Zeeland Expositie en symposium over geschenkwomngen toen en nu Piet snijdt z'n Romantisch begin op bootje naar Zierikzee Benoeming van- secretaris laat op zich wachten 22 I Woensdag 10 oktober 2007 PZC Agri-Cult in galerie Galerij in Zierikzee Maanvlucht met aapje slingerdan Dekenaat Zeeland naar pastorie Heinkenszand Gezinszwemmen in bad in Nieuwerkerk Koor Quodlibet viert jubileum in Renesse Ondernemersprijs live op radio S-D Zowel verleden als mogelijke renovatie onder de loep. Dorp helpt Kodde met snijden van 500 kilo groente uit moestuin. Diamanten duo steekt heel veel tijd in vrijwilligerswerk. zierikzee - Tot i december is in ga lerie Galerij een fotoreportage te zien gewijd aan de expositie Ag- ri-Cult, eerder dit jaar. Tijdens Ag- ri-Cult, een initiatief van de Stich ting Zonnemaire Buitengewoon, zijn rondom de Schapenweg in Zonnemaire uitvergrote foto's (van verschillende makers) in gro te frames geëxposeerd. Foto's van die foto's in het landschap zijn tij dens schooluren in de galerie van Pontes Pieter Zeeman te zien. MIDDELHARNIS - Kinderen kunnen zaterdag 'op reis naar de planeten'. In het Diekhuus in Middelharnis speelt kindertheater Grrr de voor stelling Maanvlucht. Aapje slinger dan vlucht naar de maan omdat het hem te druk wordt hier. De voorstelling is voor kinderen vanaf vier jaar en start om 14.00 uur. Reserveren gewenst. HEINKENSZAND - Het regionaal be stuur van de rooms-katholieke kerk in Zeeland, het dekenaat Zee land, verhuist van Goes naar de pastorie van de Heilige Blasiuspa- rochie in het Zuid-Bevelandse Heinkenszand. Het dekenaat heeft zeven jaar kan toor gehouden in het protestants dienstencentrum De Vuurvogel, maar dat gaat sluiten vanwege een reorganisatie bij de protestantse kerk. NIEUWERKERK - Zwembad Dol-fijn heeft aanstaande vrijdag een spe ciale avond om met het hele gezin te zwemmen. Dit gezinszwem men is bedoeld voor ouders en ver zorgers (en broertjes en zusjes) van kinderen die momenteel op particuliere zwemles zitten in het Nieuwerkerkse bad. De avond be gint om 18.30 uur. RENESSE - Vrouwenkoor Quodlibet viert feest. Het koor bestaat twin tig jaar en geeft daarom zaterdag een concert in de Jacobuskerk in Renesse. Het thema is dieren: basis is 'Car naval des Animaux van Saint- Saëns'. De visuele omlijsting is in handen van studenten van de Theaterschool Goes, die dat als af studeerproject doen. Het concert begint om 16 uur. www.quodlibet.nl ZIERIKZEE - Radio Schouwen-Dui- veland zendt vrijdagavond live uit vanuit sporthal Onderdak. Tussen 17.00 en 21.00 uur praten Wim de Vlak en Marco Rave met onderne mers van het eiland en doen ze verslag van het business to busi ness evenement. Tijdens de uitzen ding wordt ook de Innovation Award 2007 uitgereikt. door Esme Soesman OUWERKERK - Van plaggenhut tot designvilla. En van rijtjeshuis tot jachtslot. Het valt letterlijk te lezen op de website van de Week van de Geschiedenis: 'het ene wonen is het andere niet'. Zeg dat wel. Wie wonen en geschiedenis op één hoop gooit, komt op Schou- wen-Duiveland al snel uit op de ge schenkwoning. In het Watersnood museum in Ouwerkerk wordt vrij dag een minisymposium aan dit onderwerp gewijd. De Vereniging Stad en Lande en het Watersnoodmuseum hebben de handen ineen geslagen in het kader van de Week van de Ge schiedenis. Thema van dit jaarlijks terugkerend evenement is dit keer Wonen in Nederland. Op Schou- wen-Duiveland wordt onder het motto 'toen en nu' stilgestaan bij de geschenkwoning. Janny Lock vertelt over de herkomst van de huizen. Aannemer Bas Bijkerk buigt zich over de productiekant van deze (feitelijk eerste pre- fab-)bouw. Betty Blikman houdt een inleiding vanuit het perspec tief van de bewoner, terwijl Hugo Doeleman de huidige bewoonbaar heid (renovatiemogelijkheden