Nobelprijs voorde Vrede 1 f IPCC biedt Al Gore de munitie Levert Nobelprijs voor de Vrede wat op: f 1 I Wereldwijd instituut deelt in de eer die Al Gore nu ten deel valt. 1 2 Zaterdag 13 oktober 2007 PZC 'Heilige Al' rekent af door Dylan de Cruijl Een politiek orgaan, een club wetenschappers die critici de mond snoert, een vol strekt ondoorzichtige organisatie. Onomstreden is het Intergovern mental Panel on Climate Change (IPCC), het klimaatpanel van de Verenigde Naties, nooit geweest. Maar gisteren kregen de ongeveer 2500 wetenschappers samen met Al Gore de ultieme erkenning: de Nobelprijs voor de Vredé. Het VN-klimaatpanel werd in 1988 opgericht. Omdat de stroom publicaties over opwarming van de aarde begon aan te zwellen, werd besloten alle beschikbare we tenschappelijk informatie eens per vier jaar te bundelen. Dit voorjaar presenteerde het IP CC in Bangkok zijn vierde rap port. Daarin wordt gesteld dat de temperatuurstijging op aarde on der de twee graden kan blijven, de cruciale grens om de ijskap van Groenland te behouden. Maar dan moet de wereldbevolking wel drie procent welvaartsgroei inleveren. „Als klokkenluider heeft het IPCC veel kritiek over zich heen gekre gen", zegt Leo Meyer, secretaris van het Nederlandse bureau en medeauteur van de rapporten. „Maar inmiddels is wel bewezen dat de aarde opwarmt door verban- ding van fossiele brandstoffen." Volgens klimatoloog Rob van Dor- land van het KNMI en medeau teur heeft het IPCC overtuigend in kaart gebracht dat het klimaat ver andert. De stap naar de Nobelprijs voor de Vrede ligt volgens hem voor de hand. „Als de tempera tuur stijgt, zullen neerslagpatro nen veranderen, grote bevolkings aantallen migreren en zal de strijd om energiebronnen toenemen. Dat zal tot spanningen in regio's leiden, zelfs tot oorlog." De 'Goracle', 'Heilige Al' en 'Paus Al'. Het zijn zomaar wat bij namen voor de man die net geen presi dent werd, maar nu de wereld wil redden met zijn kruistocht tegen het broeikaseffect. Er klinkt zowel bewondering als spot door in de bijnamen. Al Gore is goed, een beetje té goed naar de smaak van veel Amerikanen. De wederopstanding van Gore, die nu zijn hoogtepunt heeft be reikt met het winnen van de No belprijs voor de Vrede, geeft de Verenigde Staten in vele opzichten een ongemakkelijk gevoel. Ameri ka is nu eenmaal de grootste ver vuiler ter wereld. Mensen rijden graag in benzine slurpende SUV's, wonen in grote huizen, vliegen veel. Van het 'heilige boontje' Go re mag het allemaal niet meer. Het is geen boodschap die veel Ameri kanen aanspreekt. Het probleem met Gore zit dieper. Of hij nu een Oscar wint voor de film An Incovenient Truth, een Em my Award voor zijn televisieka naal Current TV, een bestseller Al Gore schreef dit jaar een bestseller, hij organiseerde popconcerten op alle continenten, won een Oscar, een Emmy Award en nu zelfs de Nobelprijs voor de Vrede. Bij ieder succes van 'Heilige Al' groeit in Amerika het knagende gevoel: was alles anders geweest met Gore in het Witte Huis? door Frank Hendrickx produceert met zijn boek The As sault on Reason (Aanval op de Re de), of in Oslo straks de Nobelprijs mag ophalen: onbedoeld wijst Al Gore de Amerikanen er steeds weer op dat ze tijdens de presi dentsverkiezingen in 2000 een fout hebben gemaakt. Terwijl de man die verloor, Al Gore, groter en groter wordt, lijkt de man die won, George Bush, met de dag minder voor te stellen. Het satirische programma Satur day Night Live zond vorig jaar een sketch uit. Al Gore leeft in een pa rallelle wereld waarin hij de verkie zingen in 2000 wel heeft gewon nen. Hij heeft het broeikaseffect ge stopt, iedere Amerikaan heeft een ziektekostenverzekering, het pen sioenstelsel is hervormd, de inva sie in Irak heeft nooit plaatsgevon den en Gore heeft orkaan Katrina tegengehouden met een door hem uitgevonden anti-orkaanmachine. En, o ja, George Bush is manager van een honkbalteam. Veel Amerikanen zouden de ver kiezing van 2000, toen Gore met een paar honderd stemmen ver schil verloor in Florida, willen overdoen. Dat geldt zeker voor de mensen die nu met alle macht pro beren om Gore te bewegen zich alsnog kandidaat te stellen voor de verkiezingen van 2008. De slogan 'Run Al, run!' klinkt nu al overal waar de voormalige vi ce-president optreedt, en de druk zal alleen maar verder toenemen. Gore heeft gezegd geen belangstel ling te hebben, maar een catego risch 'nee' heeft hij nooit laten ho ren. Tot die tijd blijft de roep om zijn kandidatuur klinken. Hij geldt als de ideale kandidaat, niet alleen vanwege zijn strijd tegen het broei kaseffect, maar ook omdat hij als één van weinigen vanaf het begin tegen de oorlog in Irak is geweest. In 2002 waarschuwde hij voor de desastreuze gevolgen van een inva sie. Gore