Exit hostawelkom darmera v42 I Zaterdag 13 oktober 2007 PZC TUINEN door Romke van de Kaa Als ik een lezing geef, laat ik meestal een plaatje van hos ta's zien. Dat is natuurlijk de goden verzoeken, want onmiddellijk komt dan de vraag uit de zaal: wat doet u tegen de slakken? Niets, zeg ik dan naar waarheid, maar dat stuit op ongeloof Want wie zijn hosta's jaar in, jaar uit, tot op de nerf ziet worden opgegeten, kan maar moeilijk geloven dat er tuinen bestaan waarin dat niet gebeurt. Nu ben ik bevoorrecht, want ik woon in een streek waar de na tuur nog min of meer in evenwicht is, voor zover dat in Neder land kan. Langzame slakkeneters als egels worden natuurlijk even plat gereden als elders, maar er zijn genoeg vossen, das sen en vogels die de plaats van de egels innemen en de slak ken opeten. Mijn hostabhd blijft in ieder geval gaaf Maar om mijn publiek tegemoet te komen, laat ik toch de ver schillende antislakmiddelen de revue passeren: kattenbakkor rels, koperdraad, sintels, koffiedik - het zijn allemaal huismid deltjes die een beetje kunnen helpen. Daarnaast zijn er voor tuiniers zonder scrupules de aloude slakkenkorrels. Voor wie bij het gebruik van bestrijdingsmiddelen wroeging krijgt, zijn er tegenwoordig biologische bestrijdingsmiddelen op basis van parasitaire aaltjes. Alsof biologisch en bestrijding niet met el kaar in tegenspraak zijn. Daarna wijs ik er op dat de meerderheid van de slakken hele maal geen ftostabladeren eet en dat het doodtrappen of in de vuilnisbak gooien van huisjesslakken gelijk staat aan het ver moorden van onschuldigen. Het zijn bijna altijd naaktslakken die schade aan planten toebrengen. Vervolgens ga ik de gemeente voor in een gedachtenexperi- ment: stelt u zich eens voor dat onze tuinen volkomen slakloos zouden zijn. Hoe zouden ze er dan uitzien? Juist, we zouden tot onze knieën door het afval waden, omdat er van de afster vende planten niets werd opgeruimd. Tja, daar kijkt men van op. Tenslotte stel ik dan de vraag: waarom wilt u eigenlijk hosta's in de tuin als die planten zoveel ellende veroorzaken? Als u dan zoveel last heeft van slakkenvraat, waarom dan bijvoor beeld geen rodgersia's of darmera's geplant, planten waar slak ken meestal geen trek in hebben. Of waarom geen varens die er alleen maar op vooruit gaan als er aan hun blad geknaagd wordt? Zijn hosta's mooier dan rodgersia'sNee, natuurlijk niet, al is het wel zo dat rodgeria's niet gedijen op droge grond. Maar daar zijn hosta's ook niet op hun best. Darmera, die vroeger Peltiphyllum heette, doet het goed in ie dere gewone tuingrond, al heeft de plant als je hem in de zon zet wel vocht nodig. Wat mij betreft is dit de mooiste blad plant van allemaal, vele malen mooier dan een hosta. Het blad ziet eruit als een omgekeerde paraplu, zij het wat gekarteld aan de rand. Het glimt als een spiegel en staat op een stevige sten gel van een halve meter lang. In de herfst verkleurt het naar vlammende schakeringen van rood en oranje', al zijn deze herfstkleuren op sommige grondsoorten meer spectaculair dan op andere. In tegenstelling tot een hosta waarvan de bloem vaak nauwelijks boven het blad uitkomt, bloeit een darmera vroeg in het voorjaar met een grote roze bloemaar die al verschijnt voordat het blad zich goed en wel heeft ontwik keld. Daarna verschijnt het blad dat, voordat het zich ont plooit, als een gebalde vuist uit de grond steekt. Vergeet die saaie hosta's. Breng de slakkenkorrels naar de gif bus als klein chemisch afval, wees geen dief van uw portemon nee door uw geld te spenderen aan biologische bestrijding. Plant darmera's in plaats van hosta's. Het blad van darmera ziet eruit als een omgekeerde paraplu Darmera peltata. foto Romke van de Kaa f eze palm kan tot bijna 30 graden vorst verdragen. M Dat halen niet al- le planten hier, maar de hele collectie is wel win terhard. En dus geschikt voor ons land." Dennis Oosterhof gaat voor in zijn lange, smalle tuin die vol staat met exotische fruitbomen, palmen, yucca's, bamboe en nog veel meer uitbundig tropisch groen. Het lijkt wel een jungle. „Zelfs zo'n natte zomer als we nu hebben gehad, is niet slecht voor deze tuin. Jungleplanten hebben immers veel vocht nodig." Al achttien jaar lang is Oosterhof bezeten van tropische planten. De laatste tijd neemt zijn hobby een grotere vlucht. Belangstellenden bekijken zijn tuin, krijgen veel per soonlijke aandacht en willen dan ook graag enkele planten die Oos terhof kweekt of importeert. „De interesse van het publiek voor exo- ten neemt duidelijk toe. Ik geloof zelfs dat dit soort planten de toe komst heeft in Nederland. Beken de bomen als kastanje, iep en nu weer de conifeer moeten steeds va ker wegens ziekten gekapt wor den. Dat heeft deels te maken met de klimaatverandering, maar ook met 'inteelt' en dus steeds zwakke re planten." Wie de soms metershoge palmen, olijf- en eucalyptusbomen ziet, kan nauwelijks geloven dat de tuin in het Twentse grensdorp Glaner- brug pas vier jaar geleden werd aangelegd. Volgend jaar verdubbelt de geheel biologische tuin tot 1.000 vierkante meter, en komt er tevens meer ruimte voor de kweke rij. Dennis Oosterhof begon als 13-jari- ge met een kruidentuintje, maakte zeven jaar later de overstap naar een inheemse tuin, maar vond dat al snel te beperkt. Na experimen ten met enkele tropische kuipplan- ten raakte hij bezeten van de win terharde varianten. Hoewel Ooster hof die als verpleegkundige werkt, inmiddels van de planten zijn beroep zou kunnen maken, wil hij dat niet. „Nu is het een hob by en doe ik dit werk met alle lief de. Zou het een echt bedrijf wor den, dan moet ik wellicht ook perkplanten en accessoires verko pen, en daar heb ik niets mee." Wel bekwaamde hij zich steeds meer als tropische plantendeskun- dige, werd gediplomeerd tuinarchi tect, werkte mee aan een boek over exotisch fruit en schrijft nu een boek over palmen. Hij haalt planten uit het buitenland naar Nederland, die hij hier verder op kweekt om te kijken of en hoe ze het doen, alvorens deze te verhan delen. Zijn klanten komen uit Noord-Europa. „Meestal bereisde mensen uit de middenklasse, ook senioren die een aparte en onder houdsarme tuin wensen. Veel door Alice Plekkenpol foto's Rogier Stokking/Eric Brinkhorst

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 104