en functionaliteit) onder de loep neemt. In het museum is daarnaast een speciale, op banieren afgedrukte, expositie te zien. Er zijn foto's ge wijd aan herkomst, verschillende Het Watersnoodmuseum en Stad en Lande werken samen om tijdens de Week van de Geschiedenis aandacht aan geschenkwoningen te besteden. typen woningen en zelfs konink lijk bezoek aan de huizen. Zowel de lezingen als foto's zijn in gebun delde vorm beschikbaar. De fotoexpo is tot en met 20 okto ber te zien. Het symposium vrijdag in restaurant De Vierban nen, duurt ongeveer van 13.00 tot 15.30 uur, met aansluitend de expositie. Opgeven kan via info@watersnoodmuseum.nl of 06-53203577. Ook het gemeentearchief besteedt aandacht aan het thema wonen. Zaterdag 13 oktober doet het Schouwen-Duivelands archief mee aan de Open Archievendag, dat ook deel uitmaakt van de Week van de Geschiedenis. Zo worden onder meer interieurfoto's geëxpo seerd en houdt archivaris Huib Uil een inleiding over het doen van onderzoek naar huizen. De Open Archievendag duurt van 10.00 tot 16.00 uur. door Joeri Wisse AAGTEKERKE - De prei, de bloemko len en de selderij in de tuin van Piet Kodde stonden er dit jaar mooier bij dan andere jaren. „Dat komt door het warme voorjaar", zegt Piet (87). De rijke oogst van 2007 dreigde even verloren te gaan. Piet had nog wel de kracht om de gewassen te zaaien, al moest hij na één rijtje peeën wel even zitten. Toen de oogsttijd aan brak, had hij zijn huis aan het Dorpsplein al verruild voor een plaatsje in zorgcentrum Simnia. Dat Piets groenten half oktober nog steeds niet van het land wa ren, was opgemerkt door zijn buurvrouw en één van zijn 'vrien dinnen'. Die twee besloten de han den ineen te slaan en te zorgen dat de groenten van Piet ook dit jaar weer zouden worden versneden tot bijna duizend zakjes soepgroen ten. Werk dat Piet zestien jaar lang in z'n eentje deed. Van zaaien tot onkruid wieden en van versnijden tot rondbrengen. De twee dames stopten bij tal van adresjes in Aagtekerke waar Piet groenten bezorgde, een briefje in de bus met het verzoek om te hel pen snijden. Het resultaat mocht er zijn. De mannen van het dorp haalden de groenten van het land. Tot grote verrassing en blijdschap van Piet zit het zaaltje van de dorpskerk vól met vrijwilligers. 'Mijn vriendinnen' noemt Piet ze. Piet snijdt ook mee, aan de selderij knollen. „Nee, die knollen zijn niet het makkelijkste werkje. Maar zo voel ik me nog een beetje nut tig-" Een paar zakjes gaan mee naar het verzorgingshuis in Domburg. „Voor die lieve verpleegsters die mij zo goed verzorgen." De 'vriendinnen' die Piet de laat ste keer helpen met snijden, kwa men regelmatig bij hem op visite. Zijn schuurtje, waar hij al het werk verzette, werd door hen om gedoopt tot 'groente-atelier' en Piet zelf werd onderscheiden tot 5 'Ridder in de orde van de Soep groentesnijders.' In die zestien jaar sneed het mes voor Piet, die tot z'n pensioen boer was, aan twee kanten. Vanaf mei was hij bezig met het zaaien en verzorgen van zijn plantjes in de moestuin achter zijn huis. Vervolgens was hij van september tot november dag in, dag uit, zoet met het oogsten, snij den en wassen van ruim 500 kilo groenten. „Ik begon ermee toen mijn vrouw overleed, zes jaar na dat ik stopte met de boerderij." Zo vulde hij zijn dagen, die hij voor heen in gezelschap van zijn vrouw doorbracht, met het filantropische soepgroentefabriekje. Bovendien kwam Piet, door het be zorgen van de zakjes (in het record jaar waren het er wel 1200) bij 'vrienden en vriendinnen' over de vloer. „En ik doe niets liever dan andere mensen helpen", zegt hij. Piet werd onderscheiden tot 'Ridder in de orde van de Soepgroentesnijders' Iedereen die maar wilde, kreeg een zakje soepgroente. Van de do minee tot