Buitengebied Nieuwe raadkaart De drukste straat van Tholen Ore, zie en leze s 1 8 I Zaterdag 13 oktober 2007 PZC LU O Het beeld op de nieuwe raadkaart uit de collectie van Hans Linden- bergh oogt niet zo 'stads'. Toch is de afgebeelde plek wel degelijk gelegen in een stadje. De vraag is uiteraard: om welke plaats gaat het? Nadere bij zonderheden zijn, als altijd, welkom. Oplossingen kunnen tot en met uiterlijk donderdag 18 oktober worden gezonden naar: Redactie PZC Buitengebied, postbus 31, 4460 AA Goes; fax 0713-315669; e-mail redactie@pzc.nl. Onder de inzenders van een goede oplossing worden drie waardebon nen verdeeld. rfairmt e» Brsümmr&L Tfeiïm. door Rinus Antonisse De oplossing van de raad kaart van vorige week is Tholen, Kerkstraat, weet W. A. Meerman uit Tho- len-stad. „De slager die links voor aan staat was mijn grootvader Ma- rinus Meerman." Corrij van Elsacker-Schot uit Dom burg en A. Deurloo-van de Velde uit Tholen noemen een reeks an dere neringdoenden: hoedenzaak Van Splunter, tabakszaak Ko en Geertje Quist-Geuze, viswinkel Piet en Marina Schippers-Baay, da- mes- en herenmode Ida en Niko Quelhorst, snoepwinkel Mina Deurloo; links fotograaf Cornelis- sen, firma Contant, rijwiel- en olie zaak Thijs Geuze, boek- en schrijf- warenhandel Van Egmont en wat verderop slagerij Van der Eyk. „Na de oorlog mocht ik voor het eerst een rondje rond de blok. Zo werd dat genoemd. Een kwartje zakgeld en om 9 uur thuiskomen. Het rondje ging Markt, Stoofstraat, Hoofdstraat, Kerkstraat. Geen dis co's of andere toestanden", aldus Van Elsacker. Volgens M. J. Verkerke uit Oost-Souburg verwerkte de smalle Kerkstraat tot in de jaren vijftig van de vorige eeuw al het (tweezij dige) verkeer tussen West-Brabant en het eiland Tholen. Dat veranderde na aanleg van een rondweg. Voor de in 1928 geo pende brug over de Eendracht werd de Kerkstraat verbonden met een nieuwe straat, de Een- drachtsbrug. De werklui zijn bezig aan het pand van hoedenzaak Van Splun ter. Verkerke geeft nog andere on dernemers: de bakkerij van Me- rien Tazelaar, meubelzaak Laban (op het eind), schildersbedrijf Sak- ko en de lunchroom van Jo van der Jagt, trefpunt van de jeugd op zaterdagavond. Links met torentje het kantoor van de waterleiding maatschappij. Op de kaart verbindt de Kerkstraat nog de Markt met de Botermarkt, meldt Kees Stevense uit Middel burg. Hij wijst op het Thoolse haakmuts- je dat halverwege de foto te zien is. Niet zichtbaar links stond café H. van Dijk. „Het werd de Grot van Han genoemd. Ter hoogte van de mannen met de ladders lag in de 14e eeuw een gasthuis. Toen dat in 1631 werd verplaatst, werd de bijbehorende kapel verbouwd tot drie winkels. Die werden in 1975 afgebroken en omgevormd tot een zaalkerkje en de kapel werd weer in ere her steld." Ook Kees Fase uit Sint-Annaland wijst hierop. Hij vindt dat daar mee de stad weer wat historisch aanzien terug kreeg. „Thans is de Kerkstraat een beschermd voetgan gersgebied, waar de meeste win kels van Tholen staan." Jan Mosselman uit Zierikzee merkt op dat het huis op de achter grond op de Botermarkt staat. Het werd afgebroken ten behoeve van de aanleg van de Eendrachtweg. De waardebonnen gaan naar: J. M. Schot, W. A. Meerman, Tholen en C. van