Zeeland Plezier in lezen begint met voorlezen Uitbreiding wegvissen wilde Japanse oesters Gesloten Automobilist vreest verlies van rijbewijs na veroorzaken botsing ;Tot en met 13 oktober is ihet Kinderboekenweek. [Daarom: voorleestips. Provincie gaat op zoek naar geïnteresseerde ondernemers. Inwoner van Vught vraagt om lagere straf bij gerechtshof. PZC Woensdag 10 oktober 2007 27 Gerard Verkuil leest voor op basisschool De Regenboog. foto Willem Mieras koor Ondine van der Vleuten FHOEDEKENSKERKE - Onderwijzer I Gerard Verkuil uit Hoedekensker- Ike was vroeger zo'n jongen die het [iefst.buiten rondstruinde. Boeken las hij alleen als het moest. Toch is rij kinderboekenschrijver gewor den. En natuurlijk een groot voor stander van lezen en voorlezen. ,Dat verhaaltje voor het slapen raan is het begin. Dat móet, liefst slke dag. Ik denk dat het er tegen woordig steeds meer bij inschiet, rmdat ouders met andere dingen bezig zijn. Maar het is enorm be langrijk voor de woordenschat, de fantasie en het taalbegrip." Kinde ren leren door na te doen. Als ze hun ouders zien (voor)lezen, zul len ze zelf later ook sneller een boek pakken, zegt Verkuil. Volgens Verkuil is het belangrijk dat ouders niet zo maar een boek nemen. „Begin bij plaatjesboeken en ga langzamerhand over op boe ken met meer tekst. Zo leer je ze langer geconcentreerd te blijven en prikkel je de fantasie, want ze moeten zelf de plaatjes erbij beden ken. Ga ook eens naar de biblio theek of boekwinkel en ontdek wat je kind zelf leuk vindt." Een boek kan ook gebruikt worden als aanknopingspunt voor een moei lijk gesprek. Een scheiding bijvoor beeld. „Een goed gekozen voorlees boek kan dan een manier zijn om over zoiets met een jong kind te praten." Tips voor bij het voorlezen: - Onbekende woorden niet wegla ten, maar verduidelijken. Anders leert het kind niets bij. - Draai de rollen eens om en laat het kind jou het verhaal vertellen. - Vraag je kind dan eens wat er tot dan toe gebeurd is. - Gebruik stemmetjes. - Kijk aan het eind van een hoofd stuk even terug om te kijken of het kind wel alles begrepen heeft. - Laat eens een ouder broertje of zusje voorlezen. Luisterhoeken (ook te huur) zijn ideaal voor lange ritten in de auto, of als alternatief voor een video. „Als je kind begint te lezen, koop dan boekjes die aansluiten bij de voorkeur en het niveau van je kind. Achterop een kinderboek staat een Avi-nummer, dat aan- 'Dat verhaaltje voor het slapen gaan is het begin, dat móet, liefst iedere dag' geeft wat het 'technische niveau' is: woordenschat, zinslengte, hoe ingewikkeld de zinnen zijn. Dan staat er soms nog een letter bij met een tabel, die iets over de in houd zegt. Voor kinderen die wel wat ouder zijn maar leesproble men hebben, kun je zo een boek kiezen dat qua leesniveau eenvou dig is, maar wat inhoud betreft op een ouder kind afgestemd is." Nog een tip: „Denk niet dat voorle zen afgelopen is als kinderen een maal zelf kunnen lezen. In de brug klas kan het opeens heel hard gaan, dan vinden kinderen het soms echt fijn om weer even een beetje klein te zijn, bij dat ver trouwde voorlezen." En als je kind ondanks alles echt geen boeken wurm wil worden? „Het gaat uit eindelijk om plezier in taal. Mis schien dat woordenboekspelletjes iets zijn, of misschien schrijft het kind liever dan dat het leest." Lied jes, toneelstukjes, brieven - of) zo als Verkuil, een kinderboek. door Harmen van der Werf ERSEKE - Het wegvissen van ver- ilderde Japanse oesters in diepe elen van de Oosterschelde krijgt 'en vervolg. De provincie gaat op ek naar ondernemers die dit op mmerciële basis willen doen. La- r wordt beslist of ook oesters op ten in de Oosterschelde mogen aden weggevist. isselkwekers hebben begin vo- jaar bij wijze van proef op vier ies in de Oosterschelde oes- ^eggevist en in diepe putten gestort om af te sterven. Recrean ten hebben last van de scherpe oes terschelpen. De vele oesters zijn ook voedselconcurrenten van mos selen en kokkels. De effecten van de visserij zijn ge volgd. Het derde studierapport is onlangs verschenen. Daaruit blijkt dat het wegvissen in de diepere de len succesvol is. Er is minder oes- terbroed gevallen. Schade is er niet opgetreden. De werkgroep die de proef begeleidt, vindt het daarom 'gewenst' de visserij in diepere de len uit te breiden. Met de zandpla ten ligt dat gevoeliger. Bij het vis sen in de Zandkreek is afkalving opgetreden. Dat is niet gebeurd op de Vondelingsplaat. DEN HAAG - De 41-jarige automobi list, die vorig jaar in Borsele fron taal op een tegenligger botste, vindt de door de Middelburgse po litierechter opgelegde straf te zwaar. De man, die jaarlijks 50.000 kilometer rijdt, is bang dat hij zijn rijbewijs kwijtraakt. Gisteren vroeg de in Vught wonen de man het Haagse gerechtshof hem milder te straffen. Hij vond weinig gehoor bij rechter mr. M. de Bruijn-Luckers. „U bent in plat Nederlands gezegd eigenlijk enorm gematst door de politie rechter." Zij doelde op de door de politierechter opgelegde 120 uur werkstraf, een boete van 500 euro en een jaar voorwaardelijke rijont zegging. Hofaanklager mr. R. Duin dam vond dat de man op 6 juli op de Sloeweg in de fout was gegaan doordat hij met de mobiele tele foon bezig was en op de verkeerde weghelft terecht kwam. Het gevolg was een botsing waarbij de tegen ligger een hersenschudding, een gescheurde lever en een gescheur de milt opliep. Hij eiste een werk straf van 150 uur en een half jaar voorwaardelijke rijontzegging. Zijn advocaat mr. E. Thomas vroeg het gerechtshof er rekening mee te houden dat de tegenligger zwaar onder invloed van alcohol verkeer de. Hij pleitte voor een lagere straf. Uitspraak volgt over twee weken. In verband met een personeelsuitje zijn wij op vrijdag 12 oktober Openingstijden: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Wagenaarstraat 1 4331 CX Middelburg T(Q118) 65 96 00 middelburg@ jmwnotarissen.com www.jmwnotarissen.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 47