Zeeland Verlaan is het Horeca in Renesse heeft even geen zin in keurmerkproject gemeente Lekker matten met de Mobiele Eenheid Women in Rock ruilt Smerdiek in voor Tholen 1 2 I Maandag 15 oktober 2007 pzc B Zestienjarige betrapt met een alarmpistool Kortgene en Geersdijk drie maal geen stroom Ondernemers willen eerst 'wezenlijke' problemen oplossen. De open dag van de Zeeuwse politie is een waar gezinsuitje. Nog geen spoor van koperdieven Waarde Man rijdt honderd kilometer te hard Zeeverkenners Tholen winnen roeiwedstrijd 'Vuilverbranders' door politie in kraag gevat Boomkunstenaar zeer succesvol tijdens eerste wedstrijd in Vaassen. KRABBENDIJKE - Een zestienjarige jongen uit Krabbendijke is vrijdag avond laat in zijn woonplaats aan gehouden omdat hij met een alarmpistool over straat liep. De politie werd getipt door een getui ge die twee jongens had zien lo pen met iets dat op een vuurwa pen leek. De politie hield de jon gen en een vijftienjarige vriend aan in de Westerscheldestraat. De oudste moest zijn alarmpistool - verboden in Nederland - afstaan. KORTGENE - In grote delen van Kortgene en Geersdijk is zaterdag middag na een kabelbreuk tot drie keer toe de stroom uitgevallen. Re parateurs hadden het euvel aanvan kelijk snel verholpen, maar er ont stond een nieuwe breuk. Dat sce nario herhaalde zich daarna nog een keer. Rond 18.00 uur was de stroom definitief terug. door Ton van den Nouweland RENESSE - Susteams, lik-op-stukbe- leid, onderzoek naar de relatie tus sen geweld en drank; er gebeurt al van alles om het uitgaan in Renes- se veiliger te maken. Het gemeente bestuur streeft nu ook naar toeken ning van het keurmerk Veilig Uit- gaan. Maar de horeca in Renesse heeft wel wat anders aan zijn hoofd. Het keurmerk Veilig Uitgaan is ver gelijkbaar met het keurmerk Veilig Ondernemen, waarover gemeente, politie en winkeliers in Zierikzee onlangs afspraken maakten. Na een inventarisatie volgt een plan van aanpak waarin de problemen puntsgewijs worden aangepakt. De resultaten hiervan worden jaar- door Joeri Wisse VLISSINGEN-OOST - Tientallen mo toragenten, ME'ers, politiepaarden en een politiehelikopter bij elkaar: normaal gesproken reden genoeg om goed uit de buurt te blijven. - Toch kwamen zaterdag zo'n drie duizend mensen een kijkje in de keuken van de Zeeuwse politie ne men. Met gepaste trots presenteert de politie zich in het gloednieuwe trainingscentrum in Vlissin gen-Oost. Dé onbetwiste topattrac- tie van de dag is een voor de gele genheid gebouwde arena waarin verschillende onderdelen van de Zeeuwse politie hun kennis en kunsten laten zien. Zo mogen agenten op de fiets er misschien WAARDE - Van de daders die tus sen woensdag- en donderdagoch tend kabels en koperleidingen heb ben gestolen bij een pompstation van Dow Terneuzen in Waarde ontbreekt elk spoor. De dieven namen alle kabels en ko perleidingen die buitenom het sta tion liepen mee. Uit veiligheids overwegingen heeft Dow een deel van het bedrijf stil moeten leggen. De schade loopt in de tienduizen den euro's. OUD-VOSSEMEER - Een 31-jarige au tomobilist uit de gemeente Tholen is in de nacht van vrijdag op zater dag aangehouden omdat hij op de Kreekweg bij Oud-Vossemeer meer dan honderd kilometer te hard reed. Op de weg is tachtig ki lometer per uur toegestaan, maar de man reed 189. Hij kon zijn rijbe wijs meteen inleveren. lijks gemeten. Zijn de problemen teruggebracht tot een acceptabel niveau, dan wordt het keurmerk uitgereikt en is het zaak dit de vol gende jaren te behouden. Wat de gemeente betreft, begint Renesse volgend jaar met invoe ring van de kwaliteitsmeter Veilig Uitgaan. Daarmee heeft zij echter buiten de waard gerekend. Bruno van der Hoek, namens de onderne mersvereniging Renesse: „We wil len wel aan de slag met die kwali teitsmeter, maar eerst