Felle discussies in goede sfeer Vrijwillige helpers bij elkaar Tongen komen los op reünie Graauw Wagenbouwers vieren feest Stichtingen kunnen meer samendoen met gift van Oranjefonds. Raad jong-volwassenen krijgt echt wat te zeggen over beleid Sluis. BBÜ Borstvoeding 1 2 Maandag 15 oktober 2007 PZCZ door Gino van den Broecke TERNEUZEN - De Regionale Vrijwil- ligersdag in het gebouw van Toon beeld trok meer dan honderd vrij willigers uit het jeugd- en jonge renwerk uit de gemeenten Sluis en Terneuzen. Ze discussieerden over het (vrijwil- ligers)werk, presenteerden en beke ken de film 'Vrijwilliger in jeugd- en jongerenwerk' en maakten mu ziek onder leiding van Redondo Musica. „Het was een schitterende dag, waardevol en met volop idee ën voor de toekomst", aldus direc teur )o Stanneveld van Stichting Welzijn West-Zeeuws-Vlaanderen. Dankzij een gift van het Oranje fonds van 13.500 euro kunnen de welzijnsstichtingen van beide ge meenten twee jaar lang nieuwe ac tiviteiten op poten zetten voor jeugd- en jongerenwerk. Zo komt er een handboek, worden cursus sen opgezet en worden vrijwilli gers professioneler opgeleid. „Deskundigheidsbevordering is be langrijk. Een dag als deze is al een kleine stap. Het staat dan ook vast dat we volgend jaar weer zö'n dag houden." LAMSWAARDE - Tijdens het jubi leumfeestje van de carnavalbou- wersvereniging Lamsoorse Jokers namen de leutfanaten zaterdaga vond al een voorproefje op het ko mende zottenfeest. Ter gelegen heid van het 11-jarig bestaan pak ten de bouwers uit Lamswaarde in het gemeenschapscentrum de Lui fel flink uit. Het feestje begon met een receptie voor sponsors. De carnavalsstich tingen de Lamsoren uit Lamswaar de en de Djerken uit Graauw kwa men ook de felicitaties overbren gen. Voorzitter Dominique de Koning van de jarige club reikte aan de ei genaars van de drie bouwlokaties waar de Jokers de afgelopen elf jaar onderdak vonden, een fotocol lage uit. Na het officiële tintje barstte het feest goed los. Veel bouwverenigingen uit de regio slo ten aan. Het was het voor de bou wers een uitstekende gelegenheid om een babbeltje te maken over de komende bouwactiviteiten. door René Hoonhorst SLUIS - In drie kwartier vergade ren, lachten de leden van de Ad viesraad Jong-Volwassenen in de raadzaal van Sluis meer dan hun 'tegenhangers' in de echte raad in drie jaar tijd. Ook burgemeester Jaap Sala leek een stuk meer op zijn gemak dan tijdens een regulie re raadsvergadering. Dat de burgemeester ook voorzit ter van de jongerenraad is, geeft aan dat Sluis de jong volwassenen serieus neemt. Weliswaar krijgen de negentien leden, evenveel als in de gemeenteraad, geen formele zeggenschap, hun mening is het gemeentebestuur iets waard. De le den van de nieuwe jongerenraad werden vrijdagavond dan ook offi cieel beëdigd. B en W en even tueel de raadsleden bespreken voorstellen van de Adviesraad Jong-Volwassenen en de gemeente raad legt aan de jongeren verant woording af over wat met hun ad viezen is gedaan. De agendapunten van de eerste vergadering van de adviesraad wa ren vooral vanuit het gemeente huis aangedragen. Ze toonden ech ter al aan dat de nieuwe raadsle den frisse ideeën hebben en de dis cussie niet schuwen. Dat de mees te leden de lokale politiek op de voet volgen, bleek onder meer uit de discussie over starterswonin- gen. Een huis in Sluis mag dan over het algemeen wat goedkoper zijn dan in de Randstad, de oude wonin gen zijn