rlingen moeite met taal Gemeenten laks met jeugdbeleid Werk aan de weg bij Banjaard L Provincie is het zat om steeds te betalen voor verkorten wachtlijsten. Rotonde in plaats van kruispunt met verkeerslichten. Nominatie voor logopedist Goes Informatiebus energie naar Middelburg Eugene Scorea (12) uit Vlissingen, so De Kring. „Ik heb een taalprobleem. Ik kan wel goed lezen, maar ik snap niet wat er staat. Daarom krijg ik meer uitleg en leer ik hoe ik iets moet vertellen. Een logopediste helpt me met mijn uitspraak." „De Kring is een leuke school. Ik heb hier veel vrienden. Ze organiseren veel, zoals toneel en dans. Het liefst word ik dierenarts, al ben ik aller gisch voor katten en honden. Thuis hebben we drie cavia's. Maar ja, voor dierenarts moet je wel veel lezen en ik computer liever. Tamara van Ingen (13) uit Goes, vmbo-havo Goe- se Lyceum. „Ik ben slechthorend. Aangeboren. Daarom heb ik een aantal jaren op De Kring gezeten om goed te leren spreken en mijn taalachterstand in te ha len. Vanaf groep 7 kon ik naar de gewone basis school, met begeleiding van Auris. Die heb ik nog steeds. Het gaat in alle vakken prima, alleen is het vreemd dat ik beter ben in Engels en Frans dan in Nederlands. Soms bouw ik nog hele rare zinnen." Sienna Houtekamer (10) uit Wemeldinge, so De Kring, „Ik ben slechthorend. Daar ben ik mee geboren. Daardoor heb ik ook moeite met praten. Ik heb een gehoorapparaatje. Als ik je goed wil ver staan, moet je deze microfoon om je hals han gen. Op De Kring leer ik duidelijker praten, hoe ik klanken moet maken. Maar ik leer ook op je gebaren te letten, hoe je mond beweegt. Ik praat ook met m'n pony. Dat 'ie lief is en me niet moet schoppen. Ik denk dat hij mij wel verstaat." Joshua Bax (17) uit Vlissingen, vso De Kring. „Als klein kind heb ik hersenvliesontsteking ge had. Dat heeft mijn gehoor beschadigd. Daardoor was het moeilijk om te leren praten. Ik ben er vroeger ook wel mee gepest. Dan liep ik meestal maar weg. Met een hoortoestel hoor ik 85 pro cent, het is nu belangrijk dat ik goed leer praten, maar spreken voor de klas vind ik best moeilijk. Ik loop nu stage bij een bakkerij in Goes en dat bevalt goed. Lekker kleien met deeg. Nee, laat mij maar bakker worden." Pauline Weeda (14) uit Ellemeet, vso De Kring. „Dit is mijn tweede jaar op De Kring. Eerst zat ik op school in Ellemeet en later op de Meye in Zie- rikzee. Dat is speciaal basisonderwijs. Ik heb pro blemen met lezen en praten. Ze noemen dat een dysfatische ontwikkeling... Van veel woorden ken ik de betekenis niet, of ik kan er niet op komen. Ik vind het ook moeilijk om vragen te stellen of een verhaal te vertellen. Dan stop ik plotseling omdat ik het niet meer weet. Op De Kring oefen ik veel en ik ga wel vooruit." Gijs Vader (9) uit Goes, Bisschop Ernstschool. „Ik stotter, net als Erben Wennemars. En ik heb 'drammetjes'." Moeder Diana legt uit: „Het syn droom van Gilles de la Tourette." Met hulp van Auris kan Gijs toch goed uit de voeten in groep vijf van de basisschool. Hij krijgt logopedie, ergo therapie en mag in zijn eigen tempo lezen. Diana: „Hij moet veel dingen aanleren die voor andere kinderen vanzelfsprekend zijn, zoals leren plan nen." Het gaat goed op school. „Als hij zo door gaat, kan hij prima naar de middelbare school." door Claudia Sondervan MIDDELBURG - Zeeuwse gemeenten ontlopen hun taak in preventief jeugdbeleid. Zij verschuilen zich achter een omissie van de wetge ver in de WMO. Die heeft ver zuimd om preventief jeugdbeleid als een verplicht beleidsveld in die wet op te nemen. Dat zei gedeputeerde H. van Wave- ren gisteren in de provinciale com missie welzijn. De mensen die be roepsmatig werken in de jeugd zorg hebben vertrouwen in wat zij doen, maar niet in de zorg die bij de gemeenten ligt, betoogde hij. „Niet in alle gemeenten is de pre ventieve jeugdzorg goed geregeld. Als een hulpverlener een kind in zo'n gemeente treft zet hij liever te zware jeugdzorg in omdat dat be ter is dan helemaal niets," zei Van Waveren, die gisteren jeugdzorgge deputeerde Van Heukelom ver ving omdat die