Elk huis en elke woonoi Nieuwe therapie voor lymfeklierkanker SMS WIN! Pleegouders zien elkaar op Zilveren Schor 5 T/M 21 Ziekenhuis Walcheren wordt centrum voor radio-immunotherapie. 'Gelukkig dat er toen al belasting werd geheven anders had je nu geen documentatie' _l 3 O Woensdag 10 oktober 2007 PZC Niek Tramper VIJF VRAGEN AAN f| Jaarlijks belanden zo'n 12.000 bouwvakkers in het ziekenhuis door een arbeidsongeluk. Overheid en bouwsector zijn gisteren een veiligheidscampagne begonnen. Naam: Niek Tramper Leeftijd: 55 jaar Woonplaats: Middelburg Beroep: projectleider bij de Walcherse Bouw- unie in Crijpskerke door Marcel Modde Hoeveel mensen werken er bij de Walcherse Bouwunie? „In totaal 150, waarvan zo'n 100 in de bouw zelf en 50 op kantoor en andere ondersteunende diensten. Een groot gedeelte van onze activitei ten bestaat uit woningbouw, woonzorgcomplexen, kantoren en zieken huizen." Hoe vaak gaat er bij jullie iets mis op de werkvloer? „Heel weinig. Wanneer je praat over ziekenhuisopname, die kan ik mij van de laatste jaren niet meer herinneren. Als er iets gebeurt, dan gaat het om een verdraaide knie of enkel, snijwonden die gehecht moeten worden, een vinger die knel heeft gezeten. Dat komt omdat wij zwaar aan de veiligheidsvoorschriften hangen. In 2006 hadden we zes gevallen met letsel, dit jaar zitten we (tot dusver) ook op zes. Een jaar geleden hadden we één geval van een steigerbouwer die van 3,5 meter in een hoop zand is gevallen en een gekneusde elleboog opliep." Wat kun je doen om bet werk veilig te maken? „Het voornaamste is valbeveiliging, dus op alles hoger dan 2,5 meter een leuning aanbrengen of aangelijnd werken. Dat is verplicht." Gebeurt dat altijd? Dat zal ik niet zeggen. Het gebeurt wel eens dat het onmogelijk of heel lastig is. Werken met een aangelijnd harnas kost veel energie en beperkt de bewegingsvrijheid enorm. Wanneer je nog even naar een hoekje moet lopen, wil dat ook wel eens zo gebeuren. Maar hoeveel particulie ren die op hun (platte) dak bezig zijn, zetten eerst een leuning? Hoe onveilig is de bouw? „Zoals wij werken, kan het volgens mij niet veiliger. Het belangrijkste is dat we elkaar scherp houden. En geen gereedschap laten slingeren." door Claudia Sondervan VLISSINGEN - Ziekenhuis Walche ren heeft als één van de eerste re gionale ziekenhuizen een behan delcentrum voor radio-immuno- therapie. Nu enkel nog bij lymfe klierkanker, maar de techniek lijkt ook hoopgevend voor de behande ling van andere kankers. De eerste patiënt is in september behandeld. De afspraak is dat de overige twee Elk huis, of het nu oud of jong is, heeft een geschiedenis. Die is zeker in de woonomgeving volop aanwezig. Via de archieven kan daarover veel achterhaald worden. Karei Meertens, trotse eigenaar van monumentenpand Het Gouden Cruys in Middelburg, deed dat. Vele uren snuffelde hij in de archieven en speurde hij op internet. Hij heeft de historie vanaf de bouw in 1548 vrijwel compleet. door Rinus Antonisse Karei Meertens zegt het met een glimlach. „Dit is een passie hoor. Ik kan er uren over kletsen. Toen ik in 1988 het huis kocht, wist ik niets van de historie. Ik wil de wel graag een monumenten- pand. Scheve vloeren, krakende traptreden, deuren die allemaal an ders zijn. Uit nieuwsgierigheid ben ik vrij snel de archieven inge doken. Willen weten welke func ties het gebouw had, wat waren het voor mensen die er woonden, wat deden ze." De geschiedenis van zijn huis Het Gouden Cruys begint in 1548. Waarschijnlijk gebouwd als vereni gingslokaal voor de derde schutte rij van Middelburg, die geen boog maar een haaksbus gebruikte. Ach ter de woning lagen schietbanen. Een gevelsteen herinnert eraan: twee gekruiste haakbussen en een gouden kruis. Op twee andere ste nen de tekst Vive l'arque B, vrij vertaald leve het geweer. De informatie die Meertens (57) grotendeels in het Zeeuws Archief boven water kreeg, is neergelegd in een lijvig boekwerk, wat hij na zijn pensionering hoopt af te ron den. Uiteraard met een gedetail- ven). De eerste bewoner die Meertens achterhaalde is ene Guil- liaume van Hasselaar, die er in 1607 woonde. Vanaf 1647 - bewo ner Willem Ingelse - heeft hij het bewonersplaatje compleet. Al doende zocht hij ook zoveel moge lijk