tropische tuin v43 PZC Zaterdag 13 oktober 2007 Grote foto links: Trachycarpus wagne- rianus wordt maximaal 5 meter hoog en is winterhard. Inzetje: Dicksonia antartica, een zachte boomvaren die in volwassen toestand op een palm lijkt. Favorieten Tropische tuinen: In jungletuin: veel verschillende planten op elkaar, onder meer palmen, gemberplanten en fruit. In Mexicaanse woestijntuin: sober en gestileerd, onder meer yucca's en guaves. In mediterrane tuin: onder meer olijf, vijg en druif. Winterharde exoten: In Oosterse tuin: bananenpalm musa basjoo, kan op beschutte plek 4 meter hoog worden en 2 meter lange bladeren krijgen. Kan niet tegen strenge vorst. In Mexicaanse woestijntuin: yucca gloriosa, bloeit in de herfst met witte bloemen, heeft scherpe bladpunten dus minder geschikt voor kinderen. In Chinese tuin: waaierpalm trachycarpus fortunei, bij voorkeur op een niet te zonnige, beschutte plek. Adressen kwekers exo Nederland telt enkele tientallen, vaak kleinschalige, gespecialiseer de kwekers van exotische planten. Enkele namen en adressen: Ferdinandushof in Overslag, tel. 0115-482041www.ferdinandus- hof.nl Bamboo Giant in Asten, tel. 0493-342791www.bam- boogiant.nl De GroenePrins in Steenwijker- wold, tel. 0521-588445, www.de- groeneprins.nl Palmexpert in Ommen, tel. 0529-457245, www.palmexpert.nl Xotus in Delft, tel. 015-2146667, www.xotus.nl Voor kwekers in België, zie www.openexotentuinen.be Schommelen in de hangmat tussen twee palmbomen, en daarna even een mandarijn of vijg plukken. Het klinkt exotisch, maar het kan gewoon in de Nederlandse achtertuin. Sterker, volgens deskundigen zal over niet al te lange tijd de bananenpalm de appelboom wel eens kunnen verdringen. mensen beseffen niet dat exoten minder aandacht vergen dan bo men en struiken die gesnoeid en uitgedund moeten worden. Af en toe een beetje mest en eventueel een lelijk blad wegsnijden, dat is het wel. Woestijnplanten zijn al te vreden met arme zandgrond." Volgens Oosterhof passen palmen prima in Nederlandse tuinen, „zo lang je de omgeving maar een beet je in stijl aankleedt. Een palm met daar omheen een veld viooltjes is niet zo'n geschikte combinatie. Maar dat hebben de meeste lief hebbers ook wel in de gaten, die passen hun tuin aan." Wie zich eveneens aanpassen, zijn de vogels. Vlogen deze in het be gin ietwat onwennig rond de pal men, al snel ontdekten ze dat de draden van de bast prima bouw materiaal vormen voor nesten, die ze nu ook in de palmbomen ma ken. Een grappig gezicht, mussen tussen het bananenblad. Aan een exotentuin hangt geen hoog prijskaartje. Tuincentra ver kopen de populairste winterharde soorten, al is daar zelden deskun dig advies te krijgen. Navraag bij enkele kwekers/importeurs leert dat een Braziliaanse guave 14 euro kost, een olijfboom vanaf 69 euro te koop is en voor een kleine palm 12,50 euro wordt neergeteld. „Ik ad viseer vooral geen oude, dure bo men te kopen, want die dragen nauwelijks nog fruit. Wie een zeld zamere plant zoekt, moet natuur lijk meer betalen. Zo is standaard bamboe niet duur, maar die woe kert de hele tuin door. Ik heb ook de polvariant, die blijft beperkt maar is moeilijker verkrijgbaar en kost dus meer." Ondanks zijn uitgebrei de kennis van exoten wordt Dennis Ooster hof zelf ook nog wel eens verrast. „Dat gebeurde vorig jaar. Ik ontdekte dat een bananen palm een heel dikke stam kreeg. Een ziekte wellicht? Nee, het bleek dat er een grote bloem uitkwam, die vervolgens vruchten ging dra gen. Zo kreeg ik de eerste echte tros banaantjes in mijn tuin." De bananenpalm is een topper in gezinstuinen. Niet alleen vanwege het fruit, maar ook vanwege de bla deren waarmee je kunt koken en knutselen. Bananenbomen beho ren ook tot de favorieten van Oos terhof, „maar eigenlijk beschouw ik alles wat in de tuin staat als mijn kinderen." Af en toe komt er gezinsuitbrei ding. „Eindelijk is het gelukt een van mijn lievelingsplanten hier naar toe te halen. Het is de Exotische planten komen al eeuwen voor in Nederland. De eerste VOC-schepen die begin zeventiende eeuw naar het Verre Oosten voeren, keerden terug met exotische flora en fauna uit Azië en zuidelijk Afrika. Veel planten kregen een plek in de hortussen in Leiden, Utrecht en Amsterdam, later ook in botanische tuinen. Soms schonk een oosterse machthebber een zeer bijzondere en kostbare plant, bestemd voor belangrijke Nederlanders. Maar dikwijls werd zo'n plant meteen verkocht. In het midden van de zeventiende eeuw verschenen bij kastelen de eerste oranjerieën, verwarmde glazen kassen. Hierin overwinterden citrusfruitbomen uit Italië en Spanje. Vanaf de negentiende eeuw werden oranjerieën luxer ingericht en als theehuis gebruikt. Ook verschenen er planten uit de Nieuwe Wereld, zoals yucca's en agaves. Overigens zijn diverse planten die wij nu als inheems beschouwen, van oorsprong exotisch. Zo komen rododendrons uit Azië, en tulpen uit het Middellandse Zeegebied. Foto links: Dennis Oosterhof, kweker van tropische platen. Foto midden: Yucca faxoniana, een zeer vorstbestendige palmlelie. Foto rechts: Agave neomexicana, een middelgrote, winterharde agave. Zuid-Amerikaanse kniphofia, een grote versie van de vuurpijl. Die wordt 3 meter hoog en krijgt lan ge, brede bladeren." Oosterhof probeert alle nieuwe plantensoorten eerst uit in zijn ei gen tuin. Het gebeurt zelden dat een exemplaar niet aanslaat. „Je moet ze natuurlijk even de tijd gunnen. Als een plant van onder de evenaar komt, worden de sei zoenen door elkaar gegooid. Hij moet er aan wennen dat hij van het voorjaar naar de herfst gaat." Er zijn zeker vijftig tot zestig win terharde palmen verkrijgbaar. Dat lijkt veel, maar niet als je weet dat er in totaal circa 10.000 palmsoor ten bestaan. Daarom adviseert Oosterhof potentiële kopers zich altijd goed te laten informeren en op te letten. „Ik kreeg hier eens een man op bezoek die voor 2.500 euro een dadelpalm had gekocht via marktplaats.nl Niet alleen had ik diezelfde boom voor 300 euro kunnen leveren, erger was dat het geen winterhard exemplaar betrof Hij moest er vervolgens nog een kas voor aanschaffen." De kwekerij/tuin van Dennis Ooster- hof is nog tot eind oktober open: Bultsweg 38, 7532 HX Glanerbrug (gem. Enschede), tel. 053-4611424. Alle exotische planten uit de volle grond moeten in oktober of novem ber gepoot (of verpoot) worden. F3 www.cemunnos.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 105