hebben we nog een heleboel andere dingen af te handelen met de gemeen te. Dan gaat het bijvoorbeeld over geluidsoverlast. In de nieuwe re gels hierover zou er 's zomers geen De gemeente wil volgend jaar het keurmerk Veilig Uitgaan invoeren. Horeca Renesse denkt daar pas over na als eerst enkele heikele kwesties zijn opgelost. niet imponerend uitzien, snel zijn ze wel. Voor het oog van de hon derden toegestroomde Zeeuwen geeft het duo les in overmeesteren. Terwijl de ene agent het 'slachtof fer' tegemoet komt fietsen en daar mee zijn aandacht afleidt, vliegt zijn collega in het blauw vanaf de 'bike' de voortvluchtige van achte ren om de hals. „Zo wordt Tom dus uit balans gebracht", zegt de 'Ik wou één van hen een schop geven, dat mislukte. Maar hij raakte mij wel' spreekstalmeester. „Tom ligt nu met zijn been tegen de ketting en het tandwiel van de fiets. Nee, dat is niet prettig, hoor", deelt de speaker zijn publiek mee. Ook in trek op de open dag: op de foto met een ME'er of zittend op middelburg - De zeeverkenners van de Heenetrechtgroep uit Tho len hebben de eerste prijs in de vierde klasse in de scouting roei- wedstrijden van de Admiraliteit Zeeuwse Stromen gewonnen. De wedstrijden waren op het Arneka- naal in Middelburg. De zeeverken ners van de Karei Doormangroep uit Bergen op Zoom wonnen in de eerste en de tweede klasse. In de derde klasse won de Grevelin- gengroep uit Brouwershaven. goes - De politie heeft zaterdag avond na een melding twee man nen aangehouden die vernielingen hebben gepleegd in de Van Her- tumweg in Goes. De de politie trof in het bos langs de weg een twin tigjarige man uit Heinkenszand aan bij een brandende prullenbak. Later hielden agenten een zestien jarige Goesenaar aan. terras meer open mogen zijn." De ondernemers zijn met het gemeen tebestuur verder nog in onderhan deling over de horecanotitie, waar in verplaatsing van discotheken wordt geopperd en ook over de sluitingstijden is nog niet het laat ste woord gesproken. Van der Hoek: „Op al die vragen hebben we nog geen antwoord. Het gaat hier over zaken die een ondernemer wezenlijk raken. Dat is wat anders dan die score-projec ten waar de gemeente telkens mee komt." De horeca trekt vooralsnog haar eigen plan. „Wij zijn nu aan het nadenken over de verblijfsre- creatie. Die moet ook meewerken. Gewoon, keihard; heeft een stap per het in Renesse te bont ge maakt, dan is hij zijn kampeer plaats kwijt." Kortom de onderne mers willen wel meewerken aan een veiliger Renesse, maar de prio riteit ligt nu even elders. een glimmende politiemotor. De kinderen staan er voor in de rij, maar ook huisvrouwen en man nen op leeftijd nemen van de gele genheid gebruik om eens op een politiemotor plaats te nemen. Dan is het de beurt aan de Mobie le Eenheid én aan een tiental jon gens uit het publiek die als vrijwil lige relschoppers willen fungeren. Na een korte instructie barsten de door Rob Paardekam WOLPHAARTSDIJK - Dat boomkun- stenaar Peter Verlaan met zijn ket tingzaag tot veel in staat is, wisten we in Zeeland al. Geef hem een boomstam en hij maakt er iets moois van. Laatst nog transfor meerde hij in Kwadendamme een kastanjeboom tot Bonifacius. De inwoner van Wolphaartsdijk wil nu het land en misschien zelfs wel de wereld veroveren. De start is in elk geval veelbelovend. Bij zijn al lereerste wedstrijd won hij meteen de publieksprijs. En het was niet zomaar een wed strijd, die donderdag tot en met za terdag in het Gelderse Vaassen ge houden werd. „Een officieel we reldkampioenschap is er niet", al dus Verlaan. „Maar officieus kan je de wedstrijd toch wel als zodanig zien. Het deelnemersveld bestond uit 25 mensen met toppers uit de hele wereld." Verlaan, die al lang in de boomver zorging zit, is sinds een jaar of zes intensief bezig met het maken van