Zeeland Na tien jaar van stilstand raakt het geduld van Oostkapelle op Lekker matten Toeristische stichting is ter ziele Veere moet jeu de boulesregels nog leren Taakstraf voor slaan van twee boze meiden Dorp is wachten op nieuwbouwwijk en woonzorgcomplex zat. Bankjes in Oostkapelle zijn afscheidscadeau Stichting Oranjezon. De open dag van de Zeeuwse politie is een waar gezinsuitje. Tennisclub heeft twee nieuwe officiële jeu de boulesbanen. 12 I Maandag 15 oktober 2007 PZC W door Joeri Wisse OOSTKAPELLE - Slechts zeven hui zen zijn er de afgelopen tien jaar in Oostkapelle gebouwd. Over de nieuwbouwwijk Zeeduinse Poort wordt al sinds 2000 gepraat, maar vooralsnog staat er geen aannemer klaar om heipalen de grond in te slaan. Het geduld van Oostkapelle raakt op, volgens S. Lous, voorzit ter van de dorpsraad. „Ouderen en jongeren kunnen hier in het dorp niet meer terecht als er niets ge bouwd wordt." Wethouder J. Bostelaar (PvdA) van de gemeente Veere vindt het vervelend dat het dorp zo lang moet wachten op de nieuwbouw, maar zegt dat de gemeente nog steeds druk onderhandelt met de projectontwikkelaar over de exploi tatieovereenkomst. De twee par tijen kunnen het echter niet eens worden over de invulling van die overeenkomst. Wanneer er zicht is op een over eenkomst en er gebouwd kan wor den in Oostkapelle, durft Bostelaar niet te zeggen. „Ik noem geen jaar tallen meer." Een oorzaak van het uitblijven van succes is de ge plande grootte van de Zeeduinse Poort: ruim zestig woningen. Volgens Bostelaar bestaat er twijfel of er wel genoeg animo voor de woningen is. „De woningmarkt is nu toch veranderd, ten opzichte van een aantal jaar geleden. En als gemeente zijn we afhankelijk van de projectonwikkelaar, die moet tenslotte de huizen bouwen." De projectontwikkelaar heeft onge veer tweederde van de grond van het toekomstige wijkje in handen. Zonder een overeenkomst met die grondeigenaar kan de gemeente weinig beginnen. Zo ligt de nieuw aan te leggen randweg tussen de Noordweg en de Duinweg ook op het grond van de projectontwikke laar. Die weg is noodzakelijk bij de ontwikkeling van de Zeeduinse Poort. Op die rondweg zitten veel men sen in Oostkapelle te wachten, denkt Lous. Met die weg hoeft het verkeer richting de vakantieparken m De dorpsraad van Oostkapelle maakt zich zorgen over de trage gang van zaken rond de bouw van de Zeeduinse Poort, een nieuwbouwwijk met 60 huizen. en het strand niet meer door het dorp te rijden. Lous vindt dat de gemeente Veere naar andere bouwlocaties moet gaan kijken, als er geen schot in de onderhandelingen over de exploi tatieovereenkomst komt. Dat is echter voor wethouder Bostelaar geen optie. „Over de locatie is geen discussie mogelijk. We heb ben, ook met de provincie, afge sproken dat Oostkapelle zich in die richting mag uitbreiden." De dorpsraad maakt zich ondertus sen zorgen over de leefbaarheid van Oostkapelle. „Als jonge gezin nen zich elders gaan vestigen, zal dat zijn weerslag hebben op het voorzieningenniveau. Scholen, maar ook sportverenigingen zul len gaan merken dat er minder kinderen in Oostkapelle worden geboren", zegt Lous Ook over het nieuw te bouwen woonzorgcomplex maakt Lous zich zorgen. „Het is toch vreemd dat de mensen uit één van de gro tere dorpen van Walcheren op hun oude dag moeten verhuizen naar Veere of Domburg, waar wel zorgwoningen zijn?" Bostelaar laat weten dat de gemeente Veere ook wat het woonzorgcomplex niet stil zit. door Joeri Wisse OOSTKAPELLE - Ze waren bijna vijf tien jaar lang de beste gastheren en -vrouwen die Oostkapelle en Walcheren zich konden wensen. Want hoeveel mensen zijn er nou die vrijwillig de toeristen die de Walcherse kust aandoen in de wat ten willen leggen? Maar de vrijwil ligers van de Stichting Educatief Toerisme Zeeland Oranjezon hou den er officieel mee op. „Alleen zon, zee en strand is niet voldoende. Bovendien bleek er be hoefte te bestaan onder de toeris ten