Sport Smolarek is Vechtvoetbal is niets voor Seedorf Marco van Basten is een coach die heilig gelooft in zijn visie op voetbal 22 I Maandag 15 oktober 2007 PZC Afvallers Oranje Vraag is interessant of bondscoach systeem woensdag aanpast. Leo Beenhakker staat met zijn elftal al met één been op het EK. Middenvelder moet zijn plaats tegen Slovenië wellicht weer afstaan. 1. David Healy (Noord Ierland) 12 2. Eduardo da Silva (Kroatië) 10 (foto) EK-KWAUFICATIE p. GROEP G Roemenië-Nederland 1-0 (0-0). 71. Goian 1-0. Scheidsrechter: Vassaras (Gri). Gele kaart: Ogararu, Tamas, Mutu, Nicoli- ta, Codrea (Roemenie), Van Nistelrooij, Mathijsen, Van Bronckhorst (Nederland). Aantal toeschouwers: 15000. Roemenië: Lobont; Ogararu, Tamas, Goian en Rat; Nicolita, Petre, Codrea en Chivu; Mutu en Marica (70. Niculae). Nederland: Stekelenburg; Heitinga (68. Jaliens), Ooijer (85. Koevermans), Mathij sen en Bouma; Seedorf, De Zeeuw en Van Bronckhorst; Van der Vaart, Van Nis telrooij, Robben (78. Babel). Slovenie-Albanië 0-0. Scheidsrechter: Pe- reira Gomes (Por). Gele kaart: Rusic, Kirm, Brecko (Slovenie), Curri (Albanië). Aantal toeschouwers: 5000. Wit-Rusland-Luxemburg 0-1 (0-0). 90. C. Leweck 0-1. Scheidsrechter: Svendsen (Den). Gele kaart: Lombardelli, Lang, Jou- bert, Daniel Da Mota, C. Leweck, Peters (Luxemburg). Aantal toeschouwers: 15000. Roemenië 9 7 2 0 23 18-5 Nederland 9 6 2 1 20 11-3 Bulgarije 9 5 3 1 18 14-6 Slovenië 10 3 2 5 11 9 -12 Albanië 9 2 4 310 8-7 W-Rusland 10 2 1 7 7 11-20 Luxemburg 10 1 0 9 3 2-20 p. GROEP A België-Finland 0-0. Scheidsrechter: Kapi- tanis (Cyp). Gele kaart: Mirallas (Belgie), A. Eremenko (Finland). Aantal toeschou wers: 25000. Polen-Kazachstan 3-1 (0-1). 20. Biakov 0-1, 56. Smolarek 1-1, 64. Smolarek 2-1, 65. Smolarek 3-1. Scheidsrechter: Bernt- sen (Noo). Gele kaart: Larin (Kazachstan). Aantal toeschouwers: 15000. Azerbeidzjan-Portugal 0-2 (0-2). 13. B. Alves 0-1, 45. Almeida 0-2. Scheidsrech ter: Bebek (Kro). Rode kaart: 29. A. Keri- mov (Azerbeidzjan). Gele kaart: Joenisog- li (Azerbeidzjan), Ribeiro (Portugal). Aan tal toeschouwers: 22000. Armenië-Servië 0-0. Scheidsrechter: Jo- hannesson (Zwe). Gele kaart: Hamlet Mk- hitarian, Arakelian (Armenie), Stankovic, Rukavina, Kovacevic (Servie). Aantal toe schouwers: 8000. Polen 12 7 3 2 24 20-10 Portugal 11 5 5 1 20 21-9 Finland 12 5 5 2 20 11-6 Servië 1 1 4 5 2 17 13-8 België 1 1 3 3 5 12 10-14 Armenië 9 2 3 4 9 4-8 Kazachstan 11 1 4 6 7 9 -18 Azerbeid 9 1 2 6 5 4 -19 p. GROEP B Italië-Georgie 2-0 (1-0). 43. Pirlo 1-0, 85. Grosso 2-0. Scheidsrechter: Davila (Spa). Gele kaart: Oddo (Italië), Deme- tradze, Kvirkvelia (Georgie). Aantal toe schouwers: 35000. Far Oer Eilanden-Frankrijk 0-6 (0-2). 7. Anelka 0-1, 8. Henry 0-2, 49. Benzema 0-3, 65. Rothen 0-4, 79. Benzema 0-5, 90. Ben Arfa 0-6. Scheidsrechter: Rossi (SMa). Gele kaart: S. Olsen (Far Oer Eilanden). Aantal toe schouwers: 1500. Schotland-Oekraine 3-1 (2-1). 