Kiplagat kampioen met wereldrecord IJsselcup als tussenstop Rinus van de Ven eindigt op de enige plaats waarop hij niet wilde eindigen TVM-coach Kemkers Hardloopster met een nieuwe recordtijd naar titel halve marathon. test zijn toppers. Vlissingse motorcrosser mist derde plaats in Open NK-klassement. 24 Maandag 15 oktober 2007 PZC (VEOEf^ UDINE glNfc Lornah Kiplagat leidt de kopgroep in Udine op weg naar een wereldtijd op de halve marathon. foto Franco Debernardi/AP door Marco Knippen UDINE - Wereldkampioene in een wereldrecord. Het leek een opgave die op voorhand tot mislukken ge doemd was om haar vorige jaar te overtreffen, maar Lornah Kiplagat spotte gisteren met de wetten van de logica. De 33-jarige hardloop ster prolongeerde in Udine niet al leen haar titel op de halve mara thon, maar liep ook nog eens twee mondiale besttijden. Kiplagat scherpte niet alleen het uit 1999 stammende wereldrecord van de Zuid-Afrikaanse Elana Meyer met negentien seconden tot één uur, zes minuten en 25 se conden aan. Daarnaast verbeterde ze onderweg ook haar vorig jaar in Debrecen gevestigde record op de twintig kilometer van 1.03,21 naar 1.02,57 uur. Bijna sloeg ze zelfs een vierde mijl paal: bij de doorkomst op vijftien kilometer bleef Kiplagat slechts vier tellen boven het record van de Japanse Kayoko Fukushi (46,55 om 46,59 minuten). Het leverde Kiplagat naast de over winningspremie van 30.000 dollar nog 50.000 dollar voor het wereld record op de 21,1 kilometer op. Een aantrekkelijke gage, al plaatste ze een kritische kanttekening bij Lornah Kiplagat wordt in Udine wereldkampioen op de halve ma rathon in een nieuwe wereldre cordtijd. Het levert haar een bo nus op van 80.000 dollar. het beloningssysteem. „Op de baan levert zowel een wereldtitel als een wereldrecord het dubbele op. Als ze de wegatletiek serieus nemen, kan het niet zo zijn dat ze hiervoor maar de helft uitkeren." Al te veel woorden wilde ze er ove rigens niet aan vuil maken. De eu forie verdrong de woede naar de achtergrond. „Voorafhad ik het ge voel dat ik hier kon winnen, maar niet dat het met een record ge paard zou gaan", bekende ze. „Wat dat betreft heb ik mezelf ver baasd." Pas vier kilometer voor het einde drong het besef van een mogelijke grensverlegging tot haar door. Want tot dat moment had ze zich vooral op Mary Keitany gefocust, de Keniaanse met wie Kiplagat op ongeveer eenderde van de race de kop had gepakt en die kilometers lang mee vooraan sleurde. Nadat ze ook haar laatste rivale van zich had afgeschud, duwde Ki plagat in de slotronde over zeven kilometer het gaspedaal nog eens diep in om ook nog met een we reldtijd te eindigen. door Rudy Boogert MILL - Rinus van de Ven heeft gis teren in Mill naast een podium plaats gegrepen in de laatste wed strijd van het Open Nederlands Kampioenschap (ONK). De motor crosser uit Vlissingen zakte door een zevende en achtste plaats in de manches naar de vierde plaats in het eindklassement. En dat was net de enige plaats die hij niet wil de bezetten. Derde, prima. Vijfde, ook prima. Maar vierde... dat nooit. Zeker niet in Mill. Twee jaar geleden raakte Van de Ven op dat circuit zwaar ge blesseerd. Eén nier en zijn milt raakte hij er kwijt. Hij reed die be wuste wedstrijd met het startnum mer 4. „In het ziekenhuis heb ik toen gezworen nóóit meer met nummer 4 te rijden." Maar door zijn vierde plaats in het ONK hoort hij volgend jaar deze wedstrijdcyclus met het startnum mer 4 te rijden. „Maar dat doe ik nooit", zei Van de Ven gisteren. „Ik ga met mijn Grand Prix-num- mer rijden (43) of met een wille keurig ander nummer." Die vierde plaats kreeg gisteren pas in de laatste ronde van de tweede manche gestalte. Volgens het kamp-Van de Ven werd Rinus het slachtoffer van een Belgisch on deronsje. Joël Roelants liet Dennis Verbruggen passeren, zodat deze de derde plaats in het eindklasse ment kon overnmen van Van de Ven. Nu beleefde Van de Ven gisteren toch een slechte wedstrijd. Hij kreeg al vroeg last van een typisch motorcrossprobleem: dikke onder armen. Met zijn starts was niets mis. In de tweede manche reed hij zelfs nog enkele rondes op kop. Maar hoe langer de manches duur de, hoe verder hij wegzakte. Het outdoorseizoen zit er nu op voor Van de Ven. Hij gaat zich nu toeleggen op de indoorcrosses. door Johan Stobbe DEVENTER - Flink vermoeid waren ze en ook niet allemaal fysiek even sterk. Toch kwam het in aanloop naar de tweede editie van de IJssel cup nieuwe stijl geen moment in de gedachten van TVM-coach Ger ard Kemkers op om zijn schaatsers af te melden voor de traditionele opening van het seizoen. „Het is mooi voor het publiek, maar zeker ook een goede trai ning. Willen we goud op de Spe len in Vancouver, dan moeten we oefenen", zei Kemkers. „Boven dien, afspraak is afspraak." En dus kwam de groene brigade van Kemkers in de sterkste opstel ling naar de ploegenachtervolging, met alle wereldtoppers. „Van prak tijkervaring leer je het meest. En je ziet dat het nodig is", zei de coach. Zijn teams kwamen zonder op de achtervolging te hebben getraind naar Deventer. „Andere teams heb ben wel getraind en dan zie je dat mindere schaatsers ook hard gaan. We moeten het dus niet nalaten om goed te oefenen." Zo snoepte VPZ met Wieteke Cra mer, Tessa van Dijk en Jorien Voor huis de hoofdprijs af van Ireen Wüst, Renate Groenewold en Pau- lien van Deutekom, de winnaars van WK-zilver. „Die drie meiden hebben allemaal dezelfde slag en bij ons lagen de meiden ver uit el kaar", zei Kemkers. Wüst was bovendien nog herstel lende van ziekte, maar deed toch

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 26