Spectrum v15 PZC Zaterdag 13 oktober 2007 Openbaar vervoer in Medellm. Kabelbaan Metro Cable gaat naar drie arme wijken die zo steil op een berg zijn gebouwd dat vervoer over de weg niet mogelijk is. foto Robin Utrecht Harold Sanchez, die elf jaar wegens ontvoering vastzat in de beruchte Bella Vista-gevangenis in Medellin, merkt op dat de sociale vrede niet alleen het werk is van overheid en gemeentebestuur. Hij stelt dat ook de onderwereld meehielp. Sanchez, een beer van een vent met charisma: „Elke dag werden in Bella Vista gemiddeld zes gedetineer den vermoord bij onderlinge twisten tussen mis daadsyndicaten, guerrilla's en paramilitairen. Er werd gevoetbald met afgehakte hoofden om riva len te intimideren. Gevangen maffiabazen bepaal den wie vermoord moest worden. Uiteindelijk kwam het besef dat sociale vrede in Medellm niet haalbaar was zonder afspraken met de onderwe reld." De autoriteiten vroegen Sanchez te bemiddelen. „Na maanden praten werd een pact gesloten. De maffiabazen stemden ermee in dat er geen liquida ties meer zouden plaatshebben. Wie op eigen ini tiatief iemand vermoordt, draagt zelf zorg voor de consequenties. De afspraak werkt." Er is nog een lange weg te gaan. Vergele ken met de bloedige jaren van Pablo Esco bar is het moordcijfer dan wel fors ge daald, nog steeds wordt er achtmaal meer gemoord dan in een menig West-Europees land. In de sloppenbuurt Pablo Escobar, naar hem ver noemd omdat hij de wijk hielp ontstaan, geen kwaad woord over de drugsbaron. Veertien jaar na zijn dood wordt Escobar er nog steeds vereerd. Om als buitenstaander binnen te komen is toe stemming nodig. Die komt van Duncan (26), een opgeblazen maffiabaasje. Hij staat aan het hoofd van een bende afpersers, die beneden in het rijk ere deel van de stad 'beschermgeld' int. Met een knik en een schouderklopje geeft hij goedkeuring om op zoek te gaan naar oudere bewoners, die Escobar nog in het hart meedragen. „Of ik hem dankbaar ben? Ave Maria, natuurlijk. Don Pablo schonk mij de bouwmaterialen voor mijn huis. Dankzij hem kon ik weg van de vuilnis belt waar ik met mijn kinderen in een hut van schroothout woonde." Olga Gaviaria (72) zit op de steile doorgangstrap van de sloppenwijk mens-er ger- je-niet te spelen met twee buurvrouwen. Om Pablo Escobar Op het hoogtepunt van zijn macht was Pablo Escobar (1949-1993) de op zes na rijkste man ter wereld. Zijn Medellin-kartel beheerste tachtig procent van de wereldhandel in cocaïne. Hij begon zijn criminele loopbaan met de roof van grafstenen en auto's. Hij had een neus voor zaken en rook al snel de enorme vraag naar cocaïne vanuit de VS. Tot in de allerhoogste kringen betaalde hij smeergeld. Wie de steekpenningen niet aannam, tekende zijn doodvonnis. Colombia veranderde daardoor in een nar- costaat. Met stalen vuist leidde hij de business. Wie hem voor voeten liep, werd uit de weg geruimd. Escobar bleef altijd een volksjongen, een onvervalste 'nouveau riche' zonder eni ge smaak. In de flatgebouwen die hij voor zichzelf liet bouwen, waren de kranen van goud. Op zijn landgoed, Hacienda Napoles, bezat hij een dierentuin met leeu wen, krokodillen en giraffen. In de sloppenwijken hing hij de Robin Hood uit. Hij deelde veel geld uit, hetgeen hem veel goodwill opleverde waardoor hij gemakkelijk kon onderduiken. In 1993 viel het doek. De politie wist hem te traceren via afgeluisterde telefoon gesprekken. Na een klopjacht pleegde hij zelfmoord met een kogel door het hoofd. geld. Ze staat op en wenkt. Binnen in haar ordelij ke huisje toont ze het portret aan de muur van Escobar samen met zijn moeder Hermilda. „Elk jaar op de datum van zijn dood bid ik het Onze Vader voor hem. Don Pablo heeft alles betaald. Tot aan stromend water toe." Escobar gebruikte de wijk toch ook om onder te duiken? Hij heeft toch honderden doden op zijn geweten met de aanslagen, die hij pleegde om zijn uitlevering aan de VS te voorkomen? Geen enkele kritiek? Olga: „Ik zou niet weten wat. Hij heeft miljarden dollars ontfutseld aan de gringo's. Hij speelde ge woon in op de enorme vraag naar cocaïne. Hij liet ons armen meedelen in de winst. Op dag dat hij begraven werd, gingen we met tientallen bussen naar het kerkhof." In Santo Domingo daarentegen willen weinigen weten van de 'barmhartige' Escobar. Joana Sandoval (22) staat op straat empanadas te bakken. Joana: „Als kind ging ik door de kogelregens naar school. Je wist niet of je levend thuis zou komen. Ik kan mijn twee kinderen nu tenminste in veilig heid opvoeden. Die luxe had mijn moeder niet." Olga Gaviaria met een portret van wijlen drugsbaron Pablo Escobar. foto GPD hij trots de nieuwe wijkvoorzieningen: sportveld- jes, speelweiden en de gloednieuwe megabli- blotheek die het Spaanse koningspaar deze zomer opende. Binnen zit het afgeladen vol met kinde ren. Vooral de 64 computers zijn in trek. Buiten op het plein zit José Giroldo Urea (70) met een door de zon verweerd gezicht op een bankje. Enkele surveillerende agenten met machinegewe ren slenteren voorbij. Urea verruilde het platte land in 1990 voor Medellin, Hij vluchtte met zijn gezin voor de paramilitaire doodseskaders, maar kwam van de regen in de drup. Het geweld in Me dellin was minstens zo erg. Hij wijst naar het bank filiaal verderop. „Kijk daar. Dat was nog niet zo lang geleden ondenkbaar. Het was om problemen vragen. Nu komt de geldwagen elke dag de auto maat vullen." Hij vindt dat het gemeentebestuur een pluim verdient, want eindelijk worden de no den van simpele mensen zoals hij serieus geno men. Urea: „De alles verlammende angst is weg. Mensen durven hun huizen weer uit. Arm zijn we nog steeds, maar het voelt anders. De wijkverbete- ringen geven een gevoel van menselijke waardig heid."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 119