Piet snijdt zijn laatste soepgroenten aangeharkt worden Veel meer mensen op Bolwerk Twee keer suikerfeest in Vlissingen Tentoonstelling fotocollages in de Drukkerij Dorp helpt Piet Kodde met snijden van ruim 500 kilo soepgroenten. Woontrend Zeeland W PZC Woensdag 10 oktober 2007 I 23 door Joeri Wisse AACTEKERKE - De prei, de bloemko len en de selderij in de tuin van Piet Kodde stonden er dit jaar mooier bij dan andere jaren. „Dat komt door het warme voorjaar", zegt Piet (87). De rijke oogst van 2007 dreigde even verloren te gaan. Piet had nog wel de kracht om de gewassen te zaaien, al moest hij na één rijtje peeën wel even zitten. Toen de oogsttijd aan brak, had hij zijn huis aan het Dorpsplein al verruild voor een plaatsje in zorgcentrum Simnia. Dat Piets groenten half oktober nog steeds niet van het land wa ren, was opgemerkt door zijn Vijf maanden geleden bekeek Glenn Fabri van l'Escaut hoe het met de moestuinen gesteld was. Niet goed, was zijn conclusie. „l'Es caut wil samen met de bewoners de lapjes grond weer nuttig ma ken. Het is belangrijk dat er een in ventarisatie wordt gemaakt van wie de tuintjes zijn, wat er nog vrij is aan grond en welke bewo ners geen tuintje hebben, maar er wel één willen." Om er voor te zorgen dat de grond ook onderhouden blijft, wil l'Es caut een contract opstelllen. Fabri: „Wij staan ook open voor andere doeleinden voor de grond als nie mand een moestuin zou willen. Maar het is dan wel de bedoeling dat het onderhouden wordt. Een contract kan daar voor zorgen." buurvrouw en één van zijn 'vrien dinnen'. Die twee besloten de han den ineen te slaan en te zorgen dat de groenten van Piet ook dit jaar weer zouden worden versneden tot bijna duizend zakjes soepgroen ten. Werk dat Piet zestien jaar lang in z'n eentje deed. Van zaaien tot onkruid wieden en van versnijden tot rondbrengen. De twee dames stopten bij tal van adresjes in Aagtekerke waar Piet groenten bezorgde een briefje in de bus met het verzoek om te hel pen snijden. Het resultaat mocht er zijn. De mannen van het dorp haalden de groenten van het land. Tot grote verrassing en blijdschap van Piet zit het zaaltje van de dorpskerk vól met vrijwilligers. 'Mijn vriendinnen' noemt Piet ze. Piet snijdt ook mee, aan de selderij knollen. „Nee, die knollen zijn De buurttuin De moestuintjes in het Mid dengebied in Vlissingen horen bij huurhuizen van woningcor poratie l'Escaut. Het betreft 35 huizen in de Mesdaglaan, de Jacob Maris- laan, de Vincent van Goghlaan en de jozef Israelslaan. De tuintjes zijn afgelopen jaren verwaarloosd. l'Escaut wil ze weer nuttig maken en houden met de hulp van de huurders. Om 19.00 uur vanavond is er daarom een bijeenkomst in het Palet in Vlissingen. De be trokkenen huurders hebben een uitnodiging ontvangen. niet het makkelijkste werkje. Maar zo voel ik me nog een beetje nut tig." Een paar zakjes gaan mee naar het verzorgingshuis in Dom burg. „Voor die lieve verpleegsters die mij zo goed verzorgen." De 'vriendinnen' die Piet de laat ste keer helpen met snijden, kwa men regelmatig bij hem op visite. Zijn schuurtje, waar hij al het werk verzette, werd door hen om gedoopt tot 'groente-atelier' en Piet zelf werd onderscheiden tot 'Ridder in de orde van de Soep groentesnijders.' In die zestien jaar sneed het mes voor Piet, die tot z'n pensioen boer was, aan twee kanten. Vanaf mei was hij bezig met het zaaien en verzorgen van zijn plantjes in de moestuin achter zijn huis. Ver volgens was hij van september tot november dag in, dag uit, zoet met VLISSINGEN - Zoéte suikerfeesthap- jes, muziek en dans. Dat beloven het