v33 PZC Zaterdag 13 oktober 2007 NL AnSverpen Brussel. Ha5selt BELGIË Luik FRANKRIJK infographic: CRW Domein Bokrijk ligt aan de Bokrijklaan 1 in Genk. Bokrijk by Night, dwaallichtjes vindt plaats van 13/10 t/m 9/12 en vervolgens nog van 18/01 t/m 15/3 Een ticket kost 12,50 euro. Reserveren is noodzakelijk. bokrijksales@limburg.be www.bokrijkbynight.be en www.bokrijk.be Buiten is het donker zo als het alleen in bossen kan zijn. In die duister nis schitteren honder den lichtjes. Welkom bij 'Bokrijk by Night, dwaallicht jes', een vijftig minuten durende tocht met de Bokrijk-shuttle door het Openluchtmuseum Bokrijk, ge legen op het gelijknamige domein in Genk, dichtbij Hasselt. Bokrijk is een levend museum. Ac teurs en ambachtslieden bevolken de hoeves, huisjes, werkplaatsen, de kerk en de dorpsstraten. Vrij wel alle 140 authentieke histori sche gebouwen zijn tussen 1953 en 1973 ergens op het Vlaamse platte land afgebroken en vervolgens naar Bokrijk gebracht, waar ze weer steen voor steen werden op gebouwd. De hoeven, schuren, mo len, herberg, kerk en andere gebou wen in het museum dateren voor namelijk uit de laat zeventiende en negentiende eeuw, maar het oudste gebouw dateert uit 1507. Ook de interieurs zijn zoveel moge lijk teruggebracht in de oude staat. Al die gebouwen zijn niet zomaar lukraak neergezet, maar samenge voegd tot dorpen, plattelandsge meenschappen en een oude stad. Verbonden door brede bospaden zijn zo 'Haspengouw, de Kempen, Oost- en West-Vlaanderen en de Oude Stad' ontstaan. Als bezoeker wandel je door het bos en langs weilanden van het ene dorp naar het andere. Wie het lopen even beu is, neemt de huif kar of de Bokrijk-Shuttlebus. In Haspengouw wordt het leven nagebootst zoals het honderd jaar geleden was. Momenteel is het er 1907. De champetter, ofwel een veldwachter op het Vlaamse platte land, probeert de kwajongens in toom te houden. De pastoor houdt dagelijks een strenge preek Links: De molen is steen voor steen weer opgebouwd in Bokrijk. Vlaanderen beleven zoals het vroeger was. Niet overdag, maar 's avonds. Dat kan in het Openluchtmuseum van Bokrijk. door Boris Peters foto's Toerisme Bokrijk voor de gelovige boeren en is van zelfsprekend eregast bij belangrijke gebeurtenissen in het dorp. Voor de boeren in het dorp is het hard werken voor een karig bestaan. Ze leven van wat het land en de die ren opbrengen. Op het dorps schooltje probeert de meester de tucht erin te houden. Wie katten kwaad uithaalt, moet met ezelso ren op in de hoek zitten. Zelfs tij dens hun lunchpauze vallen de ac teurs niet uit hun rol. Voedsel is er ook in de Kempen. Niet alleen zijn er versgebakken brood uit de bakkerij en groenten uit de tuin, maar ook zoetekau wen vinden hier zeker iets van hun gading. In het ambachtelijke snoepwinkeltje worden heksenbol- len en smoelentrekkers gemaakt en verkocht. In woonhuis de Zele Schrans, dat oorspronkelijk in Herenthout stond, spelen families oude bordspelen, zoals het Uilen- spel. Oost- en West-Vlaanderen is dan weer de beste plek om allerhande ambachtlui aan het werk te zien. Zo zit er bij het licht van een raam in een chique pastoriewoning een vrouw met aandacht over haar kantkloswerkje gebogen. De man denvlechtster in het donkere dijk- woninkje zit er heel wat soberder bij. Het is bijna niet te geloven dat er ooit een echtpaar met dertien kinderen in deze woning leefde. De Oude Stad wijkt op een aantal manieren af van de rest van het museumpark. Na een wandeling door dorpen en platteland, loop je hier opeens een mooi stadsplein op. De gevels ko men uit Antwerpen en dateren van eind veertiende tot de zestien de eeuw. Uitnodigingde terrassen en een mooie bar in een kelder, lokken de bezoeker. Anders dan in de rest van Bokrijk, zijn hier al leen de gevels authenthiek. Alles wat er achter staat, is nep. Tijdens 'Bokrijk by Night, dwaal lichtjes' maken bezoekers ook ken nis met de duistere kanten van de stad. Samen met andere bezoekers bent u met de shuttlebus op weg naar de bruiloft van Anna en Jef Gedragen door de stem van de be kende Vlaamse verhalenverteller Herbert Flack, wordt een verhaal vol roddels, mythes en legendes verteld. Buiten zijn de gebouwen mysterieus verlicht en boven de Donkere Vijver dwarrelen de dwaallichtjes. Bedroog de Mole naar de Alvermannen en zelfs zijn eigen vrouw? Kan hij zijn schuld aflossen? Aallemaal vragen die tij dens de tocht beantwoord wor den. Het avontuur eindigt bij de Herberg, waar het met een drank je gezellig napraten is. Boven: Op de dorpsschool heerst nog orde en tucht. Onder: De veldwachter houdt toezicht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 95