Zeeland 'Premie was nooit voor ZONDAG GEOPEND Brugman Middelvinger De krant 5 weken voor 15 euro! PZC Politie schrijft 62 bonnen uit op rijksweg A58 Jumpfestival Hulst weer afgelast 2 Zaterdag 13 oktober 2007 PZC MAIKEL HARTE In beginsel probeer ik mijn werk in de juristerij en hobby's zoals deze wekelijkse column strikt gescheiden te houden, maar een uitspraak van de politierechter in Almelo - die deze week aan bod kwam tijdens een cursus van de bij leven al legendarische advocaten Anker en Anker - wil ik u toch niet onthouden. De twee strafpleiters streken deze week neer in Goes voor het geven van een cursus. Naast diepgaande overwe gingen over het voeren van verweer inzake moord, doodslag, deelname aan criminele organisatie en meer van dat soort za ken, lieten de twee ook een kwestie inzake het opsteken van de rechtermiddelvinger de revue passeren. Is dat nu belediging en dus strafbaar? Vanwege de prachtige overwegingen van de politierechter werd hij te berde gebracht. En die overwegingen wil ik u niet onthouden. We hebben er allemaal wel eens mee te maken, tenslotte. De opgestoken middelvinger - hetzij links dan wel rechts - is een - vermoedelijk uit de Vere nigde Staten van Amerika over gewaaid - gebaar, verbeeldende de uitdrukking: 'up yours'. Even bargoens en plat als het Nederlandse 'Stop dat maar in je reet'. Hier te lande is het gebaar echter in de loop der jaren in geburgerd als zou het betekenen: 'Juck you'. Hoewel dit letter lijk een seksuele duiding inhoudt, wordt het in feite vrijwel nimmer zo bedoeld. Het betekent, afhankelijk van de omstan digheden, veeleer: 'Lazer toch op', 'Krijg de kolere', 'Maak dat de kat wijs', 'Ik heb schijt aan je', of soms zelfs 'Val dood'. In alle gevallen zonder twijfel hufterig en/of onbeschoft, maar hufterig en/of onbeschoft gedrag is - hoewel spijtig genoeg - op zichzelf naar Nederlands recht niet strafbaar. Ook kan de opgestoken middelvinger onder omstandigheden dan ook als een verwensing worden gezien, maar ook dit houdt nog geen belediging in. We hebben er allemaal wel eens mee te maken, tenslotte COLOFON Directeur/uitgever Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Redactie Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315600 E-mail: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Buitenruststraat 18, Middelburg Postbus 8070, 4330 EB Middelburg Tel: 0118-493000 Redactie Beveland-Tholen Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315670 Redactie Zeeuws-Vlaanderen Willem Alexanderlaan 45, Terneuzen Tel: 0115-645769 Postbus 145, 4530 AC Terneuzen, Steenstraat 37, Hulst Tel: 0114-371379 Redactie Schouwen-Duiveland Grachtweg 23a, Zierikzee postbus 80, 4300 AB Zierikzee Tel: 0111-454651 Advertenties Verkoopteam Zeeland Tel: 0113-315520, fax: 0113-315529 E-mail: teamzeeland@pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend goed Tel: 076-5312277, fax: 076-5312274 E-mail: segmentteam@pzc.nl Personeelsadvertenties 0900-5628 722 Kleintjes 0900-6743 836 Familieberichten 0800-8060 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Bel PZC Lezersservice 0800 - 0231 231 (gratis) Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: een medewerker spreken Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur e-mail: lezersservice@pzc.nl postadres: PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk één maand voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 22,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 64,00 (acceptgiro €67,00) Jaar €245,50 (acceptgiro €248,50) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.ni Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 64,- per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 67,- per kwartaal ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Naam voorletters m/v Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens In het colofon treft u nadere informatie Jarenlang hebben havenarbeiders verplicht hun pensioenpremies betaald. Nu hebben ze het idee dat andere partijen met een deel van hun gespaarde geld aan de haal gaan. door Ernst Jan Rozendaal Het zaakje stinkt aan alle kanten, bromt actieleider Niek Stam van FNV Bond genoten, tevens be stuurslid van de Stichting Belan genbehartiging Pensioengerechtig den van Vervoer- en Havenbedrij ven (BPVH). Hij doelt op het con flict dat hij namens de havenarbei ders uitvecht over de pensioenpre mies die zij tot 1998 stortten in het Pensioenfonds voor de Haven (PVH). In totaal gaat het om 60.000 (voormalige) havenarbei ders, waarvan naar schatting 3500 uit Vlissingen en Terneuzen. In 1997 werd het PVH opgeheven. De belangen werden onderge bracht in een verzekeringsmaat schappij die meer op afstand van de sector moest opereren: Optas Pensioenen NV. Aanvankelijk be noemde het bestuur van de PHV het bestuur én de raad van com missarissen van de Stichting Op tas, maar in de loop der jaren zijn - onder meer door statutenwijzi gingen - de sociale partners steeds meer op afstand komen te staan. Dit jaar zijn de aandelen van Optas voor een bedrag van 1,3 miljard euro overgenomen door verzekeringsmaatschappij Aegon. Die is nu verantwoordelijk voor de uitkering van de havenpensioe nen. Ook beheert Aegon het zo geheten beklemd vermogen. Dat is een potje dat bij de overgang van PHV in Optas moest worden gecreëerd om te garanderen dat alle verplichtingen kunnen wor den nagekomen. Het beklemd ver mogen bedraagt inmiddels 768 miljoen euro. Omgerekend gaat het om een bedrag van 12.000 eu ro per havenarbeider die tot 1998 verplicht verzekerd was bij het PVH. De vakbonden willen dat deze buf fer wordt gebruikt voor de indexa tie van de pensioenen, maar Ae gon is daartoe niet verplicht. Vol gens Stam is het niet nodig de buf fer te handhaven. „Het aantal deel nemers neemt gestaag af Ze zijn gewoon dood aan het gaan. Als je veertig jaar wacht, is er straks nie mand meer die ervan profiteert. Behalve Aegon." En dan is er nog de 1,3 miljard die Aegon voor de overname van Op tas heeft betaald. Dat geld wordt nu beheerd door de Stichting Op tas - niet langer te verwarren met de verzekeraar Optas. Doelstelling van de stichting, die wordt voorge zeten door oud-Elseviertopman Pierre Vinken, is het steunen van sociale en culturele doelen. Om dat in het verleden nooit is vastge legd dat de middelen en meeval lers van de stichting aan pensioe nen moeten worden besteed en evenmin dat de sociale partners in het stichtingsbestuur thuishoren, dreigen de havenarbeiders nu met lede ogen te moeten toezien dat geld waarop zij recht menen te hebben wordt uitgegeven aan kunstwerken. Via de kantonrech ter proberen ze dat te voorkomen. „Met voorbedachten rade is ge bruikgemaakt van de onoplettend heid van de sociale partners", ver klaart Stam. „Op een slinkse ma nier is er 1,3 miljard euro buitge maakt. Volgens mij is dit gewoon fraude." Door dit soort uitspraken is de Stichting BPVH door de Stichting Optas aangeklaagd wegens smaad. Minister Donner (CDA, Sociale Za ken) onderzoekt de kwestie nu. Hoewel hij die 'vreemd, onbevre digend en zorgwekkend' noemt, heeft hij in antwoord op Kamer vragen al aangegeven dat hij er niets aan kan doen. Hij wil nu met de betrokken partijen om de tafel gaan zitten. De zaak is in Den Haag aange kaart door CDA-Kamerlid Omt- zigt. „Je moet erop kunnen ver trouwen dat de premie die je af draagt voor je pensioen ook daar aan wordt besteed", zegt hij. „Die premie is nooit betaald voor kunst werken en ook niet voor de winst van Aegon. Als dat gebeurt, zijn we op de verkeerde weg." Willem Barendse (58) uit Zierikzee werkt sinds 1971 in de Rotterdamse haven. Hij is lid van de ondernemingsraad van Erts overslagbedrijf Europoort. Deze week kreeg hij pas goed inzicht in wat er met zijn pensioen is gebeurd. „Om het op zijn Rotterdams te zeggen: ik voel me goed genaaid." Barendse kan zich nog geen goede voorstelling maken van de gevolgen die 'de smerige stinkstreek die ons in geleverd' voor hem heeft. „Ik ga er stijf bovenop zitten. De komende weken wil ik duidelijkheid. Dat zal niet makkelijk zijn. Je krijgt als werknemer niet zo maar inzicht in alle finesses van je pensioen en bovendien speelt bij mij nog mee dat ik gedeeltelijk ben afgekeurd. Je vertrouwt erop dat alles goed is geregeld en afgetimmerd en dan blijkt dan een deel van de pensioenpot voor andere doe len kan worden gebruikt." foto Marijke Folkertsma RILLAND - Bij een verkeerscontrole op de A58 heeft de politie in de nacht van donderdag op vrijdag 62 bekeuringen uitgeschreven voor een reeks van overtredingen. Bij de controle werd het verkeer via de de parkeerplaatsen het Scheld en het Rak geleid. De meeste bonnen, 18, werden uit gedeeld voor het niet kunnen to nen van het rijbewijs. Vier men sen zaten onder invloed achter het stuur, een persoon bleek een rij ontzegging te hebben en twee an deren hadden helemaal geen rijbe wijs.. Zeven bestuurders konden geen kentekenbewijs laten zien. Twee vrachtwagenchauffeurs ble ken te lang achter het stuur te heb ben gezeten. Andere bekeuringen hadden onder meer betrekking op gebreken aan het voertuig. Verder zijn er door de Belastingdienst twee auto's in beslag genomen vanwege belastingschuld. van 12.00 tot 18.00 uur Hulst** Absdaalseweg 19 Telefoon 0114-320080 SINDS 1971 KEUKENS BADKAMERS HULST - Nadat het evemenent in september al eens werd afgelast, gaat het Jumpfestival in Hulst vol gende week opnieuw niet door. Gebrek aan mankracht bij de poli tie breekt het feest deze keer op. Samen met de gemeente en poli tie heeft organisator Patrick Roe- lands er alles aan gedaan om het evenement te laten doorgaan. Er is gezocht naar aanvuling van het aantal agenten vanuit buurgemeen ten. Maar het mocht niet baten. Het festival is nu verplaatst naar 7 december. Reeds verkochte toe gangskaarten blijven geldig.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 2