Binnenland Criminelen bouwen valse Postbanksite Nieuwe databank drijft dieven van fietsen steeds verder in het nauw Argeloze surfers over de hele wereld is tonnen afgetroggeld. Politie verwacht tienduizenden gestolen rijwielen op te sporen. Aanhoudingen na vondst vermist meisje Te veel bacteriën in haring van Ouwehand Dronken automobilist rijdt voetganger dood Buurtsuper Meermarkt gaat op in de Spar Cesnapte inbreker komt om tijdens vlucht Basketballers raken gewond bij ongeluk 4 Maandag 15 oktober 2007 PZC door Herman Stil AMSTERDAM - De Postbank is de af gelopen weken slachtoffer gewor den van een ingenieuze fraudepo ging. Met een nep-Postbankwebsi- te is mensen over de hele wereld honderdduizenden euro's afgetrog geld. De site is gemaakt door een in Die- men wonende Ghanees in op dracht van een bende die in Rot terdam zetelt. De organisatie wordt geleid door twee Nigeriaan- se broers. Inmiddels is pbnlnv.com weer uit de lucht. Wekelijks worden gemiddeld zes tig nepsites van banken, bedrijven en overheidsdiensten opgezet om voorschotfraude te plegen. Gemid deld vijf van die zestig hebben een Nederlandse link. SNS Bank is daarbij het populairst. De fraudeurs deden het nietsver moedende mensen voorkomen dat er grote bedragen voor hen klaar staan op de gefingeerde reke ningnummers op de site. De slachtoffers dachten dat ze een lo terij hadden gewonnen, een erfe nis kregen of een overheidsop dracht hadden binnengehaald. 1^ De politie heeft een nep-Post- banksite ontmanteld. Nietsver moedende mensen werd een hoog bedrag beloofd mits zij eerst forse bedragen stortten. PETER Voordat dat geld overgemaakt kon worden, moesten de slachtoffers bedragen tussen de vijfduizend en 350.000 euro betalen. Daarbij wer den allerlei officieel uitziende do cumenten vervalst, ondermeer van de Europese Unie en de Netherlands Gaming Board. Sinds vorig jaar wordt dergelijke '419-fraude' aangepakt door een in terregionaal politieteam, Apollo. Daardoor is het aantal oplichte rijen gehalveerd. „De vraag is of je daarover moet juichen", zegt Frank Engelsman van recherchebu reau Ultrascan. „De daling op zich is mooi, maar het komt nog steeds veelvuldig voor. Opsporingsdien sten zeggen al snel dat de makers van zulke sites niet na te trekken zijn. Dat is onzin. Als je een inter netcafé binnenloopt, heb je goede kans er eentje tegen het lijf te lo pen." Volgens Engelsman grijpt de politie pas in als een slachtoffer aangifte doet. „De Ghanees in Die- men die de Postbankwebsite heeft gebouwd, wordt daarom onge moeid gelaten. Ook de Nigeriaanse gebroeders worden niet aange pakt. Het team geeft de voorkeur aan aanhoudingen na aangifte en geen dure onderzoeken." Oplichters schrikken er niet voor terug complete bankkantoren na te bouwen om hun fraude kracht bij te zetten. Vorig jaar zetten op lichters op Schiphol een nepfiliaal op van ING Bank, in kantoorge bouw Triport pal naast een echte vestiging van ING, compleet met namaak-medewerkers. AMSTERDAM - De databank gesto len fietsen wordt in januari opera tioneel. De politie verwacht tien duizenden gestolen fietsen op te sporen. „Nu moet je maar uitzoe ken of iemand te goeder trouw is, of zijn fiets voor 20 euro bij het sta tion heeft gekocht." Schots en scheef staan ze tegen de hekken van de grachten. Oude bar rels, waarvan de gelzadels op bar sten staan, maar ook nieuwe fiet sen die op het oog net uit de fa briek komen. In de wirwar van staal probeert de 21-jarige studente Mira haar stalen ros van het slot te halen. Het is haar tweede jaar op het conservatorium, en inmiddels haar derde fiets. „Echt, ik heb nu een slot van vier tientjes", zegt ze, 'sf_ .->» WOENSEL - Een 14-jarig meisje uit Bladel dat werd vermist, is giste rochtend ongedeerd teruggevon den in een woning in Woen- sel-Zuid. Vijf mensen zijn aange houden op verdenking van betrok kenheid bij haar verdwijning. Het meisje was voor het laatst ge zien op 12 augustus, maar pas vori ge week werd aangifte gedaan we gens vermissing. KATWIJK - Visverwerker Koninklij ke Ouwehand haalt twee merken voorverpakte gerookte haringfilet uit de handel, omdat de bacteriële normen zijn overschreden. Het gaat om vacuiimverpakte ge rookte haringfilet van de merken Ouwehand en Vismarine. Het eten daarvan kan tot gezondheids klachten leiden. De Voedsel- en Warenautoriteit en supermarkten zijn inmiddels ingelicht. terwijl ze haar zadel met haar sjaal droog veegt. „Net zoveel als de fiets mij heeft gekost." Alleen al in Amsterdam worden jaarlijks 50.000 fietsen gestolen. In Neder land wordt het aantal fietsdiefstal- len geschat op 750.000 per jaar. Anders gezegd: