Cultuur Beelden boetseren met de computer Uitmuntende muziek uit de Kaukasus Pianosonates met film X3 5 t/m 21 OKTOBER Toneelstuk over leven Van Dale Schilte Portielje en Emmy Beenken in Galerie van den Berg. lit -S j§ van PZC Zaterdag 13 oktober 2007 I 39 CAUCASIAN CHAMBER OR. Dirigent: Uwe Berkemer. Gehoord: do 11/10, Scheldetheater, Terneuzen. door Arie Karreman In het kader van het Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen trad don derdagavond in Terneuzen het Caucasian Chamber Orchestra op. Een orkest dat opgericht is in 2005 en op een Europese tournee is. Het programma omvatte vijf stuk ken: vóór de pauze zeer bekende werken en na de pauze composi ties van Georgische componisten. De veertien jonge professionele musici openden met de Serenade for strings van Edward Elgar uit 1892, een driedelig werk waarvan het Larghetto ontroerend mooi werd gespeeld. Van de Italiaanse componist Respihi zijn Antiche Danze ed Arie per Liuto (Suite III) Een prachtig werk dat geïnspireerd is op Italiaanse en Franse luitmu ziek. Hier konden we genieten van een zeer warme strijkersklank. Van Benjamin Britten de Simple Symphony opus 4. Een perfect ge speeld levendig eerste deel, en na een pizzicatodeel een fraaie sara bande. Het slotdeel was zeer virtu oos. Na de pauze kwamen de Georgi sche componisten aan bod, te be ginnen met Sulchan Nassidse. Van hem werd de Chamber Symphony no. 3 uit 1969 gespeeld. Een zeer Slavische unisono opening. Verder veel vrije ritmiek en daardoor rit mische lastig. Het bleek een zeer boeiend werk met vele mooie klankkleuren. De acht miniaturen van Sulchan Tsintsadze waren wat klassieker van harmonie. De muziek was dui delijk geïnspireerd op de volksmu ziek. In het derde deel hoorden we de herdersfluit fraai uitgevoerd door de flageoletten van de strij kers. Een werk dat zeer rijk van toon en kleur is. Heel boeiend. We kijken terug op een bijzonder geslaagd concert door een uitmun tend orkest. Een goede keuze. Van mij mogen ze nog eens terugko men. door Rolf Bosboom GOES - Computerkunst heeft vaak iets steriels: te scherpe beelden, te intense kleuren, te overdreven es thetiek. Niets van dit alles in het bijzondere werk van het kunste naarsduo Schilte 8c Portielje. Zij maken fotocollages, die het ge bruik van de computer vaak niet eens doen vermoeden. Het werk is vanaf vandaag te zien in Galerie Van den Berge in Goes. Jacqueline Portielje komt oorspron kelijk uit de schilderkunst, Huub Schilte uit de architectuur. De op komst van de computer bracht hun artistieke drijfveren samen. De basis van hun werk zijn foto grafische beelden, maar die wor den op de computer zo bewerkt en aangevuld, dat iets totaal an ders ontstaat. „Het zit tussen teke nen, schilderen en fotografie in", zegt Schilte. „We boetseren als het ware beelden in de computer." Be paalde elementen keren regelma tig terug. „Het is net als een stille ven, waarin ook steeds dezelfde schaal wordt gebruikt." Ze beginnen nooit met een vast omlijnd idee. Gaandeweg ontwik kelt zich een beeld. „Op een gege ven moment stuurt het zich van zelf" Dan blijkt bijvoorbeeld de dubbele afbeelding van een judo ka een vorm te krijgen die doet denken aan een bloem. Het resultaat wordt niet als een fo to - in een lijst achter glas - gepre senteerd, maar als object, een schil derij dat ook enigszins van de muur afkomt. De beelden doen in de meeste gevallen historisch aan, mede