Sport Petacchi dankt de zege in Parijs-Tours aan Erik Zabel Jongstra en Jalabert schitteren in Ironman op weg naar Spelen in Vancouver Engeland haalt finale ondanks anti-rugby m Rugbyer Chabal moet zich verantwoorden Thuiszege tennisster Dementjeva in Moskou Oude krijger Holyfield verslagen op punten Oud-manager Coerver overleden WK-zilver voor Nederlandse darters Sven Nys speelt weer met de concurrentie Italiaanse sprinter blijft in herfstklassieker Chicci en Freire voor. Wilkinson schiet op WK Britten naar zege tegen Frankrijk. PZC Maandag 15 oktober 2007 25 PARIJS - De Franse rugbyer Sebas- tien Chabal moet zich vandaag ver antwoorden voor één van zijn be ruchte tackles. Hij zou zaterdag in de halve finale van het WK een ge vaarlijke overtreding hebben ge maakt op Engelsman Simon Shaw. Chabal heeft de bijnaam Caveman door zijn woeste, langbehaarde ui terlijk. De Franse volksheld wordt ook wel de 'anesthesist' genoemd vanwege zijn spijkerharde tackles. MOSKOU - De Russische tennisster Elena Dementjeva won het toer nooi in haar Moskou. Ze versloeg Serena Williams in drie sets. Bij de mannen werd in Moskou het Russische feestje compleet. Voor de tweede keer op rij ging de zege naar Nikolaj Davidenko. Hij versloeg in de finale de Fransman Paul-Henri Mathieu in twee sets: 7-5 7-6 (9). DEN HAAG - Evander Holyfield (44) is er niet in geslaagd voor de vijfde keer wereldkampioen zwaar gewicht te worden. De Amerikaan se bokser verloor zaterdagavond in Moskou op punten van de 31-jari- ge Russische WBO-kampioen Sul tan Ibragimov. De oude krijger Holyfield werd pijnlijk gewezen op het kwaliteits verschil met de dertien jaar jonge re Rus SITTARD - Hens Coerver is afgelo pen zaterdag op 81-jarige leeftijd overleden. Coerver was tussen 1972 en 1991 bij Roda JC in dienst als manager. Roda promoveerde in 1973 en speelt sindsdien, als één van de weinige profclubs, onafgebroken op het hoogste niveau. In 1991 ging de manager, 65 jaar oud, met pensioen. ROSMALEN - Het Nederlandse man- nenteam heeft op de wereldkampi oenschappen darts (WDF/BDO) in Rosmalen zilver gewonnen. Het viertal Mario Robbe, Joey ten Ber ge, Co Stompé en Niels de Ruiter won zaterdag de halve finale van Noord-Ierland (9-1), maar het favo riete Engeland was gisteren net iets te groot. Martin Adams, John Walton, Tony O'Shea en Steve Far mer pakten het goud. RUDDERVOORDE - In de openingsrit van de Superprestige veldrijden speelde Sven Nys met de concur rentie. In de slotronde had de Belg aan een versnelling genoeg om voor de zesde keer de eindoverwinning in Ruddervoorde op te eisen. De Tsjech Zdenek Stybar werd tweede. Hij versloeg liet in de fina le Bart Wellens achter zich. door Peter van Leeuwen TOURS - De armen van Erik Zabel gingen nog eerder omhoog dan die van Alessandro Petacchi. De meesterknecht hielp zijn kopman gisteren aan diens eerste zege ooit in Parijs-Tours. Een betere helper had Petacchi zich ook niet kunnen wensen. De Duitser won de sprint- klassieker zelf drie keer. Vier jaar geleden sprintten beiden om de zege. Zabel won - het was zijn tweede van drie zeges in Tours - en Petacchi leerde een wij ze les. „Ik was de sprint veel te vroeg begonnen. Dat zou me niet nog eens overkomen", vertelde de gelukkige Milram-coureur. Gegangmaakt door Zabel versloeg hij in de massasprint zijn landge noot Francesco Chicchi en de Spanjaard Oscar Freire. De Neder lander Steven de Jongh sprintte naar de vierde plaats. „Ik wil Erik bedanken, omdat hij zijn kansen op een vierde overwin ning voor mij heeft opgeofferd. Het is prachtig om zo'n grote koers te winnen als je geholpen bent door een echte kampioen." Petacchi won pas één keer eerder een