Meningen Smaaktest van Zeeuwse wijn Staking in onderwijs is logisch Zeeuwse wijngaarden PZC Zaterdag 13 oktober 2007 9 FPTHDE JONGE De lezersredacteur is bereikbaar per post op het adres van de Centrale Redactie van de PZC, Stations park 28, Postbus 31 4460 AA Goes. Telefoon: 0113-315660 E-mail: Lezersredacteur@pzc.nl Het forum waarop lezers zich kunnen uiten over actuele zaken is bereikbaar via internet; www.pzc.nl EVEN „Heerlijk, om even niet te hoeven denken aan de ontwikkelingen in het onderwijs, over stakingen, be zuinigingen, Het gaat niet goed met het onderwijs." Attie Wisse, docent bij het ROC Zeeland, is een van de tien leden van het eer ste consumentenpanel van de PZC. Ze staat deze middag niet voor de klas. Ze test Zeeuwse wij nen. Ze ruikt, kijkt, proeft en oor deelt met wiskundige nauwkeurig heid. De proeftest drukt haar zorgen over de veranderingen en bezuini gingen in het onderwijs even naar de achtergrond. Iedereen vindt dat leraren zich volledig moeten kun nen overgeven aan hun hoofdtaak. En dat is lesgeven, maar daar mer ken de docenten in de praktijk niets van. Deze week begon bij het ROC Twente een massale estafettesta king. Werkgevers willen dat het aantal uren dat de docent voor de klas staat, wordt verhoogd. Dat be tekent harder werken, relatief min der verdienen, geen tijd voor de voorbereiding van de lessen, voor het nakijkwerk en de leerlingenbe geleiding. De kwaliteit komt in het gedrang. „Hoe heerlijk vinden leer lingen het niet als je eens iets uit legt", zegt Attie, na de proefsessie 'ik ben blij verrast door de kwali teit van de Zeeuwse wijnen'. Tijd voor kennisverrijking buiten het lesprogramma is er niet. Het scena rio hangt boven het hoofd dat de leerling-van-de-toekomst niet an ders hoort dan 'pak je boek, maak die opdracht en hier zijn de ant woorden'. „Het onderwijs raakt verder in de versukkeling. Logisch dat er gestaakt wordt." Het jongste Rapport-Rinnooy Kan gaf de lera ren gelijk: alle zeilen moeten bijge zet worden om het vak aantrekke lijker te maken. Minister Plasterk vond het een schitterend rapport en stelde voor om ruim een mil jard euro extra veilig te stellen voor de salarissen. Plasterk en de werkgevers zitten niet op dezelfde lijn. Dan ontstaat weer het gevoel dat er geen klare wijn wordt ge schonken. „We worden in elk ge val niet serieus genomen." Met de test van de Zeeuwse witte wijnen wordt volgende week de nieuwe Consumen tenrubriek van de PZC geïntrodu ceerd. De publicatie van andere meest Zeeuwse producten en ma terialen zullen volgen. Maar ook de dienstverlening, service, klant vriendelijkheid en de kwaliteit van bedrijven en instellingen ne men we onder de loep. Cornelleke Blok, verslaggeefster van de PZC, is de coördinator van de Consumentenrubriek. De 'consumentenwereld' wordt met de dag ondoorzichtiger. „De PZC kan een belangrijke rol vervul len als informatieverstrekker over allerlei producten. We willen servi ce bieden aan de lezer. Wij laten zien wat er te koop is en wat de kwaliteit is. We zullen daarom ook producten met elkaar vergelij ken. Als het nodig is, nodigen we voor een test of een vergelijkend onderzoek deskundigen uit." Dat gebeurde ook bij de wijntest die deze week werd gehouden. Een panel van vijf experts keurde twaalf Zeeuwse wijnen. Ze noteer den hun opvattingen, van rond op de tong, een goede afdronk tot te vlak van smaak. Met uitzondering van enkele tegenvallers waren de experts tevreden over de smaak van de Zeeuwse wijnen. Petra de Boevere, vinologe uit Bres- kens, had eerder gezegd dat ze geen hoge dunk had van de Zeeuwse wijn. „Ik moet op mijn woorden terugkomen", zei ze. „Er zijn wijnboeren in Zeeland die een heel correcte, smaakvolle wijn maken." Cor Zuiddam, lid van het consu mentenpanel kwam tot eenzelfde algemene conclusie: „Ik dacht al tijd dat Zeewse wijn bestond uit appelsap met een scheutje jenever. Maar er waren 'uitnodigende' fles sen bij." Het consumentenpanel bestond uit tien liefhebbers, die allemaal iets met wijn hebben. De wijn proeverij werd gehouden bij World of Drinks in Zierikzee, die uitverkoren is tot slijterij van het jaar. De flessen waren met alumini umfolie ingepakt en de volgorde van proeven was willekeurig. De twaalf Zeeuwse witte wijnen wer den 'blind getest'. Er zijn meer soorten wijn in om loop maar een aantal Zeeuwse wij nen was uitverkocht en de Drui venrank in Serooskerke produ ceert alleen rode wijn. Vandaar dat we verscheidene flessen van vier wijnboeren hebben beoordeeld: De Kleine Schorre uit Dreischor, de Druivengaerde uit Wissenker ke, De Westerhoeve uit Oostkapel- le en de Oorsprong uit Oudelande. Volgende week zaterdag is het test resultaat in deze krant te lezen, met de bekendmaking van de wit te wijn die het beste uit de PZC smaaktest naar voren is gekomen. wijngaard eigenaren plaats oppervl. opgericht druivenrassen De Kleine Schorre Fam. Van de Velde Dreischor 6 ha 2001 Rivaner, Pinot Blanc, Pinot Gris, Auxerrois jaarproductie 25.000 flessen Bianca, Phoenix, Orion en (2) De Druivengaerde Nieken LidyReijnen Wissenkerke 1 ha 2000 6 rode druivenrassen 4500flessen Clementine en Jurjen van Opstal Vrouwenpolder 1,5 ha 1998 j^j^' Westerhoeve Familie Louws Familie Van Keulen Oostkapelle 0-2 ha 1999 Bianca, Wurzer De Druivenrank** Familie Van Sabben Serooskerke 0,5 ha 2000 Regent 9000 flessen 1000 flessen 2500 flessen Zeeland telt zes wijngaarden, waarvan er vier meec aan de PZC-wijntest. waarvan er vier meededen De Oorsprong Familie Moelker Oudelande 2 ha 2002 j^o h^nn iterZal a®000 flessen Niet opgenomen in de test, witte wijn is voor consumenten niet meer te koop Niet opgenomen in de test, heeft alleen nog rode wijn PZC Donja Odijk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 9