Volop belangstelling voor nieuwe skihal Veel moslims wachten op halalhypotheek Einde aan dalende huurprijzen kantoren DE MARKT IN VEERE TE ZIEN IN AMSTERDAM Indoor Event Vlissingen al grotendeels gevuld met Zeeuwse bedrijven. Overaanbod kantoren heeft leegstand en lage huur tot gevolg. Islamieten West-Europa zien uit naar dergelijke hypotheek. CHRISTIE'S General Electric ziet winst en omzet stijgen Voetbalgame FIFA 08 breekt verkooprecord Overnames baart helft Nederlanders zorgen Nieuwe directeur voor Oceanwide Offshore 14 I Zaterdag 13 oktober 2007 PZC door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - Ondernemers staan te springen om zich te vestigen in het Indoor Event Vlissingen. Op papier is al 8o procent van de ruimte gevuld. In het voorjaar van 2010 gaat IEV open. Indoor Event Vlissingen staat voor een nieuw evenementenpaleis. Op vallende trekker wordt het skiën en snowboarden op drie banen van ïoo, 150 en 400 meter lang. Verder komen er onder andere een cruiseterminal, kartbaan, klim wand, bowling, paintball-centrum en horeca. Op de skihal na, gaat de voorkeur uit naar Zeeuwse exploitanten, on danks dat er veel belangstelling is van bedrijven van buiten de pro vincie. Er is niet alleen plek voor grote bedrijven. Ook kleine onder nemers met een idee dat past in de formule van IEV, worden om armd. De gedachte erachter is dat IEV vooral een evenementencen trum voor alle Zeeuwen wordt. Het plan staat grotendeels vast en is niet veranderd ten opzichte van de presentatie in juli. Wel worden de details nu nader uitgewerkt. Ge streefd wordt naar een eigentijds ontwerp als het gaat om energie besparing. Het centrum is 400 me ter lang, aan de voet 100 meter breed en op zijn hoogst 80 meter. De totale oppervlakte beslaat 64.000 vierkante meter. Raadsleden van de gemeente Vlis singen zijn deze week in een beslo ten bijeenkomst bijgepraat door de initiatiefnemers J. Vork en C. Bosschaart. Afgesproken is om Het plan voor de bouw van een skihal in Vlissingen vordert ge staag. Het centrum is al groten deels gevuld. Wel moet de ge meente nog toestemming geven. voorlopig geen mededelingen te doen over de actuele stand van za ken. De reden daarvoor is dat er nog volop onderhandelingen gaan de zijn. Binnen een aantal maan den moet de gemeente Vlissingen laten weten of ze aan het plan wil meewerken. Hoewel ze financieel niet bij de ontwikkeling is betrok ken, moet de gemeente wel een bouwvergunning verlenen en grond verwerven. Pas als de ge meente medewerking verleent, kunnen contracten worden gete kend en willen de initiatiefnemers nadere toelichting geven. Hoewel de locatie nog niet exact vaststaat, gaan de initiatiefnemers uit van een plek in het stationsge bied. Gestudeerd wordt op de mo gelijkheid om een watertaxi te la ten varen van IEV naar het cen trum, zodat ook de winkeliers in de binnenstad kunnen profiteren van de honderdduizenden bezoe kers die IEV vanaf voorjaar 2010 moet gaan trekken. HOORN - Nieuwe Steen Invest ments (NSI) verwacht dat de huur prijzen van kantoren in Nederland niet verder zullen zakken. „Het dieptepunt is voorbij", zei direc teur Anka Reijnen van het vast goedbedrijf gisteren in een toelich ting op de resultaten over de eer ste negen maanden. De Nederlandse kantorenmarkt kenmerkt zich al enige tijd door een overaanbod, met leegstand en lage huurprijzen tot gevolg. De positieve ontwikkeling die NSI nu voorzichtig signaleert, komt op een moment dat het vastgoedbe drijf nadrukkelijk kijkt naar uitbrei dingsmogelijkheden in het buiten land. Het bedrijf denkt vooral aan Europese landen zoals Duitsland, Oostenrijk en Zwitserland. De doelstelling is de vastgoedporte feuille in twee tot drie jaar te ver dubbelen naar 2,5 miljard euro, liet NSI eerder dit jaar weten. Om de groei te financieren zal de on derneming de komende jaren mo gelijk voor ongeveer 600 miljoen euro aan nieuwe aandelen uitge ven. De winst van NSI na belastingen steeg over de eerste negen maan den met 28 procent tot bijna 70 miljoen euro. Het directe resultaat, de huuropbrengsten minus de kos ten, daalde met 2 procent tot 35,7 miljoen euro. Het indirecte resul taat, dat is gebaseerd op de her waardering en verkoop van pan den, verdubbelde tot ruim 34 mil joen euro. NSI was eerder pessimistisch over de leegstand in zijn portefeuille. „NSI gaf echter aan dat het leeg standspercentage in de portefeuil le gelijk is gebleven ondanks het eindigen van de huurgarantie van het kantoorgebouw 'La Tour' in Apeldoorn", stelde Pieter van der Meijden, analist van Petercam, in dat verband vast. 1*5 Nieuwe Steen Investments (NSI) verwacht dat de huurprijzen van kantoren in Nederland niet ver der zullen zakken. „Het diepte punt is voorbij." door Ruurd Ubels AMSTERDAM - Bankieren volgens de Koran is wereldwijd flinke han del. In West-Europa wachten veel moslims met smart op de halalhy