klassieker - Milaan-Sanremo in 2005 - en grossiert vooral in rit- zeges in grote ronden. De herfstklassieker onder zomerse omstandigheden eindigde in een massasprint ondanks pogingen in de slotfase van een drietal cou reurs. De Belg Philippe Gilbert, de Italiaan Filippo Pozzato en de Ne derlander Karsten Kroon ontsnap ten in de heuveltjes kort voor Tours. Gilbert maakte de sterkste indruk. Hij moest wat onderne men in de wetenschap dat Pozzato de snelste zou zijn als het op sprin ten zou aankomen. De Italiaan Petacchi wint de sprint in Parijs-Tours. Karsten Kroon maakt lange tijd deel uit van een ontsnapping, maar wordt toch nog bijgehaald. Kroon klampte op de heilinkjes aan maar in de slotkilometers was geen van de drie bereid het vuile werk op te knappen. Petacchi boekte in Tours zijn ne gentiende overwinning in een door een dopingaffaire ontsierd seizoen. De 33-jarige sprinter uit La Spezia raakte na de Ronde van Italië in opspraak omdat in zijn lichaam een te hoge salbutamol- waarde was aangetroffen. Het Itali aans olympisch comité Coni wilde Petacchi schorsen. In afwachting van een uitspraak hield zijn ploeg hem uit de Tour. Maar de. Italiaan se wielerbond sprak hem eind juli vrij. Petacchi beschikt over een me disch attest dat hem toestaat een anti-astmamiddel te gebruiken dat salbutamol bevat. Tegen die beslissing loopt een be roep van het Coni en het we- reld-antidopingbureau Wada bij het internationaal sporttribunaal CAS. „Ik heb er niets over te zeg gen zo lang de zaak loopt. Ik hoop alleen dat er snel een uitspraak komt", zei Petacchi na zijn zege. mee. „Het is belangrijk voor de schaatssport om hier te zijn", zei ze. Van de Nederlandse topteams was alleen TVM present. Team Telfort en de DSB-ploeg waren er niet. Tot grote teleurstelling van voorzit ter Johan Grobbée van de organise rende Deventer ijsclub. „We had den de datum aan het begin van het seizoen goed afgestemd." De selectiewedstrijden voor het NK waren zaterdag afgelopen en de marathonrijders waren gisteren ook vrij. „Maar bij DSB en Telfort paste het kennelijk niet in het sche ma. Dat is jammer, want zij zijn ook ambassadeurs van de schaats sport." Een van de grootste, zo niet dé grootste ambassadeur, was er wel. Zodra Sven Kramer zich even bui ten de 'veilige' zone begaf, stortte een horde handtekeningjagers zich op de jonge Friese wereldkampi oen. „Een mooie atmosfeer, toch?", zei Kramer, die zich ook niet liet ontmoedigen door een val op zaterdag. Bij de 500 meter tijdens wedstrij den in Erfurt viel hij bij het uitko men van de laatste bocht hard. De klap op het ijs leverde hoofdpijn en een stijf lijf op. Aan de botsing met de tijdwaarneminginstallatie hield hij kromme buizen over. „De schaatsen hebben een flinke op donder gekregen. Ik moet op zoek naar ander materiaal", vertelde hij. Toch liet Kramer al even wat van zijn klasse zien. „Want als je ambi ties hebt om in Vancouver goud te winnen, dan is dit een mooi mo ment om je te laten zien." IJsselcup t- Bij een behaaglijk temperatuur de van 16 graden Celsius ging het Nederlandse schaatssei zoen gisteren van start. Zoals de traditie dat wil, ge beurde dat in Deventer bij de IJsselcup. Passend in het huidi ge tijdsbeeld was dat de profes sionele teams wonnen. TVM deed dat in de ploegach tervolging bij de mannen, met Kramer, Wennemars, Olde Heu vel en Verheijen. De vrouwen van de verzeke raar verloren verrassend van het team van VPZ met Cramer, Voorhuis en Van Dijk. door Hans Koenekoop KONA - Triatlete Sione Jongstra heeft een verdienstelijk debuut ge maakt bij het wereldkampioen schap Ironman op Hawaii. De Ne derlandse eindigde na 3,8 km zwemmen, 180 km fietsen en 42 