Cuütuur Een hartverwarmende familiefilm Halfbakken avontuur met tijdmachine Een piepend lomp kuiken Hippe documentaire over Dans moet zichzelf pinguïns die kunnen surfen weer populair maken MEET THE ROBINSONS 32 Woensdag 10 oktober 2007 PZC Ebbie Tam in Waar is het paard van Sinterklaas? foto GPD De rode mantel van Sint en de lampions van het Chinese restau rant aan de voet van de duinen, vormen weer een vrolijk contrast met de gedempte tinten van het oer-Hollandse landschap. Waar is het paard van Sinterklaasis het vanzelfsprekende vervolg op Het paard van Sinterklaas, waarin een Chinees meisje Sinterklaas leerde kennen. Twee jaar geleden veroverden Mischa Kamp (regie) en Tamara Bos (scenario) hiermee de Neder landse harten, en met dit vervolg borduren ze op de succesvol geble ken formule voort. De belevenis sen van Winky Wong (Ebbie SURF'S UP Film. Regie: Ash Brannon Chris Buck. Vanaf vandaag te zien in Vlissingen. door Fritz de Jong Pinguïns blijven de bioscoopgaan- de mens fascineren. Na March of the penguins, Happy feet en Mada gascar trakteert Surf s up ons nu op pinguïns die kunnen surfen. Met een plank. Op de golven. In derdaad. In het afgelegen poolstadje Sneeuwarden (in de Amerikaanse versie: Shiverpool) kan de hippe planksurfer Cody Maverick zijn sportieve ei niet kwijt. Daarom reist hij naar een tropisch oord om mee te doen aan een wedstrijd ter ere van zijn grote idool, de van de WAAR IS HET PAARD VAN... Film. Regie: Mischa Kamp. Vanaf vandaag te zien in Vlissingen en Terneuzen. door Leo Bankersen Tam) spelen zich opnieuw afin de vertrouwde driehoek tussen het restaurant van haar ouders, de school en de paardenboerderij van oom Siem (Jan Decleir) en tante Cor (Betty Schuurman). We heb ben hiermee weer een hartverwar mende familiefilm in handen, al is aardbodem verdwenen surflegen- de Big Z. De regisseurs konden niet beschik ken over de gigantische budgetten van marktleiders Pixar en Dream works, maar ze leiden het oog be hendig af van de visuele tekortko mingen. Ze goten hun slimme ani matiefilm in de vorm van een hip pe MTV-documentaire, inclusief schokkerig camerawerk en door de tijd aangetaste archiefopnamen. Volwassen kijkers zullen wellicht de liefdevolle parodie op Stacy Pe- ralta's gelauwerde surfdocumentai- res Dogtown and Z-Boys en Riding giants herkennen, terwijl het jon gere publiek domweg mag lachen om de aaneenrijging van geslaagde verbale en visuele grappen. En als die dekselse pinguïns dan ook nog eens puik acteren en sympathieke personages neerzetten, mag je spre ken van een geslaagd staaltje fami- lie-entertainment. het verhaal misschien niet zo mooi afgerond en uitgebalanceerd als de eerste keer. Mamoun Elyoun- oussi en Sallie Harmsen prolonge ren terecht hun innemende bijrol len als verliefde keukenhulpen, maar de introductie van een nieuw vriendje van Winky met een voorliefde voor indiaantje spe len is net een ideetje te veel. Werd er in het eerste deel nog getreurd om de dood van pony Saartje, de ze keer staat alles in het teken van de vreugde om het nieuwe leven. Winky krijgt een zusje! Het duo Kamp-Bos laat alles weer zoveel mogelijk zien vanuit het kinderperspectief Winky worstelt door Rolf Bosboom VLISSINGEN - „Dans is eigenlijk net als Zeeuwse mosselen: het ziet er een beetje eng uit, maar het is heerlijk." Met die woorden vatte choreograaf Rinus Sprong treffend het debat samen dat in het kader van de Dansweek in Vlissingen werd gehouden. Vier choreografen vertelden met bezieling over hun vak, maar voor al ook over de rol die dans in Ne derland vervult. Duidelijk is dat er met veel inzet volop mooie pro ducties worden gemaakt, maar dat in de theaters de publieke belang stelling vaak tegenvalt. „Dans is erg uncool geworden", zei André Gingras. „Dat is zo jammer. Het is vooral aan de danssector om het weer populairder te maken." Een