door het consequente ge bruik van zwart-wit. „Wat we ma ken is al geen werkelijkheid en door altijd in zwart-wit te werken, komt het nog verder van de wer- keljkheid te staan." De nieuwe tentoonstelling in Gale rie Van den Berge omvat verder werk van Emmy Beenken. Ook bij haar zijn fotografische elementen het uitgangspunt. Zij begint met 'Door altijd in zwart-wit te werken, staat het beeld nog verder van de werkeljkheid' bijna willekeurige ansichtkaarten, beelden die algemeen herkenbaar zijn. Door in te zoomen wordt het beeld vager, maar wordt steeds dui delijker waaruit het is opgebouwd: pixels, niet meer dan een verzame ling betekenisloze, gekleurde vlek jes. Naarmate ze dichterbij komt, wordt het beeld steeds abstracter. Met haar schilderijen gaat Been ken nog een stap verder, door de patronen die pixels vormen te be nadrukken. De stippen vertonen verschillende dimensies, zodat een heel gelaagd werk ontstaat. Het oorspronkelijke fotobeeld is soms nog zichtbaar, maar de kunstena res probeert het zo veel mogelijk te laten verdwijnen. In diverse ge vallen laat ze het helemaal weg, zo dat de patronen en het reliëf pas goed zichtbaar worden en een ei gen schoonheid krijgen. Werk van Schilte Portielje en Em- my Beenken, t/m 17 november in Galerie Van den Berge, Westwal 45, Goes. Geopend: do. t/m za. 12-17 uur. Officiële opening: vanmiddag om 17.00 uur. g ij i i Spaar mee voor 50% korting op vier exclusieve serviezen van Johnson Brothers, één van de merken van Wedgwood. Spaarkaarten kunt u downloaden via onze website www.pzc.nl/spaaractie. U kunt ze ook afhalen bij onze klantenbalie. Meteen abonnement spaart u sneller! Bel 0800-02-31231. «MMr ^1* VEERE - Pianist-componist Basti- aan Brink voert morgen bij Mu- ziekpodium Zeeland alle zes pia nosonates van de Russische com poniste Galina Oestvolskaja (1919- 2006) uit. Deze extreem veeleisen de pianowerken zijn in Nederland zelden integraal te horen. Het con cert in de Grote Kerk in Veere be gint om 15.30 uur. Tussen 14.00 en 15.00 uur is de documentaire te zien die Cherry Duyns en Rein- bert de Leeuw in 1994 over Oest volskaja hebben gemaakt. OOSTBURG - De nieuwe reizende voorstelling van Theaterproductie huis Zeelandia heet De Dikke Van Dale en gaat donderdag 1 novem ber in première in het Ledelthea- ter in Oostburg. Heieen Verburg heeft het toneelstuk geschreven. Het is geïnspireerd op het tragi sche leven van Johan Hendrik Van Dale uit Sluis, de man achter het bekende woordenboek van de Ne derlandse taal. Regisseur is de Vlaamse theatermaker Koen De Sutter. Het echtpaar Van Dale wordt gespeeld door Bram Kwek- keboom en Marlies Hamelynck. De complete speellijst is te vinden op www.theaterzeelandia.nl. Naast een uitgebreide tournee door Zee land, is het stuk te zien in Utrecht, Den Haag en Antwerpen. Schilte Portielje, zonder titel (fotocollage). Emmy Beenken, Spa (fotowerk). -t-ival Zeeuwsch-Vlaanderen SFEERVOL GENIETEN ZATE RPAC 20 OKTOBER VOGELWAARDE (BOSCHKAPELLE) TRIO GRUMIAUX Dalia Ouziel 'piano) - Philippe Koch (viool) - Luc Dewez (cello) Sergei Rachmaninov: Trio élégiaque nr 1 Dmitri Sjostakovitsj: Pianotrio opus 67 nr. 2 Ludwig van Beethoven: Trio op 70 Aartshertog trio R.K. Kerk, Kerkstraat 12, Vogelwaarde 20.00 uur 15,- 65+/CJP 12,50 Jongeren t/m 23 jaar 7,50 KAARTEN: (0117) 45 27 35 V/WW r E flWAlVAN ZZt V/WK MVIAA N 9 K t Nti L

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 65