bijzonderheden van de betref fende families uit. De familie Dhont, die een handel in kolonia le waren dreef woonde er het langst, van 1871 tot 1910. Dankzij oude rekeningen en advertenties in de Middelburgsche Courant kon Meertens terughalen waarin Dhont zoal handelde. Bijvoor beeld troebelpons (een soort punch), genever, comestibles en si garen. „Ik heb veel zijsprongen ge maakt", erkent hij. „]e komt veel tegen. Je kunt het zo gek maken als je zelf wilt. Door het bombar- leerde beschrijving van het ge bouw (tot en met de beerput toe) en de verschillende verbouwingen en restauraties die in de loop der tijd zijn uitgevoerd, waaronder het vervangen van de ongetwij feld fraaie trapgevel door een soort klokgevel (zoals met veel panden gebeurde, om het huis naar men dacht meer status te ge- Zeeuwse ziekenhuizen hun lymfe klierkankerpatiënten naar Vlissin- gen verwijzen. Radio-immunothe- rapie combineert bestraling met antistoffen, zoals het lichaam die zelf maakt tegen infecties. Sinds kort kunnen antistoffen gekoppeld worden aan de radioactieve stofYt- trium-90. Die stof hecht zich aan kwaadaardige cellen, zodat de stra ling enkel in dat weefsel vrijkomt. Bijwerkingen zijn beperkt, omdat de rest van het lichaam veel min der aan straling blootstaat. Daar door kan de stralingsdosis hoger zijn voor meer effect. dement van Middelburg in 1940 is veel archiefmateriaal verloren ge gaan, maar er is best nog veel te vinden." Onder meer in de be faamde kroniek van Smallegange en ook in het register van huis schatting. „Gelukkig dat er toen al belasting werd geheven, anders had je nu geen documentatie." Voor een cursus wonen in een mo numentenpand (begin volgend jaar staat er weer een op het pro gramma) maakte Meertens een diapresentatie over zijn zoektocht in de archieven. Hij noemt het een groot pluspunt dat steeds meer gegevens via internet te vin den zijn. „Je kunt veel gemakkelij ker opzoeken. Ik moest vroeger veel per brief doen." Het Zeeuws Archief heeft een handzaam overzicht huizenonder- zoek samengesteld. Daarin staat bij welke instellingen en via welke websites informatie gezocht kan worden over huis, straat, wijk, dorp of stad. Met tips en trucs voor zowel de beginnende als ge vorderde speurder. Meer informa tie: Zeeuws Archief, Hofplein 16, 4331 CK Middelburg, 0118-678800, www.zeeuwsarchiefnl. ARNEMUIDEN - De Zeeuwse pleeg ouders zijn uitgenodigd voor de Pleegouderdag die zaterdag 13 okto ber op het Zilveren Schor bij Arne- muiden plaatsvindt. Het thema van de dag is 'Over grenzen heen'. Daarmee bedoelt organisator Stich ting Pleegoudersupport Zeeland de persoonlijke grenzen van pleeg kinderen, pleegouders en eigen kinderen in pleeggezinnen. Maar ook grenzen aan de zorg die je kan bieden, grenzen aan de bemoeie nis van natuurlijke ouders van pleegkinderen en wettelijke gren zen. Voorzitter van de stichting J. Mulder en gedeputeerde T. Poppel- aars openen de dag om 10.00 uur. Er zijn lezingen en workshops voor ouders en (pleeg)kinderen, een jongerenprogramma en opvang voor kinderen tot vijf jaar. Het programma staat op www.pleegoudersupportzeeland.nl Meer informatie: 0113-644374. Beantwoord de volgende vraag en maak kans op een wooncheque t.w.v. 250 euro! Wie bepaalt meestal de inrichting in een woning? A: de man B: de vrouw SMS uw antwoord als volgt naar het nummer 2002: Eerst het woord ACTIEWONEN en dan uw antwoord (A of B). Dus: ACTIEWONEN spatie A of B naar het nummer 2002. Bijvoorbeeld: ACTIEWONEN A of ACTIEWONEN B kijk voor de spelregels en meer info over wonen en tuinen op www.pzc.nl/wonen. n.b. de prijs is een irischeque die besteedbaar is bij ruim 60 landelijke winkelketens. WGGGNGR dagbladen Zeeuwsch-Vlaanderen OKTOBER ZONDAC 14 OKTOBER CADZAND DRAGON ENSEMBLE Chinese traditionele en klassieke muziek van Mou Shanping, Hua Yanjun, Jiangnansizu en Xu Chaoming. Sommige traditionals zijn bewerkt door Wu Wei en Xu Fengxia. Een culturele uitwisseling met westerse invloeden en muziek gebracht op speciale traditionele instrumenten. Iets bijzonders. NH Kerk, Zuidzandseweg 20, Cadzand 15:00 uur 15- 65+/CJP 12,50 Jongeren t/m 23 jaar 7.50 KAARTEN: (0117) 45 27 35 WWW FESTIVALVANZEEV/W5CHVLAANDEREN.NL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 56