Bp si ihicI EP wil scherpere normen fijnstof Singapore wil dialoog in Birma Nederland verbolgen bródteefffrt nu Turkije denkt aan actie over executies Afghanen ai rampscenario tegen Koerden in Irak Parlement wil verder gaan dan lidstaten van Europese Unie. Premier van medelid organisatie Asean: werk samen met oppositie. Drie tandartsen op 3,5 miljoen inwoners PZC Woensdag 10 oktober 2007 7 door onze correspondent Hans de Bruijn BRUSSEL - Het Europees Parlement en de EU-landen zijn het oneens over de normen voor de luchtkwa liteit in de EU. Het parlement wil de hoeveelheid fijnstof in de lucht j in 2015 veel sterker terugdringen dan volgens de lidstaten haalbaar is. De milieucommissie van het parlement nam gisteren -met rui me meerderheid- een voorstel aan van PvdA-Europarlementariër Do- rette Corbey over scherpere nor men voor fijnstof Het EP wil dat een kubieke meter lucht over acht jaar maximaal twintig microgram fijnstof bevat. De lidstaten werden het eerder eens over 25 microgram. Momen teel is een jaargemiddelde van 40 microgram de norm. Volgens de re geringen is de strengere norm on uitvoerbaar, maar het parlement had daar geen boodschap aan. Het moet nu met de lidstaten en de Eu ropese Commissie tot een compro mis zien te komen. Corbey is zeer tevreden over de stemming. Ze be strijdt dat de strenge norm niet haalbaar is. „Juist lage overheden willen graag de middelen om iets tegen de luchtvervuiling te kun nen doen. Die krijgen ze hier mee." Het gaat vooral om de aan pak van de uitstoot door afvalver- brandings- en stookinstallaties en Het Europees Parlement wil dat een kubieke meter lucht niet meer dan 20 microgram fijnstof bevat, 5 microgram minder dan de EU-lidstaten overeenkwamen. vrachtwagens. Het Europees Parle ment wil wel dat landen die pro blemen hebben om de norm te ha len, bijvoorbeeld omdat fijnstof overwaait vanuit een buurland, uit stel krijgt. Het CDA was als een van de weinigen tegen het voor stel. Volgens parlementariër Lam bert van Nistelrooij is de voorge stelde norm door de hoge concen tratie van fijnstof in Nederland on haalbaar. Hij vreest dat bouwpro jecten en wegenaanleg worden ver traagd als telkens juridische proce dures moeten worden gevoerd over de normen. De Nederlandse Europarlementa riërs leden gisteren een nederlaag over de aanpak van bodemveront reiniging. Een meerderheid wil net als de Europese Commissie een Europees bodembeleid, ter wijl Nederland dit aan de lidstaten wil overlaten. Bodemvervuiling is veelal niet grensoverschrijdend en dat moeten de landen oplossen zonder Europese bemoeienis, vin den CDA, PvdA en VVD. Neder land heeft al een streng bodembe leid en volgens Van Nistelrooij dreigt een nieuwe EU-bureaucra- tie bij de controle op de normen. BOEDAPEST - De premier van Singa pore, Lee Hsien Loong, heeft giste ren, op bezoek in Hongarije, de mi litaire junta in Myanmar gevraagd met de oppositie te spreken en met de oppositie samen te wer ken. Hij zei dat tegen de pers na over leg met zijn Hongaarse collega Gyurcsany in Boedapest. Singapore is net als Myanmar lid van het regionale, economische sa menwerkingsverband Asean. De junta in Myanmar zou gevoeliger zijn voor kritiek uit de regio dan uit het westen. Myanmar wordt al sinds 1962 gere geerd door militaire junta's. De huidige van generaal Than Shwe heeft onlangs massale betogingen tegen het regime neergeslagen. De tweede secretaris van de Myan- marese ambassade in Londen, Ye Min Tun, heeft volgens de BBC zijn functie neergelegd uit protest tegen het harde optreden van zijn regering. DEN HAAG - De Nederlandse rege ring vindt de executies van vijftien gevangenen in Afghanistan een slechte zaak. De kwestie zal via di verse kanalen en ook door de Euro pese Unie bij de Afghaanse autori teiten aan de orde worden gesteld. Dat zei minister Bert Koenders (Ontwikkelingssamenwerking) mede namens zijn collega Maxime Verhagen (Buitenlandse Zaken) gisteren tijdens een debat met de Tweede Kamer. De Nederlandse regering is zeer onaangenaam getroffen door het nieuws uit Kabul, zei de minister in antwoord op een vraag van de PvdA. Voor Nederland en de Euro pese Unie is afschaffing