Binnenland versluis willeboerUif BclCP^CIl OD Aan tenminste tien projecten in vastgoed blijkt luchtje te zitten Repressie 'helpt niet' tegen groei radicalisme 4 Woensdag 10 oktober 2007 PZC Minister wil geen vijandbeeld creëren tegen moslimextremist. Fondsen beloven klant te hoge rendementen zonder risico. Werkstraf voor gokken met geld van parochie Moeder krijgt voogdij over Sara en Ammar Kerngezonde dochter voor Floris en Aimee Drie jaar cel voor oplichten kankerfonds Orang-oetan Mawa in Artis overleden Arnesteinweg 27 te Middelburg Tel. 0118-629056 -M- www.versluisenwilleboer.nl vfv ^Kf§T<eur Vereniging Kunststof Ge velelementen industrie Vlakglas, kunststof- en aluminium kozijnen DEN HAAG - Pure repressie, het doelbewust creëren van vijandbeel den en het politiek isoleren zijn niet de juiste manier om het isla mitisch radicalisme te bestrijden. Minister Guusje ter Horst (Binnen landse Zaken) heeft dat gisteren aan de Tweede Kamer geschreven naar aanleiding van een rapport van de Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD). Daaruit blijkt dat de aanhang van de radica le islam in Nederland toeneemt, al gaat het niet om een gewelddadige stroming. Volgens Ter Horst zal de overheid „compromisloos en op niet mis te verstane wijze" blijven optreden tegen gebruik van geweld of het prediken daarvan. Anderzijds blijft zij zich inspan nen om de sociale samenhang te verbeteren. „Polarisatie kan leiden tot radicalisering, wat op haar beurt kan leiden tot terrorisme en geweld", schrijft Ter Horst. PvdA-Kamerlid Attje Kuiken noemt het AIVD-rapport zorge lijk, maar zij is het eens met Ter Horst dat het probleem niet „uit vergroot" moet worden. Kuiken: „We moeten uitkijken dat we niet alle moslims over één kam sche ren." Volgens Kuiken leidt een te harde aanpak ertoe dat gematigde mos lims zich van de Nederlandse sa menleving afwenden. De salafistische islam is in op komst. Salafisme is een ultraor thodoxe en radciale vorm van de islam die intimiderend te werk gaat. door Gert van Harskamp DEN HAAG - Zeker tien particuliere vastgoedprojecten zijn dermate verdacht, dat onderzoek wordt ge daan naar fraude. De fondsen belo ven te hoge rendementen zonder risico, of hun beleggingsfolders schetsen een rooskleuriger beeld dan de werkelijkheid. Dat zegt di recteur Rob Smulders van Mondi, belangenbehartiger van vastgoed beleggers. Naar enkele vastgoedfondsen zal al heel snel onderzoek worden ge daan, verwacht advocaat Carlo Fis- calini, die gedupeerden van vast goedfondsen juridisch bijstaat. Hoeveel en welke fondsen dat zijn, wil hij echter niet zeggen. „Elke keer als er wordt bericht over mo gelijke fraude, zijn de fraudeurs di rect verdwenen." Particuliere vast goedfondsen zijn in opspraak ge raakt nadat twee fondsen het inge legde vermogen van minimaal vijf tigduizend euro per belegger moge lijk hebben verduisterd. Mogelijk zijn zo'n zevenhonderd beleggers gedupeerd, die tussen de 50.000 en 200.000 euro hebben ingelegd. Op Golden Sun Ressort, een villa project aan de Turkse kust, heeft de rechter inmiddels voor 4,7 mil joen euro beslag laten leggen. Justi tie doet onderzoek naar mogelijke zwendel. Directeur Smulders van Mondi: „Na de berichtgeving van afgelo pen dagen zijn we in een stroom versnelling geraakt. Er komen steeds meer meldingen binnen van verontruste beleggers." Neder land telt negentig particuliere vast goedfondsen. Tien fondsen heb ben een vergunning van financiële toezichthouder AFM. Beleggings fondsen moeten een vergunning hebben als de minimale inzet on der de vijftigduizend euro is. Bij vastgoedfondsen ligt dit er veelal boven. Er komt een onderzoek naar frau de bij tien verdachte vastgoed projecten. Particuliere vastgoed fondsen zijn in opspraak na twee grote oplichtingsgevallen. ROERMOND - De rechtbank in Roer mond heeft een voormalige pen ningmeester van de Onze Lieve Vrouwe Geboorteparochie in Kes- sel veroordeeld tot 240 uur werk straf en 182 dagen cel, waarvan 180 voorwaardelijk. Hij vergokte tus sen 2001 en 2006 zo'n 356.000 eu ro van het zwarte spaarboekje en andere rekeningen van de kerk. De rechtbank verplichtte de man ook zich onder behandeling te laten stellen van de GGZ in verband met zijn gokverslaving. GRONINGEN - Janneke Schoonho ven, de moeder van de eerder naar Syrië ontvoerde Sara en Ammar, krijgt de volledige voogdij over haar kinderen. Dat heeft de recht bank in Groningen bepaald. Ook de omgangsregeling die vader His- ham Hafez met de kinderen heeft, wordt stopgezet. De rechter kwam tot dit besluit omdat de kinderen volgens hem bang zijn dat ze op nieuw naar Syrië worden meege nomen. In een week tijd zijn twee vastgoedfondsen