VS en Rusland botsen over bouw raketschild Buitenland Bulgarije forceert crisis over 'evro' Turkije klaar voor militaire actie Irak Transfusie van slimheid faalt Bulgarije eist dat de euro in het Cyrillisch als 'evro' wordt gespeld. Poetin dreigt met openbreken van raketverdrag. PKK waarschuwt voor gerichte acties tegen politici en politie. 8 Zaterdag 13 oktober 2007 PZC 1 De styliste Jil Buckeridge kijkt in je garderobe, geeft je persoonlijk kledingadvies en gaat speciaal voor jou shoppen; je krijgt een compleet nieuwe outfit t.w.v. 250 euro! Beantwoord de volgende vraag en maak kans op deze prijs: Welke strepen maken je silhouet langer en slanker? A) Horizontale strepen B) Verticale strepen SMS je antwoord als volgt naar het nummer 2002: Eerst het woord ACTIEMODE, dan je antwoord (A of B) en dan je woonplaats. Bijvoorbeeld: ACTIEMODE A Goes of ACTIEMODE B Goes Kijk voor de spelregels en meer info over mode op http://www.pzc.nl/mode WeGeNeR dagbladen MUMBAl - Een Indiase jongen (u) heeft de wens van zijn ouders, bei den arts, om zijn oudere broer slimmer te maken niet overleefd. Door een bloedtransfusie van de ene naar de andere zoon hoopten de ouders een 'intelligentietransfu sie' uit te voeren. Volgens Indiase kranten had de moeder een droom waarin een goeroe dat advi seerde. Ze besloot samen met haar echtgenoot een poging te wagen. De vrouw, een anesthesiste,deed een zelfmoordpoging nadat de zaak aan het licht kwam. Ze is op genomen in een psychiatrische in richting. De ouders is moord ten laste gelegd. Collega's zijn ge schokt door het voorval. De oude re broer verkeert in levensgevaar. BRUSSEL - Lidstaat Bulgarije ligt met de Europese Unie overhoop over de spelling van de naam van de Europese munt. Volgens Sofia moet 'euro' in het Cyrillisch wor den gespeld als 'evro' en niet als 'eoero', zoals de Europese Unie heeft bepaald. 'Europa' wordt in het Cyrillisch tenslotte ook als 'Evropa' geschreven. De volgens Bulgarije foute spelling komt voor in een associatieverdrag met Montenegro dat de EU-minis- ters van Buitenlandse Zaken maan dag willen tekenen. Bulgarije, dat dit jaar toetrad, neemt de zaak zo MOSKOU - Rusland heeft de Vere nigde Staten gisteren opgeroepen de plannen voor de bouw van een raketschild in Oost-Europa voorlo pig 'te bevriezen'. De Amerikanen schoten dat verzoek gisteren direct af tijdens topberaad tussen de Rus sische minister van Buitenlandse Zaken Sergei Lavrov, diens Ameri kaanse collega Condoleezza Rice en minister van Defensie Gates. Rice gaf aan dat de gesprekken met de Russen over dit thema wel doorgaan. De Russen spraken van een 'anti-Russisch' raketschild. Vol gens de Amerikanen is echter be doeld tegen 'schurkenstaten' als Iran. hoog op dat het dreigt deze eerste gelegenheid om een veto uit te spreken, te baat te nemen. De am bassadeur van EU-voorzitter Portu gal, Mendonca e Moura, riep Bul garije gisteren op de Montenegrij- nen niet te benadelen. Beraad leidde gisteren niet tot een oplossing. Bulgarije dreigt ook een veto uit te spreken over het hervor mingsverdrag van de EU, dat in de plaats moet komen van de door Nederland en Frankrijk afgewezen grondwet. Het is de bedoeling dat die later in de week op een Europe se top wordt aangenomen. Toen de EU tien jaar geleden de naam 'euro' introduceerde voor de gezamenlijke munt, werd ook de Griekse en Cyrillische versie ervan vastgelegd. Maar blijkbaar heeft De Russische president Vladimir Poetin dreigde eerder op de dag met het opzeggen van een belang rijk verdrag met de VS over het be perken van het aantal raketten voor de middellange