Achter de geraniums of timmeren? telefooncentrale Sjonnies op Oktoberfeest in 's-Heerenhoek Activiteitencentrum De Twee Ambachten biedt nuttige dagbesteding. IN EEN BED VAN SLEEP DREAM BEN JE NIET WAKKER TE KRIJGEN! B PZC Woensdag 10 oktober 2007 j 23 foto Willem Mieras Begeleider Hans Timmerman (tweede van rechts) op de afdeling houtbewerking in Activiteitencentrum De Twee Ambachten. door Susan Docters GOES - Niemand, op een enkeling na, vindt het leuk om achter de ge raniums te zitten. Maar soms heb je geen keuze. Die keuze moet er voor iedereen zijn, zegt unitmana ger Johan van Tilburg van het nieu we Activiteitencentrum De Twee Ambachten in Goes. Mensen met een lichamelijke of verstandelijke functiebeperking kunnen in het centrum kaarsen maken, hout bewerken of een an dere functie uitoefenen. „Het is na tuurlijk geen verplichting om hier te komen", legt Van Tilburg uit. de chauffeurs, niet over het wach ten op een regiotaxi, maar over de ingrijpendste wijziging sinds t sep tember: dat de taxitelefonistes niet meer in Goes zitten, maar in het Overijsselse IJsselmuiden, in een supergrote centrale. Bij de introductie van de belbus, eind 2006, was al aan het licht ge komen dat IJsselmuiden ver van Zeeland ligt en de topografische kennis van telefonistes te wensen overliet. Dat is nog steeds zo, bleek uit reacties in Heinkenszand. „Ik wilde vandaag van Hoedekensker- ke naar Heinkenszand", vertelde een gebruikster van de regiotaxi. ,,'U wilt van Hoedekenskerke naar 's-Heerenberg?', werd gevraagd. 'Nee', zei ik en herhaalde de plaats namen. 'Ik moet het opzoeken', „Mensen melden zich aan omdat zij ervoor kiezen hun dag nuttig te besteden. Als zij hun steentje kun nen bijdragen, vergroot dat de ei genwaarde van de cliënt." In Activiteitencentrum De Twee Ambachten zijn een kaarsenmake rij en twee werkplaatsen voor houtbewerking ondergebracht. Ruim veertig cliënten maken hier recyclekaarsen van kaarsrestanten, speelgoed of nestkasten voor vo gels. „Sommige mensen doen het puur om sociaal actief deel te nemen in een groep. Zij willen niet eenzaam thuis achter de geraniums blijven zitten", zegt Van Tilburg. Anderen komen er om met hun handen te werken. „Cliënten geven aan waar hun prioriteiten liggen. Daar pro- antwoordde ze. Ik ben er uiteinde lijk wel gekomen." De inspreekster had een idee: spij ker de kennis van de nieuwe telefo nistes bij of - nog beter - haal de vertrouwde telefonistes in Goes te rug. Van der Plasse van Connex- xion ging op de laatste suggestie niet in. Het bedrijf moet kostenbe wuster werken om contracten van gemeenten voor WMO-vervoer te behouden of in de wacht te sle pen. De tijd dat telefonistes in Goes bellers al aan hun stemgeluid herkenden, is definitief voorbij, liet Van der Plasse blijken. „Maar we doen al het mogelijke om de si tuatie te verbeteren. Zo zijn er lijst jes gemaakt met moeilijke plaats namen zoals 's-Heer Arendskerke en 's-Heerenhoek." beren wij ze in tegemoet te ko men." Natasha de Poorter vindt het bij voorbeeld uitdagender om als re ceptioniste aan de slag te gaan. Twee dagen in de week zit zij ach ter de balie bij het activiteitencen trum. „Ik wilde wat bijleren, en iets anders doen dan kaarsen ma ken. Ik vind dit hartstikke leuk werk." Dat ze niet zo veel tijd met haar collega's doorbrengt, vindt Natasha niet vervelend. „Koffie drinken doen we toch wel met zijn allen", lacht ze. De producten uit handen van mensen die liever in de werkplaats bezig zijn, worden los verkocht of in opdracht gemaakt. Volgens acti viteitenbegeleider, tevens persoon lijk begeleider, Hans Timmerman is het verkoopaspect een belang rijk onderdeel voor veel cliënten. „Veel van die gasten hier hebben al een arbeidsverleden. Zij hebben hun beperking in de loop der tijd opgelopen. Ze weten hoe het is om in een bedrijf te werken." Timmerman wil 'zijn mannen' dan ook niet te zachtzinnig aan pakken. „Gewone mensen, want dat zijn het, moet je op een gewo ne manier behandelen. Als een nestkast niet verkocht kan worden omdat iemand zijn werk niet goed heeft gedaan, vertel ik dat die per soon ook. Dan voelen zij zich ook echt nuttig." Activiteitencentrum De Twee Am bachten opende in mei van dit jaar zijn deuren. De officiële ope ning voor genodigden is vrijdag. SINT-MAARTENSDIJK - De onroeren de zaakbelasting (ozb) in de ge meente Tholen stijgt in 2008 met zes procent. Een gemiddeld Thools gezin betaalt volgend jaar 21 euro meer aan woonlasten. Dat komt neer op een stijging van ruim 3,5 procent. De ozb stijgt wel iswaar met zes procent, maar de rioolrechten blijven gelijk. Andere belastingen als de afvalstoffenhef fing en de hondenbelasting stijgen licht. De begroting sluit in 2008 met een positief saldo van 57.000 euro. In het gemeentelijk stuk valt ook te lezen dat er plannen zijn om de openingstijden van het gemeente huis uit te breiden, de molen van Scherpenisse te renoveren en het bedrijventerrein in Sint Maartens dijk verder te herontwikkelen. Ook projecten als de bouw van een brede school in Sint-Annaland en de nieuwbouw van Haestinge komen aan bod. De bouw van een nieuwe brandweerkazerne in Tho- len-stad staat gepland voor 2009. In het bewuste jaar is daar bijna negen ton voor begroot. 300.000 euro voor de grond, 550.000 voor de bouw en nog eens 30.000 voor de inrichting. Het nieuwe onderko men van de brandweer komt bij de afrit van de Thoolse brug. 'S-HEERENHOEK - Als opwarmertje voor de koude herfstdagen zet 's- Heerenhoek vrijdag en zaterdag de bloemetjes buiten met een Okto berfeest. Eén van de hoogtepun ten moet het concert worden van feestband De Sjonnies, vrijdag van af 22.00 uur. Het festijn begint vrijdag al om 20.00 uur in een grote, versierde tent op het kerkplein met smart lappen van Kapitein Kinkelbaum en Les Mizerabels. Zaterdag is er vanaf 13.30 uur voor kinderen dis co, met muziek- en dansspelletjes. Het echte feest gaat zaterdag om 21.00 uur verder, met halveliters Er- dinger bier, allround band Total Eclipse en de Zeeuwse schlagerzan ger Alwin. De entree vrijdagavond is 12,50 eu ro en zaterdagavond tien euro. Een passe-partout kost twintig euro. Carnavalsstichting De Koenkelpot tekent voor de organisatie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 35