om zich op welke wijze dan ook te verdiepen tijdens hun va kantie", zegt Digna Bom, tot voor kort coördinator van de stichting. Dus bedacht de stichting tal van cursussen en excursies, waarmee bovendien het verblijf van toeris ten in het voor- en naseizoen werd bevorderd. Ook Zeeuwen de den mee aan excursies in de water wingebieden, workshops koken met Zeeuwse producten en schil derlessen in de duinen van Oostka pelle. Maar het waren vooral toeris ten die meededen aan de activitei ten van stichting Oranjezon. Toen Bom de 'pensioengerechtigde leef tijd' bereikte, stopte ook een stich ting. Niemand was bereid de fullti me, onbezoldigde functie over te nemen. „Maar gelukkig zijn veel cursussen door andere organisa ties overgenomen", zegt Bom. „Al leen het schilderen heeft niemand opgepakt. Dat is wel erg jammer, want dat was een heel bijzonder gebeuren." De activiteiten van de stichting wa ren in 2005 voor het laatst te vol gen. „De mensen in het dorp we ten wel dat we gestopt zijn, omdat Welzijn Veere nu in onze oude ruimte zit." Met de resterende dui zend euro uit de kas van de stich ting in opheffing, worden bankjes voor in het speeltuintje van het dorp gekocht. door Joeri Wisse VLISSINGEN-OOST - Tientallen mo toragenten, VlE'ers, politiepaarden en een politiehelikopter bij elkaar: normaal gesproken reden genoeg om goed uit de buurt te blijven. Toch kwamen zaterdag zo'n drie duizend mensen een kijkje in de keuken van de Zeeuwse politie ne men. Met gepaste trots presenteert de politie zich in het gloednieuwe trainingscentrum in Vlissin- gen-Oost. Dé onbetwiste topattrac tie van de dag is een voor de gele genheid gebouwde arena waarin verschillende onderdelen van de Zeeuwse politie hun kennis en kunsten laten zien. Zo mogen agenten op de fiets er misschien niet imponerend uitzien, snel zijn ze wel. Voor het oog van de hon derden toegestroomde Zeeuwen geeft het duo les in overmeesteren. Terwijl de ene agent het 'slachtof fer' tegemoet komt fietsen en daar mee zijn aandacht afleidt, vliegt zijn collega in het blauw vanaf de 'bike' de voortvluchtige van achte ren om de hals. „Zo wordt Tom dus uit balans gebracht", zegt de spreekstalmeester. „Tom ligt nu met zijn been tegen de ketting en het tandwiel van de fiets. Nee, dat is niet prettig, hoor", deelt de speaker zijn publiek mee. Ook in trek op de open dag: op de foto met een ME'er of zittend op een glimmende politiemotor. De kinderen staan er voor in de rij, maar ook huisvrouwen en man nen op leeftijd nemen van de gele genheid gebruik om eens op een politiemotor plaats te nemen. De open dag is strak geregiseerd. „Alle bezoekers moesten zich aan melden, zodat de druk over de dag is verspreid", weet woordvoerder Alwin Don. Ondanks de strakke re gie, kan de bezoeker die twee uur mag blijven, vrij zijn gang gaan over het terrein en in de gebou wen van het trainingscentrum. Zo proberen bezoekers de klimwand uit en bestuderen ze een busje van de mobiele eenheid van binnen. Terug naar demonstratie-arena. Daar zijn ondertussen politiepaar den en een politiehond de revue gepasseerd. En de toeschouwers hebben weer wat op kunnen ste ken. Zo zullen mensen die coke hebben gesnoven én alcohol heb ben gedronken gewoon weer pro beren te vluchten, als ze te grazen genomen zijn door een politie hond. „De combinatie van coke en alcohol maakt dat mensen vrijwel geen pijn voelen." Nu is het de beurt aan de Mobiele Eenheid én aan een tiental jon gens uit het publiek die, aardig als ze zijn, als vrijwillige relschoppers willen fungeren. Terwijl de jon gens hun mobieltjes uit voorzorg inleveren, draait het donkerblau we busje dreigend rondjes voor de tribunes. Na een korte instructie barsten de rellen los. Tractorban den, dikke trossen touw en gevul de petflessen vliegen naar de gewa pende mannen van de Mobiele 'Ik wou één van hen een schop geven, dat mislukte. Maar hij raakte mij wel' Eenheid. Na tien minuten rellen voor