van de manieren, zo werd breed onderschreven, is dat dansge zelschappen de media - vooral de audiovisuele - meer moeten benut vooral met het feit dat ze niet durft te bekennen dat zij het paard heeft laten ontsnappen. De beleve nissen zijn eenvoudig, de emoties steeds volstrekt herkenbaar. Groot is de vreugde van Winky als ze hoort dat ze rijles krijgt. Nog gro ter haar teleurstelling wanneer ze verneemt dat ze voor die lessen niet op Amerigo mag plaatsne men, maar op een suffe pony. Je leest het allemaal af van het ge zicht van die parmantige actrice in de dop Ebbie Tam. De bezoekers van het Nederlands Film Festival lieten zich helemaal inpakken en stemden Waar is het paard van Sin terklaas? naar de publieksprijs. ten om mensen te interesseren voor hun voorstellingen. Op die manier kunnen ze ook beter duide lijk maken waar ze mee bezig zijn. Wat ook helpt is het vaker spelen op bijzondere locaties, dus buiten de schouwburgen. Dat trekt bijna vanzelf meer aandacht. De Dansweek Zeeland duurt nog tot en met zondag. Zaterdag is er, voorafgaand aan het Zeeuws Dans- festival in het Scheld etheater in Terneuzen, een debat over het dansonderwijs in de provincie. De discussie begint om 25.30 uur. Van de voorstellingen die deel uit maken van Dansweek is er op nieuw een uitgevallen. Afgelopen weekeinde zegden Gerard Mosterd 8c Boi G. Sakti al af Gisteren werd bekend dat de voorstelling Till we lose it, die morgen zou worden ge geven in het Ledeltheater in Oost burg, voorlopig is uitgesteld we gens te weinig belangstelling. Film. Regie: Stephen J. Anderson. Vanaf vandaag te zien in Vlissingen en Terneuzen. door Fritz de Jong Als het brein achter het animatie- bedrijf Pixar stond John Lasseter aan de wieg van genremijlpalen zo als Toy Story, Finding Nemo en The Incredibles. Inmiddels is Pixar on derdeel van het Disney-imperium. Lasseter is nu de baas van de teken filmdivisie van de Machtige Muis. Het eerste project dat hij bij Dis ney aantrof, was de computerani matie Meet the Robinsons. Wat hij daarvan zag, beviel hem niet en hij stuurde de makers te rug om zestig procent van de opna men over te doen. Het mocht niet baten. Weliswaar ziet de film er ge likt uit, maar inhoudelijk schieten de avonturen van het hoogbegaaf de weesjongetje Lewis flink tekort. Het achtjarige joch hunkert naar een warme familieband en vindt een tijdmachine uit om terug te ke ren naar het moment dat hij te vondeling werd gelegd voor het weeshuis. In plaats daarvan be landt hij met een leeftijdsgenootje uit de toekomst in het jaar 2037, waar hij tijdreisavonturen beleeft in de geest van de sciencefiction- klassieker Back to the future. Visueel sluiten de decors in de film aan bij de futuristische re- tro-architectuur van The Incredi bles, maar de film kan in de verste verte niet tippen aan de inventivi teit en de universele humor van dat onverbiddelijke meesterwerk. Vermoedelijk zullen alleen jonge tjes in de leeftijd van de hoofdper soon lol beleven aan deze halfbak ken Pixar-kloon. PLOP EN DE PINGUÏN Film. Vanaf vandaag te zien in Vlissingen en Terneuzen. door Fritz de Jong Snorredesnor! Er is een nieuwe ka bouter in het landje van Kabouter Plop en hij heet Snorre. De besnor de Poolkabouter belandt in Plops Melkherberg omdat onverlaten zijn pinguïnvriendje hebben ont voerd. Om te voorkomen dat boe ven soep koken van alle pinguïns op de Zuidpool, zetten Plop en zijn vrienden koers naar de kou. De recensent nam een kritische vertegenwoordigster van de doel groep mee. De avonturen in de ze vende Plop-film konden haar ma tig boeien. Slechts één vraag hield de kleuter bezig als de kabouters weer eens te lang in beeld bleven: 'Waar is de pinguïn nou?' Voor de oudere criticus had het knullige ge schuifel van dat piepende lompe kuiken niet echt gehoeven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 58