Of weriKuwwfc v19 'Je gaat met je hond toch ook naar de puppycursus' PZC Zaterdag 13 oktober 2007 Een grote groep vaders en moeders wil dat de over heid grenzen stelt. Bij Motivaction duiden ze deze ouders aan als de moderne burgerij: zij wonen veelal in de vinexwij- ken, hebben met z'n tweeën anderhalve baan, hechten grote waarde aan een mooi huis en een mooie auto en vinden dat genieten van het leven betekent dat je af en toe uit de band springt. „Deze mensen zijn zeker niet calvinistisch inge steld", verduidelijkt Martijn Lampert, onderzoeker bij Motivaction. „Het ontbreekt hen aan plichtsbe sef en ze hebben moeite om orde te houden in hun gezin. Zorgen voor rust, reinheid en regel maat, daar zijn zij niet zo goed in. Hun kinderen zijn niet voor niets vaak veel te dik." Een groeiende groep ouders tast flink in de buidel om hun prinsjes en prinsesjes beter op te voeden. Ze schakelen de hulp in van particuliere opvoedon- dersteuners, zoals DeOpvoeddesk in Naarden. Via telefonische consults, workshops of een huisbe zoek door nanny's hopen de soms murw gebeukte ouders hun kind weer aan het eten, naar bed of zindelijk te krijgen. Vijf dertigers zijn deze avond naar een de solaat bedrijventerrein gekomen voor de workshop 'Een betere kijk op de ba sisschoolleeftijd'. Voor 45 euro ont sluiert pedagoge Emmeliek Boost de geheimen van de opvoeding. De moeders kaarten hun proble men aan. De één heeft een hoogbegaafd kind dat geen vriendjes kan maken en de ander ziet haar jongste de baas spelen over de oudste. Er wordt be gripvol geknikt als Sandra, moeder van drie kinde ren, vertelt over het moment dat haar schatten haar tot wanhoop dreven. „Ik ging brullend naar boven, riep: 'Jullie maken me helemaal gek!' Daar schrokken Tess en Max wel van." De vrouwen leggen de lat hoog. „Je wilt toch de perfecte ouder zijn", zegt Annuska, moeder van twee zoons. „Ik wil mijn kinderen begeleiden. Mijn moeder liet dingen gewoon gebeuren. Ik wil het beter doen." Ze krijgt bijval van de anderen. Ouders zijn bang om fouten te maken en dus zou een opvoedcursus eigenlijk heel normaal moeten zijn. „Je gaat met je hond toch ook naar de puppy cursus?", roepen de dames verontwaardigd. Dat de regering zich meer met de opvoeding bemoeit, vin den de vrouwen terecht. Maar alleen bij gezinnen waar het echt mis gaat, zoals in het geval-Savanna, de vermoorde 3-jarige peuter uit Alphen aan den Rijn. Annuska: „Als een kind te dik wordt, is dat de verantwoordelijkheid van de ouders." Rouvoets centra voor Jeugd en Gezin lijken aan dit gezelschap voorlopig niet besteed. „Wat voor men sen komen daar dan?", vraagt Yvette zich af. De moeder van Floris en Emmelientje gaat liever naar DeOpvoeddesk. „Dan weet ik tenminste wat ik krijg." De Grote Afwezige in het hele opvoedcircus is het grote gezin. Zowel in de centra van Rouvoet als in het particuliere circuit, behoort dat niet tot de clientèle. Het streven naar het perfecte kind hebben ouders met vier of meer kinderen al lang opgegeven. Nell Coumans (55), moeder van acht kinderen: „Bij de eerste denk je dat het kind maakbaar is. Als ouder zit je er bovenop, je probeert er alles uit te halen wat erin zit. Als dan nummer drie, vier en de rest volgen, zie je dat kinderen niet maakbaar zijn. Er zit er altijd een tussen die dwars ligt, zijn huiswerk niet maakt of's avonds veel te laat thuis komt." Al die aandacht voor opvoeding is overdre ven, vindt Coumans, die ook voorzitter is van de Vereniging Groot Gezin. „Dit is geen gezinsbeleid, maar een controlepolitie. Ouders worden daar on zeker van. Als ik vroeger met een gillende peuter door de supermarkt liep en hem flink aanpakte, dan nam niemand daar aanstoot aan. Moeders die dat nu doen, worden minachtend bekeken en stie kem beschuldigd van kindermishandeling. Laat je die krijsende peuter in de winkel op de grond lig gen, dan zeggen ze dat je je kind verwaarloost. Te genwoordig doe je het nooit goed." De overheidsbemoeienis met de opvoeding gaat veel te ver, zegt Coumans. Temeer omdat het met 85 procent van de kinderen goed gaat, zo blijkt uit cijfers van het Sociaal Cultureel Planbureau (SCP). Van de overige kinderen zal een deel mogelijk slachtoffer worden van gruwelijke gezinsdrama's, maar die zijn niet te voorkomen, stelt hoogleraar ontwikkelingspsychologie Willem Koops van de Universiteit Utrecht. Ook hij vindt de opvoedcen- tra een ineffectieve, bureaucratische maatregel waar te veel geld naar toe gaat. Koops heeft wel al ternatieven: „Zet op elke school een hulpverlener van Bureau Jeugdzorg. Als het kind problemen heeft, krijgt het boter bij de vis. Verder moeten al le crèches gratis worden en van hoge kwaliteit zijn. Goed opgeleide psychologen en pedagogen kunnen daar signaleren of er iets met een kind aan de hand is. Dan kun je ze echt goed helpen. En vroeg." In verband met de privacy is de naam van Marit gefingeerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 123