Buitenland Vlaanderen: tol voor trucks Verbod op abortus effectloos Duitsers blijven langer in Afghanistan Pemier Peeters wil overleggen met Balkenende. 70.000 vrouwen vinden de dood bij illegaal uitgevoerde operatie. Noodweer eist levens in Spanje Talibanleider roept hulp buurlanden in bij strijd tegen buitenlanders. Zelfmoordaanslag bij toeval verijdeld Tante Miep Speelhuis in Hongarije Belgische krant zoekt naar pleeggezinnen Park-and-ride niet, kiss and-ride wel correct Hoge boete dreigt voor filmen met gsm Babylijkje op strand Oostende aangespoeld PZC Zaterdag 13 oktober 2007 7 door onze correspondent Max Steenberghe BRUSSEL - Vlaanderen wil samen met Nederland een tolsysteem voor vrachtwagens invoeren als al ternatief voor het - ingetrokken - Belgische wegenvignet dat voor al le automobilisten zou gelden. De Vlaamse regering probeert ook Wallonië, het gewest Brussel en Luxemburg in het pact te betrek ken, om tot één tolsysteem voor trucks in de hele Benelux te ko men. België worstelt al jaren met de be- LONDEN - Een abortusverbod schrikt vrouwen die een abortus willen niet af In landen waar abor tus verboden is, wordt de ingreep even vaak toegepast als in landen waar abortus is toegestaan. Dat blijkt uit een onderzoek dat giste ren verscheen in het medische tijd schrift The Lancet. De helft van de abortussen wereldwijd wordt on veilig uitgevoerd. Jaarlijks sterven ongeveer zeventigduizend vrou wen door abortus provocatus. Vijf miljoen lopen tijdelijke of blijven de lichamelijke schade op. Wereldwijd werden in 2003 bijna 42 miljoen abortussen gepleegd. De helft daarvan gebeurde illegaal. Verreweg de meeste worden uitge voerd in ontwikkelingslanden: 35 miljoen. Bijna 97 procent van de onveilige abortussen worden in die landen uitgevoerd. taling van het onderhoud aan zijn wegennet. De kosten worden bij lange na niet opgebracht door de Belgische weggebruikers. Bijna een derde van alle snelwegverkeer komt uit het buitenland. Vorig jaar kwam daarom het plan van het wegenvignet naar boven: elke gebruiker moest betalen, net als in Zwitserland en Oostenrijk. De Belgische automobilisten zou den dat bedrag krijgen gecompen seerd via een verlaging van de we genbelasting. Maar na overleg tus sen de toenmalige Vlaamse pre mier Yves Leterme en Jan Peter Balkenende was dat 'on-Europese' plan van de baan. De Vlaamse minister van Mobili teit Kathleen van Brempt kreeg gis teren in het Vlaams kabinet haar collega-bewindslieden achter het idee voor een intelligent systeem voor vrachtwagens. Duitsland heeft dat al: trucks betalen elektro nisch een bedrag dat afhankelijk is van hoe laat en hoe lang gereden wordt. Daarvoor is een satellietge- stuurd systeem aangelegd. Het zal nog zeker anderhalf jaar duren voordat zo'n systeem in Vlaanderen kan functioneren. Voor welke wegen het gaat gelden, en vanaf welk tonnage betaald PW Vlaanderen komt opnieuw met een plan voor tolheffing om het wegonderhoud te kunnen beta len. Op de snelweg is een derde van het verkeer niet-Belgisch. moet worden, is nog niet bekend. Wel dat personenwagens in princi pe vrijgesteld blijven. Het wegenvignet was vorig jaar ook aanleiding voor veel geruzie tussen de taalgebieden. Vlaande ren vond dat elke regio zou moe ten kunnen beschikken over de op brengst van zijn eigen wegen, Wal lonië wilde de opbrengst delen. Het Waalse parlement heeft nog niet op dit nieuwe plan gerea geerd. De opvolger van Yves Leterme, Kris Peeters, heeft aangekondigd met Balkenende over de heffing te gaan praten. Dat ter voorbereiding op overleg tussen de ministers van Verkeer, van Milieu en van Financi ën. BENIARBEIG - De brug in Beniarbeig, in het zuidoosten van Spanje is ingestort door noodweer. Overstromingen leidden in delen van het land tot grote problemen. Vol gens de autoriteiten zijn er zeker twee mensen omgeko men. Het.ging om een kitesurfer op Ibiza en een vrouw in de toeristische provincie Alicante. In het zuidoosten van Spanje liepen verscheidene snelwegen onder water. Bij het instorten van de brug in Beniarbeig waren geen slachtoffers te betreuren. Op sommige plaatsen in het zuidoosten is in korte tijd 400 millimeter regen geval len. foto Manuel Lorenzo/EPA Dodelijkste jaar voor Isaf 2007 is het dodelijkste jaar voor buitenlandse militairen in Afghanistan. Met nog tweeën halve maand te gaan, kwamen nu al evenveel Navo-militairen om het leven als in heel 2006: 191. Het betrof 92 Amerikanen, 38 Britten, 27 Canadezen, 7 Ne derlanders, 7 Duitsers, 4 Span jaarden,3 Denen, 3 Fransen, 2 Esten, 1 Australiër, 1 Tsjech, 1 Fin, 1 Italiaan, 1 Noor, 1 Pool, 1 Roemeen en 1 Zuid-Koreaan Sinds de start van de operatie op 7 oktober 2001 zijn 707 buitenlandse