goed draaiende machine zijn De Haan gokt goed met Sno Ruzie tussen bond en Roemeens voetbal is clubs maakt eind aan i i badmintonc.mpetitie klaar V00r nleUW SUCCeS Gelegenheidsspits scoort voor Jong Oranje twee keer bij Estland. RKC nieuwe koploper Programma van bond komt niet tegemoet aan wensen van de clubs. Oost-Europeanen maken eindelijk weer kans op titeltoernooi. PZC Zaterdag 13 oktober 2007 43 TALLINN - Jong Oranje heeft in het kwalificatietoernooi voor het Euro pees kampioenschap in 2009 ook de derde groepswedstrijd gewon nen. De ploeg van bondscoach Foppe de Haan versloeg het nog puntloze Estland met 3-0. Evander Sno (Celtic) was de be langrijkste man. Hij maakte als ge legenheidsspits twee doelpunten in de eerste helft. Roy Beerens (SC Heerenveen) bracht na de rust het derde doelpunt van de titelhouder op zijn naam. Sno fungeerde in Estland als de verrassende aanvalsleider van Jong Oranje, dat eerder in Macedonië (0-1) en Noorwegen (0-1) moei zaam tot scoren kwam. De onte vreden bondscoach De Haan had na de nipte zege vorige maand in Scandinavië geen halve maatrege len genomen. Hij trad aan met liefst acht andere spelers in zijn ba sisteam onder wie Sno. Dirk Mar cellis (PSV), Geert Arend Roorda (SC Heerenveen) en Lorenzo Da vids (NEC) maakten hun debuut. DEN HAAG - FC Den Bosch is de lei ding kwijt in de eerste divisie. De voetbalclub leed gisteravond een zware nederlaag bij Volendam: 4-1. De eerste achtervolger RKC Waal wijk won wel, met 4-1 bij FC Eind hoven, en nam de eerste plaats over. ADO Den Haag lijkt einde lijk zijn draai gevonden te hebben in de eerste divisie. De degradant won gisteravond opnieuw, nu met 3-1 bij TOP Oss, dat in de stand van de tweede periode hoog geno teerd stond. Ook RBC won, met 4-1 van Veendam. Rafael van der Vaart is in belang van tal willen hebben. Voor ons is het belangrijk dat we één team blij ven, want dat is een basisvoorwaar de als je iets wilt winnen." Eén voor allen, allen voor één. „Bij HSV zit mijn Argentijnse ploegge noot Pablo Sorin bijna met blauw witte vlaggetjes op zijn wangen naar zijn nationale ploeg te kijken, ook al is hij zelf niet geselecteerd. Dat is misschien niet helemaal de Nederlandse mentaliteit, maar het verschil met de Argentijnse beie rt elftal bereid te spelen op de positie ving is wel érg groot." Persoonlijke voorkeuren voor een bepaalde po sitie of speelwijze mogen niet de boventoon voeren in de discussies. Van der Vaart: „Er wordt gezegd dat het Nederlands elftal beter 4-4-2 kan spelen, omdat vrijwel al le internationals dat bij hun club ook doen. Maar bijna al die clubs doen dat anders. Je kan wel op dui zend manieren 4-4-2 spelen." Dat hij zelf het liefst linkshalf speelt in een 4-3-3 systeem is geen geheim. lie de bondscoach van hem verlangt. Maar als Van Basten hem rechtsbui ten zet en de vrijheid geeft, en hij kan van waarde zijn voor het elftal, is hij de laatste die met kritiek zal komen. „Het systeem moet een ma chine worden die gaat draaien." De kritiek op het spel van Oranje begrijpt hij wel, „maar laten we niet vergeten waar het in eerste instan tie om draait in de sport: winnen. Het is toch raar dat wij in Neder land liever een mooie 0-0 zien dan een lelijke 1-0 zege." foto Phil Nijhuis Hij is trots op het feit dat hij al 46 interlands achter zijn naam heeft staan. „Zes jaar geleden had ik voor dat aantal getekend over mijn hele carrière." Frustrerend was het dat hij twee keer (EK 2004, WK 2006) niet fit genoeg was