de jungle van PZC Zaterdag 13 oktober 2007 Wildwaterraften op de Atjehrivier, duiken tussen de zeeschildpadden in de Indische Oceaan en de jungle in met voormalige rebellen: Atjeh is een goede bestemming voor vakantiegangers die wel van een beetje avontuur houden. tekst en foto's Marianne Lamers Bij het baden moeten vrouwen (en ook mannen) hun kleding aanhou den. Foto helemaal boven: Op Atjeh we melt het van de brommers. Foto-inzet: Voormalige rebellen we ten de weg in de jungle. m j ijk, dit is de plek w I waar we met vijftien man, honderden In- I donesische soldaten hebben beschoten." We zijn nog niet eens begonnen aan de tocht of de sterke verhalen beginnen al. Met drie oud-GAM-rebellen zit ik in een gammel busje dat ons op een steeds steiler wordende weg steeds hoger de bergen in voert vanuit Lhoong, een dorpje vijftig kilometer ten zuiden van de hoofd stad Banda Atjeh. Het is nog maar een paar jaar geleden dat deze drie mannen, Marjuni Ibrahim (27), Sai- nudin (37) en Juli Muliadi (30) stre den voor een onafhankelijk Atjeh. Ze hielden zich vier jaar schuil in de jungle rond Lhoong met nog zestig leden van de GAM, de bewe ging voor een vrij Atjeh. Na het in augustus 2005 bereikte vredesak koord dat een einde maakte aan bijna dertig jaar strijd tussen het Indonesische leger en de GAM, kwamen de veertig onafhankelijk heidsstrijders die nog over waren, het oerwoud uit. De meesten von den tijdelijk werk in de wederop bouw van Atjeh na de tsunami, nu leiden ze toeristen rond voor Aceh Explorer, een Atjees-Nederlandse touroperator. De rol van jungleguide bevalt ze prima. Met spannende, soms wel erg sterke verhalen en met hun kennis van de mooiste geheime plekjes in het oerwoud, hopen de oud-GAM-rebellen nu hun geld in de toeristenbranche te verdienen. Na een paar dagen Banda Atjeh, een traditionele jungletrekking en een wildwaterraft op de Atje hrivier, ga ik nu dan met hen de jungle in. Dat de mannen nog steeds een behoorlijke conditie hebben, blijkt wel wanneer we na enkele minuten steil bergafwaarts Het Bounty-gevoel op Atjeh. door een bijna ondoordringbare jungle al een behoorlijke achter stand hebben opgelopen. Al puf fend en hijgend komen de blan ken achter de GAM-mers aan. Een lachertje voor de geoefende man nen. „Deze route legden we vroe ger in een half uur af. Naar bene den en weer naar boven. Tijdens onze periode in de jungle legden we in drie uur gemakkelijk zestien kilometer af', pochen ze. Na een fikse klautertocht van twee uur zien we door de het groene bladerdek opeens de zee. We blij ken te zijn afgedaald in een verbor gen baai. „Daarom zaten we hier ook zo vaak; hier konden we rus tig eten en slapen zonder dat het Indonesische leger ons kon zien, ook niet vanaf de weg bovenaan de berg", vertelt Juli. We rusten uit op een uitstekend rotsplateau boven de bulderende blauwe zee. Op de weg terug naar boven zien we later een grote zwarte gedaan te. De vele apen, de kleurige vlin ders en het getetter van ontelbare vogels zijn de mannen wel ge wend, maar een luiaard, die zien ze niet iedere dag. De sfeer wordt bijna triomfantelijk als we op een oude Indonesische legerbasis onze lunch van gebakken rijst en jack- fruit nuttigen. Op de voormalige uitvalsbasis van de vijand! Er is al leen niets meer van over. Op de weg terug naar Banda Atjeh zien we volop bedrijvigheid. Na de tsunami hebben de meesten hun leven weer opgepakt. On danks de schandalen en de klach ten rondom de hulpverlening, heb ben de mensen van Atjeh met be hulp van honderden ontwikke lingswerkers en miljoenen euro's hun huizen en winkels weer op kunnen bouwen. Een aantal dor pen en wijken hebben iets weg van een groot bungalowpark met lange rijen exact dezelfde stenen huisjes, vrolijk geschilderd en vol gens de bewoners niet onaantrek kelijk om in te wonen. Met de eco nomie gaat het goed en ook het toerisme begint zich langzaam te herstellen van de zware klap. Atjeh is volgens de reis gids van Lonely Planet dan ook 'the next best spot' en heeft eigenlijk al les wat een toerist zich maar kan wensen: een altijd zomers klimaat, witte stranden, een immens regen woud met olifanten, tijgers en orang oetans en een waar paradijs voor duikers. Toch zet nog steeds maar 5 procent van het aantal toe risten dat een bezoek brengt aan Indonesië, voet op Atjese bodem. De jarenlange onafhankelijkheids strijd, de tsunami, de bomaansla gen op Bali en de economische cri sis in Azie in 1997 hebben nog steeds hun weerslag op het aantal toeristen. Maar het zou ook wel eens iets te maken kunnen heb- Malaysian Airlines vliegt dage lijks naar Medan. Vliegtickets naar Banda Atjeh zijn in Medan voor ongeveer vijftig euro te koop bij o.a. Garuda Indone sian Airlines: www.garuda-indonesia.com Voor riverrafting en jungletrekking: www.geocities.com/qurays De jungle in met oud GAM rebellen: Acehexplorer@gmail.com Nederlanders kunnen bij aan komst in Indonesië bij een be perkt aantal lucht- en zeeha vens een visum aanvragen voor bezoeken tot maximaal 30 dagen. Voor bezoeken lan ger dan 30 dagen dient een vi sum te worden aangevraagd bij de Indonesische ambassade in Nederland. Reizigers naar en in Indonesië wordt geadviseerd alle elemen taire voorzorgsmaatregelen tegen muggenbeten te nemen. www.travelclinic.nl De situatie in (delen van) Indonesië wil nog wel eens wijzigen. Raadpleeg voor de zekerheid: www.minbuza.nl/ reizenlanden O If INDISCHE OCEAAN Jakarta teureulak Meulaboh INDISCHE OCEAAN Tapaktuan 1 Pulaü Banyafcv* infographic: JD ben met het strenge islamitische geloof dat de bevolking aanhangt. Een biertje drinken is er ook voor de toerist niet of nauwelijks bij en bij het zwemmen moeten man nen en vrouwen hun kleren aan houden. Ondanks de strenge leefregels, staan de mensen erg open voor toeristen en is iedereen behulp zaam en nieuwsgierig. Voor toeris ten zijn de regels bovendien min der streng; in een aantal restau rants in Banda Atjeh wordt het schenken van bier oogluikend toe gestaan en je kan best in je hemd je aan het strand in Lampu'uk of Lhoknga gaan zitten. Alleen moet je er dan wel rekening mee hou den dat je erg wordt bekeken. Wil je toch graag in je bikini of zwembroek de zee induiken, dan kun je terecht op het eiland Pulau Weh, ook wel Sabang genoemd, naar de hoofdstad. Op dit Boun- ty-eilandje kom je als toerist hele maal aan je trekken en de stran den bieden volledige privacy.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 97