soldaten gesneu veld. BERLIJN - De Bondsdag heeft giste ren met besloten de Duitse missie in Afghanistan met een jaar te ver lengen. Het voorstel daartoe werd met 454 tegen 79 stemmen en 48 onthoudingen aangenomen. Duitsland beschikt over driedui zend militairen in Afghanistan, die deel uitmaken van Isaf De Duitse bevolking staat steeds scep tischer tegenover het nut van de missie. Bondskanselier Angela Merkel zei dat terugtrekking nü de deur naar een mogelijke terugkeer van de Ta liban zou openzetten en jaren van wederopbouw te niet zou doen. Het merendeel van het Duitse Is- af-contingent is gestationeerd in het relatief rustige noorden van Af ghanistan. Duitsland verzet zich te gen iedere suggestie om de troe pen ook gevaarlijker werk te laten doen in het zuiden. Behalve 2.800 man grondtroepen beschikt Duitsland in Afghanistan ook over een aantal Tornado-foto verkenningsvliegtuigen met 280 man ondersteunend personeel. De ministers Eimert van Middel koop (Defensie) en Bert Koenders (Ontwikkelingssamenwerking) vinden het positief dat Duitsland langer in Afghanistan blijft. Maar de instemming van de Bondsdag met een jaar verlenging heeft niets te maken met de Nederlandse be- Westerse troepen vormen een gevaar voor de hele regio sluitvorming over een mogelijke verlenging in Uruzgan. Dat zeiden de bewindslieden gisteren na af loop van de ministerraad. Het is nog steeds niet duidelijk wanneer het kabinet een besluit neemt over de verlenging. Koen ders zei dit te verwachten in no vember, maar Van Middelkoop wil de geen tijdstip noemen. Talibanleider Mullah Omar roept de buurlanden van Afghanistan op om te helpen de regering en de buitenlandse troepen te verdrij ven. De buurlanden moeten zich realiseren dat de westerse troepen een gevaar vormen voor de hele re gio, staat in een door Omar gete kende verklaring op een radicale website. Omar trok een vergelijking met het Afghaanse verzet tegen de Rus sische bezetting in de jaren '8o. Destijds hielpen buurlanden Iran en Pakistan, gesteund door Sau- di-Arabië en de Verenigde Staten, de anticommunistische mujahe- deen te bewapenen. Elementen binnen de Pakistaanse veiligheidstroepen worden er ove rigens van beschuldigd de heden daagse Afghaanse rebellen te steu nen. Amerikaanse functionarissen zeiden onlangs dat Iraanse wapens zijn afgeleverd bij de Taliban. Paki stan en Iran ontkennen de beschul digingen. MADRID - Een Marokkaanse Frans man die werd betrapt met een bom, was geen afgewezen minaar, zoals hij beweerde, maar wilde een zelfmoordaanslag plegen in Barcelona. Bij een routinecontrole bleek de man twee gasflessen en strijkers in zijn auto te hebben. Pas toen ook brieven gevonden wer den waarin hij afscheid nam van zijn familie en de jihad verheerlijk te, kwam zijn plan aan het licht. TARNABOD - De katholiek Hongaar se Maltezer Liefdadigheids Dienst heeft in het arme Hongaarse dorp Tarnabod het 'Tante Miep Speel huis' geopend. Het is genoemd naar de Nederlandse filantrope Miep van Wetten-Rensum. Zij is betrokken bij armoedebestrijding in Hongarije. Het speelhuis vangt ondervoede kinderen op en geeft hen eten en cursussen. BRUSSEL - De Belgische krant Het Laatste Nieuws is een actie gestart om voor negen kinderen een pleeggezin te vinden, door het ver haal van de negen te vertellen, zon der hun naam te noemen. De krant schrijft dat 300 kinderen van 0 tot 18 jaar, met verslaafde, gees teszieke of gewelddadige ouders, op een pleeggezin wachten. BRUSSEL - 'Kiss-and-ride' staat in het woordenboek, dus die term is Nederlands, maar 'Park-and-ride' niet, dus een bord met die term moet verdwijnen uit de Vlaamse stad Gent. Dat heeft de Vaste Com missie voor Taaltoezicht beslist. De parkeerplekken aan de rand van Gent worden nu omgedoopt tot 'Parkeer-en- Reis-parkings'. IMPERIA - Een Italiaanse student hangt een boete van 9000 tot 18.000 euro boven het hoofd, om dat hij tijdens de les de docent filmde met zijn mobieltje. Hij dreigt het eerste 'slachtoffer' te worden van nieuwe Italiaanse pri vacywetgeving. De student van een landmetersopleiding in Impe ria bleef de docent ondanks een waarschuwing filmen. De school schakelde de politie in. De privacywaakhond Garante be slist de komende dagen over de op te leggen boete. BRUSSEL - Op het strand van de Belgische stad Oostende is gister middag een babylijkje aange spoeld. Het gaat om een voldragen jongetje van vier tot vijf dagen oud. Het was mogelijk al 48 uur eerder overleden. De navelstreng was nog aanwezig. De doodsoor zaak is nog niet bekend. Een zoekactie in de duinen naar de moeder werd afgeblazen. Het parket zoekt verder naar de ouders.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 7