vaak niet zo best onder houden. In West-Zeeuws-Vlaande- ren zijn bovendien minder voor zieningen en de salarissen liggen er wat lager dan in Holland, wis ten enkele jong-volwassenen al dan niet uit ervaring. „Bij de ambtenaren niet hoor", liet Sala zich ontvallen. „De pensioen voorziening is ook al goed, be- Verschil in leeftijd en prioriteiten leidt tot verhit, maar plezierig debat greep ik", merkte een van de ad viesraadsleden droogjes op, tot gro te hilariteit van de goedgevulde pu blieke tribune. De vergadering kwam nog meer op stoom met het zelf aangedragen onderwerp over 'uitgaan in West-Zeeuws- Vlaanderen'. De aanwezigheid van slechts één echte discotheek in de gemeente is een aantal raadsleden een doorn in het oog. Ook het ge brekkige aanbod aan openbaar ver voer zat enkele raadsleden dwars. Het leeftijdsverschil van de leden (die van 15 tot 27 jaar oud zijn) dreef hen wel enigszins uit elkaar. Een aantal tieners wil naar feesten en partijen in de regio en naar dis cotheken in Belgë. Zij vinden dat de gemeente met Veolia om de ta fel moet om (kleinere) busjes in het weekeind in te zetten. De twin tigers gaan vaak liever met een ei gen auto. Om niet altijd zelf de Bob te hoeven zijn, kan een uit- gaanscarpoolplaats ('de onthaalka- mer in Nieuwvliet') uitkomst bie den. De eerste officiële vergadering van de Adviesraad Jong-Volwassenen is vrijdag 14 december vanaf 19.30 uur. De agenda bepalen de leden in samenspraak met het college. 1 ALMANAK Tip? redactie@pzc.nl Redacteur wordt gebeld door een inwoonster van zijn dorp. Ze ver telt dat er een persbericht is ge maakt en wil weten waar dat naar toe moet. Eerst maar even gevraagd of het al lemaal de moeite waard is, want wat heb je eraan om valse ver wachtingen te wekken? 't Gaat over borstvoeding. In de re gio worden binnenkort meerdere cursussen gegeven over dit edele ge bruik. „Maar nu moet ik stoppen", roept de dorpsgenote, „want er vliegt pardoes een vogeltje de woonka mer binnen!" „Zo, dat is schrikken, wat is het er voor eentje?" „Antwoord: een roodborstje." GRAAUW - Voor de één was het soms even vreemd opkijken, bij een ander kwam al snel een blik van herkenning. Het weerzien van de klasgenoten uit de eerste en tweede klas uit 1949 van de toen malige Sint-Joseph school uit Graauw maakte de tongen wel vlug los. Zaterdag kwam het grootste deel van de zeventig oud-leerlingen in het gemeenschapshuis in Graauw bij elkaar voor de eerste reünie. Ka- rel Blanckaert, Piet Picavet en Cees Peersman konden alle mede-klas- genoten van toen lokaliseren. „Het heeft heel wat voeten in de aarde gehad, maar we hebben niemand over het hoofd gezien", zegt Cees Peersman. „De meeste klasgeno ten die nu allemaal rond hun pen sioen draaien, wonen nog gewoon in het dorp of nabije omgeving. Een aantal is uitgezwermd over heel Nederland en enkele wonen in België. Helaas is ook al een aan tal oud-klasgenoten overleden." Na de ontvangst was er eerst tijd ingeruimd voor wat bijpraten. Een quiz over toen droeg al bij aan het ophalen van herinneringen. Tegen de avond schoven de bijna tachtig aanwezigen aan tafel voor een maaltijd. Veel reünisten kwamen met foto's op tafel. Eensluidend kwam het gezelschap tot de eindconclusie dat deze reü nie zeker voor herhaling vatbaar is. Joyce Vermue is aan het woord in de Adviesraad Jong-Volwassenen in de raadzaal van Sluis. foto Wim Kooyman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 46