Vleermuis spannend dier Meeuwen boven de branding v M PZC Zaterdag 13 oktober 2007 I 1 7 ten daarbij vaak de voorkeur. Daarnaast verblijven vleer muizen overdag en in de win ter vaak in gebouwen. door Chiel Jacobusse Het jachtgebied en de verblijfplaats van een vleer muis kunnen een flink eind uit elkaar liggen, tot wel meer dan 10 kilometer. Daarin zitten echter per soort nogal verschillen. De hierboven afgebeelde grootoorvleermuis is een soort die er nauwelijks vaste vliegroutes op na houdt. De dieren vlie gen vaak gewoon tussen de bomen van het bos waarin ze wonen. In Nederland komen twee soorten grootoorvleermuizen voor, maar die zijn ook voor ingewijden lastig uit elkaar te houden. Zelfs een bat-detector, waarmee de sonargeluiden van vleermuizen hoorbaar gemaakt worden voor het men selijk oor, is niet toereikend om de verschillen te registre ren. Grootoorvleermuizen als zodanig zijn echter makkelijk te herkennen aan - hoe kan het anders - hun grote oren. Vleermuizen zijn insecteneters die het moeten hebben van in de vlucht gevangen insecten en dat plaatst ze in Neder land voor een lastig probleem. Gedurende een flink deel van het jaar zijn er geen of weinig vliegende insecten te van gen. En lange trektochten zoals sommige vogels die maken zitten er bij onze vleermuizen niet in. Het betekent dat de dieren veroordeeld zijn tot een winter slaap of zoals dat in jargon heet, een diapauze. Ze zoeken daarvoor plaatsen op waar de temperatuur zo weinig moge lijk fluctueert. Een hoge wintertemperatuur betekent dat de dieren kun nen besparen op energie. Daarom zijn bijvoorbeeld bun kers met hun dikke muren, kerkzolders met een groot volu me en grotten die tot diep in de aarde doorlopen in trek. Het feit dat een flink deel van de levenscyclus van vleermui zen zich buiten de natuurgebieden afspeelt wil niet zeggen dat er binnen de natuurgebieden niets te doen valt voor de ze fascinerende dieren. Er zijn al heel wat 'versleten' bomen gesneuveld door de kettingzaag, omdat men niet wist dat er vleermuizen in de holtes woonden. Ook is het mogelijk om vleermuizen te helpen door het op hangen van speciale nestkasten. Dat is overigens alleen zin vol als overgangsmaatregel, in een bos waar bij het beheer al te veel naar keurigheid in plaats van naar ecologische waarden gekeken is. Daarnaast zijn er gelukkig mensen die actief de boer op gaan om eigenaren van 'vleermuiswoningen' op de waarde van de dieren te wijzen. Hierbij moet wel gezegd worden dat vleermuizen hun imago tegen hebben. Een zoogdier dat vliegt past niet erg goed in ons vertrouw de wereldbeeld en dieren die in de nachtelijke uren actief zijn werden vanouds al in verband gebracht met spoken en boze geesten. Dergelijke vooroordelen lijken misschien de wereld uit te zijn, maar het heeft er veel van weg dat ze - wellicht onbe wust - nog steeds een rol spelen. Daarbij komt dat vleermui zen uitgebreid in het nieuw geweest zijn als potentiële over brengers van hondsdolheid. Maar wie de vooroordelen overwint en het risico op honds dolheid tot zijn werkelijke proporties terugbrengt, ziet een fascinerende diergroep die onze bescherming hard nodig heeft. De PZC sponsort stichting Het Zeeuwse Landschap. In Natuur- journaal gaat hoofd ecologie Chiel Jacobusse wekelijks in op wat er aan de orde is in de Zeeuwse natuurgebieden. Vleermuizen zijn niet een voudig te beschermen. Vaak hebben ze vaste vliegroutes die over allerlei landschaps elementen, waaronder de be bouwde omgeving, lopen. Randen tussen twee verschil lende landschapstypen genie foto Chiel Jacobusse Grootoorvleermuis. tekening Adri Karman De meeuwenfamilie omvat meer dan ïoo soorten. Ze horen tot de steltlopers en zijn vooral in kustge bieden te vinden. Wel zijn ze, op zoek naar voedsel, steeds meer landinwaarts opgeschoven. Als het om eten gaat, zijn ze hondsbru taal. Mantelmeeuw, kokmeeuw, zil vermeeuw zijn bekendere soorten in de Delta. Op het water, krijsend boven de branding, spelen ze al zeilend op de wind hun eigen, gra cieuze spel. I «Si.i ,-*■

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 17