met het Interpro vinciaal Overleg (1PO) in het bui tenland verkeerde. Van Waveren ontkende een voor schot te nemen op de uitkomsten van een onderzoek dat de provin cie laat doen naar de juistheid van Gedeputeerde verwijt de ge- meenten jeugdbeleid te ontlo pen omdat de Wet Maatschappe lijke Ondersteuning die preven tieve taak niet als plicht oplegt. jeugdzorgindicaties. Dat wordt donderdag t november - de begin dag van de maand van de kinder rechten - aan de commissie wel zijn gepresenteerd. Van Waveren sprak dus uit aannames, begreep PvdA-Statenlid Hageman. „De pro vincie heeft in de jeugdzorg de re- gisseursrol maar kan die niet uit voeren," concludeerde hij. „We hebben de gemeenten niet aan een touwtje," beaamde de gedepu teerde. De provincie is verantwoordelijk voor de 'tweedelijnszorg' in de jeugdhulp, die wordt toegewezen door Bureau Jeugdzorg en uitge voerd door hulpverlener AZZ. Die kunnen de jaarlijks scherp stijgen de aantallen kinderen die voor hulp aankloppen, al tijden niet aan, waardoor wachtlijsten op lopen. De provincie is het zat om telkens met extra geld die wacht lijsten op te ruimen. Als de ge meenten met maatschappelijk- werk, jeugdgezondheidszorg en dergelijke kinderen herkennen en helpen voor de problemen uit de hand lopen, wordt de druk op de geïndiceerde jeugdzorg minder en kan die dure zorg naar de harde probleemgevallen, redeneert het provinciebestuur. Van Heukelom probeert zulk be leid met de welzijnswethouders uit de regio's Zeeuws-Vlaanderen, Oosterschelderegio en Walcheren in de Taskforce Jeugdbeleid van de grond te krijgen. De Taskforce pre senteert op 5 november het eerste proefproject in Zierikzee. PZC Zaterdag 13 oktober 2007 37 door Ben Jansen KAMPERLAND - De Oosterscheldeke- ring is de komende weken moei lijk te bereiken vanuit Walcheren en Noord-Beveland. Rijkswater staat legt op het kruispunt N57/N255 bij de Banjaard een ro- tonde aan. Het werk begint maan dag en duurt tot 16 november. Ondanks lokale omleidingen advi seert Rijkswaterstaat het verkeer van en naar Schouwen-Duiveland het kruispunt bij de Banjaard zo veel mogelijk te mijden en in bei de richtingen de route via de Zee- landbrug te kiezen. Op het kruispunt staan nu ver keerslichten. Om de veiligheid en de doorstroming te verbeteren komt er een rotonde; met één rijstrook. Om automobilisten toch de gelegenheid te geven bijvoor beeld een vrachtauto in te halen, wordt direct na de rotonde in de richtingen Oosterscheldekering en Middelburg een inhaalstrook van 450 meter aangelegd. Rijkswater staat maakt ook een bypass: een extra rijstrook langs de rotonde die het verkeer vanuit de richting Middelburg rechtstreeks in de rich ting Kamperland leidt. Tijdens de eerste drie weken wordt van maandag tot en met donderdag aan de rotonde ge werkt. Het verkeer rijdt tussen 06.30 en 19.30 uur langs de weg- vakken waaraan gewerkt wordt. Verkeer dat in de buurt van de Banjaard en het Veerse Meer moet zijn, volgt de omleidingsroute via de Onrustweg en Oost-Westweg of de parallelweg Veersedam. Ver keer dat normaal over de Ooster scheldekering rijdt, wordt van 19.30 tot 06.30 uur omgeleid via de Zeelandbrug. De laatste twee we ken werkt Rijkswaterstaat zeven dagen per de week en 24 uur per dag aan de rotonde. GOES - Inge Schaafsma, logopedist bij GGD Zeeland, is door de Hoge school Windesheim genomineerd voor de Bachelor Logopedieprijs, een jaarlijkse prijs van de Neder landse Vereniging Logopedie en Foniatrie. De uitreiking is 14 no vember in Woerden. Schaafsma's scriptie gaat over mensen met afa sie en taalverlies en hoe hen te in formeren over hulp terwijl zij moeite hebben taal te begrijpen. MIDDELBURG - Een informatiebus van het Energiecentrum komt woensdag 17 oktober naar de Markt in Middelburg. Onderne mers kunnen vanaf 13.00 uur te horen krijgen of zij (te) hoge ener giekosten hebben. Het midden- en kleinbedrijf betaalt jaarlijks miljoe nen euro's te veel aan energie. In de informatiebus kunnen bedrij ven hun verbruik vergelijken met andere bedrijven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 63