4. Miller 1-0, 10. McCulloch 2-0, 24. Sjevtsjenko 2-1, 68. McFadden 3-1. Scheidsrechter: Vink (Ned). Gele kaart: McCulloch, Fer guson, Miller, O'Connor (Schotland), Ne- smachni, Sjevtsjenko, Vorobey, Rotan (Oekraine). Aantal toeschouwers: 50.589. Schotland 10 8 0 2 24 20-8 Italië 10 7 2 1 23 17-7 Frankrijk 10 7 1 2 22 21-3 Oekraine 9 4 1 4 13 11-12 Litouwen 9 3 1 5 10 7-11 Georgië 10 2 1 7 7 14-17 Faeroer 10 0 0 10 0 3-35 ZEIST - Doelman Boy Waterman en verdediger Khalid Boulahrouz zijn afgevallen in de selectie van het Nederlands elftal voor de wed strijd van woensdag tegen Slove nië. Bondscoach Marco van Basten maakte zondag zijn groep van acht tien man bekend. Ook Mario Mel- chiot (blessure) ontbreekt. door Frans van den Nieuwenhof CONSTANTA - Voetbal kent niet één waarheid. Anders had het Neder lands elftal de laatste jaren nooit zoveel matige wedstrijden gewon nen. Slecht voetballen en toch win nen werd zowat een karakteristie ke eigenschap van het Oranje on der Marco van Basten. Tegen Roemenië speelde Neder land een heel behoorlijke eerste helft, maar leed het zijn eerste ne derlaag in een kwalificatieduel sinds vier jaar. Marco van Basten volhardt nog al tijd in een speelwijze (4-3-3) die hij als tiener met de paplepel kreeg ingegoten. Zaterdag in Con stanta werd na rust ineens méér gevraagd dan een logische veldbe- zetting en geraffineerd positiespel. Onder de dreiging van een debacle schakelde Roemenië over op vecht- voetbal en daar houdt Oranje niet van. Ineens zette de thuisploeg druk op de Nederlandse verdedigers, plotse ling hadden de middenvelders geen tijd meer om openingen te creëren. Het kwam aan op duel kracht en overlevingsdrang. Net als eerder op het WK tegen Portu gal bleken dat niet de grootste deugden van Oranje te zijn. Oranje mist woensdag tegen Slove nië door nieuwe schorsingen drie spelers uit de as van het veld: Mat hijsen, Van Bronckhorst en Van Nistelrooij. De vraag is interessant of Van Basten zijn systeem daar door gaat aanpassen. Niets wijst daarop, maar als hij Van Nistel rooij vervangt door een min of meer vergelijkbaar type (Huntel- aar), moet hij minstens één speler (Robben) offeren om Van Persie en Sneijder beiden te laten spelen. De vervanging van Van Bronck horst zou kunnen betekenen dat Sneijder en Seedorf op één mid denveld komen te spelen, wat Van Basten nog niet aandurfde. Hij is een coach die heilig gelooft in zijn visie op voetbal, die ene waarheid. Echt verrassend of on voorspelbaar is het nooit. Niet voor de trainer en zijn team, maar zeker niet voor tegenstanders. Dit Oranje mist de complementai re kwaliteiten van a-typische spe lers. Dat zijn vaak voetballers die niet bij Ajax werden opgeleid of lang in het buitenland speelden. Zoals Makaay, Van Bommel en eer der Cocu of Stam. Jongens die we ten hoe vechtvoetbal gespeeld moet worden. ■HHHR De teleurstelling bij Oranje nadat de Roemenen hebben gescoord. Vlnr. Ja liens, Bouma, Van Stekelenburg, Van Nistelrooij en Ooijer. foto Vadim Ghirda door Barry van der Hooft DEN HAAG - Leo Beenhakker staat met Polen met één been op het Eu ropees kampioenschap voetbal. De Nederlandse coach zag zijn ploeg dankzij drie treffers