Elsacker-Schot, Domburg. door Frans van der Heijde Om de drie weken mag ik een streekverhaaltje schrieve vö deze krante. Eên blaedje vol Wal- chers dialect stier ik op en 'zaeterdags lei m'n verhaal in duzende uusouwens op de deurmat te. Ze kunne leze...! Kunne...! Mè oevee mensen zouwe onze dialectverhalen leze, vóda ze de vis in de krante verpakke of dat de krante op een staepel geleid oordt, wachtend totdat de vriewil- ligers van de kèreke of de muziekverêniging komme? Ons drieën, van streektaal, bin natuurlijk hin echte columnisten. Wan die staen d'r aoltied in mee een foto van d'r eihen boven d'r verhaal en de meeste schrieve op de twide bladzij van de krante! Ons zitte, mee z'n drieën, in 't zwart, op een bankje uut te rusten, nae een zwaer leven! Je ziet er mè tweê..? Jae, dat klopt, wan Rinus Wil- lemse is net even weg, muzevallen han zette! Noe liekt het mien ik spreke even alleen vö m'n eihen) angenaemer mien biedraehen zon der foto d'r boven te lezen. Da's nodeloze aflei ding. Onze verhalen staen ook aoltied in 't leste deel, echt vö de volouwers, wan 't lees nog rot tig ook! Kiek, da vee mensen uut m'n buurte d'r kennis van neme, dat weet ik. En vee mensen, die a m'n kenne laete m'n ore oe of ze 't verhaal ge vonden ebbe. Ze vinde't leuk om 't te lezen om- da ze achter 't verhaal een gezicht zie. Da's toch wat anders dan een foto! Ik wete ook da m'n verhaaltjes nè Sliedrecht hae en soms nè Canada overgevlogen ore. Mè ik bin eigenlijk kinderlijk benieuwd of t'r ook mensen bin in Kattendieke, Staevenisse, Oösterland of Westdurpe die 't leze. Of da ze di mien dialect of d'inoud hlad niks vinde. Ier in de buurte ouwe die leste soort, al dan nie wieselijk, d'r mond! Misschien hae'k nog wè es nè zö'n durp toe en dan doe'k net as bie „Man biet ond", dan bel ik an en vraehe d'r nè'. Mè misschien kan'k dat ook beter nie doe...! Gelukkig krieg ik a naebie een jaer op gezette tie- den brieven van een vrouwe uut Middelburg in de noe a gezegende en ook vö mien ongevaerlij- ke leeftied van 79 jaer. Ik wete wie 't is, mè in de stad zou 'k ze zö vobielope! Ze schrieft in 't Wal- chers en ze neemt iedere keer een paer van m'n „streektalen" deu. Ze priest mien, wi a ze vindt da zöies kan, mè as 't eur as nie zö geweldig over komt, dan is ze eêl dudelijk en schrief ze gerust, da ze d'r niks an vond. Ze geeft aoltied nog an- vullingen uut d'r eihen ervaringen, tips vö een volgende keer en een kleine illustratie tot slot. Zukke mensen bin'k blie mee. Die voele nog wat vö 't dialect en geve inspiratie om iedere keer wi ies anders 'uut ons leven' te griepen. En zö doen vee mensen d'r best om 't culturêle erfgoed van onze taal in leven t'ouwen. Op 20 oktober komme ze wi aol bie mekaore op de dialectendag in Kapelle. Vrouwen uut Zoete- lande spele di, mee plezier, (nog) een keertje een töneelstikje in 't Walchers; 'Bie de dokter'. Kom dat zie en kom dat ore! En op 28 oktober komt er wi een boekje uut van de vertelkring „Midden-Zeêland". In Ellesdiek kao je die middeg komme luustere nè dialectver halen. En 't klêderdrachtenkoor „Mooi Zeeland" zingt d'r bie! Kan 't aol Zeêuwser? Ze kunne on ze polders af wille pakke, mè onze dialecten blu- ve bestae!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 18