werd in die tijd nog geridicu liseerd als iemand die niet over zijn nederlaag heen kon komen. In de media werd hij voortdurend belachelijk gemaakt vanwege zijn overgewicht en de baard die hij liet staan. Komieken schilderden hem af als een zonderling die bij gebrek aan een podium in de rij bij koffieketen Starbucks lange toe spraken hield. Al Gore heeft zichzelf op nieuw uitgevonden. Er is nog steeds kritiek op zijn wat belerende toon, maar echt overtuigen wil het niet meer. De slechte verliezers zijn nu zijn voormalige tegenstan ders. President Bush liet zich in het verleden al kennen door te ver klaren niet naar de Oscarwinnen de film van Gore te zullen kijken. Het Republikeinse huisblad Natio nal Review kopte gisteren zuur: door Dolf Rogmans Het winnen van de Nobel prijs voor de Vrede maakt een enorm verschil. Het zet de winnende organisatie of per soon flink op de kaart. Soms zelfs zo goed, dat alle aandacht te veel kan worden. Daarvoor moeten bij voorbeeld de winnaars van vorig jaar oppassen, de voorvechters van microfïnanciering Muhammad Yu- nus uit Bangladesh en de door hem opgerichte Grameen Bank. „Er komt nu zo veel geld beschik baar voor microfinanciering dat er eigenlijk te weinig instellingen zijn om het allemaal verantwoord uit te lenen", zegt Marilou van Gol- stein Brouwers, directeur interna tionale investeringen van de Ne derlandse Triodos Bank. De bank is sinds 1994 actief met het steu nen van organisaties die kleine kre dieten verstrekken aan mensen in Afrika, Azië en Latijns-Amerika. „Die instellingen groeien nu veel te hard. Soms wel met 50 procent per jaar." Van Golstein: „Het heeft ook ge holpen dat de Verenigde Naties 2005 tot jaar van het microkrediet uitriepen. Daarmee staat het on derwerp al twee jaar lang flink in de belangstelling." Jasper Snoek van de Stichting Doen, die microkrediet onder steunt: „Sinds kort zijn er veel ver mogende mensen die willen bij dragen aan microfinanciering. Om te beginnen met Bill Gates. Ze vin den het een sympathieke manier van helpen, omdat het geen giften zijn, maar leningen. Er is nu zo veel geld, dat wij andere dingen gaan doen. We helpen met het op richten van instellingen, zodat er meer microfinancieringen ver leend kunnen worden." Van Golstein spreekt winnaar Yu- nus ongeveer twee keer per jaar. „Ik was nog op de uitreiking in Os lo." Maar wat de prijs voor hem persoonlijk betekent, weet ze niet precies. „Hij is een zeer charisma tische man en zeer sociaal bewo gen. Hij vraagt geen aandacht voor zichzelf. Hij waarschuwt nu vooral voor het ontstaan van een hype. Ie dereen stort zich op microfinancie ring. Ook commerciële banken. Procedure nominatie Nobelprijzen De Nobelprijs is een jaarlijkse geldprijs voor mensen of organisaties die een opmerkelijke prestatie hebben geleverd op het gebied van de natuurkunde, scheikunde, fysiologie of geneeskunde, literatuur en bevorderingen behoud van de vrede. De prijs wordt uitgereikt door de Zweedse Koninklijke Academie van Wetenschappen. Hoe komt de voorselectie tot stand? september De nominatie voor een Nobelprijs verloopt via voordracht. De Nobelprijs organisatie nodigt duizenden individuele wetenschappers en andere betrokkenen uit om met een voordracht te komen. 1 februari Sluitingsdatum voor de inzending van nominaties. Hierna worden de inzendin gen door een groep experts op de diverse gebieden c.q. disciplines beoordeeld. De commissies maakt een selectie van de nominaties, waarover de instituten vervolgens stemmen. Hierna worden de kandidaten bekend gemaakt. De winnaars krijgen een medaille, een diploma en een document dat de hoogte van het gewonnen bedrag (ca. 1,1 miljoen euro) bevestigt. Die verwachten snel resultaat. En dat kan niet altijd." Zowel Van Golstein als Snoek re lativeert de dreigende overver hitting van de microfinancie ring evenwel. „Er zijn nog steeds miljoenen mensen die geen toegang hebben tot een bank. Ze kun nen nergens leningen sluiten. Dat er nu tij delijk te veel geld is voor te weinig in stellingen veran dert niets aan de noodzaak om door te gaan", aldus Mari lou van Gol stein. maart/mei Nobelprijs Commissie beoordeelt het werk van de kandidaten en stelt een shortlist samen. juni/augustus De shortlist wordt beoordeeld door adviseurs gespeciali seerd in het vakgebied van de genomineerden. begin oktober Na stemming worden de Nobelprijswinnaars bekendgemaakt. De beslissing is definitiefenerisgeen beroep mogelijk. 10 december (sterfdag Nobel) Uitreiking Nobelprijs voor de Vrede in de Noorse hoofdstad Oslo. Andere Nobelprijzen worden in de Zweedse hoofdstad Stockholm uitgereikt. SEPT. OKT. NOV. 2006 DEC. JAN. FEBR. MAART APRIL MEI JUNI JULI 2007 AUG. SEPT. OKT. NOV. DEC.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 12