in opspraak geraakt omdat ze particulieren oplichten. En waarschijnlijk volgen er meer. De oplichters hebben het gemunt op mensen zonder beleggingservaring. door Gert van Harskamp Jr oke Plooster is arbeid songe- I schikt vanwege rugklachten. I Ondanks de enorme inko- mensachteruitgang kan de ouw uit Oostvoorne haar twee de huisje in de duinen bij Rockan- je aanhouden. Ploosters ouders lie ten een behoorlijke erfenis na. Hoe lang zij nog kan genieten van het huisje, is de vraag. Sinds Ploos ter belegt in een dubieus vastgoed fonds is er geen cent meer over van de erfenis en is zij volledig te ruggevallen op haar uitkering. Plooster was direct verkocht toen zij begin dit jaar de reclame van Golden Sun Resorts (GSR) op tele visie zag. Zonder na te denken ver trouwde zij haar geld toe aan de heren Hooghuys en Versteeghe die met het vastgoedfonds GSR vil la's zwembaden en golfbanen aan de turkse kust zouden bouwen. Ze moest minimaal vijftigduizend eu ro overmaken, maar zou dan wel een gegarandeerde rente van 12,8 procent krijgen. „Het zag er zo goed uit. Bovendien begon de erfe nis al aardig op te raken en moest ik iets doen om ook in de toe komst mijn vakantiehuis aan te kunnen houden. Dus heb ik vijftig duizend euro overgemaakt." Tot vorige maand ging het goed. Een halfjaar kreeg Plooster maan delijkse de rente van vijfhonderd euro op haar bankrekening ge stort. „Dat was een fijne aanvul ling op mijn kleine uitkering." In september is de betaling ge- AMSTERDAM - Prins Floris, de jong ste zoon van prinses Margriet, is vader geworden. Zijn vrouw Aimée heeft gisteren om 4.37 uur in het VU ziekenhuis in Amster dam het leven geschonken aan een kerngezonde dochter: Magali. „Wij zijn intens gelukkig met de komst van ons lieve kindje. Het is een overweldigend gevoel van gro te dankbaarheid en blijdschap", al dus de ouders via de Rijksvoorlich tingsdienst. Het meisje woog bij de geboorte 3850 gram. ASSEN - Een 43-jarige vrouw uit Drachten is veroordeeld wegens diefstal van collectegeld van de KWF Kankerbestrijding. De vrouw krijgt drie jaar cel, waar van een jaar voorwaardelijk. Tus sen 2002 en 2006 stak ze ruim 160.000 euro aan collecteopbreng sten in eigen zak. De vrouw vertel de de rechter spijt te hebben, maar kon moeilijk aangeven waarom ze het heeft gedaan. Het geld ging op aan 'nutteloosheid'. stopt. De heren Hooghuys en Ver steeghe zijn in geen velden of we gen meer te bekennen. Er is boven dien geen spa de Turkse grond in gegaan, laat staan dat er enig rende ment uit de belegging kwam. Joke Plooster is niet de enige gedu peerde. Met haar kunnen nog en kele honderden beleggers zo goed als zeker fluiten naar hun centen. De zwendel met Turks onroerend goed staat niet op zich. Eerder ge beurde hetzelfde met fondsen in duurzame beleggingen als teak hout, wijn en bomen in La- tijns-Amerika. Plooster is het prototype slachtof fer van dubieuze beleggingsmaat schappijen, zegt advocaat Carlo Friscalini van Bartels Advocaten. „Onder de gedupeerden zien wij vooral mensen zonder beleggings ervaring. Het zijn particulieren die op een of andere manier vermo gen hebben gekregen, door bijvoor beeld een erfenis of overwaarde uit hun verkochte huis. En met dat geld gaan zij beleggen." De advocaat heeft inmiddels be slag van 4,7 miljoen euro laten leg gen op het vastgoedfonds GSR. Het openbaar ministerie heeft vijf tig meldingen over GSR binnenge kregen en doet onderzoek naar het fonds. Justitie roept gedupeer den op zich te melden. En nog geen week na de Turkse zwendel diende zich de volgende zaak al weer aan. Vastgoedfonds Royal Du bai van ene heer Van Puijm- brouck, die in Wassenaar kantoor hield, heeft mogelijk ook enkele honderden Nederlanders bena deeld. Het kantoor in Wassenaar is verlaten en het geld van particu liere beleggers is zoek. Fred van Raaij, hoogleraar psychologische economie aan de Universiteit van Tilburg, vindt het niet vreemd dat particulieren hier massaal intui nen. „Dat noemen we de theorie van de 'windfall'. Mensen die in eens een hoop geld krijgen, willen dit vaak uitgeven aan iets bijzon ders. Met inkomen uit werken zijn zij veel voorzichtiger dan met het Orang-oetanman Mawa. foto Artis AMSTERDAM - In Artis is het orang-oetanmannetje Mawa op 25-jarige leeftijd overleden. De aap kwam vrijdag niet meer uit de narcose na een hernia-opera tie. In de loop van de avond stopte hij met ademhalen. Een reanima tie mocht niet meer baten. Mawa kwam al op 3-jarige leeftijd naar Artis. In de afgelopen 22 jaar heeft hij gezorgd voor een aantal nako melingen, waarvan de 5-jarige Su- rya de jongstlevende is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 4