van Ebi Smola rek met 3-1 van Kazachstan win nen. De concurrenten Finland (0-0 in België) en Servië (ook 0-0 in Ar menië) verspeelden dure punten. Met nog twee duels in de EK-kwa- lificatie voor de boeg heeft Been hakker nog één zege nodig. Polen kan zich daardoor op 17 no vember, thuis tegen het uitgescha kelde België voor het eerst verzeke ren van een startbewijs. Die posi tie verwierf de ploeg zich na een moeizame avond in Warschau. Ka zachstan, dat onder leiding staat van Arno Pijpers, nam brutaal een voorsprong en liet daarna een kans op 0-2 liggen. Omdat het licht in het Legia Stadion uitviel, werd het duel even stilgelegd. Na de hervatting groeide Ebi Smola rek uit tot de absolute uitblinker. Hij schoot tussen de 56e en 66e minuut drie keer raak: 3-t. Daar door is de spanning in groep A er een beetje vanaf Dat kan nog niet gezegd worden van de ontknoping in groep B. Schotland, de trotse koploper, re kende op Hampden Park gedeci deerd af met Oekraïne. Binnen tien minuten stond het 2-0 via Mil ler en McCulloch. Sjevtsjenko zorg de na 24 minuten voor 2-1, maar na rust stelde Schotland de over winning veilig. Uitblinker McFad den maakte de 3-1 in het duel dat onder leiding stond van Pieter Vink. De scheidsrechter was na af loop onderwerp van gesprek, om dat hij drie strafschoppen - twee voor de Schotten, één voor Oekraï ne - weigerde te geven. Italië rekende in Genua dankzij treffers van Pirlo en Grosso af met Georgië (2-0) en bleef één punt achter de Schotten. De Fransen, die twee punten minder hebben, wonnen met ruime cijfers op de Faeröer Eilanden (6-0). Ze zullen de trip echter niet snel vergeten. Vrijdag kon de ploeg vanwege dich te mist tot twee keer toe niet lan den. Er moest worden uitgeweken naar Noorwegen. Op de speeldag zelf arriveerden de Fransen pas om 13.30 uur in Torshavn. De Uefa-regels schrijven voor dat een nationaal team 24 uur van te voren in de speelplaats moet zijn. Toch ging het duel door. Tweeën half uur na aankomst op de Fae röer Eilanden volgde de aftrap. Via Anelka en Henry stond Frankrijk na acht minuten al 0-2. Voor Hen ry was het zijn 41e doelpunt als in ternational en daarmee evenaarde hij recordhouder Michel Platini. Rothen en de invallers Benzema (2x) en Ben Arfa maakten het hal ve dozijn na rust vol. Duitsland is door een doelpunt loos gelijkspel in Ierland al verze kerd van deelname aan het EK. Het tweede ticket in poule D gaat vrijwel zeker naar Tsjechië. In groep E gaat Kroatië nog altijd aan kop. Door een 1-0-zege op Israël behield het een voorsprong van drie punten op Engeland. De for matie van bondscoach McLaren boekte tegen Estland de vijfde 3-0-zege op rij. De doelpunten kwamen voor rust op naam van Wright-Phillips, Rooney en de Est Rahn, die prach tig in eigen doel kopte. In de twee de helft nam Engeland gas terug, omdat woensdag de cruciale uit beurt in Rusland wacht. Griekenland is dichtbij plaatsing. De regerend Europees kampioen versloeg Bosnië-Herzegovina met 3-2, mede dankzij een treffer van voormalig Ajacied en Feyenoorder Charisteas. Rivaal