Ciooo mag Treinentuin van De Afslag (nog) niet uitbreiden Zeeland Expositie slepers verlengd Expositie Havenschap krijgt zes kilometer weg in glastuinbouwgebied itfll I Ruyter-lezing i\ V Jylpa Ti - mm- a Voorzieningenrechter acht bezwaren tegen vergunning gegrond. Put Open treinenweekend als eerbetoon aan Niek Manneke. Overdracht wegen en sloten vindt plaats met gesloten beurzen. sti chti ng HULST CULTUREEL! zaterdag 20 oktober 2007 Eva de Roovere 'De Jager' tt A- A"'Si .'V' 26 Zaterdag 13 oktober 2007 pzc door René Hoonhorst middelburg - De Ciooo in Bres- kens mag voorlopig niet uitbrei den. De voorzieningenrechter in Middelburg heeft de bezwaren te gen het verlenen van een bouwver gunning gegrond verklaard. Of dat betekent dat Ciooo hele maal niet meer of minder mag groeien óf dat Sluis de noodzaak voor de uitbreiding beter moet on derbouwen, wordt pas duidelijk bij de motivering van het rechter lijk oordeel, stellen voor- en tegen standers. Het zou dus nog kunnen dat Sluis een nieuwe vergunning kan verlenen voor de uitbreiding. Een teleurgestelde uitbater Pascal Ingels van de Ciooo vreest echter dat hij zijn zaak niet tot het door R* Motivering vonnis moet duidelijk maken of Breskense C1000 als nog bouwvergunning kan krij gen, maar uitbater Ingels vreest dat gewenste grootte niet mag. www.dendekkermuziek.com Den Dekker Muziek 0113-330330 Kapel Ie ZEEUWSE Al vijfjaar ligt voor de deur van die Vogelwaardse aan de Bosse- straat een kapotte rioolput. Op het gemeentehuis in Hulst kennen ze haar inmiddels, want al vijfjaar belt ze elke maandagochtend om tien over negen stipt naar het Huls ter stadhuis om het euvel weer eens te melden. Zo af en toe stopt er een busje van de gemeente, hem gewenste formaat mag uit breiden. „Het heeft nog niet zo veel zin om vooruit te lopen op de motivering. We kunnen ons pas daarna beraden op wat ons te doen staat. Het is natuurlijk wel zuur dat we al zeven jaar wachten tot er een nieuwe supermarkt van collega Lohman kan worden ge bouwd en dan zelf niet mogen be ginnen met uitbreiding van onze zaak." Een woordvoerster meldt dat de gemeente Sluis hetzelfde doet. „Pas als de motivatie van de rech ter beschikbaar is, kunnen we kij ken wat ons te doen staat." De in dieners van de bezwaren - exploi tant Ronald Lohman van de Plus supermarkt en uitbaatster Petra de Boevere van slijterij De Vuurtoren - zijn blij met het vonnis. Maar zij verwachten dat de Ciooo - 'en an ders wel het grote concern Schuite- ma' - desnoods doorprocedeert tot aan de Hoge Raad." De Boevere hoopt, net als Loh man, dat ook hogere rechters de gemeente Sluis aan 'haar eigen be stemmingsplan en beleidsvoorne mens' houdt. oostburg - De heemkundige kring West-Zeeuws-Vlaanderen houdt woensdag 17 oktober een thema-avond over Michiel de Ruy- ter en andere Zeeuwse admiralen in het Ledeltheater in Oostburg. Gast is Doeke Roos, die promo veerde in 2003 op het admiralenge- slacht Evertsen. Aanvang 20 uur. Tip? redactie@pzc.nl wordt wat aan de put gerammeld, maar daar blijft het bij. De put blijft kapot. Volgens de voorzitter van de dorpsraad van Vogelwaar de is het een veelgehoorde ergernis van inwoners: dat ze niet weten op welke termijn de gemeente gemel de problemen oplost. „Het is toch een kleine moeite om even een da tum te noemen. Of een jaartal." Treinentuin Breskens Niek Manneke en Wim Wale- boer begonnen in 2004 met de aanleg van de treinentuin op het terrein van De Afslag in Breskens. De locomotieven en wagons hebben een schaal van 1 op 22,5, het zogenaamde groot- spoor. De tuin is populair. Zelfs vanuit Groningen en Luxem burg komen mensen om weg te dromen bij het modelland schap. Als eerbetoon aan de vorig jaar plotseling overleden Niek Man neke is zaterdag 20 en zondag 21 oktober een open treinen- weekend. Dit evenement begint op beide dagen om 11.00 uur. Verdeeld over twee dagen laten 24 verzamelaars van grootspoortreinen uit de hele Benelux hun treinen over de baan rijden. maassluis - Het Nationaal Sleep- vaart Museum in Maassluis ver lengt de succesvolle tentoonstel ling Slepen op de Schelde met twee maanden. De tentoonstelling werd half maart geopend en trok sinds dien duizenden bezoekers. De tentoonstelling besteedt aan dacht aan de geschiedenis van de sleepvaart met bedrijven als de Unie van Redding- en Sleepdienst (Union), Willem Muller, Polder man, Van den Akker, Dijkhuizen, de SHV, de Nieuwe Vlissingse Sleepdienst en Van Aerde. Vooral de ontwikkelingen en gebeurtenis sen in de afgelopen twintig