Koerdisch Cultureel Activitei ten- en Ontmoetingscentrum en de Afghaanse Culturele Vereniging in Vlissingen. Ze nodigen iedereen uit om het afsluiten van de islami tische vastenperiode, de ramadan, mee te vieren. Het Koerdisch suikerfeest is op za terdag 13 oktober in het Welzij ns- centrum Vlissingen aan de Adriaen Coortelaan. Een dag later viert de Afghaanse Culturele Vere niging daar feest. Beide avonden beginnen om 18.00 uur. Na de ope ning wordt de ramadan toegelicht en kan er over dit onderwerp wor den gediscussieerd. het oogsten, snijden en wassen van ruim 500 kilo groenten. „Ik be gon ermee toen mijn vrouw over leed, zes jaar nadat ik stopte met de boerderij." Zo vulde hij zijn da gen, die hij voorheen in gezel schap van zijn vrouw doorbracht, met het filantropische soepgroen- tenfabriekje. Bovendien kwam Piet, door het be zorgen van de zakjes (in het record jaar waren het er wel 1200) bij 'vrienden en vriendinnen' over de vloer. „En ik doe niets liever dan andere mensen helpen", zegt hij. Iedereen die maar wilde, kreeg een zakje soepgroente. Van de do minee tot de dokter en van zijn bu ren tot de secretaresse van zijn or- thopeed. „Ik moest er niks voor hebben." Alhoewel, een pan groen tesoep, daar zegt Piet geen 'nee' te gen. Fjords' Norwegian comfort for distinctive living™ Een complete collectie relax fauteuils en banken uit Noorwegen. Nu exclusief verkrijgbaar bij Duinstraat 18 A Koudekerke Tel. 0118-555560 www.woontrend.nl MIDDELBURG - De bolwerken in Middelburg zijn aantrekkelijker ge worden door de grootschalige op knapbeurt van vorig jaar. Volgens medewerker S. de Visser van de ge meente is het gebruik van het park 'drastisch toegenomen'. „We merken dat aan de prullenbakjes. Die zijn veel sneller vol." Vorig jaar was er veel commentaar op het drastische gesnoei en ge zaag op de bolwerken. Nu zijn de reacties positief, zegt De Visser. „Je kunt van tevoren moeilijk duide lijk maken hoe het er uit komt te zien als je een boom weghaalt." Het nieuwe uiterlijk is aantrekke lijk: er wordt weer gevist en gepick nickt. „Ook voor mensen in een rolstoel is het verbeterd: het pad is beter begaanbaar." De nieuwe be planting is goed aangeslagen, zegt De Visser. „Dat komt omdat we een goed seizoen hebben gehad. Het heeft veel geregend. Ik geloof dat er maar één boom doodgegaan is en verder nog wat plantjes." Deze winter begint de tweede ron de. Op het Seisbolwerk, het Smids- bolwerk en het Bastion wordt de begroeiing 'gesnoeid en opge poetst'. „We gaan niet meer groot schalig rooien en kappen", vertelt De Visser. „Er worden geen bo men meer weggehaald." MIDDELBURG - Burgemeester K. Schouwenaar heeft gisteren in de Drukkerij in Middelburg een ten toonstelling van fotocollages geo pend, die gemaakt zijn door basis schoolleerlingen van groep acht. Daarop staan door de kinderen verzonnen oplossingen voor het graffitiprobleem in Middelburg. De burgemeester reikte de prijs voor de beste collage uit aan de Joos van Larenschool uit Arnemui- den. Deze school maakte volgens de jury de beste collages en won vijftig euro aan boekenbonnen. De collages worden een maand ten toongesteld in de Drukkerij. In opdracht van de gemeente Mid delburg gaf Halt preventielessen over graffiti op basisscholen. Aan het einde van de les maakten de kinderen een fotocollage waarin ze hun oplossing voor het graffiti- probleem verwerkten. De beste collages zijn nu tentoongesteld. Piet Kodde met zijn oogst: twee veldjes winterpeen, 400 preiplanten, 150 selderijknollen en 'heel wat' bloemkolen. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 49