van de doodstraf een van de prioriteiten. De Afghaanse overheid brak met de executies het moratorium voor de doodstraf dat president Hamid Karzai had aangekondigd. De voor laatste keer dat de doodstraf werd uitgevoerd was in april 2004. Ne derland had volgens Koenders ge hoopt dat dit moratorium zou blij ven functioneren. De SP vindt dat Nederland moet stoppen met de uitlevering van verdachten tot de Afghaanse auto riteiten garanderen dat ze de dood straf niet meer uitvoeren. Volgens Koenders worden mensen die door Nederlandse militairen zijn gearresteerd en worden uitgele verd niet door de Afghanen geëxe cuteerd. Dat is in een overeen komst met de Afghaanse overheid afgesproken. Op dit moment hebben alle lan den die meedoen aan de NA- VO-missie ISAF in de zuidelijke provincies van Afghanistan derge lijke afspraken met de Afghaanse overheid. Die afspraak geldt echter niet voor mensen die worden op gepakt door het door Nederlan ders begeleide Afghaanse leger. SYDNEY - De Australische klimato- loog Tim Flannery zegt dat het broeikaseffect tien jaar eerder dan werd gedacht de grens van gevaar lijke klimaatveranderingen is ge passeerd. Hij klapt nu al uit de school over het nieuwe rapport van het Inter gouvernementeel Panel voor Kli maatverandering van de Verenig de Naties, dat in november pas ver schijnt. Volgens hem ligt de planeet aarde 'op ramkoers'. Hij meent dat de economische groei in China en India en de rijke landen de boosdoeners zijn. Flan nery hoopt dat de nieuwe gege vens zullen leiden tot goede afspra ken op de VN-klimaattop in de cember op Bali. Daar zal worden onderhandeld over een nieuw klimaatverdrag ter vervanging van het Kyoto-protocol uit 1997, dat in 2012 afloopt. SIRNAK - Het Turkse leger is giste ren een grootschalig offensief be gonnen in het door Koerden be woonde Turkse grensgebied met Irak, waar de afgelopen dagen vijf tien Turkse soldaten zijn gesneu veld. Irakezen verklaarden dat Turkse artilleriegranaten over de grens op Iraaks grondgebied wa ren ingeslagen. De Turkse regering liet weten dat voorbereidingen worden getroffen voor een inval in Irak. De Koerdische gouverneur in de Iraakse stad Irbil waarschuwde voor aanzienlijke verliezen aan manschappen en materieel aan Turkse zijde in het geval van een invasie. Het persbureau Anatolia meldde dat het Turkse leger jacht maakte op Koerdische rebellen in de ber gen in de provincie Sirnak die aan Irak grenst. Er werden gevechtshe likopters ingezet om vluchtroutes van de rebellen te bestoken en af te snijden. De Turkse premier Re- cep Tayyip Erdogan hield gisteren spoedberaad met zijn veiligheids kabinet en hoge militairen. Hij liet weten dat de nodige juridische, economische en politieke voorbe reidingen worden getroffen om een einde te maken aan de aanwe zigheid van Koerdische 'terroris ten' in Irak. Erdogan zei expliciet dat daarbij een inval in het buur land niet wordt uitgesloten. Turkije oefent al lange tijd druk op de Verenigde Staten en Irak uit om op te treden tegen de Koerdi sche Arbeiderspartij PKK, die ba ses heeft in Noord-Irak en van daaruit Turkije binnenvalt. Turkije sloot in september een contraterro- rismepact met Irak. Het kreeg daar bij echter niet het recht om Koerdi sche rebellen tot in Irak te achter volgen. Washington verzette zich tot dusverre tegen eigenmachtig optreden van Turkije in Irak. TN ft* Ison v' .-tv., the joy 1.1:v.ou i MONROVIA - Liberianen zitten in de wachtkamer van de tandarts in de hoofdstad Monrovia. De Li beriaan is voor gaatjes in zijn tanden of een ont stoken wortelkanaal afhankelijk van tandartsen uit Europa en Amerika. In het Afrikaanse land zelf zijn op een inwoneraantal van 3,5 miljoen in totaal maar drie tandartsen. In een kliniek als Re demption Hospital in Monrovia (foto) kunnen mensen terecht voor goede tandartszorg gele verd door internationale hulporganisaties. Vaak komen ze pas als de pijn niet meer te verdragen is. De tandartsen trekken niet alleen kiezen maar moeten ook regelmatig een kaakoperatie doen omdat de bacteriële infectie de hele kaak heeft aangevreten. foto Robin Utrecht/ANP nU-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 7