iedere Nederlan der wordt circa vier in zijn leven van een fiets beroofd. Geavanceer de sloten en bewaakte stallingen ten spijt' elke dag verdwijnen er ruim tweeduizend. Dat is een jaar lijkse schadepost van miljoenen euro's. Bij fietsendiefstal vallen geen doden. Kleine criminaliteit legt het vaak af tegen geweld- en drugsdelicten, dé reden waarom politie en justitie tot voor kort wei nig prioriteit gaven aan ontvreem de tweewielers. De databank gesto len fietsen, die in januari van start gaat, moet daar een einde aan ma ken. Gestolen fietsen komen weer terug in het schuurtje van de recht- CEMERT - Een dronken automobi list heeft in de nacht van zaterdag op zondag twee voetgangers aange reden in Gemert. Daardoor is een 22-jarige vrouw uit die plaats om het leven gekomen en raakte een 34-jarige plaatsgenoot zwaarge wond. De 36-jarige dader uit Bakel is na de aanrijding doorgereden, maar meldde zich later bij de politie. DEN HAAG - De buurtsuperformule Meermarkt verdwijnt. De 62 win kels worden omgebouwd tot Spar. Meermarkten zitten vooral in Zee land, Gelderland en Friesland. Spar-directeur Ten Have: „Wij wil len toe naar één grote keten van buurtsupers in het hele land. Want dan kunnen we een vuist maken tegen de grote supers." Spar kocht in juli de Meermarkten en de Attentwinkels van Sligro. matige eigenaar, verwacht Guus Wesselink van de Stichting Aan pak Voertuigcriminaliteit (AVc). En, misschien wel belangrijker, de databank zal dieven in het nauw drijven, waardoor straks veel min der fietsen gestolen worden. Dat is goed nieuws voor het kabinet, dat het aantal fietsdiefstallen in 2010 met 100.000 wil hebben terugge drongen. „Dat halen we makke lijk", zegt Wesselink. „Een makkie. En normaal ben ik daar heel terug houdend in." Fietsfabrikanten merken al enkele jaren nieuwe fietsen met een chip, en leveren die informatie met an dere kenmerken van de fiets, waar onder het framenummer, aan de databank. Die wordt beheerd door de Rijksdienst voor het Wegver keer. Als de fiets wordt gestolen, is het de taak van de eigenaar om aangifte te doen bij de politie. De eigenaar moet de kenmerken van de fiets doorgeven, zoals frame nummer en kleur. De politie mar keert de tweewieler vervolgens als gestolen in de databank en noteert de naam van de eigenaar van het rijwiel. Vanaf dat moment heeft de databank twee grote voordelen. 'Normaal ben ik heel terughoudend, maar ik denk dat het een makkie wordt' Doordat het register op internet komt te staan, kunnen kopers die een fiets aangeboden krijgen zien of die als gestolen staat geregis treerd. Nog handiger wordt het voor de politie om fietsen die met een chip of tag zijn uitgerust op te spo ren. Via speciale scanapparaten worden fietsen in stallingen bij sta- WADDINXVEEN - Een inbreker is za terdagavond, op de vlucht voor de bewoners, ten val gekomen en overleden. De man bevond zich in een flat in Waddinxveen toen de bewoners thuiskwamen. De die ven sloegen op de vlucht, waarbij een van hen viel. De man bleek er zo slecht aan toe te zijn dat hij naar het ziekenhuis moest worden vervoerd, waar hij is overleden. HOLLANDSCHEVELD - Bij een eenzij dig ongeval bij Hoogeveen zijn gis terochtend drie basketballers van Emmen Eagles en hun coach ge wond geraakt. De auto waarin ze reden sloeg door nog onbekende oorzaak over de kop. Twee passagiers, onder wie de chauffeur, werden uit de au to geslingerd. De slachtoffers zijn vier Amerikanen die in Nederland uitkomen voor Emmen Eagles. Amsterdamse politieagenten maken met een slijptol een gestolen fiets los die met een kettingslot aan een brugleuning is vastgezet. foto Phil Nijhuis/GPD Tips om diefstal van je fiets te voorkomen - Zet de fiets vast aan een paal of hek, en haal het slot daarbij door zowel het frame als het voorwiel; gebruik naast het ringslot nog een ander type slot, zoals een beugelslot of kettingslot. Fietsendieven zijn vaak gespecialiseerd in één type slot; geef je (oude) fiets een opvallend kleurtje; stal de fiets bij voorkeur in het zicht van mensen die ergens zitten (ter ras) of staan (bushalte), maar niet op plaatsen met veel haastige voorbij gangers. tions of scholen gescand. „Die scanners gaan bliepen als een fiets als gestolen staat geregistreerd", legt Thomas Aling van de politie Utrecht uit, waar proeven zijn ge daan. „Het is een mooi apparaat. Nu moet je bij twijfel maar uitzoe ken of iemand te goeder trouw is, of zijn fiets voor 20 euro bij het sta tion heeft gekocht." VMENE£.R. VAN 44LTE2-J 15 NOÜ E V/fcAJ BEZJO Nltuwt S'tCi't-ETA'^.E^se AAN M£T /NWERK6W

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 4