om zich te prepareren voor een eindtoer- nooi. Van der Vaart: „En op de momen ten dat ik aansluiting vond, was het toernooi alweer voorbij. Ik wil een keer fit naar een eindronde." WIJCHEN - De Topliga in het Neder landse badminton ligt op zijn gat. Het programma van dit weekein de is geschrapt. Het ziet er naar uit dat dit seizoen geen enkele wed strijd meer wordt gespeeld. „De zaak is geklapt. We spraken vandaag met de bond af volgende week te overleggen. Maar de bond weigerde om in afwachting daar van het programma van komende zaterdag uit te stellen. Ik neem aan dat we nu uit de competitie wor den verwijderd en verwacht dat we elkaar straks bij de rechter weer zullen ontmoeten", zegt Henk Palm van Smashing Wijchen, de woordvoerder van zo genoemde 'Bende van Zes'. De badmintondbond (NBB) en zes van de acht clubs in de Topliga liggen al weken met elkaar in de clinch over het wedstrijdprogram ma. De zes vinden dat het pro gramma niet tegemoet komt aan de belangen van BC Amersfoort, dat enkele internationale toppers in de gelederen heeft. Namens alle spelers en speelsters van de acht teams in de Topliga nam Rikkert Suijkerland (Velo) vo rige week het initiatief voor een oproep op tot verzoening. De NBB gooide woensdag de deur dicht. „Het is onze conclusie dat het niet meer mogelijk is op een ander wedstrijdschema over te stappen. De NBB houdt vast aan de officiële kalender." CONSTANTA - Het Roemeense na tionale voetbalelftal ontbrak drie keer op rij op een internationaal toernooi. De laatste keer dat de Oost-Europeanen zich mochten meten met de Europese of wereld top was op het EK van 2000, in Nederland. Zaterdag kan het land zich bij winst op Oranje vrijwel ze ker plaatsen voor het EK van 2008. Roemenië is klaar voor nieuw suc ces. Het Nederlands elftal zal een warm onthaal krijgen in het Farul Stadion in Constanta. De Roeme nen weken speciaal uit naar de ha venstad aan de Zwarte Zee. Enig bijgeloof zal een rol hebben ge speeld. De Roemenen verloren sinds augustus 2002 (1-0 tegen Griekenland) geen enkel duel in het stadion, dat plaats biedt aan 15.500 toeschouwers. Wel verspeel de het land er de laatste keer twee punten tegen Bulgarije. Roemenië is sowieso een lastig te bespelen te genstander in eigen land. Vanaf 8 juni 2005 bleef de ploeg ongesla gen op eigen bodem. Cijfermatig heeft Nederland het echter prima voor elkaar tegen de komende tegenstander. Oranje ver loor nog nooit van Roemenië en bracht het elftal bovendien de laat ste thuisnederlaag toe. Op 26 maart 2005 won Oranje in de kwa lificatiereeks voor het WK van 2006 in de hoofdstad Boekarest met 2-0. Roemenië lijkt echter klaar voor een nieuwe stap. De Roemeense clubs presteerden de laatste jaren uitstekend in Europa, waardoor het land op de Europese ranglijst op de vijfde plaats staat, drie plek ken boven Nederland (achtste). Overigens dreigt dit seizoen een rampjaar te worden. Van de vijf clubs die Europees speelden, is al leen Steaua Boekarest nog actief In de Champions League staat de ploeg in groep H echter met nul punten uit twee duels onderaan. De kans op deelname aan een eindtoernooi maakt bondscoach Piturca echter vastberaden: „We moeten niet dramatisch doen over de grote lijst met blessures. Ik ben er zeker van dat de fitte spelers erg gemotiveerd zijn. We weten alle maal dat we Nederland moeten verslaan. Dan zullen onze kansen op deelname aan het EK met wel 90 jarocent groeien."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 69