrijwilligers zijn. door Ton van den Nouweland ZiERlKZEE - De eerste Seniorenma nifestatie op Schouwen-Duiveland was bedoeld om ook de jongere oudere te bereiken. Dat is gelukt. Maar een optreden van The Blues Sensations, zo rond koffietijd, was te veel van het goede. De grote zaal van het MFC in Zierikzee stroomde leeg. „De mensen vonden het wel leuk, maar zijn in het tegenover de zaal gelegen restaurant gaan zitten, om dat het geluid nogal hard was. En de band kon simpelweg niet zach ter spelen", zegt Petra Slingenberg van het organiserende Welzijns huis. Vijftigers en zestigers, ze waren er wel degelijk zaterdag, zij het mond jesmaat. Slingenberg: „Enkele da mes riepen tegen een andere vrouw: 'Wat doe jij hier? Je bent te jong.' Maar je weet dat als je iets voor vijftigplussers organiseert, je ook zeventigplussers binnenkrijgt. We willen niemand uitsluiten, maar aan de andere kant ook geen gezinnen trekken. Dan is vijf tig-plus een veilige keuze. Boven dien, leeftijd zegt niet zo veel. Het gaat meer om de levensfase. Ie mand van 56 die niet meer werkt en de partner moet missen, kan in de levensfase van een zeventigplus ser zitten." De Seniorenmanifestatie vervangt de jaarlijkse Seniorendag op Schou wen-Duiveland en is veel breder van opzet. Hoofdthema's zijn in formatie, ondersteuning en advies, aangevuld met vermaak. De da mes J. Hilleman en K. Kort uit Nieuwerkerk zijn te spreken over de nieuwe formule. „Heel uitge breid en erg leuk", vindt Hilleman. „Op de Seniorendag kon je 's mor gens sjoelen en de rest van de dag bleef je zitten, dus het is wel beter geworden. Maar toch vind ik dit meer iets voor de jongere oude ren", zegt mevrouw Kort. Grote attracties waren zaterdag shantykoor Neptunus, het Zeeuws Veilinghuis en portretstudio Bone- ma. „De mensen krijgen een serie kleine portretten gratis thuis. Daar kunnen ze eventueel vergrotingen van bestellen", vertelt Carla Eist- geest van de fotostudio. Dat veer tigplussers al niet graag meer op de foto gaan, is haar bekend: „En dan blijkt vaak pas bij een verve lende gelegenheid dat er geen foto van pa of ma is." Zaterdag werden er in elk geval dertig gemaakt. Drukte ook bij taxateur David 'Het is wel beter geworden. Toch vind ik dit meer iets voor de jongere ouderen' Hessels van het Zeeuws Veiling huis. „Mensen uit Kerkwerve kwa men met een Goertz verrekijker uit 1900. Dat is een van de eerste binocles. Ik heb hem ingenomen voor een expositie van de Roose velt Academy. Daarna mag hij van de eigenaar worden geveild. Er was ook een mevrouw met een bril uit de jaren vijftig. Massief goud. Dat wist ze niet. Maar ik heb helaas ook enkele mensen moeten vertellen dat ze zijn opge licht. Zo bleek een duur uitziende hangklok een huisgemaakt prul." Cora Hart (57) uit Nieuwerkerk kwam vooral voor de muziek. „Leuk. Dit mogen ze van mij drie keer op een jaar doen." Redelijk druk op Seniorenmanifestatie De eerste editie van de Seniorenmanifestatie heeft tweehonderd betalen de bezoekers getrokken. Dat mag een redelijke, maar niet bijzonder grote opkomst heten. Aan de manifestatie deden 25 organisaties, bedrijven en verenigingen mee. Zij lieten zich vertegenwoordigen door ruim 75 mensen. De manifestatie was eindstation van de tournee langs de eilandelijke ver zorgingshuizen door shantykoor Neptunus. ZIERIKZEE - „We vinden het leuk om wat meer over ons huis te we ten", zo verklaren Liesbeth en Sjaak Douw hun aanwezigheid in het gemeentearchief in Zierikzee, zaterdag tijdens de landelijke open dag rond het thema 'wonen'. De familie Douw bewoont een on geveer honderd jaar oud huis aan de Paardenstraat in Zierikzee. „De schuur bij ons huis zou vroeger een schooltje zijn geweest," zegt Sjaak. „Of een herberg. Dat wordt ook gezegd," vult Liesbeth aan. Ar chivaris Huib Uil kan de twee ter stond van dienst zijn: „Waarschijn lijk gaat het om herberg De Kie vit." ,Uil hield zaterdag een lezing om speurders als Liesbeth en Sjaak op het goede spoor te zetten. Samen gevat komt het erop neer dat het achterhalen van de geschiedenis van een woning vanaf het jaar 1810 nog wel binnen een dag te doen is. Van oudere huizen wordt het lastig. Bronnen die de speurder kan ge bruiken, zijn het bevolkingsregis ter als je iets wil weten over vroe gere bewoners. Uil: „Daar lees je hoe de hoofdbewoner heette, wat hij deed voor de kost en soms ook naar welke kerk hij ging. Maar let wel: de bewoner is niet altijd de ei genaar. Wil je over de eigenaar meer weten, dan moet je naar het kadaster." Bij onderzoek naar huizen van voor de Franse Tijd is de speurder aangewezen op hypotheekdocu menten van gemeenten (schepen brieven) ofbelastingschifien. Zeer oud, maar digitaal te raadple gen is het archief van de Weeska Bezoekers van de open dag van het gemeentearchief bekijken perkamen ten waarmee de verkoop van een huis is bezegeld, foto Marijke Folkerstma mer Zierikzee. Een voogd aan wie de zorg over de weesjes was toever trouwd, moest de boedel van het betreurde gezin inventariseren. Uil: „Dat gaat vanaf de deur. De voogd schrijft op: hier staat een spiegel, daar hangt een schilderij en daar ligt een bezem." Over enkele maanden kan de speurder ook een beroep doen op het digitale krantenarchief Via ad vertenties van openbare verkopin gen valt te leren over de historie van het huis. „Maar ik moet u waarschuwen. Als u hier begint te zoeken, is het zo maar ineens drie uur 'snachts." Het gemeentearchief stelde zater dag ook een tiental ingezonden fo to's van woninginterieurs tentoon. Een kleine tachtig mensen bezoch ten de landelijke archievendag. ZIERIKZEE - Een achttienjarige in woner van Schouwen-Duiveland heeft vrijdagavond in Zierikzee een paar klappen opgelopen van een nog onbekende man. De achttienjarige stond vrijdaga vond rond kwart voor elf in de Keetenstraat in Zierikzee te praten met enkele vrienden. Zijn auto had hij vlakbij geparkeerd. Op het moment dat in het groepje vrienden een opmerking werd ge maakt, passeerde een man. Kenne lijk betrok deze de gemaakte op merking op zijn persoon, want hij liep op het groepje jongeren af Na een korte woordenwisseling sloeg hij de achttienjarige inwoner van Schouwen-Duiveland enkele ma len in het gezicht. Ook de auto van de jongeman moest het ontgel den; de onbekende trapte er een deuk in. Het slachtoffer liep geen letsel op van de klappen, maar deed wel aangifte bij de politie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 54