een in het najaarszonnetje ba dend publiek klinken de woorden 'einde oefening'. Geert-Jan Franssen uit Scherpenis- se heeft zich lekker uitgeleefd. „Ei genlijk mocht je niet met stenen gooien, maar over kluiten hebben ze niks gezegd", lacht hij. Dat de ME'ers zich niet kinderachtig ge dragen, ervaart ook Daniël Beeke uit Middelburg. „Ik wou één van hen een schop geven, dat misluk te. Maar hij raakte mij wel", zegt hij terwijl hij een rode bobbel op zijn pols als bewijs laat zien. Jongens als Geert-Jan zien ze graag op de open dag. „Nu volg ik Detail handel op het ROC, maar als ik ze- ventien-en-een-half ben, wil ik graag bij de politie." Hij is niet de enige die dag. Woordvoerder Don: „Naar aanleiding van vandaag gaan we met tientallen jongeren gesprekken voeren de komende tijd." MIDDELBURG - Een iets te kort lont je na een verkeersfoutje in Vlissin- gen komt een 21-jarige Vlissinger te staan op tachtig uur taakstraf waarvan de helft voorwaardelijk en het betalen van een schadever goeding. Dat is het vonnis van de Middelburgse politierechter. Op 4 maart moest de man op de Troelstraweg in Vlissingen met zijn brommer plotseling uitwijken voor een jongetje dat de weg op kwam. Bij die manoeuvre ontkwa men twee meiden nipt aan een aanrijding. Ze schrokken en riepen hem wat minder fraaie woorden na. De Vlissinger keerde om om verhaal te halen. De meiden schol den hem uit en spuugden hem in het gezicht. Als reactie daarop gaf hij beide jongedames klappen en trappen. De Vlissinger is voor mis handelingen al eerder veroordeeld. De officier had zestig uur taakstraf en een schadevergoeding geëist. door Joeri Wisse VEERE - Jeu de boules spelen is niet zomaar 'om en om een bal gooien en wie het dichtste bij ligt wint'. Er komt nog een hele puntentel ling bij kijken en bovendien, jeu de boulen, dat doe je in teamver band. Zo ver zijn de leden van Ten nis Vereniging Veere inmiddels wel. Maar tijdens de opening van de gloednieuwe wedstrijdbanen werd er nog regelmatig een blik ge worpen op het velletje met de offi ciële spelregels. Het lijkt een vreemde combinatie. Een tennisvereniging met twee jeu de boulesbanen. Maar zo gek is het nog niet, vertelt Lau Jasperse van Tennis Vereniging Veere. „Tij dens toernooien moeten onze le den vaak even wachten voordat ze de tennisbaan op kunnen. Nu kun nen ze tussendoor ook een potje jeu de boules spelen." Bovendien is met de aanleg van de banen het terrein van de tennisvereniging een stuk opgeknapt. „Voorheen lag er een grasveldje, dat na een flinke regenbui al snel blank stond", zegt Jasperse. Ook constateerde hij dat de jeu de boulessport aan populariteit wint. „Overal in Walcherse dorpen en wijken komen er jeu de boulesba nen bij, maar in Veere kon je het nog nergens spelen." Tennis Vere niging Veere nodigt ook uitdrukke lijk andere inwoners van Veere en Zanddijk uit om een balletje te werpen op de nieuwe baan. „Ons terrein, op het oude veld van de voetbalvereniging, ligt op maar een honderd meter afstand van zorgcentrum Nieuw Sandenburgh. Die mensen mogen ook jeu de Lau Jaspere gooit de eerste ballen op de nieuwe jeu de boulesbanen van de Tennis Vereniging Veere. foto Ruben Oreel boulen en gebruik maken van on ze kantine." De baan is door een groepje vrij willigers van de tennisvereniging aangelegd. „Het was een hele klus", zegt Jasperse. „Het ziet er eenvoudig uit, maar er komt heel wat bij kijken." Zo had de vereni ging zich verkeken op de hoeveel heid zand, leem, grind en basalt- split die nodig was om, de banen aan te leggen. Omdat de tennisver eniging al van meet af aan van plan was om de jeu de boulesbaan voor alle inwoners van het stadje beschikbaar te stellen, is de ge meente Veere om een 'kleine sub sidie' gevraagd. De nieuwe banen voldoen ook aan de eisen van de nationale jeu de boulesbond, zo dat er in de toekomst ook toer nooien kunnen worden gespeeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 12