de dokter en van zijn bu ren tot de secretaresse van zijn or- thopeed. „Ik moest er niks voor hebben." Alhoewel, een pan groen tesoep, daar zegt Piet geen 'nee' te gen. Soepgroente voor het dorp Oud-landbouwer Piet Kodde teelde zestien jaar lang in zijn eigen achtertuin gratis soep groenten voor Aagtekerke Elk jaar plantte hij twee veld jes winterpeen, 400 preiplan- ten, 150 selderijknollen en 'heel wat' bloemkolen. De oogst levert gemiddeld 800 zakjes groenten van een pond op. Het record staat op 1200 zakjes soepgroenten. Piet sneed z'n groente altijd zelf. Daar deed hij drie maan den over. Dit jaar doen ruim twintig mensen het in één dag. door Esme Soesman ZIERIKZEE - Zestig jaar huwelijk is geen grote roze wolk. Zelfs niet als het, zoals in het geval van het echt paar H. Schot (86) en G. Schot-de Regt (85) uit Zierikzee, heel ro mantisch is begonnen. Maar een team is het diamanten duo zeker wel. Al is het alleen maar vanwege hun gedeelde maatschappelijke be trokkenheid. Mevrouw Schot heeft zich in de loop der jaren onder meer ingezet voor de vrouwenvereniging van de kerk en deed tal van werkzaamhe den voor bewoners van verzor gingshuis De Wieken. „Vroegen ze me of ik koffie kwam drinken, dan zei ik nee. Maar als ze me vroegen of ik koffie kwam schenken dan was ik een uur van tevoren al aan wezig", omschrijft ze haar liefde voor het vrijwilligerswerk. Door heupoperaties kan ze niet meer wat ze ooit allemaal deed. „Maar ik zou het nog wel steeds willen." Haar echtgenoot is minstens zo'n bezige bij. Hij zette zich (en doet dat nog steeds) in voor onder meer kerk en toerisme. Zo was Schot - jawel, telg uit een mosselfa milie - bijvoorbeeld betrokken bij de oprichting van de toeristenda- gen (de huidige maritieme dagen) in Zierikzee. Het is nooit te druk geweest, geeft het tweetal aan. Ondanks Schot's werk (eerst in de mosselen, later in de olie) en hun drie kinderen. „Het komt vanzelf', zegt hij. „En we hadden altijd veel hulp voor mijn 'en-passantjes', zoals hij het noemde", vult zijn vrouw aan. Nou ja, relativeert dochter Elly Lems. „Eén keer in de week maar Het echtpaar H. Schot en G. Schot-de Regt op het pleintje bij hun woning aan de Hoge Molenstraat in Zierikzee. foto Dirk-Jan Gjeltema hoor, iemand die sopte, je doet net of we een au pair hadden of- zo." Des te knapper dat haar ouders zich altijd met hart en ziel voor ve le dingen hebben ingezet. Sterker nog: „Ik zou het missen als ik het los moest laten", zegt Schot. Naast vrijwilligerswerk deelt het echtpaar nog een passie; één die hen ooit bij elkaar heeft gebracht. Schot leerde zijn schone uit Schud- debeurs kennen op het water, op een bootje tussen Katseveer en Zie rikzee. Zij kwam terug uit Goes waar ze bij de stomerij haar man telpakje had opgehaald. Het storm de en dat pakje zat in haar fiets mand. Hij haalde het er voor haar uit. Diezelfde avond nog gingen zij uit dansen. „Dat konden we goed en deden we graag." ZIERIKZEE - Het kan nog wel even duren voor de vacature van ge meentesecretaris wordt opgevuld. Dat schrijft het college van B en W in een brief aan de gemeente raad. Op 1 juni vertrok secretaris J. de Vos naar Noordwijk. De afgelo-1 pen drie maanden heeft het colle- ge nagedacht hoe de vacature opge- vuld gaat worden. Besloten is om eerst de taakverde ling tussen de secretaris en de ad junct-secretarissen onder de loep, te nemen. Het managementtcaqj heeft: gevraagd om de evaluatij van de reorganisatie 2002 daarbJ te betrekken. BMC-consultancl gaat dit onderzoeken. Naar wachting kost dit drie maandl tijd en daarna wordt gerekend nog eens vier maanden om eenj schikte kandidaat te vinden, die tijd worden de taken overgej men door loco-secretaris M.j den Heuvel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 42