km hardlopen als achttiende in 9 uur, 55 minuten en 33 seconden. Hawaii geldt als de zwaarste Iron man ter wereld. De 34-jarige Chris McCormack ver overde de wereldtitel Ironman bij de mannen. De Australiër oud-we reldkampioen op de olympische af stand, troefde alle favorieten af in 8.15.34. Hawaii-debutant Craig Alexander maakte het Australische succes compleet met een tweede plaats (8.19.04). Derde werd de Deen Torbjorn Sindballe, die lange tijd aan de leiding ging (8.21.30). Opmerkelijk was 76e plaats van oud-wielrenner Laurent Jalabert. De Franse oud-Vueltawinnaar en ex-wereldkampioen in het tijdrij den kwam op 25 minuten van de snelste zwemmer uit het water en passeerde negenhonderd triatleten tijdens de 180 kilometer fietsen. De 3.10 op de marathon bracht hem nog meer plaatsen winst. De Nederlanders kwamen uit op bescheidener klasseringen. Bram van den Bergh was de beste op een 111e plaats (9.29.44). Bij de vrouwen won Chrissie Welling ton. door Wilko Voordouw PARIJS - Alle rugby-fanaten zijn het over één ding eens: het rugby dat het huidige Engelse team speelt is eigenlijk niet om aan te zien. Maar het team van Brian Ashton staat zaterdag wei in de finale van het WK-rugby in Frankrijk en niet de spelers van het gastland. Na de nederlaag (14-9) van zater dagavond moeten de Haantjes ge noegen nemen met de strijd om de derde plaats, komende vrijdag. Het verschil tussen Frankrijk en Engeland was in de tweede helft van de eerste halve finale op het WK één flyhalf met een fluwelen traptechniek: Jonny Wilkinson. De Engelsen hadden veel moeite met Frankrijk, dat de gebruikelijke aanvallende en avontuurlijke speel wijze had afgezworen. Het team van Bernard Laporte - na vrijdag staatssecretaris voor sport - speel de als Engeland: een imposante verdediging die veel ruimte moest maken voor de trappers. Wat de Fransen in de scrum aan gewicht tekort kwamen (de acht Engelse voorwaartsen wogen 916 kilo tegen 836 kilo aan Franse zij de) werd goedgemaakt door het at letisch vermogen. Toch kwamen de Engelsen al snel op voorsprong: de Franse achterspeler Damien Traille verkeek zich volledig op een stuiter. De bal werd aldus een prooi voor de aanstormende Josh Lewsey, die man èn bal achter de try-lijn werkte: 5-0 en een koude douche voor de Fransen. Het had allemaal nog erger kun nen worden als Wilkinson niet een van zijn zeer schaarse zwakke momenten had. Hij miste de con versie. Het magische linkerbeen was ook onzuiver bij twee penal ties. De spanning werd in de wed strijd gebracht door twee benutte strafschoppen van de Franse flyhalf Lionel Beauxis. Bij rust leid den de Fransen met 6-5. Die stand bleef tot zes minuten voor het ein de van de wedstrijd op het bord. Het beloofde spektakel in het Sta de de France viel zwaar tegen: de angst regeerde op het veld en de 'up and unders' brachten geen le ven in de brouwerij. Beide ploe gen speelden nauwelijks met de hand: het was een demonstratie van brute kracht zonder enige fi nesse. In de tweede helft was er één lichtpuntje. Jonny Wilkinson hervond zijn accuratesse en schop te via twee penalties en één drops hot (samen negen punten) de Franse droom aan flarden. Dat winger Cédrick Heymans en holenmens Sebastien Chabal uit eindelijk nog strandden op luttele decimeters van de Engelse try-lijn mocht niet meer baten. 1^ De Engelse rugbyploeg geeft een demonstratie van brute kracht, maar wint wel van Frankrijk in de halve finale van het WK. De Brit Wilkinson is matchwinnaar. Het Franse krachtmens Chabal (midden) wordt getackeld door Paul Sackey en Toby Flood in de wedstrijd tegen Engeland. foto Christophe Ena/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 27