en korte af stand. Poetin zei dat het moeilijk wordt vast te houden aan het ver drag als andere landen er niet bij worden betrokken. Hij zei niet ex pliciet op welk verdrag hij doelde. Volgens waarnemers verwees Poe tin naar het INF-akkoord dat in 1987 is getekend door de toenmali ge Amerikaanse president Reagan en Sovjetleider Gorbatsjov. De Intermediate-Range Nuclear Forces Treaty (INF) leidde tot het vernietigen van bijna 3000 Russi sche en Amerikaanse raketten. Russische functionarissen zeiden in het verleden dat het verdrag mo gelijk moet worden herzien vanwe- niemand gemerkt dat in het Bul gaarse toetredingsverdrag van 'evro' wordt gesproken. „Dat was een fout, dat moet ik hun nage ven", zei Mendonca e Moura. „Wij accepteerden de Bulgaarse versie." Bulgarije gebruikt de euro nog niet, maar als het in de toekomst tot de eurozone toetreedt kan een afwijkende spelling problemen op leveren met de Europese Centrale Bank in Frankfurt. Deze be schouwt de euro als een unieke soortnaam en staat op een unifor me spelling in de drie alfabetten. Bulgarije ziet het probleem niet. „We vragen niet om een verande ring, we vragen alleen dat men zich houdt aan bestaande overeen komsten", zei minister van Buiten landse Zaken Kalfin. ge de groeiende raketarsenalen aan Ruslands oostelijke en zuidelij ke flank zoals van India, Iran en Pa kistan. De Russische militaire analist Alexander Goltz zei tegen de BBC dat Poetin met zijn voornemen de druk op de VS wil verhogen. Het Kremlin is vooral ontstemd over het voornemen om het raketschild in Oost-Europa te stationeren. De VS willen voor het systeem raket ten in Polen plaatsen en een ra darinstallatie in Tsjechië. Moskou heeft aangeboden om in plaats daarvan een radarbasis in Azer beidzjan te gebruiken. Volgens de Amerikanen is deze 'ongeschikt'. Naast overleg over het raketschild stonden ook gesprekken op de agenda over de nucleaire groei van Iran en de toekomstige status van de Servische provincie Kosovo. ANKARA - Turkije zal zich door mo gelijke diplomatieke consequenties niet laten afhouden van een even tueel besluit Irak binnen te vallen om de Koerden een lesje te leren. Dat heeft de Turkse premier Re- cep Tayyip Erdogan gisteren ge zegd. „Als daarvoor wordt gekozen zal de prijs, hoe hoog ook, worden betaald", zei de premier. Behalve Irak zijn de Verenigde Sta ten fel gekant tegen een eventuele Turkse inval, omdat de relatieve rust in het Koerdische deel van Irak erdoor dreigt te worden ver stoord. „Hebben zij iemand om toestemming gevraagd toen ze van 10.000 kilometer ver kwamen om Irak te treffen?" smaalde Erdogan. „Wij hebben van niemand anders advies nodig." De PKK-rebellen zijn bezig vanuit Noord-Irak Turkije binnen te trek ken. De PKK waarschuwde in een verklaring gisteren ook voor meer gerichte acties tegen de regerende AK-partij, de grootste oppositiepar tij CHP en tegen de Turkse politie. Verwacht wordt dat het Turkse parlement volgende week, na af loop van het islamitische suiker feest, zijn zegen zal geven aan een inval in Irak. Of de Turkse troe pen, die al aan de grens klaar staan, meteen Irak zullen binnen trekken is nog de vraag. Erdogan gaf gisteren aan geen overhaaste beslissingen te willen nemen. „Maar we willen toestemming van het parlement, zodat we kunnen doen wat noodzakelijk is." De PKK vecht sinds 1984 vanuit Noord-Irak voor een onafhankelij ke Koerdische staat. Eind jaren tachtig en in 1997 is Turkije om die reden Irak binnengevallen. De strijd heeft al aan meer dan 37.000 mensen het leven gekost.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 8