Zeeland Greenpeace voert actie voor oerbos Sarah-Jane wil in jeugdraad van VN Pijprokers bij beste honderd Lossen krantenpapier verhinderd door activisten Greenpeace. Oud-studente Roosevelt Academy in de race voor Verenigde Naties. Zeeuws-Vlaamse brandweerteams doorstaan toets het best PZC Maandag 15 oktober 2007 1 5 Drie activisten van Greenpeace ontrollen een spandoek met de tekst: Kranten oerbosvrijl Ze worden later door de politie opgepakt en van het in de Zeve- naarhaven aangemeerde vrachtschip gehaald. foto Camile Schelstraete door René Hoonhorst TERNEUZEN - Actievoerders van Greenpeace verhinderden zaterdag morgen het lossen van een lading krantenpapier in de haven van Ter- neuzen. De milieu-activisten ke tenden zich vast aan de luiken van het Zweedse roro-schip Finnwood om aandacht te vestigen op de on gebreidelde kap van oerbossen. De politie maakte met hulp van de brandweer en (uit voorzorg) ge neeskundige hulpverleners negen activisten los en bracht ze over naar gevangenis Torentijd in Mid delburg. Na verhoor werden ze al le negen in de loop van de middag heengezonden. Zeventien actievoerders van Green peace enterden zaterdagmorgen omstreeks vier uur, direct nadat de Finnwood de westsluis van Terneu- zen uitvoer, het Zweedse vracht schip vanuit drie rubberboten. Ne gen van hen ketenden zich vast aan luiken en de laadklep. Vanaf die laadklep werd even voor zeve nen een enorm spandoek ontrold met de tekst: 'Kranten oerbosvrijl Diezelfde woorden schilderden de actievoerders in koeienletters op de romp van het t70 meter lange schip. Greenpeace voert wereldwijd actie tegen kaalkap. De actie in Terneu- zen richtte zich tegen het bedrijf Abitibi Consolidated dat zich - vol gens Greenpeace - schuldig maakt aan grootschalige verwoesting van Canadese oerbossen. In Nederland drukken de grote krantenuitgevers de Telegraaf Media Groep (de Tele graaf), PCM (Volkskrant, NRC Greenpeace: Consument kan door de boodschappen het bos niet meer zien. Handelsblad en Trouw) en Weg ener (uitgever van onder meer de PZC) ook op papier van Abitibi. Bedrijven in Canada kappen meer dan 700.000 hectare (bijna drie keer de provincie Zeeland) oerbos per jaar. Abitibi is als grootste Ca nadese producent van krantenpa pier betrokken bij de vernietiging van oerbos, stelt Greenpeace. Het gaat de organisatie overigens niet alleen om de kaalkap van Cana dees bos, maar ook om het ver dwijnen van oerbossen elders in de wereld (Indonesië, Amazone woud). Oerbos wordt ook gekapt voor hout en andere papierproduc ten en om sojaplantages aan te leg gen of vee te weiden. Een eenvou dige consument 'kan door de boodschappen het bos niet meer zien'. De regering moet er dus voor zorgen dat voor Nederlandse import geen oerbos hoeft te ver dwijnen, vindt Greenpeace. SINT PETERSBURG - Op de wereld kampioenschappen pijproken in het Russische Sint Petersburg zijn de drie Zeeuwse deelnemers, lid van het Walchers Pijprokersgilde, bij de beste honderd geëindigd. Bij het WK gaat het er om wie het langst zijn pijp brandend houdt. „Een echte topsport", zegt Cor Crans uit Vogelwaarde. „Elke wed strijd heeft een andere soort tabak. De ene soort moet af en toe ge doofd worden, terwijl een andere soort tabak juist met enige regel matig moet worden aangewakkerd om het vuur aan te houden." Er deden ruim 300 rokers uit 23 landen mee. Beste Zeeuw was Tom Visser. Met 1 uur en t8 minu ten behaalde hij een 55e plaats. Crans werd 80e en Berend Mida- vaine 86e. Crans werd gekozen tot secretaris-generaal van de Interna tionale Pijprokersfederatie CIPC. Hij was al landelijk president. door Jan van Damme MIDDELBURG - Afgelopen juni stu deerde Sarah-Jane Koulen (21) af aan de Roosevelt Academy in Mid delburg. Nu is ze even terug in Zee land. Wie voor Nederland jonge- renvertegenwoordiger bij de Vere nigde Naties wil worden, moet flink lawaai maken. Dat is dus wat ze doet: ze voert campagne voor zichzelf Stem op Sarah-Jane! De komende dagen werft ze steun op de Hogeschool Zeeland in Vlis- singen en de Roosevelt Academy. Nederland heeft permanent twee jongerenvertegenwoordigers bij de VN, één junior en één senior. De 'zittingsperiode' is twee jaar. De Nationale Jeugdraad wil jonge ren bij de politiek te betrekken en houdt jaarlijks een verkiezing voor een jonge VN-afgevaardigde. Sa rah-Jane - kleindochter van Frank Koulen, de oprichter van Porgy Bess in Terneuzen - meldde zich aan. Na een debatronde bleef ze met vier meisjes en één jongen over. Op 24 oktober is de finale. Sarah-Jane heeft met ingang van deze week een site online, www.saarnaardevn.nl. Ze weet dat ze haar best zal moeten doen om jongeren te bereiken. Want om te zeggen dat de VN een populair on derwerp is... Log, bureaucratisch, en als het er echt om gaat - de Amerikaanse inval in Irak - is de internationale organisatie machte loos. Voor haar is dat negatieve imago een uitdaging. „De VN transparanter maken, dat is één van mijn speerpunten", zegt ze. „Ik wil duidelijk maken dat de jeugd belang heeft bij een wereld wijd opererende organisatie." Volgens Sarah-Jane wordt van de VN-vertegenwoordiger verwacht, dat hij of zij duidelijk maakt wat er onder de jeugd in het eigen land leeft. „Je mag de Algemene Vergadering toespreken. En als pre mier Balkenende komt, overleg je met hem. Ook met minister Koen- ders heb je contact." De VN-verte- genwoordiger werkt in Nederland en New-York. Bekend terrein voor Sarah-Jane, want ze woonde er van haar vierde tot achtste jaar. Haar vader werkte bij de VN. Ze wil nog conflictstudies en mensen rechten studeren. Ooit zou ze nog wel eens bij de VN willen werken. RENESSE - Blusteams van Breskens en Mauritsfort (Terneuzen) waren de beste tijdens de jaarlijkse vaardig heidstoetsen van de regionale brand weer, die zaterdag in Renesse wer den gehouden. De tests vonden plaats op de ge meentewerkplaats aan de Duin zoom en rond feestcafé De Zoom in het centrum. Op de eerste locatie was sprake van brand, beknelling en het lekken van een gevaarlijke stof. Bij de feestzaal was een personen auto op een brandweerwagen ge knald. De brand die hierdoor ont stond, woedde tot in het café. De jury beoordeelde de 32 deelne mende ploegen op inzet en verant woorde aanpak. Tweede werden Hulst en Koewacht, de derde plaat sen waren voor St. Annaland en Kamperland. Beste officier van dienst was E. van Wijk uit Goes, gevolgd door R. Cor- bijn uit Veere en T. Auwels uit Hulst. foto Marijke Folkertsma ■Fj Op de site www.dewereldvande- vn.nl kan van 15 tot 22 oktober ge stemd worden. Sms'en kan ook. Sarah-Jane Koulen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 15