kunstwerken uit boomstammen. Officieel heet dat carving. Deelna me aan wedstrijden had hij eigen lijk nog nooit serieus overwogen, tot hij door iemand van de organi satie werd gevraagd voor het Fasna Carving in Vaassen. Leuk, dacht hij, om zich vervolgens heel be scheiden in te schrijven bij de ama teurs. Maar dat niveau is hij inmiddels ontstegen. De organisatoren beke ken zijn website en besloten hem - geïmponeerd als ze waren - maar meteen in het diepe te gooien en in te delen bij de professionals. Zo kwam het dat de Zeeuw de afgelo pen dagen tussen de 'grote jon gens' uit het carving stond te wer ken. Drie volle dagen, steeds van negen uur 's ochtends tot vier uur 's mid dags, is Verlaan bezig geweest aan zijn kunstwerk: twee reigers op vier leliebladen met allerlei sten gels die naar elkaar toelopen. „Ik heb echt tot het allerlaatste mo rellen los. Tractorbanden, dikke trossen touw en gevulde petfles- sen vliegen naar de gewapende mannen van de Mobiele Eenheid. Dat de ME'ers zich niet kinderach tig gedragen, ervaart Daniël Beeke uit Middelburg. „Ik wou één van hen een schop geven, dat misluk te. Maar hij raakte mij wel", zegt hij terwijl hij een rode bobbel op zijn pols als bewijs laat zien. ment gewerkt", zegt hij. „Zaterdag middag om één minuut voor vier stond ik nog te oliën." De inwoner van Wolphaartsdijk vindt het beeld zeker één van de mooiste dingen die hij heeft gemaakt, maar dat het nou echt moeilijk was... nee. „Het ging gewoon lekker. Als er al iets was dat het moeilijk maak te, was het de spanning. Want er zit tijdens zo'n wedstrijd toch wat meer druk op dan normaal." O ja, tussendoor deed de Zeeuw ook nog mee aan het speedcarven, waarbij de deelnemers binnen een half uur iets moois uit een boom stam moesten zagen. In die discipli- 'Zaterdagmiddag om één minuut voor vier stond ik nog te oliën' ne werd hij tweede. Bij het grote kunstwerk haalde hij zoals gezegd de publieksprijs binnen. Bij de jury eindigde Verlaan als achtste. Daar is hij tevreden mee. „Ik had dit echt niet durven dromen", vertelt de boomkunstenaar. „Het is absoluut een motivatie om dit vaker te doen. Ik ga volgend jaar sowieso mijn titel verdedigen, maar ik heb de afgelopen dagen veel contacten gelegd en gehoord over wedstrijden in Japan, Ameri ka en Wales. Daar wil ik misschien ook wel eens aan meedoen." THOLEN - Het Thoolse festival Wo men in Rock, waarvan de eerste twee edities zeer succesvol waren, wil groeien. Het verhuist daarom van Sint-Maartensdijk naar Meul- vliet in Tholen-stad. De organisatie hoopt dat de nieu we locatie meer bezoekers uit Bra bant naar het jonge festival lokt. Voor hen is Sint-Maartensdijk al een behoorlijk eind weg. „In het verleden hoorden we wel eens dat ze het niet goed konden vinden", vertelt organisator Ton van Riet. „Tholen is voor hen handiger. En voor de mensen van het eiland zelf maakt het volgens mij niet zo veel uit." De vorige edities van het festival, dat zich voornamelijk op zangeres sen richt, trokken respectievelijk tweehonderd en 250 bezoekers. Dat moeten er dit jaar nog meer worden. Women in Rock is op za terdag 1 december vanaf 15.00 uur. 'Bikers' van de politie laten tijdens de open dag in Vlissingen-Oost zien hoe de voortvluchtige Tom wordt aangehouden. foto Ruben Oreel Carving Carving is heel populair in Ca nada, de Verenigde Staten, Duitsland en het Verenigd Ko ninkrijk. In Nederland is de sport groeiende. Aan de wedstrijd in Vaassen de den 25 mensen mee. Zeven Nederlanders, tien Duitsers, twee Amerikanen, twee Engel sen en mensen uit België, De nemarken, Wales en Australië. Drie van hen waren vrouw. Informatie over de wedstrijd en ook foto's staan op www.fasnacarving.nl. Veel werk van Peter Verlaan is te vin den op www.pverlaan.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 50