potheek. Wat is een halalhypo theek, en welk doel heeft islami tisch bankieren? Een halalhypotheek. Is dat niet een hypotheek waarbij geen rente wordt betaald? la. Zijn moslims dan goedkoper uit? Nee. „Een ha lalhypotheek is eigenlijk kopen op afbetaling", zegt Aad Rozendal, be lastingspecialist bij PriceWaterhou- seCoopers in Amsterdam. „De ko per wordt eigenaar na het overma ken van de laatste termijn." In Ne derland roepen moslimorganisa ties om gelijke rechten voor de ha lalhypotheek. Daarbij is geen spra ke van rente rib a „Allah heeft de handel toegestaan en de rente verboden", staat in de Koran. „Normaal gesproken leent een huizenkoper geld bij de bank en betaalt dat maandelijks met ren te terug. Bij een halalhypotheek is vaak sprake marabaha: de bank wordt eigenaar van het huis en de zogenoemde koper huurt het te rug van de bank", vertelt Rozen dal. Dat huurbedrag is gebaseerd op de koopprijs van het huis, vermeer derd met een zogenoemde op- winst - vaak gebaseerd op de marktrente en daarom door critici ook wel 'rente in vermomming' ge noemd. Rozendal: „In economi sche zin zijn een gewone hypo theek en een halalhypotheek het zelfde. In het eerste geval kan de hypotheekrente echter via de fis cus worden afgetrokken en bij een halalhypotheek kan dat niet." Die mogelijkheid ontbreekt niet zo zeer omdat de fiscus opwinst niet aftrekbaar zou kunnen maken, „maar wel omdat hypotheekrente aftrek alleen mogelijk is bij de fi nanciering van een eigen wo- W* Bij islamitisch bankieren wordt officieel geen rente geheven. En speculeren en risicovolle beleg gingen zijn uit den boze, omdat dat zou neerkomen op gokken. ning", aldus Rozendal. „Bij een ha lalhypotheek is de eerste dertig jaar echter de bank de eigenaar." Rozendal sprak deze week op een congres over islamitisch bankieren in Amsterdam, georganiseerd door Tans, een organisatie van hoogop geleide Marokkaanse jongeren. Dat de belastingdienst geen rege ling kan treffen voor de halalhypo theek, verbaast emeritus hoogle raar Willem Wolters niet. Als eco nomisch antropoloog deed hij ja renlang onderzoek in Zuid- oost-Azië. „Er zit spanning tussen het geseculariseerde westen en de islam. In het westen wordt religie gezien als een privé-aangelegen- heid, voor de islam zijn religie en moraal juist de ruggengraat van de samenleving." Islamitisch bankie ren kwam in de jaren veertig van de vorige eeuw op in India en Paki stan. In de jaren zeventig kreeg het een duw in de rug door de oliedol lars. „Het doel was drieledig: het tegengaan van westerse invloed, het creëren van een eigen identi teit en de welvaart en het welzijn van moslims vergroten", aldus Wolters. Op dit moment gaan jaar lijks honderden miljarden dollars om in het islamitisch bankieren. Zeker driehonderd financiële in stellingen in meer dan veertig lan den werken volgens de islamiti sche wetgeving. Dat betekent on der meer dat er officieel geen ren te wordt geheven. En ook dat spe culeren en risicovolle beleggingen uit den boze zijn, omdat dat zou neerkomen op gokken. Velling woensdag 17 oktober om 14.00 en 19.00 uur Kijkdagen 12-15 oktober van 10.00 tot 17.00 uur 16 oktober van 10.00 tot 16.00 uur Voor meer inlichtingen Arne Everwijn aeverwijn@christies.com (020) 575 52 42 Amsterdam Cornelis Schuytstraat 57 1071 JG Amsterdam Voor het bekijken van catalogi en on-line biedingen christies.com FAIRFIELD - General Electric (GE) heeft in het derde kwartaal een nettowinst geboekt van 5,5 miljard dollar, een stijging van 14 procent vergeleken met een jaar eerder. De omzet steeg met 12 procent tot 42,5 miljard dollar. Dat maakte het Amerikaanse concern gisteren be kend. De totale orderontvangst van het concern steeg met 20 pro cent tot 24 miljard dollar. AMSTERDAM - De voetbalgame FI FA 08 heeft in zijn eerste week het verkooprecord van zijn voorgan gers gebroken. In de eerste vier dagen dat het spel in de Nederlandse winkel lag, zijn ruim 35.000 exemplaren over de toonbank gegaan. Tussen 27 en 30 september gingen bijna twee keer zoveel exemplaren over de toon bank als bij de introductie van voorganger, FIFA 07. AMSTERDAM - Meer dan de helft (55 procent) van de Nederlanders is bezorgd over het aantal overna mes van Nederlandse bedrijven door buitenlandse partijen. Dit blijkt uit een enquête onder acht honderd Nederlanders. Vooral ouderen zien het verdwij nen van Nederlandse bedrijven in buitenlandse handen met lede ogen aan. VLISSINGEN - Maritiem uitzendbu reau Oceanwide heeft Justus Da lenoord aangesteld als directeur voor Oceanwide Offshore Services Netherlands. Hij volgt Menno van der Ploeg op. Dalenoord (46) heeft ruim achttien jaar ervaring in di verse functies in de olie en gas in dustrie. Hij heeft aan de zeevaart school gestudeerd en vervolgens petroleum&gas technology en technische bedrijfskunde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 14