Prisma v47 PZC Zaterdag 13 oktober 2007" Antropologe Matthea van Staden verdiepte zich jaren in Mongolië. Tijdens een verblijf in het Aziatische land ontstond het plan om samen met nomadische vrouwen een handel in vilten Hustai-kleden te beginnen. Onder de naam Zishi Nomad Design zijn die kleden nu in Nederland te koop. door Ellis van Wees foto's Anne Marie Kamp Een wit-beige vilten kleed met wolkenpatronen hangt prominent aan de muur bij Zishi Nomad Design in het Groningse Haren. „De na tuur komt in de patronen steeds te rug", zegt Matthea van Staden van Zishi Nomad Design. „Bergen en wol ken, maar ook dieren als herten, wol ven, vogels of geiten worden weerge geven. De herhalende symmetrische tekeningen symboliseren verbonden heid, eeuwigheid en harmonie tus sen mens en omgeving." Antropologe Matthea van Staden kan bevlogen vertellen over de Mongool se cultuur en het ruige leven met z'n extreme klimaatswisselingen. Ze ver diepte zich jaren in de liederen en poëzie van het land. Niet voor niets verloor ze haar hart aan Mongolië, waar ze nu ook een zakelijke relatie mee heeft. Anderhalfjaar geleden be gon ze haar onderneming Zishi No mad Design en opende een winkel in Haren. Binnenkort volgt een webwin kel. Met tien Mongoolse huishoudens heeft ze afspraken gemaakt over de le vering van vilten Hustai-kleden. Moeders, dochters, tantes, oma's, schoondochters, buurvrouwen wer ken in hun yurt (een soort tent) dage lijks aan de kleden, die zijn gemaakt van wol van steppeschapen. Gemid deld doen de vrouwen een maand over het maken van een kleed van vilt, dat technisch gezien niets anders is dan het samenpersen en wrijven van wol bevochtigd met heet water en zeep. Matthea van Staden heeft er voor ge zorgd dat er een viltcoöperatie voor de vrouwen is opgericht. Daardoor is gegarandeerd dat de families een reë le prijs voor hun kleden krijgen. Een medewerker ter plekke bezoekt de vrouwen regelmatig en bespreekt met hen de opdrachten uit Holland. „Zo hou je een vinger aan de pols", legt Van Staden uit. Voor de vrouwen is het maken van de vilten kleden een feestelijke aange legenheid, waarbij liedjes worden ge zongen en grapjes worden gemaakt. 'We leggen de wol uit van het volwas sen schaap. We besprenkelen het met water van de hemel. Het snelle paard aangemoedigd. Het beenwitte kleed voor het huis', luidt de tekst van één van de liederen. De vrouw die leiding geeft aan het vilten, ontvangt de viltsters met boter en thee. Gezamenlijk wordt er ge dronken, de wol wordt met de eerste kom thee gezegend. „Vele zegeningen en liederen volgen", zegt Van Staden. „Het moet tenslotte een goed kleed worden. Dat betekent voor de vilt sters dat er geen conflicten mogen zijn, er mag niet worden gediscussi eerd en er moet met toewijding aan worden gewerkt. Een slappe geest of inzet brengt een slap kleed voort. Dat brengt ongeluk." Vilt is voor de nomaden door de eeu wen heen van levensbelang geweest. „De yurts waar ze in leven zijn ge maakt van vilt. De kleden moeten zo sterk zijn dat ze beschermen tegen ex treme koude, maar ook tegen extre me hitte", legt de antropologe uit. Na het werk van de vrouwen is het product nog vrij los en niet sterk ge noeg als kleed. De mannen ronden het proces af „Ze gebruiken daar paar den voor. Het vilten kleed wordt om een houten stok gerold, ingepakt in huiden en vervolgens gezegend met melk. Dan wordt het pakket achter een ster ke hengst gespannen, die het vilt over de steppe trekt. Na 20 kilometer is een sterk, gelijkmatig kleed ont staan", vertelt van Staden. „En dan is er feest. Tot in de late uurtjes wordt er gegeten, gezongen en worden er verhalen verteld. Zo is de cirkel rond." De kleden kosten ongeveer 220 euro per vierkante meter. Adres winkel: Kerkstraat 5 in Haren (Groningen), tel. 050-3119156. Foto boven: Matthea van Staden. Foto onder: De tas is gemaakt in Mongolië. www.nomad-design.com www.zishi.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 109