het zal me ook nooit lukken' 'Veel mensen wonen hier voor hun rust' Uitgeslapen? m Stad Land Hastens 7^ Scharendijke verenigt stadse vrijheid met dorpse betrokkenheid. trekking 10 oktober PZC Woensdag 10 oktober 2007 3 door Marcel Modde Wat er nog typisch Zeeuws is aan Scharen dijke, onaangetast door de oprukkende invloed van de 'grote stad'? Dorpsraadvoorzitter Herman Bomer (64, afkomstig uit Utrecht) denkt diep na. Aarzelend en bedacht formuleert hij zijn antwoord. „Eigenlijk nauwelijks iets." Volgend jaar wonen hij en zijn vrouw op de kop af drie decennia in het meest noordelijke puntje van de provincie. Ze zijn daar aan geland door zijn werk aan de Oos- terscheldekering. „Ik wilde een beetje in de buurt wonen. Het was de bedoeling hier drie, vier jaar te blijven en dan weer terug te gaan naar de Randstad. Daar lag het werk. Eén van de voornaamste re denen, aanvankelijk, dat we zijn ge bleven, was dat we ons huis niet kwijt konden." Scharendijke was toen netzomin als nu een gesloten gemeenschap, ervaart Bomer de positieve in vloed van het toerisme „Dat geslo- tene zie je veel meer in dorpen als Oosterland of Sirjansland. We heb ben ons eigenlijk nooit op afstand gezet gevoeld. Maar voor mensen die van buiten komen, is het wel noodzakelijk dat je een bindende factor zoekt. Dat kunnen de kinde ren zijn, een sport, hobby. Je moet het contact wel opzoeken. Veel mensen zijn hier komen wonen Het dorp Scharendijke: van de ruim 1300 inwoners is meer dan de helft im port. foto Dirk-Jan Cjeltema voor hun rust. Ze bemoeien zich ook nergens mee." Van de ruim 1300 inwoners is meer dan de helft 'import', schat Bomer. Tekenend voor de verhou ding in de gemeenschap, is dat geen van de dorpsraadsleden au tochtoon is. Dat zegt volgens de voorzitter eerder iets over de af wachtende houding van de oor spronkelijke bevolking, dan over de bestuurlijke geldingsdrang van nieuwkomers, zoals één van de opmerkingen in het SCP-rapport luidt. „Wanneer je een echte Scharendijkenaar iets vraagt, krijg je wel antwoord, en ook nog een mening. Maar er zelf achter gaan staan, is er niet meer bij. De meesten redeneren van: het komt wel goed, het zal mijn tijd wel du ren." Zou Bomer nu opnieuw voor de keuze staan tussen blijven of terug keren naar de stad, dan blijft de na bijheid van de werkplek leidend. „Met alle files is dat alleen maar dwingender geworden." COMMENTAAR Het stadse leven verovert het platteland. Het Sociaal Cultureel Planbureau meldt dat de sociale controle in de lokale gemeenschap inzakt. Banden tussen bewoners worden losser en selectiever. Toch blijft er een flinke mate van saamhorigheid. Het SCP maakt wel een kanttekening: de integratie van nieuwkomers gaat stroef Nieuwe bewoners moeten meedoen, anders zullen ze er nooit bijhoren. Maar het kan te snel gaan. Oorspronkelijke bewoners hebben er moeite mee als buitenstaanders ineens bestuurstaken naar zich toe trekken. Andersom zitten nieuwkomers ermee dat zij nooit goed Zeeuws leren spreken. Sommigen voelen zich na veertig jaar nog buitengesloten. Van deze waarschuwing hoeft Zeeland niet wakker te liggen. Met een beetje gevoel voor machtsverhoudingen en traditie zullen autochtoon en nieuwkomer elkaar wel vinden. Verder is de conclusie simpel en geruststellend: het sociale leven gaat hier goed met z'n tijd mee. Tel de rust en de ruimte erbij op, en je hebt een prima leefomgeving. Welkom op het Zeeuwse platteland. Hastens Mega Store Breda Ettensebaan 17a (naast Kids Factory) Info: 0900 - 225 0 225 (Lokaal tarief) Voor- en nadelen van wonen op het platteland Het Sociaal en Cultureel Planbureau deed een studie naar het leven op het platteland. Wat zijn volgens dit rapport de plussen en minnen van het wonen in niet-stedelijk gebied? Rust, ruimte en groen Mooi, vrij wonen Meer huis en tuin voor minder geld Meer privacy in en om huis Sociaal leven; mensen in omgeving kennen elkaar, nemen tijd voor elkaar en hebben iets voor elkaar over Veiligheid, lage criminaliteit Schraal aanbod voorzieningen Vervoer; afhankelijkheid van auto Toenemende bebouwing bedreigt landschap Nieuwe natuur Weinig werkgelegenheid; lastig andere baan te vinden in directe omgeving Te veel sociale controle; wordt als benauwend ervaren aimyyn!,!».v. 1 w&m j PZC Willem Adriaansens foto Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 3