Turkije, dat de hete adem van Noorwegen in de nek voelt, kwam in Moldavië niet verder dan 1-1. Het verschil tussen Griekenland en Turkije bedraagt nu vier punten. Woensdag staan ze in Istanboel tegenover elkaar. In groep F bleek Spanje in Dene marken ook zonder de spitsen Tor res, Villa en Raül een klinkende ze ge te kunnen boeken: 1-3. Tamudo en Sergio Ramos zorgden in de eerste helft voor 0-2, Tomasson zorgde voor wat spanning, maar invaller Riera zorgde kort daarna voor de 1-3. Leo Beenhakker heeft nog één overwinning nodig om zich met Polen te plaatsen voor het EK. Ook Schotland beschikt nog steeds over goede papieren. door Dick Sintenie CONSTANTA - Clarence Seedorf had niet verwacht dat hij zaterdag avond Cristian Chivu tegenover zich zou vinden. De centrale verde diger van Roemenië kreeg als links half de taak de aanvallende impul sen van Oranje zoveel mogelijk in te dammen. Dat lukte in de eerste helft nauwe lijks. In die drie kwartier had het Nederlands elftal voortvarender met het veldoverwicht en de kan sen moeten omspringen. Seedorf speelde in die fase een dominante rol. Een corner van zijn voet werd door André Ooijer op de lat ge kopt en zijn schot, bijna vanuit stand en tegen de storm in, werd door doelman Bogdan Lobont met pijn en moeite onschadelijk gemaakt. Seedorf: „Het was de bedoeling dat we Roemenië de tweede helft met de storm in de rug op eigen helft zouden vastzetten, maar de tegenstander maakte de ruimtes klein en hanteerde snel de lange bal. Het werd vechtvoetbal. We hebben geen kans meer ge creëerd." Het middenveld van Oranje, met Demy de Zeeuw, Gio vanni van Bronckhorst en Seedorf, miste na rust overtuigingskracht. 'Vechtvoetbal' is niet aan het trio besteed. In de modderpoel van Constanta voelden de Roemenen zich het meest op hun gemak. Het opportu nisme vierde hoogtij en dat resul teerde in enkele vrije trappen voor de thuisploeg, waarvan er uiteinde lijk één naar de overwinning leid de. „Het is jammer dat de wed strijd door één zo'n moment wordt beslist", zei Seedorf „We 'Deze nederlaag is niet iets waar we op zaten te wachten met zijn allen' verdienden vandaag niet te verlie zen." Toch was ook Seedorf de tweede helft niet bij machte de zaak naar zijn hand te zetten, zo als Chivu dat bij Roemenië wel deed. Seedorf stond na afloop uiterst kalm de verslaggevers te woord. Over zijn persoonlijke inbreng tij dens de wedstrijd kon en wilde hij niets zeggen. „Want dat wordt naar de achtergrond geschoven door wat je als team presteert. En deze nederlaag is niet iets waar we op zaten te wachten met z'n allen." Toch blijven er haken en ogen zit ten aan zijn rol onder Marco van Basten. Als rechtshalf op een drie mansmiddenveld komt de Surina mer minder tot zijn recht dan in een meer vrije positie als vierde middenvelder in een avontuurlij ker ingesteld elftal. Van Basten houdt tactisch echter voet bij stuk. De kans bestaat dat Seedorf woensdag tegen Slovenië moet wijken voor Wesley Sneij der, die terugkeert van een schor sing.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 24