jaar krijgen aandacht. De expositie is uitgebreid met een model van de legendarische Union-sleper Figh ter. Het museum is dagelijks geo pend van 14.00 tot 17.00 uur. door Frank van Cooten breskens - Lidy Manneke van De Afslag in Breskens lapt wel drie keer per dag de grote ramen van het restaurant grenzend aan de trei nentuin. Kinderen vergapen zich aan de LGB-treinen (schaal 1 op 22,5) die door het prachtig aange legde modellandschap rijden. En dan pakt Lidy weer de zeem om al die mondjes, neusjes en handjes van het raam te vegen. Maar het doet haar goed dat het project van haar vorig jaar overle den man Niek zo aanslaat bij de be zoekers van De Afslag. Als eerbetoon aan Niek Manneke is zaterdag 20 en zondag 21 oktober een open treinenweekend. LGB- hobbyisten uit de hele Benelux ne men hun vaak unieke exemplaren mee om deze op de baan te laten rijden. Op 21 oktober is het precies een jaar geleden dat Manneke over- door Wout Bareman terneuzen - Het waterschap Zeeuws-Vlaanderen draagt binnen kort al haar eigendommen in het toekomstige glastuinbouwgebied in de Kanaalzone over aan het ha venschap Zeeland Seaports. Het gaat in totaal om ongeveer zes kilo meter weg. Ook de sloten gaan naar het havenschap. Het gaat om gedeelten van de Smidschorreweg, de Autricheweg, de Axelsestraat, de Gemeenschap pelijke weg en de Ameliaweg én om de Batterijweg. Het glastuin bouwgebied wordt in grote lijnen Waterschap Zeeuws-Vlaanderen draagt binnenkort al haar eigen dommen in het toekomstige glas tuinbouwgebied in de Kanaalzo ne over aan Zeeland Seaports. leed. „Ik moest eerst huilen en een paar keer slikken toen het idee voor dit eerbetoon ontstond. Het is toch een gevoelige dag, ook voor de kinderen. Maar het is goed dit te doen." Het eerbetoon is opgezet door Wim Waleboer. Hij bouwde de treinentuin samen met Niek. „Het treinenweekend is een beetje aflei ding voor de familie op deze toch al moeilijke dag. Het is zeker geen feest, maar iets dat we opdragen aan Niek", zegt Waleboer. 'Ik sta iedere keer weer perplex van het succes van de treinentuin' Niek en Lidy Manneke begonnen in 1991 met De Afslag. Aanvanke lijk een midgetgolfbaan bij het res taurant van Jan Erasmus aan de Kieweg, op een steenworp afstand van het strand. De Afslag groeide. Nu staat er een restaurant, een bin nen- en buitenspeeltuin, een midgetgolfbaan en de treinentuin. Niek Manneke en Wim Waleboer begonnen een paar jaar geleden met de aanleg van deze tuin. De fir ma LGB, een fabrikant van model treinen in de schaal van 1 op 22,5 verleende haar medewerking. Wa leboer is treinfanaat. Heeft op zol der een HO-baan, maar die is niet meer in bedrijf door zijn ontstane passie voor het grotere formaat. „Een stuk robuuster en een prachti ge techniek. Je raakt een beetje ver slaafd aan dit spoor. Het zijn voor al veertigplussers die hiermee be zig zijn." Een goederentrein trekt een aantal wagons van plaatselijke Breskense bedrijven. „Dat zijn witte sponsor wagens die speciaal voor ons zijn gemaakt. Voor een jaarlijkse bijdra ge van vijfhonderd euro kan een bedrijf zijn naam op een wagon la ten zetten. Dit geld kunnen we goed gebruiken voor het in stand houden van de baan." Wim stak Niek aan met het LGB-virus. De eerste spa voor de treinentuin ging in januari 2004 de grond in. „Eerlijk gezegd had ik niet verwacht dat de treinentuin zo veel succes zou hebben", zegt Li- begrensd door het Kanaal Gent-Terneuzen en het industrie terrein Axelse Vlakte/Dekkers polder, door de terreinen van Yara Sluiskil en de Kruisweg in het noorden, de Tractaatweg en de Graaf Jansdijk in het oosten en de watergang door de Autrichepolder in het zuiden. Alle waterschapseigendommen in dat gebied gaan naar het ha venschap. De schappen zijn met el kaar overeengekomen dat Zeeland Seaports geen afkoopsom eist voor de overdracht van het beheer en onderhoud. Het havenschap sluit de wegen in het gebied zo goed als zeker af voor het openbaar ver keer. De overdracht wordt donder dag 18 oktober behandeld door de algemene vergadering. Dan wordt ook gepraat over de aanpassing van de taludbekleding van het dijkvak Saeftinge 2 tussen het haventje van Paal en Kruispol der (Baalhoek). De vergadering be gint om 14.00 uur. Entree: 15,- 0114-314351 of www.hulstcultureel.nl 20.00 uur Theaterzaal Den Dullaert, Sport!aan 24, Hulst k -- r' A V Jli? -<4 V u-s - v A' A. AA.A. U A V V'. - V'. j v., >'j V, t'-AiVX. De Afslag in het klein in de treinentuin.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 28